Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Neviditeľné mestá Neviditeľné mestá Italo Calvino

Koľko podôb môže mať jedno mesto? Mnoho a každé má iné meno. Laudómia, Sofronia.....všetky aj keď obrazom jedného, akoby dotvárali mozaiku miest tých dnešných. Skutočných. Calvino akoby predbehol dobu a mestá sa s tými dnešnými podobajú. Aj so svojimi krásami aj neresťami. Marco Polo rozpráva príbehy z ciest veľkému Kublaj Chánovi. História v paralele so súčasnosťou. Sladká fikcia, ale so skrytým odkazom. Aj keď všetky názvy sú vymyslené, jedno mesto je tam skutočné. Aj názov mesta ležiaceho v Taliansku je skutočné. Kto však chce ísť na malú výpravu po nepoznanom, tak knihu odporúčam.

Právo na život Právo na život Ian McEwan

Kniha, ktorá rozoberá právo na rozhodnutie či zomrieť alebo žiť. Takmer dospelý Adam, ovplyvnený zmýšľaním svojej sekty a rodičov, je viac menej rozhodnutý. Ale je naozaj všetko čierne a biele? Sudkyňa Fiona Meyerová musí zvážiť všetky možnosti za a proti. Na pomyselnú váhu spravodlivosti položiť to dobré aj zlé. Rozhodovanie v tomto prípade nebude vôbec ľahké. Chlapcovi je nutné podať transfúziu a čas je v tomto procese nepriateľom. Od začiatku knihy sa prelína aj príbeh samotnej sudkyne a jej súkromný život. Je vzťah balansuje nad priepasťou a skok nedospelého mladíka v ústrety smrti sa javí ako neodvrátiteľný. Dva príbehy, ktoré sa spoja. Od začiatku kniha ponúka otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Postaviť právo na život ako bezpodmienečnú dogmu súdneho systému alebo voľbu slobodného rozhodnutia odmietnutia liečby, v kontexte prijatia obligatórnych podmienok určených sektou. Kniha sa nečíta ťažko. Téma je zložitejšia, avšak použitý jazyk je zrozumiteľný a určite je prínosom pri zodpovedaní otázky práva na život.

Mladá nevesta Mladá nevesta Alessandro Baricco

Do rodiny prichádza Mladá nevesta. Mladá a zaľúbená do Syna, to áno. Ale či je len mladá vekom, to nie je isté. Nevesta si hneď po príchode všíma zvláštnosti života v rodine, na ktoré ju upozorní sluha Modesto. Medzi nimi sú aj nevypovedané tajomstvá, o ktorých sa nehovorí. Aká je zašlá sláva "sexepílu" krásnej matky a jej nerestí mladosti? Prečo je v knihe prítomná erotika, prečo sa nesmie v dome čítať, prečo rodina každý rok odchádza na dva týždne z domu bez sluhu, čo robí ten sluha počas tých dvoch týždňov? A prečo stále nechodí Syn, ktorého si má zobrať za muža a prečo takzvaný Strýko stále spí? A je to vôbec strýko? Príliš veľa otázok. Ale odpovede v knihe nájdete. Hoci je kniha napísaná štýlom, ktorý nie každému sadne, je to vynikajúci čitateľský zážitok.

Na juh od raja Na juh od raja Andrej Bán

"Som tulák a svedok", takto začína svoju knihu Andrej Bán, v ktorej ponúka príbehy počas štvrťstoročia. Od Bosny, Gruzínska, Japonska, Haiti a rôznych vysoko exponovaných kútov sveta, zaznamenáva na fotografiách okamihy, keď sa ľudia musia vyrovnávať s následkami vojen a katastrof. Pútavo spracovaná kniha je doplnená vcelku rozsiahlymi príbehmi zo svetových regiónov s osobnými skúsenosťami autora. Použité fotografie sú veľmi silné a vyvolajú vo vás nutkavú emóciu premýšľať o tom čo sa deje v tomto svete. Pre mňa je to dielo, ktoré som neprečítal na jeden krát. Fotografie a jednotlivé príbehy sú skôr čítanie na večerné etapy, keď budete nad dočítanou pasážou premýšľať. Veľakrát som sa vrátil a prezeral si fotky a premietal si vypovedané udalosti.Určite zanechajú silný dojem a knihu si otvoríte viac ako jeden krát. Odporúčam ju nie len pre jej estetickú hodnotu ale aj pre jej výborné reportážne spracovanie.

