Marek.Sc

SérotonínSérotonínMichel Houellebecq

Vedel som, čo mám očakávať a niektoré naturalistické výjavy budú opísané tak verným spôsobom. Príliš optimistická nálada sa v knižke neprelína. Nie je to beh s oneskoreným štartom a surovejší tón knihy vás prinúti udržať pozornosť od začiatku aj na ďalších stranách. Hlavný hrdina je rozprávačom svojho života. Spomienkami, sebaľútosťou aj výčitkami a sexuálnymi dobrodružstvami, hodnotí svoj tak trochu spackaný život. Jeho „zmindrákovaný“ svet je nahnutý a hľadať zmysel života na jeho periférii, je už v štádiu rozkladu dosť ťažké a zložité. Odchodom od svojej japonskej priateľky, pre ktorú je aj tak iba obyčajný gajdžin, začína bilancovať svoje bytie na tomto svete. Nájsť sebareflexiu v depresívnych stavoch bez pomoci liekov je takmer neuskutočniteľné. Macho stránka jeho osobnosti zíva prázdnotou a porekadlo „za všetkým hľadaj ženu“, je v prípade tejto knihy presným vyjadrením skutočnosti. Nenaplnené sny o životnom smerovaní a nedosiahnutých métach sú len predzvesťou o výsledku rekapitulácie stavu pána Florent Clauda. Krôčik po krôčiku stúpame po schodoch a čitateľ sa dozvie tušené súvislosti o živote hlavného predstaviteľa.
Aj keď sa javí, že titul je skôr „v tmavých farbách“, určite vás špecifickým a trošku provokatívnym štýlom písania presvedčí, že sa knihu oplatí prečítať.

10. listopadu

Cesta domovCesta domovSebastian Fitzek

Pracovník tiesňovej linky, je v súrnom telefonáte konfrontovaný so ženou, ktorú prenasleduje pravdepodobný sériový vrah. Je však na šikovnosti pracovníka ako z tejto situácie vybŕdnuť a dotiahnuť všetko do konca tak, aby sa volajúcej nič nestalo. Telefonický hovor však nie je bežný a na povrch vyplávajú súvislosti vrah a potencionálna obeť. Zápletka sa graduje v kapitole za kapitolou s novými zisteniami obojstranne volajúcich. Na jednej starne zúfalstvo a ochota ukončiť svoj život a na druhej strane pomoc krízovej linky, kde Jules odhaľuje svoje tajomstvá duše. Prekvapení sa zdá je až mnoho a naozaj po polovici knihy je zrejmé, že rozlúsknuť tento oriešok nebude také jednoduché.
Aj keď nie som zástanca vygradovaných psychologických thrillerov, tento sa zdá, že splnil svoj účel. Možno sa ku koncu zdá, že je situácia neriešiteľná, vysvetlenie nakoniec prichádza. V spleti dejových udalostí je posledná štvrtina titulu trochu mätúca, ale očakávateľná. Na škodu to ale nie je a čitateľovi ponúkne tak trochu „inú knihu“ , jednoducho Fitzekovskú.

O psíkovi, ktorý prestal brechaťO psíkovi, ktorý prestal brechaťEoin Colfer

Detská knižka napísaná z pohľadu psíka a z pohľadu chlapca. Na prvých stranách sa malé šteniatko, ako darček dostane do rodiny, ktorá psíka berie ako hračku. Psík všetko citlivo vníma a ľudský svet je mu vzdialený. Nerozumie mu a ako to už býva, šteniatko nie vždy spĺňa predstavy rodiny o ideálnom psíkovi. Bohužiaľ trpezlivosť majiteľov je krátka a ako to v reálnom živote chodí, zlí majitelia sa ho zbavia. To sú úvodné dve kapitoly, ktoré si každý v rýchlosti prečíšťa v kníhkupectve. Príbeh však na stoštyridsiatich stranách pokračuje a ten prezrádzať nechcem. Psími a detskými očami je však krásne prerozprávaný. Deťom sú od autora citlivo podané aj trochu vážnejšie situácie. Pri čítaní deti prežívajú šťastie psíka aj chlapca Patrika a v mojom prípade sa mi to len potvrdilo. Avšak nebolo na škodu čítanie zastaviť a dieťaťu ho predostrieť aj na druhý deň. Môj syn sa tešil na každé nové stránky a myslím si že je naozaj vhodná pre deti od šiestich do ôsmich rokov. Knižku odporúčam, prečítate ju možno viac ako jeden krát a napovie niečo nové aj nám, dospelákom.

