Margerite Margerite komentáře u knih

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Hodně slabé. Zápletka, postavy a taky překlad. Po knížce jsem sáhla kvůli výzvě, žlutá obálka, ale tentokrát to tedy žádná velká trefa nebyla. Pokud máte chuť na kvalitní thriller, sáhněte po jiné.

03.02.2023 2 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Za mě třetí díl zatím nejlepší. Akční i komorní, napínavé vyšetřování i osobní linky obou hlavních hrdinů. Mým oblíbencem se stal Kudla, doufám, že se s ním ještě setkáme. Příjemně pomalé tempo a spousta stránek na dlouhé zimní večery, takhle si představuju skvělou detektivku. Strike u mě poprvé za 5*. A to musím zmínit, že jsem po prvním díle trochu váhala, zda v téhle sérii pokračovat. Jsem ráda, že jsem do toho šla, a co nejdřív vlítnu na další díl.

28.01.2023 5 z 5

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

Zajímavý děj i hlavní hrdinka, bohužel trochu moc zkratkovité a hrozně knížku sráží špatný překlad. Naopak závěrečný twist je super, zkusím i další díl. Překládal ho někdo jiný. Ale tentokrát nemohu hodnotit více než 3*.

09.01.2023 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Za mě podhodnoceno, stejně jako tady všechny knihy Pauly Hawkins. Poctivých 5*. Pomalé, chytré, přesto čtivé, napínavé až do konce. A Laura? Jedna z nejlepších literárních postav, které jsem kdy potkala.

07.01.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

V téhle sérii u mě poprvé za 4*. Občas hapruje překlad, jako třeba "oba podezřelí muži byli stejného pohlaví" a podobné perly. Ale celkově mě Luc i jeho kolegové baví, můj favorit je samozřejmě Lively. Trošku mi vadí, a to ve všech dílech, zbytečně brutální vraždy, které mají šokovat. "Normální" vražda by podle mně stačila.

03.01.2023 4 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Tak tohle bylo hodně slabé, na to, že má kniha aktuálně 87 %. Takový spíš podprůměr, zápletka místy k smíchu, jako třeba sexuální fantazie hlavní hrdinky o muži, který ji drží v zajetí a nic o něm neví. Překlad ala google překladač. "Edice světový bestseller" už mě tolikrát zklamala, ale já si pořád nedám a nedám říct, protože mě vždycky nějak dostane anotace a zdejší vysoké hodnocení. No nic, třeba sáhnu příště po něčem lepším, ale od téhle autorky už to nebude.

29.12.2022 2 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Pořád je to dobré, ale už to prostě není ono. K jednotlivým novelám: Telefon, ok, ten byl dobrý. Chuckův život, to nebyl můj šálek čaje. Když teče krev bylo fajn, klasický King, ale já prostě nemám ráda Holly, je mi strašně nesympatická. No a Krysa - ta byla dobrá, skvěle se to rozjíždělo, ale pak to King jaksi utnul. Dokázala bych si ji představit jako román, variaci na Opičí pracku, samozřejmě po Kingovsku. Škoda. Postavy spisovatelů mu vždycky (samozřejmě :)) šly. Četlo se to samo, ale u srdce je mi z toho trochu smutno, jak jde v posledních letech kvalita Kingovy tvorby dolů. Přesto jsem ráda za každý nový počin svého nejoblíbenějšího spisovatele, kdo ví, kolik jich ještě bude.

28.12.2022 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Mně se Hedvábník líbil víc než první díl. Mnohem víc mi sedělo prostředí. Navíc už jsem věděla, do čeho jdu, tedy že budeme víceméně celou knížku pokulhávat po Londýně a vyslýchat jednoho svědka za druhýn. Celkově tentokrát lepší, záživnější a napínavější. Dvě věci, co mi vadily: 1. Jsem se trochu ztrácela ve jménech podezřelých a svědků, bylo jich na mě už moc. 2. Jsem asi úplně nepochopila motiv. Ale celkově mě to tentokrát bavilo, příjemné nenáročné čtení na předvánoční čas.

25.12.2022 4 z 5

Dítě útesů Dítě útesů Viveca Sten

Odloženo po asi 30 stranách. Nějak jsem přehlídla, že se jedná o literaturu pro dospívající. Já si sice i ve svém věku 35+ ráda občas přečtu young adult, ale tohle je fakt pro děti ze ZŠ. Ani to nechci hodnotit, navnadilo mě vysoké hodnocení, příště musím číst pořádně anotaci. A obálka neodradila, naopak navnadila, na první pohled to prostě knížka pro děti není :) Navíc i v knihovně ji měli u dospěláckých.

25.12.2022

Číhání Číhání Eric Rickstad

Moje první kniha tohoto autora. Váhala jsem mezi 3 a 4*, nakonec trochu přidám a dávám 4. Líbila se mi vyšetřovatelka i hlavní linka, naopak mi vadilo celkové zastření hlavního motivu, kdy čtenář nemá až do konce šanci odhalit, jak to vlastně bylo. A pak lavírování na konci, kdo že je vlastně vrah. Ale celkově fajn, půjčím si další díl.