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Pre všetkých zemepisných zvedavcov. Tak by som zhodnotil túto knihu. Ak máte radi rarity a info o štátoch, ktorá jestvujú na našej planéte a vlastne neexistujú, tak vám je určená táto kniha. Určite si ňou rozšírite obzory, človek sa dozvie aj niečo nové, čo nenájde len tak na internete. K týmto (ne)uznaným štátom, je prehľadne spracovaná história, ich príbehy vzniku aj zániku a taktiež sú k nim spracované mapové podklady. Knižku určite odporúčam.

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Vrchárska elégia je sociologickou sondou do problémov strednej robotníckej triedy v Amerike. Mladý J.D. opisuje svoje útrapy od detstva v Hrdzavom páde Ameriky až po dospelosť, kedy sa z neho stane právnik. Ako jedinému sa z rodiny podarilo vyjsť zo zabehaných koľají sociálneho úpadku v regióne.
V stereotypnom zmýšľaní rodina Vanceovcov a im podobní obyvatelia nedajú dopustiť na veľkého regionálneho zamestnávateľa. Čo sa však stane, keď fabrika skončí a nie je práca. Kolotoč násilností, alkoholizmu, násilia je len začiatok všetkých problémov. Jediné čo vrchárom ostáva je hrdosť a ochranársky pud svojich príbuzných, čo i len pred náznakom neprávosti a krivého pohľadu iných ľudí, voči svojmu potomstvu. Matka hlavného hrdinu to však nezvláda a sama padá do víru drog a alkoholu. Strieda partnerov a vhodných náhradných otcov pre svoje deti. Sám Vance má problémy vysvetliť svojim známym a spolužiakom, kto je kto a prečo majú niektorí rôzne mená. Sestra, ktorá sa javí nezaradená a rebeluje voči svojej matke, hľadá samu seba. Kopíruje jej vzťah s mužmi a nenachádza miesto v živote. Deťom však obrovskú podporu dávajú starí rodičia, omama a opapa. Po niekoľkonásobnom neúspešnom liečení matky, však definitívne Vance nájde útočisko u svojej starej mamy. Až tu nachádza svoje miesto. Omama ho núti učiť sa a vždy mu prízvukuje, že dobré vzdelanie otvára cestu do sveta bohatých a vplyvných. A to sa aj stane. Po absolvovaní výcviku a niekoľkoročnej službe v námornej pechote dokončí univerzitu a vymaní sa zo zovretia rozkladu svojej komunity.
Táto kniha akoby bola trochu zabudnutá, avšak pre mňa bola hlbokým čitateľským zážitkom. Niekedy až šťavnatý jazyk, dotvára skutočný obraz vzťahov a rodinných väzieb. Je to americký sen s trpkou príchuťou. Podobné regióny sú všade vo svete a určite aj u nás sa nájdu paralely s osudmi a životom ľudí v „hladových“ kútoch našej krajiny.

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Celkom výborne napísaný cestopis. Cestopis však je aj spoveďou spisovateľky, pretkaný surovým jazykom bez škrupúľ. Pri knihe som sa aj ponaučil aj bavil a prežíval všetky strasti aj bolesti a "depky". Vidieť, že krása prírody himalájskych končiarov s vidinou dobrého treku, dokáže spolu so spirituálnymi "týpkami" na cestách vytvoriť úžasnú atmosféru v tejto knihe. Je to však o pokore a nájdení lásky. Knihu odporúčam.

Cintorín klavírov Cintorín klavírov José Luís Peixoto

Saudade – trpko sladký bôľ, pre ktorú vraj neexistuje žiadny ekvivalent v inom jazyku. Aj v tomto duchu sa nesie táto kniha. Ale nie je to len o clivote, je to aj generačný príbeh rodiny, jej osudy, strasti a radosti. Francisco Lázaro starší zomiera. Na prvom riadku príbehu. Zomiera keď jeho dcéra porodí dieťa a s novým životom vnuka, prichádza Franciscova smrť. Stolárska dielňa na opravu klavírov, je miesto kde sa odohrávajú bolesti, radosti a prvé milovania. Celý dej sa zapletá keď od 58 strany začína štart maratónu. S prestávkami je dej príbehu rozdelený po ubiehajúcich počtoch kilometrov. Franciscov syn retrospektívne hodnotí detstvo aj dospelý život. Rekapituluje aj jeho otec. Aj keď mŕtvy, ale prítomný medzi riadkami. Násilná povaha otcov a pasivita ich manželiek. Aj to je znakom príbehu, nie je však hlavným cieľom poukazovania na problémy typickej portugalskej rodiny. Na čítanie tejto knihy, v niektorých pasážach, je nutná aj dávka porozumenia a ochoty čítať koniec odstavca s návratom na predošlý. Možno vyznie nasledovanie príbehu neusporiadane, avšak v konečnom dôsledku sa príbeh spojí a ukáže svoju pravú tvár.

