Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Chladnokrvne Chladnokrvne Truman Capote

Prečo Smith a Hickock zabili štyroch ľudí? Prečo vyvraždili rodinu Clutterovcov? Výborne spracovaný non fiction žáner, ktorý je aj tak trochu detektívkou. Táto kniha sa opiera o reálne svedecké výpovede skutočne spáchaného zločinu. Jeho brutalita a zároveň prevedenie otriasla s každým v mestečku. Nedôvera sa vkráda medzi susedov a nikto nikomu neverí. Všetci sa začínajú na tých druhých pozerať cez prsty a sused už nie je susedom. Kto to mohol byť, keď páchatelia sú neznámi a nepolapiteľní, čo bolo skutočným motívom tohto činu? Reportážnym štýlom sa však autor prehryzol ku koreňu zločinu. Popisuje samotné vyšetrovanie, skvelú prácu detektívov s paralelou života dvoch hlavných aktérov vraždy. Ich pohnútky, motívy až k času, kedy sú zatknutí. Je to reportáž, ale naozaj napínavá. Knihu odporúčam.

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Príbeh, ktorý by sme si mali stále pripomínať. Je to aj príbeh ženy, ktorá zohral nemalú úlohu v živote Jozefa Gabčíka. Milostný príbeh je fikciou, avšak prelínanie so skutočnými udalosťami je pravdivé aj na základe dochovaných spisov gestapa a skutočných fotografií. Kniha je aj satisfakciu pre dcéru Anny Malinovej. Mohlo to takto medzi nimi byť? Áno, mohlo. Historické udalosti z besnenia nacistov v bývalom Československu, len podčiarkujú vážnosť vojny a účel, pre ktorý bol atentát vykonaný. Kniha, je zo značnej časti kniha pravdivá. Pre niekoho hrdina, pre niekoho Gabčík s Kubišom tí, ktorí boli zodpovední za útok na Lidice. Ale je to naozaj tak? Keby nebolo ich a operácie Antropoid, možno by sme tu dnes neboli. Ale aká je výška obety? Títo dvaja sa nebáli položiť svoj život za nás a taká bola aj Anna Malinová s ostatnými, ktorých popravili a nevyzradili nič aj po strašnom mučení a výsluchu v koncentračnom tábore. A ako dopadla jej dcéra? To sa bez servítky dozviete.

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Aj keď je to krátka knižka, modlitba v nej je silná. Láska ku svojmu potomkovi a obavy otca o neistú budúcnosť v cieli podtrhujú originálne ilustrácie. Spomienky na rodné mesto a detstvo sú sprevádzané vojnovými zážitkami, ktoré ich donútia opustiť domovinu. Je to malá knižka, rýchlo prečítaná avšak so silným odkazom.

Jak se dělá kniha Jak se dělá kniha Vladimír Pistorius

Výborná kniha, ktorá je sprievodcom na knižnom trhu a pomôckou pre tých, ktorí chcú začať s vydávaním kníh. Orientuje sa v základných typografických a technologických pojmoch, ale najmä ekonomike vydávania kníh. Kniha je názorná a doplnená grafmi a obrázkami. po prečítaní si vytvoríte obraz, ako funguje knižný biznis. Pre toho, komu je táto oblasť blízka, knihu určite odporúčam pre ďalšie fungovanie a rozbehnutie aj vlastného vydavateľstva.

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Titul som si zadovážil ešte v roku 2002 z edície Kolumbus. V knihe je načrtnutá M-teória alebo tiež teória všetkého. Aj keď sú dnešné poznatky možno len o trošku ďalej, kniha má stále čo ponúknuť aj v novšom šate. Pre všetkých , ktorí majú radi populárno-vedeckého B. Greena a kto je hladný po nových vedomostiach, knižku odporúčam.

Ako som vozil Nórov 2 Ako som vozil Nórov 2 Ondrej Sokol

Je tu pokračovanie skvelej knihy od Ondreja Sokola, na ktoré som sa veľmi tešil. Spravil to, čo sám nečakal a vrátil sa do jamy levovej a opäť v Nórsku vozí Nórov a „inostrancov“ z rôznych kútov sveta po nevyspytateľných nórskych cestách. S nonšalantnosťou písaný cestopis ľudských karikatúr a prostredia, ktoré občas pripomína kocúrkovo. Absurdistan v severskom štýle nemá v niektorých situáciách ďaleko od toho nášho slovenského. Páči sa mi jeho sarkastický humor a nadhľad nad vecou. Verte, že hybridy v snežnej krajine, asi nebudú to pravé orechové, verejné peniaze sa pri tendroch „radostne“ míňajú aj v takej krajine akou je Nórsko. Už chápem infarktové stavy vodičov hromadnej dopravy z prevážaného substrátu, planktónu a zakomplexovaných jednotlivcov, ktorí na duševnom zdraví vodičov zanechajú stopy ako v snehu na neudržiavanej komunikácií z Tr?msa. Veselé príhody a neopakovateľné prirovnania, padajúce na hlavy knižných postavičiek, sú čerešničkou na torte. Možno vyznie, že humor je miestami preexponovaný, nie je to tak. Koho chytí táto nórska odysea za srdce, toho už nepustí. Verím, že toto nebude posledný počin z prostredia „autobusárskeho undergroundu“ a autor nás ešte povozí nórskou cestou-necestou aj v treťom pokračovaní.

