Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Kdybych tě nepotkal Kdybych tě nepotkal Viktorie Besó

(SPOILER) Původně jsem čekala ženskou verzi nyní oblíbených erotických románů, kde mafiánský nadrženec využívá zoufalou mladou ženu a nečekaně se do sebe zamilují (Brr...)... Jsem ráda, že jsem se spletla! Tohle bylo daleko lepší! ;-) :-D

Jedná se o rychlou a dobře čtivou jednohubku. Spoustě lidí patrně nesedne ezoterická stránka knihy, ale mě je tohle téma blízké a zde jsou některé pojmy srozumitelně vysvětlené každému, kdo nemá hned odmítavý postoj k neznámému ;-)

Je tam romantika, je tam erotika, je tam záhada, je tam něco nového, je tam vysvětlení a vlastně i šťastný konec.... Co víc si přát od odpočinkové knihy, která nenudí? ;-)

01.03.2024 4 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

(SPOILER) Knížka má velmi lákavý název. Obzvlášť pro někoho, kdo má rád čokoládu. Po pár stránkách jsem zjistila, že jsem ohledně sladkého úplný břídil. Místy se mi téměř zvedal žaludek při představě daného množství cukru...

Kniha má 4 dějové linky, které se prolínají. Nejslabší se mi zdála nejhlavnější - Lucy. Postava mi nebyla moc sympatická (až na pomstu bývalému - to bylo velmi zdařilé ;-) ), žádný smysl pro odpovědnost, časté stížnosti na postavu při konzumaci snad jen cukru... Vlastně mě ty její řeči a chování hrozně vytáčely, přitom od počátku bylo jasné, ke kterému cíli děj směřuje...
Ostatní účastnice se mi líbily daleko víc, i když Autumn bych doporučila bráchu nakopat s rozeběhem.

Knize přiznávám body za některé vtipné dialogy. Nicméně si myslím, že mi stačí vědět, že se příběhy naklonily ke zdárnému konci a další díl mě příliš neláká. Možná někdy příště, když budu potřebovat proložit těžší literaturu něčím odlehčeným, si na ni vzpomenu... ;-)

20.02.2024 2 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

(SPOILER) Moje první setkání s autorkou hlavně díky obálce, která mě nalákala, a tématu.
Nemůžu říct, že by se mi kniha úplně nelíbila, ale jisté nedostatky to mělo....
Hlavní postava mě vytáčela pořád stejnými úvahami dokola... Dále některé části "pátrání" byly takové nijaké.... Ani jsem vlastně nepochopila, co jimi chtěli zjistit.

Dále se omlouvám, že budu velmi konkrétní:
Závěrečné rozuzlení mělo jednu dle mého závažnou chybu.... Po objevení chodby je Audrey přesvědčená, že našla místo, kde Rozparovač dívky mučil. Nicméně tato úvaha je úplně scestná, protože Rozparovač zabil všechny dívky na místě nálezu těl v uličkách!

Dám šanci dalšímu dílu, protože Drákula mě zajímá vždycky, ale pokud se styl psaní neposune na trochu vyšší úroveň, nemyslím si, že bych věnovala pozornost kompletní sérii.

20.02.2024 3 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Tak tady je vidět, která část příběhu už přesahuje běžný rámec Rollinse :-)

Zde už se sahá opravdu do fantastické literatury, což není nijak na škodu. Příběh je zajímavý, místy dost drsný. Určitě plánuji pokračování :-)

20.02.2024

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Po pár nedávných zkušenostech jsem se bála, že se v množství stránek děj rozplyne a budu to zajímavé pracně hledat a přeskakovat nezáživné úseky...

Zodpovědně teď můžu říct, že u tohohle příběhu nic takového nehrozí! :-D
Kniha je plná akce, vtipu, odvahy, dokonce i průserů.... Má to hlavu a patu, stránky utíkají rychle, podobně jako se s tím hlavní hrdina moc nemaže :-)

Velmi dobrá kniha. A teď bych prosila pokračování (!), protože skončíte tam, kde nejvíc potřebujete vědět, co bylo dál :-D

20.02.2024 4 z 5

Cesta meče Cesta meče Henry Lion Oldie

Tohle byl velmi zajímavý příběh se zvláštním nápadem.
Osobně bych ocenila kratší vzletné popisy a o pár stránek méně, protože kniha může sklouzávat k nudě a svádí k přeskakování celých odstavců.
Celkově to nebylo špatné, ale i kdyby pokračování u nás existovalo, pravděpodobně bych ho nevyhledala.