20.04.2020 4 z 5

Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Martin Pollack

Ako sa vyrovnať z minulosťou, keď váš vlastný otec bol SS-ák? Stará mama mu dávala vždy za príklad svojho otca, Gerharda Basta. "Mal by si byť na neho hrdý, nikdy neurobil nič zlého, nemá sa za čo hanbiť", aj keď sa stretli so susedkami, boli celé z unesené, že je to celý Gerhard. Skutočnosti sú však oveľa desivejšie. Od anexie Slovinska, kde žila komunita Nemcov, a ako sa tu pomaly udomácňoval nacizmus, nenávisť k svojim susedom, začínajúce etnické roztržky, nenávisť k inakosti, vierovyznaniu. Mladý Pollack, to najprv nechápal, časom však začína dospievať k poznaniu, aké zverstvá jeho otec vykonával, aj na Slovensku, v Bielorusku, Poľsku. Sám sa rozhodne študovať v Poľsku a vykonať výlet do Prahy. A to je aj definitívny koniec vzťahov so svojou starou mamou a rakúskou rodinou. Spisovateľ vykonal veľký kus investigatívnej a mravenčej práce až do hĺbky archívnych dochovaných spisov o komandách SS. Kniha nie je rozsiahla ale obsahom VEĽKÁ. Budete o nej dlho rozmýšľať. Vrelo odporúčam!

Vylúčení Vylúčení Artur Domosławski

Chcete nové skutočné informácie o ľuďoch na kraji spoločnosti? Toto je tá pravá kniha. Artur Domoslawski precestoval Južnú Ameriku, USA, blízky východ a množstvo ďalších destinácii a vynikajúcou reportážou presondoval osudy ľudí, ktorí sa stali obetami násilia či genocídy. Opisuje, ako je to žiť na okraji sveta nedostatku, chudoby a bezprávia v tomto svete. V modernom svete, kde rasizmus, vojny drogových kartelov, ženovraždy, kriminalita v brazílskych favelách či afrických slumoch, utrpenie z vojny sú len odvarom v tomto svete. Realita je horšia a autor nadväzuje na vynikajúcu tradíciu poľskej reportážnej literatúry podľa vzoru Ryszarda Kapuscinského. Všetko sa deje aj teraz a poučenie z minulosti je v nedohľadne. Či sa nás to týka? Áno. Hranice sa posúvajú bližšie a bezprávie sa nás dotýka na každom kroku. Niekedy ho nevidíme alebo vidieť nechceme. Táto kniha vám otvorí oči ešte viac a aj keď nie je kniha pre milovníkov krásnej literatúry, zanechá stopu o ktorej je nutné hovoriť.

Sklený zámok Sklený zámok Jeannette Walls

Je to veľmi silný príbeh. Autorka rozpráva o sebe a svojich spomienkach. začína sa opisom cesty na večernú párty, keď rozmýšľa aké použije šaty, keď v tom zazrie svoju vlastnú matku, ako sa prehrabáva v kontajneri. Na jednej strane dobrý , ale alkoholom zničený deštruktívny otec, na druhej strane hippie matka. Vychovávajú svoje deti nekonvenčne, ale s láskou. Čo je však šťastie? Vie to niekto? Rodičia si volia radšej život bezdomovcov, napriek prosperite svojich detí. Kniha má hlboké myšlienky a aj posolstvo. Knihu som si zamiloval na prvýkrát, lebo má pútavý príbeh a je to jednoducho skvost.