Nové dievča Nové dievča Daniel Silva

Voľne nadväzujúca kniha na predposledný titul Druhá žena. Autor si zobral tentokrát do svojej fikcie nedávne reálne udalosti únosu a popravy investigatívneho novinára, ktorý bol zavraždený na veľvyslanectve v Istanbule. Príbeh nás hneď zavedie do prominentnej súkromnej školy vo Švajčiarsku, kde študuje záhadné a krásne dievča. O jej identite nemá nikto ani tušenia. Dievča sa však na prvých pár stranách stane terčom brutálneho únosu, pričom vyjde najavo že je dcérou neslávne známeho korunného princa Chálida zo Saudskej Arábie. Čo má však spoločné unesená princezná a zavraždený novinár, kritik saudského režimu? Princ musí osloviť len jediného človeka a tým je šéf izraelskej tajnej služby. Toto je prvých asi dvadsať strán knihy, čo je aj samotná upútavka titulu. Čitateľa však čaká ďalších tristo strán. Strana za stranou začína mať dej poriadny spád. Niekedy si je možné myslieť, že Silva má podobnú šablónu s Gabrielom Allonom na začiatku knihy. Ale aj v tomto prípade to nie je na škodu, lebo ďalšie strany prinesú zvraty, prekvapenia a vtiahnu vás do špionážneho sveta. Do sveta temnej stránky štátnej moci, miliardových obchodov a tiež aktuálnej svetovej politiky.
Daniel Silva podáva napätie v príbehu v dávkach, na aké sme zvyknutí. Ihneď máte pocit, že predposlednú knihu ste odložili a plynule pokračovali v tej najnovšej. Postavy sa objavujú z predchádzajúcej osnovy ako Sara Bancroftová, charizmatický Christopher Keller, operatívci z Allonovho tímu ale aj zradkyňa. Skĺbil aktuálne svetové udalosti a špionážne kauzy do uhladeného celku. Je to však naozaj fikcia? Podľa autora určite. Medzi riadkami však nadobúdate pocit, že na pozadí je niečo hmatateľnejšie zo súčasného sveta, niečo čo vám nebude ľahostajné. Výborný špionážny thriller s dych berúcim dejom a prekvapivým koncom

Zábudlivé Ginko Zábudlivé Ginko Matej Zámečník

Pán Ginko žije v parku a každú jar zabúda mená zvieratiek a ľudí, ktorí do parku prichádzajú. Tí s ním prežívajú všetky udalosti v roka, až pokiaľ nepríde zima. Vtedy pán Ginko zabudne čo sa dialo a kto je kto. Všetko sa však mení s príchodom jari.
Veľmi pekne a pútavo napísaný príbeh pre tých najmenších. Môžem to potvrdiť, lebo knihu som so svojou ratolesťou prečítal najmenej desať krát a teraz si ju vyťahuje z poličky knižnice samostatne. Kniha vznikla s podporou platformy Startlab a určite si ju zamiluje aj dospelý čitateľ. V dodatku na posledných stranách sa tiež dozviete o diagnóze sclerosis multiplex a vyvedie vás zo zaužívaného povedomia, že táto diagnóza je len o zabúdaní. Na konci knihy sú doplnené informácie o Ginku dvojlaločnom, spôsobe ako vylisovať list ginka a pre deti je pripravený list maľovanky stromčeka. Titul určite odporúčam.