17.12.2022 4 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

(SPOILER) Tak tady mě zlákalo hodnocení nad 80 % a zase zklamání. Smrt paní Westawayové není ani detektivka, ani thriller. Je to taková prapodivná červená knihovna. Hlavní hrdinka by si nezadala s tím nejubožejším Dickensovým sirotečkem. Hubená, hladová, v roztrhaných riflích a nemá ani na vlak. Přesto jezdí na tajuplné sídlo tam a zpátky, jako by se nechumelilo, a až chumelit začne, přesedne do auta. Tajuplné sídlo s ještě tajuplnější hospodyní je podle mě naprosto nevyužité, naopak smrt matky hlavní hrdinky autorka vyždímala do poslední kapky a snad ještě víc. Protože když čtu po 58., jak se Hal strašně stýská po mamince, nezbývá mi, než obrátit oči v sloup. Celé je to takové zamotané, autorka se snaží nás pořád mást, někdy za cenu falešných indícií (např. rukopis). A taky je to pomalé a všechno pořád dokola. Chci dědictví, nechci dědictví, jedu na sídlo, jedu domů, mám ráda rodinu, nemám ráda rodinu. K vraždě přímo během děje vlastně nedojde, tedy ano, když počítám, že na konci najdeme mrtvou hospodyni. A rádoby vyšetřování pomocí čtení zápisů v deníku taky nic moc.
Přesto, kniha má určité klady. I když mě to vlastně nijak moc nebavilo, chtěla jsem vědět, co se z toho vyklube. Překlad mohl být o fous lepší, ale na současné poměry byl fajn. Takže celkově vzato 3*, kdo čekáte detektivku nebo thriller, sáhněte po něčem jiném.

13.12.2022 3 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Tak tahle kniha tu má hodně nadstřelené hodnocení, v tenhle okamžik 92 %. Za mě 3*. Zápletka nic moc, zpracování průměr, překlad velmi slabý. Kdo máte rádi opravdu dobré krimi thrillery, radši sáhněte po něčem jiném. Přečíst se to dá, ale za moc to nestojí.

08.12.2022 3 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Tady jsem váhala mezi 3 a 4*. Čtivé, ale zápletka slabší, taková spíš young adult. Tajemství pramenů je určitě lepší a na mou nejoblíbenější knihu autorky - Zimní lidé - to nemá. Nakonec jsem se přiklonila ke 4*, protože je sakra těžké tuhle knížku uprostřed noci, když už fakt musíte jít spát, odložit.

19.11.2022 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Je pro mě docela těžké psát hodnocení téhle knihy. Na jednu stranu byla slušně napsaná, promyšlená, detektiv i jeho asistentka jsou sympaťáci, postavy byly pěkně vykreslené. Na druhou stranu to bylo zdlouhavé, pořád dokola podobné výslechy svědků a navíc mě strašně nebavilo prostředí módního průmyslu, ale to bude asi dost subjektivní. Nakonec dávám 3*, protože tomu chyběla taková ta jiskra, kterou mají série Huldar a Freya, Harry Hole, Joona Lina a podobně. Přesto dám Cormoranovi další šanci, četlo se to pěkně a další případ sedne mně i autorce třeba o něco líp.

22.10.2022 3 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Tentokrát o něco horší hodnocení,chyběli mi ztřeštění obyvatelé Three Pines. Pár zbohatlých snobů nemělo šanci Ruth, Myrnu nebo Gabriho nahradit. Taky agentka Nicholová mi chyběla. Navíc zezačátku je tempo hooodně pomalé, i na mě. Jinak atmosféra skvělá, jak došlo k vraždě, se mi samozřejmě odhalit nepodařilo, i když všechny indície nám autorka servírovala jak na stříbrném podnose. Já odhalila jen jednu a to bylo prostě na rozklíčování celé záhady málo.

05.10.2022 4 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Knížka mi hodně připomněla Do vody od Pauly Hawkins, jak postavami, tak právě tématem vody. Tajemství pramenů určitě stojí za přečtení, ale Do vody hodnotím výš. V Tajemství už tak nějak od začátku čtenář tuší, jak to s prameny je, a jen se vlastně dívá na to, kdy na to přijdou/přijmou to i postavy. Do vody je mnohovrstevnatější a v žádném okamžiku vlastně nevíte, jak to bude dál. Přesto mě Jeniffer McMahon baví, uchvátili mě její Zimní lidé. Takže si určitě přečtu i její další knihy.

29.09.2022 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Knížka je fajn, bohužel ji sráží příšerný překlad. Za ten hvězda dolů.

20.09.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Přečteno jedním dechem. Vynikající!

18.09.2022 5 z 5

Po mně potopa Po mně potopa Sarah Perry

Knížku jsem si půjčila, protože se mi moc líbil seriál podle Sarah Perry "The Essex Serpent". Bohužel to bylo zklamání.Odložila jsem ji těsně před půlkou. Začátek tajemný a napínavý, ale pak už zdlouhavé a poměrně nudné. Nedočteno.

02.09.2022 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Typická young adult sci-fi, ale dobře napsaná, čtivá, svižná a s morálním přesahem. Doporučuju i pro čtenáře 30+.

14.08.2022 4 z 5