Blanche na útěkuBlanche na útěkuBarbara Neely

Priestupok, za ktorý nebudú naháňať mladú černošku po celých štátoch je len kvapka, ktorá naplní pohár detektívneho deja. Zo strachu dohnaná k úteku sa uchýli po rúškom trochu zmenenej identity v belošskej rodine ako chyžná. Rodina, ktorá si zakladá na svojom postavení pseudoaristokracie je len potemkinovskou kulisou. Vzťahy sú naštrbené a je len otázkou času kedy sa niečo stane. A začnú umierať ľudia. Jej „sedliackemu“ rozumu a skvelému postrehu neujde nič a vidieť, že skúsenosti nadobudnuté v práci v iných rodinách vie briskne zúročiť. Kruh udalostí sa pomaly uzatvára, s rozuzlením ktoré javí nepravdepodobné. A to nie je na škodu, nakoľko si titul číta ľahko a plynule.
Kniha je aj malou sondou do spolunažívania černošskej a belošskej komunity na juhu Ameriky. A taktne naznačuje súvislosti o ktorých sa hovorí šeptom a mali by byť vykorenené. Novela má zaujímavú zápletku aj keď trochu cítiť, že niečo podobné bolo napísané. Napriek tomu si myslím, že sa oplatí siahnuť aj po pokračovaniach s touto postavou amatérskej detektívky.

Židovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové válkyŽidovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové válkyPaul Roland

Kniha autenticky popisuje odboj od západu až po východ územia Európy. vyvracia mýtus o tom že židia sa vôbec nebránili. Opak je pravdou. Záškodnícka a diverzná činnosť malých jednotiek mala vplyv na rozkolísanie pomyselných váh víťazstva a prehry. Aj partizánske skupiny vykonávali úspešne svoju úlohu, hnané dopredu túžbou po pomste po vyvraždení svojich rodín. V krátkom období sa im efektívne podarilo prejsť do ofenzívy a pokiaľ sa dalo, urobiť nepriateľovi škody. V knihe je sú popísané dejinné udalosti odboja od Belgicka, cez Varšavské ghetto po Bielorusko. Daň, ktorú však odbojom zaplatili bola vysoká. Represie, popravy, vyhladzovanie a systematické znásilňovanie boli najkrutejším zločinom v tomto vojnovom období. Aj malé víťazstvá boli víťazstvami nad fašistickým režimom. Obete, ktoré povstalci podstúpili boli tie najvyššie. Aj tie, keď museli zabiť vlastné dieťa, ktoré plakalo v ghette, aby svojim nárekom neprezradilo úkryt ostatných členov povstaleckej skupiny. Kniha je pravdivá a spolu s vylíčením historických faktov, je napísaná bez servítkou pred ústami. Krutosť okupantov, beznádej ľudí odsúdených na smrť je skutočnosťou, pred ktorou si nesmieme zatvárať oči. A aj keď to bude znieť ako klišé, predsa je lepšie si pripomenúť vetu: aby sa niečo také už nikdy nezopakovalo. Knihu určite odporúčam prečítať všetkým, ktorí majú o tomto medzníku dejín polemiku, či pochybnosti.