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Naozaj deväťdesiate roky priniesli veľa turbulentných epizód. Mafiánskych aj politických. V tomto víre udalostí však vyčnieva jeden príbeh, príbeh Niky , ktorá nastúpi do nesprávneho auta. Avšak má len 17 rokov a napriek tomu sa jej podarí z rúk väzniteľov ujsť. Ale útekom sa to nekončí, naopak všetko začína. Lebo sa vynára otázka, či dotyčnú nechať žiť alebo dať "dole". Kto je bonzák, kto bude vrah, kto je spolupracovník informačnej služby a kto mafián? Autor tu podáva vo svojej fikcii, obraz skorumpovanej polície, skorumpovaného súdnictva, colníkov a advokácie. Naozaj sú všetky postavy vymyslené, okrem "vraj" jednej, kde sa autor autobiograficky zosobnil v postave novinára Schlesingera. 95/5, fikcia vs. pravda. Ale po prečítaní knihy som skôr nadobudol presvedčenie, že pomer pravdy je otočený. Investigatívne skúsenosti autora toto len potvrdzujú. Kniha je napínavá a nuda pri nej nehrozí. Vrelo ju odporúčam a tí, ktorí majú radi paralely so súčasným stavom v SK si prídu na svoje.

Pôvod Pôvod Dan Brown

Dej knihy nás zavedie do Španielska, do Bilbaa a Barcelony a miest, ktoré len tak nepoznáte z dovolenkových destinácií. Bývalý excelentný Langdonov študent, Edmond Kirch, oboznámi najznámejšie cirkevné elity, zo svojím objavom na začiatku knihy. Ale posolstvo prezentácie, sa nedozvieme. Až neskôr. Avšak, niekto má záujem umlčať a pochovať obsah a aj posolstvo prezentácie tak, aby nikdy neuzrela svetlo sveta. Dej má spád, a zápletka začína vraždami hláv najznámejších predstaviteľov svetových náboženstiev. Situácia sa začína komplikovať, keď do hry vstupuje tajný rad "palmariánov" a s nimi spojená vojna voči Vatikánu. Vo svetle nadchádzajúcich tragických udalostí, musí Langdon utiecť s budúcou snúbenicou španielskeho princa. Kto je vyslúžilý admirál Ávila, akú úlohu v tomto tajomnom svete hrá blízky dôverník španielskeho kráľa, biskup Valdespino? Kto aká za nitky a kto je tajomný Regent? Čitateľ sa všetko dozvie. Aj odpovede na najnákladnejšie otázky,odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.

20.04.2020 3 z 5

V orechovej škrupinke V orechovej škrupinke Ian McEwan

Vražda. Ale nie hocijaká. Manželka zrádza svojho manžela, s ktorým nechce viac byť. Brat chce prevziať bratovi sexy manželku. Ale v hre je veľa. A pre peniaze ísť aj cez mŕtvoly. Trudin manžel je však chudobný. Tak prečo ho odstraňovať? Svedkom ich vražedného komplotu je však nenarodené dieťa, ktoré všetko počuje a vníma. Sofistikovane premýšľa o svete a čoho čaká a neminie keď príde o biologického otca. Ian McEwan spojil v knihe krimi napätie s trochou bizarnosti. Tá však nie je vôbec na škodu, lebo je bližšie realite ako si myslíte. A ako to všetko dopadne? Bude naozaj ťažký oriešok rozlúsknuť túto tvrdú škrupinku. Knihu určite odporúčam.

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Už názov knihy tak trochu prezrádza, za kého súdka kniha je. Upútavka skvelá a bolo cítiť, že rozvíjajúci sa príbeh, bude niečo iné na čo sú čitatelia zvyknutí. Príbeh osamelosti dvoch odlišných ľudí, ktorí sa poznajú od detstva. Spája ich trauma, každého iná a ktorú si každý z nich prežíva svojím vlastným spôsobom. Ich zvláštne priateľstvo pokračuje a pomaly plynie až do dospelosti a občas otvára aj staré nie úplne zacelené rany. A tých je v knihe dosť. Priateľstvo, pomsta, láska.... známe témy, v tejto knihe však inak poňaté. Nie je to však kniha s dokonale dobrým koncom a nie je pre tých čo očakávajú zábavu. Avšak je to kniha skvelá a prinúti vás zamyslieť sa a premýšľať ešte dlho po jej prečítaní. Je to pre tých , ktorí nemajú radi jednoduché a duchom lacné záležitosti. Knihu odporúčam a u mňa je to na päť hviezdičiek.