15.12.2023

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

(SPOILER) Nejprve bych ráda poděkovala autorovi za zaslání knihy k přečtení :-)
Líbí se mi styl psaní, pohled několika postav, zápletka. Trochu mě ze začátku vytáčí postava Věčné, ale přiznávám, že mívám obecně problémy s úvahami o účelu existence apod..
Úplný závěr mi přijde trochu uspěchaný... Chybí mi podrobnější informace o Velehlasovi, zajímá mě, jak Coriel zvládl s ostatními přežívat...
Příběh měl podle mého trochu větší potenciál, než autor nakonec využil. Špatné to ale vůbec nebylo a třeba se někdy dočkáme pokračování :-)
3,75*/5

15.12.2023 3 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

(SPOILER) Tak tohle byla série, kterou jsem přečetla celou snad nejrychleji ze všech, co je na kontě mám :-D
Poslední díl nás nehodí do tak zběsilého tempa, ale pro změnu do několika poměrně nepochopitelných situací. Chvíli trvá, než se zorientují členové jednotky a možná i sám čtenář. Po rozdělení týmu jsme ochuzeni o některé vtipné interakce a bohužel i o nápovědu Magellana (kromě úvodního shrnutí, to zůstává zachováno ;-) ).
Přibližně v půlce knihy však dostaneme velmi podstatnou informaci, která nám osvětlí několik situací v celém příběhu a čtenáři začne svítat :-)

Z celé série mi poslední díl přijde slabší, protože po rozdělení skupiny máme méně dialogů a více popisného textu (např. v opakovaných časových smyčkách).

Také mi trochu nesedí řešení s "plevelem"..... Já nevím.... Tahle entita se snaží všechno pohltit, rozrůstá se stovky, tisíce, možná miliony let.... A pak jí stačí říct "Ale takhle to udělat nemůžeš, to všichni přijdou o svou individualitu" a ona na to "Jo, to máš pravdu, tak já se tady teda rozplynu a nechám toho"?

Opravdu cením zápletku se Zilou, to celý příběh posunulo o úroveň výš, ale ten závěr mi prostě přišel ochuzený o nějaký "wow efekt", na který se celou dobu napjatě těšíte a nakonec ho nedostanete...

Nicméně i tak celek rozhodně doporučuju ;-)

06.10.2023 3 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

(SPOILER) Tak jo, tohle byla zase skvělá jízda :-)
Na začátku knihy se mi líbilo shrnutí předchozího dílu (Magellan je boží "postava" :-D - ale nejlepší mi přijde Fin :-) ). Do děje skočíme rovnýma nohama a hned musíme utíkat, abychom jednotce 312 stačili :-D
Plány se vymýšlí za pochodu a mění podle dané situace, i když se pak zjistí, že to až tak za pochodu nejspíš nebylo a pěkně to naší jednotce i čtenáři zamotá hlavu :-D
V průběhu dílu je skupina rozdělena, ale svého cíle se nevzdávají a stále se snaží o záchranu galaxie. Podle hesla "v nejlepším se má přestat" skončíme v nejvíce napínavé chvíli a v hlavě vám běží jen myšlenka, kde splašíte další díl :-D

Mírně ubírám body za zápletku s Kalem, protože mi ty emoce okolo přišly trochu přehnané. Ano, lhal jim a nechci tvrdit, že lhát je správné, ale některé lži jsou přece jen... pochopitelné. A zrovna Scar by se se svými "schopnostmi" měla dokázat vcítit do jeho situace.
Říká se, že je jedno, co vám někdo řekne, dívejte se na jeho činy... A myslím, že Kal jim dal velmi důrazně najevo, že mu na nich záleží... ;-)

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

(SPOILER) Tuesday je vražedkyně, anděl pomsty, krutá, chladnokrevná a jistě byste našli mnoho dalších označení.... Přesto ji neberete jako špatného člověka. Spíše se hodí pojem antihrdina.... Tak trochu Punisher v sukni :-D
Knížka se čte dobře, kapitoly ubíhají, plán se rozplétá a postupně zjišťujete, kam až sahá a jaké jsou skutečné motivy.
Škoda, že autor nenapsal pokračování, velmi ráda bych si ho přečetla :-)

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Musím říct, že asi do čtvrtiny knížky mi Tiffy nebyla moc sympatická a považovala jsem ji téměř za husu, že se tak upíná ke svému bývalému.... Naštěstí v této části knihy začala lístečková komunikace s Leonem, takže jsem u příběhu vydržela a jsem za to ráda! :-D
Dál už to totiž začalo být zajímavější - vzkazy, postupně se měnící vztah mezi spolubydlícími (i když se ještě neviděli), Tiffino uvědomění pravdy o vztahu s bývalým, do toho ta správná porce romantiky....
Za mě celkově dobré, ale může chvíli trvat, než vás to chytne ;-)