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Čierny merkurit je dôstojným pokračovaním Prašiny. Osudom dvojky je však ukázať, že je rovnako dobrá, ak nie aj lepšia, ako jednotka. Dvojicu kamarátov, En a Jirku, zavedie dej do štvrti Krchleby, ktorá je ešte tajomnejšia, ako samotná Prašina. Na mieste kde zastal čas a jedine búrkový blesk je elektrinou, ktorá v Prašine funguje spoľahlivo. Geniálny zabudnutý vynálezca, Hanuš Nápravník, však zanecháva odtlačky svojich činov aj v 21. storočí. Aj tých dobrých, ale aj tých ťažšie napraviteľných. Začne sa honba, za čiernym merkuritom. Hľadajú ho všetci a v skutočnosti nikto nevie, čo čierny merkurit, opradený tajomnom, naozaj je. Kamaráti budú musieť bojovať o svoju pravdu, ale aj o dôveru medzi nimi, ktorá sa začína rozpadávať. Kto je Melichar, kto je Jáchym a čo má so všetkým spoločné vynálezcov učeň Prokop Steiner? Na Prašine, však je pokojná atmosféra len zdanlivá. Ticho, ale všetci vás pozorujú. A opäť unikať pred prenasledovateľmi a ukryť sa na Prašine dokáže len ten, kto tam bol alebo rodený Prašinčan. Všetko je najprv zamotané, avšak na konci rozuzlené.
Vojtěch Matocha a Karel Osoha nás opäť zavedú do sveta moderných post-foglarovských „stínadel.“ Kniha Vás veľmi rýchlo vtiahne do deja a tí čo čítali jednotku, pokračujú plynule ďalej v Krchlebskom dobrodružstve. Noir atmosféra, podrhnutá ilustráciami, je ušitá presne na tento typ knihy. Jazyk autora je zrozumiteľný pre násťročných, ale určite po ňom siahnu je dospeláci, odrastení tromi pátračmi a „rychlími šípmi.“

06.03.2020 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Knihu som si prečítal na základe rozhovoru s autorom v Slovenskom rozhlase v relácii o knihách. Aj keď je to skôr mládežnícka literatúra, veľmi rád som po nej siahol nakoľko som ako dieťa bol nasiaknutý Tromi pátračmi a nejakými foglarovkami. Celkom zaujímavý príbeh o jednom mieste, ktoré sa volá Prašina. Nie je to len miesto, ale aj taká ničota, ktorá spôsobuje, že takmer všetko čo je na elektrinu, tu nefunguje. Dej sa celkom slušne rozvíja a hneď dokáže upútať. Pre dospievajúceho čitateľa je to fajn titul a určite poteší množstvami dobrodružstiev. Náročnejší čitateľ má tendenciu všetko viac logicky dokazovať a bude to pre neho skôr návrat do detských čias. Atmosféru dopĺňajú skvelé čiernobiele ilustrácie Karla Osohu vykresľujúc noir prostredie Prašiny. Pri čítaní som sa nenudil a pravdepodobne si prečítam aj druhý diel Prašiny - Čierny merkurit.

06.03.2020 5 z 5

Líška Líška Frederick Forsyth

Frederick Forsyth siahol po trochu inej téme a vstúpil do sveta núl a jednotiek. V modernej dobe môže byť najnebezpečnejšia zbraň priemerný počítač, ovládaný geniálnym tínedžerským mozgom. Tento špionážny thriller je odrazom posledných udalostí tejto dekády. Hoci je príbeh vymyslený, paralely so skutočnými informáciami sú namieste. Motív návratu studenej vojny sa stáva čoraz viac využívaný a v dnešnej dobe je prítomný čoraz častejšie. Stuxnet, krádeže virtuálnych peňazí, manipulácia internetu vecí a sabotáže na diaľku sa dejú už dnes. Otázkou je do akej miery sa dokáže čitateľ stotožniť so zápletkou od spisovateľa, akým je F. Forsyth. Dej knihy je od začiatku do konca viac opisný, ako plný dialógov. A aj keď sa dá predpovedať, o príjemné zvraty tu nie je núdza. Kniha je dobrá oddychovka.

06.03.2020

Cesta za hranice Cesta za hranice Francesca Sanna

Cesta za hranice je krásne ilustrovaná kniha, ktorá prináša na náš trh príbeh, ktorý nebol spracovaný takýmto spôsobom. Je to téma, ktorá je v posledných rokoch veľmi skloňovaná a dostala sa do slovenských kníhkupectiev aj vo vyhotovení pre deti. Titul je však prednostne určený pre detského čitateľa, aby sa stotožnil s príbehom a pochopil dôvody ťažkej cesty, ktorú musela absolvovať jedna rodina. Matka s dvomi deťmi sa vyberie na dlhú cestu za hranice, ktorá je plná strachu z neznámeho, avšak aj plná nádeje, že nakoniec všetko dobre dopadne. Skvelé ilustrácie od talianskej autorky Francescy Sanny, podtrhujú silný príbeh, videný detskými očami. A určite sa oplatí po nej siahnuť, keď dospeláci chcú svojim deťom jednoduchým spôsobom vyrozprávať okolnosti strastiplného putovania rodiny zo svojho domova.
Samotná tlač obrázkov, výber papiera a kvalitné vyhotovenie knihy je „bibliofilný“ skvost a tento picturebook ponúka príbeh, ktorý nemá v žiadnom prípade ľudí polarizovať, ale spájať. Autorka získala za ňu aj množstvo ocenení po celom svete a určite by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici.

28.02.2020 5 z 5