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Odkiaľ sme, kam kráčame a smerujeme. Vyznie to ako otrepaná fráza. V tomto prípade je putovanie od bezvýznamného živočícha až po zánik homo sapiens podané originálnym spôsobom. Či je to niečo nové? Možno nie, ale autor otvára dvere a pohľad na takmer známe črty ľudstva svojsky a unikátne. Od spoločenských konštrukcií, teda predstavovanej skutočnosti až po náboženské otázky kultu mnohosvätcov. Bol agrárny vzostup najväčší omyl, či postupujúce tlupy Sapiens boli najdôležitejšou a najničivejšou silou alebo sme mali ostať lovci a zberači? Predstava globálneho poriadku nám začína byť vlastná a nie cudzia, peniaze svet zjednocujú a vojna sa oproti mieru javí ako nevýhodná. Na povrch sa vyplavujú otázky, čo je pre nás dobré a či náboženstvá boli a sú určujúcim prvkom v kontraste s potrebami nášho druhu po priemyselnej revolúcii. Je naše šťastie „šťastím“?
K jednotlivým pasážam sa dá vracať a možno si ju prečítate po častiach aj dvakrát. Dá sa povedať, s trochou nadhľadu, že myšlienky v knihe sú nadčasové. Možno nie pre každého je to smer, ktorý ho poznamená, ale určite zmení váš názor a pohľad na súčasný svet okolo nás.

Herec nielen na udiciHerec nielen na udiciJozef Kroner

Ešte ako školopovinný mi moja učiteľka etickej výchovy odporučila knihu o Jozefovi Kronerovi, ktorá ho ukazuje trochu v inom svetle. Vlastne ju odporučila všetkým spolužiakom. Jej názov mi utkvel v pamäti. V tej dobe som nevenoval etickej výchove a už vôbec nejakej knihe o hercovi nijakú zvláštnu pozornosť. Ako mladí chalani sme siahali po inej literatúre a nie po portrétoch hercov, ktorí sa hrdili titulom národný umelec. Pre nás, ako pubertiakov, táto kniha evokovala niečo nezáživné. Avšak v domácej knižnici mojich rodičov som našiel zaprášenú, skoro polorozpadnutú, s nažltlými stránkami patiny, knihu bez prebalu. Názov mi hneď pripomenul školu a poznámku našej šarmantnej „etikárky“, ako sa pri knihe dobre bavila a aký je to dobrý počin od pána herca. Zobral som si ju domov a začal čítať. A dočítal som ju na jeden dych. Teraz len ľutujem, že som si ju neprečítal skôr. Príbehy v nej sú veľmi pekné, doplnené hercovými takmer detskými kresbami. Čo príbeh, to originálny motív. Ako keby som sa preniesol do doby čias minulých. Čitateľ spozná herca aj zo stránky tej ľudskej, otcovskej, súrodeneckej a profesionálnej. Aj tej, ktorá robí „detskú neplechu.“ Bavil som sa a myslím, keď po nej ešte raz siahnem, budem sa baviť znova. A ozaj, viete kde je najlepšia protialkoholická liečebňa? Kniha vám dá na túto záludnú otázku jednoznačnú odpoveď.

VegetariánkaVegetariánkaHan Kang

Sen, ktorý prinúti hlavnú hrdinku Jongje, prestať jesť mäso. Za každým kúskom masa vidí tvár. Všetci ju prestanú chápať a nikto si nedokáže vysvetliť túto náhlu zmenu. Jej telo a myseľ odmieta všetko živočíšne jedlo a jej premena k niečomu neodvrátiteľnému je nevyhnutná. Vzoprie sa aj otcovi aj manželovi, ktorí nemajú pre ňu ani štipku porozumenia. Celý príbeh však nie je len z jej perspektívy, ale aj z pohľadu jej sestry a švagra. Je to vojna, ktorú nemôžu vyhrať.
Celý príbeh sa číta relatívne svižne, ale nie je to taká „oddychovka“. Je v ňom aj niečo viac ako len dobrá story, Príbeh je na pozadí trochu filozofický a autorka načrela aj do problémov juhokoréjskej spoločnosti, o ktorých sa možno nehovorí nahlas. Odporúčam si knihu prečítať, aj keď udelená Man Bookerova cena možno nenavodí pocit super kvalitného diela u každého čitateľa. Titul si však nájde svojich stúpencov aj odporcov. Ten, kto nehľadá niečo „ploché“, to v tejto knihe snáď nájde.

Psie dniPsie dniDušan Mitana

Po dlhšej dobe som znovu objavil Dušana Mitanu. Poviedky majú čo povedať aj terajšej generácii. Aj keď boli napísané dávnejšie, vystihujú niečo, akoby sa to stalo včera. Či je kultová poviedka „električka“?. Neviem. Mne sa skôr páčila poviedka „O krk.“ Každá poviedka je iná, ale použitý jazyk ich robí veľmi blízke. Pri čítaní som mal pocit, že sa už niečo z toho stalo, niečo som zažil a s niečím som sa v mladosti stretol. Každý príbeh sa číta dobre a nemám čo autorovi vytknúť. A v tomto prípade je to dobrá oddychovka bez nudy.