06.10.2023

(SPOILER) Věřili byste tomu, že jsem opravdu z popisu nepochopila, že se bude jednat o upíry? :-D
Nicméně jsem rozhodně nebyla zklamaná :-) Knížka se dobře četla, postavy měly nějaký cíl, dočkali jsme se několika nečekaných zvratů a nakonec to vcelku dobře dopadlo :-) Trochu mi vadil otevřený konec, protože by mě zajímalo, jestli to Tana zvládla, ale stejně by se asi nedostala z města ven, takže se s tím musím smířit :-)
Můžu doporučit, pokud máte rádi upíry, ale nechcete žádnou přeslazenou romantiku :-)

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

(SPOILER) Musím říct, že tohle bylo více než dobré! :-)
Moc se mi líbilo vyprávění pokaždé z pohledu jiné postavy (i když jsem se občas zapomněla podívat a pak jsem byla chvilku zmatená, ale to byla moje chyba :-D ). Také vysvětlení některých pojmů od unikomu velice cením :-)
Díky odlehčenému stylu psaní se spoustou hlášek a vlastních myšlenek jednotlivých postav (včetně skvělých, téměř pubertálních poznámek) stránky rychle ubíhají. Pořád se toho dost děje, účastníci odhalují svůj charakter, abyste si mohli vytvořit oblíbence - všechny :-D - a dozvíte se toho akorát tolik, abyste byli zvědaví, jak to bylo dál :-)
Osobně mi členové týmu nepřišli jako takoví outsideři, všichni byli skvělí ve svém oboru a sedli by mi povahově i ve skutečném životě :-D
Malé mínus mají autoři za Kala... Postava je opět sympatická, fascinující atd., ale bohužel i dost povědomá... Až příliš věrně mi připomíná Jeřába (Rowana) ze série Skleněný trůn - jak vzhledem, tak schopnostmi a poutem ke své vyvolené.
Nicméně se rozhodně v brzké době chystám na pokračování, protože se mi to opravdu líbilo ;-)

04.09.2023 4 z 5

Tanečnice z Moulin Rouge Tanečnice z Moulin Rouge Tanja Steinlechner

Kniha je vyprávěna románovou formou a sama autorka přiznává, že zachovala důležité životní milníky Louise, ale část příběhu upravila podle vlastních představ.

Život se s hlavní hrdinkou nemazal, ale dokázala se s ním poprat a dost dlouhou dobu vyhrávat. Bohužel si včas neuvědomila, že jsou i důležitější věci než sláva a pozlátko a že některé změny neznamenají nebýt sám sebou....

Příběh byl určitě zajímavý, líbilo se mi, jak autorka nastínila tehdejší dobu. Na druhou stranu myslím, že některé části byly zbytečně zdlouhavé a nevadilo by mi, kdyby se pár stránek ubralo :-)
3,5*/5*

30.05.2023

Panství zášti a lásky Panství zášti a lásky Sara Holland

(SPOILER) Tak jako úplně nevím..... :-/
Fantasy lince téhle krátké série nemůžu nic vytknout. Úžasný nápad, historie, čas... A ten závěr! Tak ten byl úžasný! :-D

Bohužel zbytek knihy velice pokulhává... Místy mě dokonce rozčiloval. Neustálé rozbory pocitů hlavní hrdinky, které lítaly jako na houpačce (a občas mi přišly nelogické), sotva utekla, už ji zase někdo chytil, a v některých částech jsme se za X stránek skoro nic nedozvěděli (viz rozhovor s bylinkářkou, který by vyšel asi na 20 vět, ale dostali jsme celou kapitolu pro děj zbytečných myšlenek)....

Za mě osobně by autorka udělala lépe, kdyby vytvořila jednu knihu a omezila tu nafouklou omáčku okolo. A zajímalo by mě, jestli Briasmoore zůstal uvězněný v čase...?
Celkově bych řekla, že moc dobrá fantasy s podprůměrnou "lidskou částí děje"...