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Výborne napísaná kniha o vojne v Perzskom zálive. Začiatok konca irackého diktátora, sfanatizovaní vojaci a do toho tajná operácia majora Martina z SAS. Napätia od začiatku až do konca, pričom dej je podtrhnutý reálnymi poznatkami a skúsenosťami z tejto vojny. Kto je tajomný agent Jericho? Kto je ten kto pomáha zvrátiť vojnu a obrátiť dejiny ? Major Martin dostane úlohu opäť spolupracovať so špiónom z Iraku, ktorého nikto nikdy nevidel. Jeho existencia je dokázaná len cez mŕtve schránky. Ale do toho má však čo povedať Mosad. Kniha plná zvratov a prekvapení. Nenudil som sa a odporúčam ju milovník spy románu.

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Príbeh kniežaťa Alexandra Rostova, elegantného, distingvovaného, diplomatického a s nadhľadom riešiaceho nečakané situácie svojho pestrého života. Žije vo svojej elegantnej izbe moskovského hotela a užíva si všetky jeho vymoženosti. Knieža má hneď na začiatku v revolučných len dve možnosti. Buď bude popravený alebo eskortovaný do domáceho väzenia svojho hotela a to do izby s výrazne nižším štandardom. Od guľky ho zachráni literárny počin, ktorý revolucionári vyhodnotia ako pro-revolučný. Tým sa rozbieha kolotoč situácií odhaľujúcich „ruskú“ dušu až po absurdné počiny obyvateľov hotela. Táto kniha je naozaj vynikajúca. Optimistického grófa si zamilujete a naozaj do poslednej chvíle nebudete tušiť ako príbeh plávajúci desaťročiami naozaj skončí. Jedno je však isté, keď poznámka jednej z postáv podotkne svojou poznámkou „že najlepšia vec, ktorá sa grófovi kedy stala bola tá, že bol odsúdený na pobyt v jednom z najluxusnejších moskovských hotelov a užíva si všetky jeho vymoženosti“.

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Druhý Daniel da Silva? Výborný špionážny román, ktorý ma úplne dostal. Spád, zápletka a prekvapenia, keď knihu neodložíte po každej prečítanej strane. A to že je hlavná hrdinka volavka, značí že táto slečna bude stredobodom pozornosti mužov, všade kam sa pohne. A byť zároveň špiónkou. Zvládne toto všetko? Áno-nie? Čitateľ sa to dozvie. Napriek tomu, že je to jeho prvý román, je naozaj skvelý a pri čítaní som sa nenudil. Milovníkom SPY románu túto knihu odporúčam.

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Príbeh Ondreja Sokola a jeho strastiplné cesty od práce v slovenskej SAD až po job v nórskych prímestských, mestských a iných linkách. Myslíte si, že vtipy typu --odpočuté z našich barov a krčiem--sú len klišé? Nie. Tieto skutočné zážitky s neskutočnými hláškami, nenechajú vašu bránicu pokojnú. Voziť Nórov, to nie len tak. Aj na to je potrebná dávka slovenskej trpezlivosti, slovenského porozumenia a truhlíkovosti našich českých bratov. Aj takáto plejáda vodičov sa stretla pri pracovných pohovoroch a zamestnaní v nórskych dopravných firmách. A udržať nervy na uzde, asi nebude také jednoduché. Od nevychovaných nórskych pubertiakov, po náhodných feťákov, čiernych pasažieroch, uhundraných dôchodcov až po trošku neslušných Indov je to skvelá sardinkovo natrieskaná autobusová jazda. A pri knihe som sa nenudil. Veselá, sarkastická a až príliš reálna. Odporúčam.

20.04.2020 4 z 5

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Maja Säfström

Aj keď je teraz známa trojica kníh od tejto autorky v jednom balíku, tituly som si objednal samostatne. Ilustrácie sú jednoduché a sú super. Cieľom určite nebolo poskytnúť reálne znázornenie zvierat ako z prírodopisného časopisu. Autorka bola ako hosť Slovenskom rozhlase v relácii o literatúre a bolo veľmi zaujímavé počúvať jej stotožnenie sa s kresbou. V jednoduchosti je krása a aj v jednoduchosti podaných faktov. Pre detského čitateľa je veľmi zrozumiteľná a pochopiteľná, čo sa aj potvrdilo u mojich blízkych. Napriek tomu platí, že knihu pre deti kupuje rodič a táto kniha osloví aj rodičov.