RádRádDaniel Silva

Ďalší kamienok do mozaiky série románov o Gabrielovi Allonovi vás zavedie do Vatikánu. Neobyčajné okolnosti úmrtia posedného pápeža prinútia povolať osobne šéfa izraelskej tajnej služby do najmenšieho mestského štátu. Zmiznutý list, absencia stráže keď zomrel svätý otec, zvláštne konanie camerlenga a nesúlad časového okna pri nájdení tela zosnulého sú základom pre vznik zápletky. Všetko sa však točí okolo znovunájdenej knihy z tajných archívov Vatikánu. Evanjelium podľa Piláta Pontského, ktoré môže zmeniť veľa. A aj veľa ľudí kvôli knihe zomrieť. Pravicový cirkevný rád sa nesnúbi s liberálnym krídlom pápežského stolca a ovládnuť vedenie Vatikánu je sprisahanie, ktoré nemá obdobu.
Daniel Silva ponúka opäť skvelý špionážny román. Príbeh je opäť o Allonovi a jeho tíme, tak ako sme zvyknutí v predchádzajúcich tituloch. Šéf už má svoje roky a stále sa púšťa do situácii, ktoré by riaditeľ inštitútu zo svojej pozície ani nemal vykonávať. Ubehnuté roky sa podpisujú aj na hlavnom hrdinovi a možno by nebolo na škodu prenechať žezlo niekomu inému. Napriek tomu je to „dobrá story“ aj keď trochu s tendenciou obohratej platne predchádzajúcich príbehov. Tempo knihy je svižné, viac menej sa však dá predvídať. Fanúšikovi Gabriela Allona táto kniha urobí radosť a bude mať opäť pocit z dobre zacieleného šípu medzi verných čitateľov.

Jumper: Deti slobodného krajaJumper: Deti slobodného krajaJán Babarík

Príbehy, ktoré naozaj radšej neprežiť. Každý príbeh vystupuje v knihe samostatne. Príbehy sa nespájajú a čitateľ očakáva nejaký spôsob prelínania dejov. Nestane sa to však a na pozadí nie je tušená pointa. Trochu hororové, trochu reálneho života a trochu naznačeného sci-fi. Táto zmes však bola namiešaná správne a aj keď pre niekoho to nemusí byť „tá pravá šálka kávy“, ja som si knihu užil. Možno nie je každá poviedka na rovnakej úrovni, každá je však osobitá a určite prekvapí svojím spracovaním. Naozaj veľmi ťažko čítala jedna spoveď muža, ktorý je sprvoti veľmi jednoduchej povahy, avšak s dobrým srdcom. Príbeh sa nečíta ťažko v zmysle problematického lúskania sa cez vety a slová, ale opis osobných situácii v jeho denníku je emotívny. Je tak realistický, že čitateľ tieto vyhrotené momenty prežíva s ním. Rozvod ho pripraví o všetko a on, s vidinou cieľovej stanice života zisťuje, že nemá už čo stratiť. Autor v tejto pasáži podal podľa mojej mienky skvelý výkon. Súbor poviedok je výborné osvieženie a niekedy trochu nereálne príbehy, môžu mať s realitou veľa spoločné.