19.05.2023

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

(SPOILER) Čím víc Kim poznávám, tím méně si o ní myslím, že by bylo těžké s ní vycházet. Naopak, pokud pochopíte její povahu, je úžasně přímá a jak ji vidíte, taková prostě je. Žádná přetvářka.
Kniha je opět skvěle napsaná, dobře se čte, tým vyřeší několik různých případů a vše nakonec zapadne do sebe. Líbí se mi, jak si autorka umí pohlídat, kdo má jaké informace.
V tomto díle chvíli trvalo, než se vyšetřování dobralo nějakých stop, ale líbilo se mi, že vyšetřující hledali další možnosti kudy se dát. V závěru Kim opět "seplo", ale oproti jednomu z minulých dílů (což byla zatím výjimka) to mělo uvěřitelnou logiku :-)
Určitě doporučuji :-)

13.04.2023 4 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

(SPOILER) Knihy o Reacherovi nečtu úplně postupně, takže jich mám za sebou už víc, a souhlasím s názorem, že se jedná o něco slabší dílo.
Děj se odehrává na poměrně malém území, motivy zločinců jsou také striktně neměnné. Na můj vkus byli všichni až moc v klidu, když jim Reacher utekl (a to dokonce několikrát), i když věděli, co je vlastně zač. Vůdci skupiny nedělalo problém někoho rovnou zastřelit, ale u našeho vojáka k tomu neustále potřeboval nějaká rozhodnutí a teatrálnosti...
Také jsem měla pocit, že autor v závěru zapomněl na ostatní stoupence. Neustále se po prostoru pohybovali se zbraněmi, ale když šéf přijde o hlavu, tak nikdo nezačal střílet....
Celkově bych hodnotila lehce nad průměrem, ale možná jsem ovlivněná svou fascinací osobností Reachera :-D

13.04.2023

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Sama na horory a duchařiny moc nejsem, ale kamarádka tuto sérii chválila, takže v rámci výzvy jsem po ní sáhla.
Vzhledem k zápletce čtenáře čeká dost popisných částí, málo rozhovorů a ne moc hluboko propracovaných postav. Mně samotné to úplně nesedlo, ale každému vyhovuje jiný styl psaní a příběhů :-)

Oproti tomu, co mi vážně vadilo...
Co Addy celé dny pořád dělala?! Dostanu dům, tak ho snad celý projdu, ne? :-D
A když večer zjistím, že přes okna vidím kulový, tak je snad umyju! :-D
A vrchol příběhu o vražedkyni s nadpřirozenými schopnostmi - zastaví ji zamčené dveře! :-D

Nicméně každý příběh má své mouchy, průměr bych tomu dala ;-)

03.04.2023

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

(SPOILER) Tohle bylo překvapivě hodně dobré :-)

Byla jsem vnitřně připravená na nějakou povrchní romantickou fantasy, ale autorka má svět a příběh dobře promyšlený a dávkuje ho postupně a barvitě :-)
(Tušili jste, kolik může existovat druhů lampionů? - denní, noční, zkrášlovací, čtecí, zahřívací, parapetový.... :-D)
Schopnosti Krásek jsou velice netradiční. Setkáme se s popisem míst a věcí ve stylu barev, vůní a jídel, a možná to někomu přijde zdlouhavé, ale dle mého se to ke světu, kde je krása hlavní priorita velice hodí (Také vám přišlo, že musí mít většina obyvatel země cukrovku? :-D).
Otázky a záhady se objevují v průběhu příběhu a některé události jsou více či méně předvídatelné, přesto narazíme na nečekané zvraty a překvapení.

Bohužel pokračování příběhu prozatím není přeloženo do češtiny, takže těžko říct, kdy se dočkáme rozuzlení :-/

10.03.2023

Kruh Kruh Dave Eggers

(SPOILER) Po přečtení jsem si musela nechat pár dní, abych dokázala spravedlivě dílo ohodnotit.... V tomhle konkrétním případě se mi sice příběh nelíbil, ale je to vlastně pozitivní bod pro autora.
Jedná se o poměrně blízkou budoucnost našeho světa, která mě upřímně děsí! A v této knize je to popsáno tak dobře, že jsem byla na postavy naštvaná, jak takové uspořádání nejen s klidem přijímají, ale dokonce jsou za něj vděční! Já vím, že to všechno zní hrozně dobře - žádné úplatky, žádné únosy a spousta jiných věcí.... Ale opravdu je potřeba k tomu dojít touto cestou a za takovou cenu?!
Osobně si velice vážím svého soukromí. Jsou věci, do kterých nikomu nic není. A i když v knize pár podobných situací bylo (a nejdřív jsem si myslela, že to bude ten zlom, kdy se myšlení hrdinů otočí), nestalo se a na konci si jen můžeme představovat, kam až tato utopie směřovala. Upřímně doufám, že k takovému bodu v budoucnosti nedojdeme tak snadno, jak se autorovi podařilo předložit...

Dobře napsané, snadno se čte, ale je to velice znepokojivé téma....

10.03.2023