Zmiznutie Stephanie MailerovejZmiznutie Stephanie MailerovejJoël Dicker

Joël Dicker podáva vo svojom ďalšom románe pravdu o zmiznutí Stephanie Mailerovej. Mladá novinárka príde na malú a nenápadnú stopu zločinu starého dvadsať rokov. Ten bol však úspešne vyriešený k spokojnosti verejnosti a polície. Konfrontácia s bývalým vyšetrovateľom a zdanlivá nezrovnalosť však spustí reťazec udalostí, ktoré nikto nečaká a v mestečku sa začínajú na povrch vyplavovať hriechy minulosti. Bolo obvinenie pravdivé a naozaj povedali svedkovia v tomto starom prípade všetko? Potemkinovské mestečko Orphea ukazuje potupne svoju pravú tvár. Tento titul je naozaj plný zvratov a prekvapení. Takých, ktoré sa nedajú vopred predpovedať a čitateľa naozaj prekvapia. Je to ako grécke divadlo, keď je všetko nejasné a na scénu príde postava, ktorá radikálne zmení dejovú líniu príbehu. Na škodu to naozaj nie je a do poslednej strany nie zrejmé ako príbeh skončí. Čitateľ sa nenudí a jednotlivé kapitoly retrospektívne ponúkajú obrazy, ktoré sa udiali s dvadsaťročným odstupom. Znovu otvorené vyšetrovanie prinesie v knihe napätie až samého záveru knihy. Aj keď som mal pocit, že celý dej detektívky je lepší ako ukončený záver románu, knihu odporúčam.

Osem hôrOsem hôrPaolo Cognetti

Syridlo je kúsok žalúdka. Bez kúska žalúdka by nebolo syra. A vymyslel ho starodávny človek, divoch, ktorý sa v ich nárečí volá Omo Servadzo.
Aj toto je príbeh o dvoch priateľoch z talianskych Álp. Osem hôr, je aj románom o nevypovedaných a zložitých vzťahoch medzi otcami a synmi. Rozprávač príbehu je malý prišelec s otcom a matkou unikajúcimi do prírody pred mestským životom v paralele s tuhým životom takmer nevzdelaného chlapca-horala a jeho mĺkvej rodiny. Ich osudy sú však preťaté už v momente nedokončeného chlapčenstva. Tvrdá a krásna príroda talianskych Álp, zmierená samota horských ľudí od zvyšku sveta, priateľstvo poznačené kladným aj negatívnym vplyvom svojich otcov, je hlavnou líniou tejto príjemnej knižky.
La pezza je červený smrek, smrekovec – la brenga, borovica limbová - l’arula, vysoké bralo kde sa dá ukryť pred dažďom je barma, Ale on dostal meno berio – skala. A to mu ostalo už navždy. Skala, ktorá sa snaží odolať nepriazni osudu a života.
Je to kniha s krásnym príbehom. Nie je to beh na dlhú trať, ale na takmer dvestopäťdesiatich stranách ponúkne v tieni zdanlivého pokoja obraz sveta, ktorý nemajú možnosť všetci navštíviť.

29.10.2020

Bowie: Ilustrovaný životopisBowie: Ilustrovaný životopisFran Ruiz

Dvojica autorov sa rozhodla spracovať Bowieho osud, trochu iným spôsobom. Na takmer stosedemdesiatich stranách ponúkne osobitý príbeh multiumelca, ktorý ovplyvnil generácie hudobných fanúšikov. Mnoho tvárí Ziggyho Stardusta, vzostupy a pády, melanchólie aj životné drámy, formovali tohto speváka do ikony, ktorá sa nebude tak skoro opakovať. Tento životopis nie je o fotografiách a len holých faktoch. Ilustrácie dopĺňajú už tak bohatý a farebný život Bowieho. Kníh, článkov a biografií rôzneho druhu už bolo napísaných celkom dosť. Táto je však unikátna svojím spracovaním a prístupom. Trochu rozprávka, trochu komiks, nadhľad aj realita...jednoducho taký ilustrovaný sen.
Preto je táto knižka dobre situovaná nie len pre životopisných nadšencov, ale aj pre ľudí z mladšej generácie, ktorí si chcú urobiť obraz o pánovi glam rocku.
Po prečítaní som mal pocit, že nadčasový interpret je tu s nami stále a len sa schoval niekam za roh. A každú chvíľku vykukne a vyprodukuje nejaký nový song. Nech teda žije Ziggy Stardust, majster excesu, afektu aj vynikajúcej hudby

19.10.2020

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)Jiří Hanzelka

Plný plyn k podlahe a zároveň stlačená brzda. Aj tak sa dá vystihnúť chod sovietskeho hospodárstva v „post-stalinistickom“ období 1963-1964. Cestovatelia opísali skutkový stav sovietskeho giganta bez príkras. Plytvanie prírodnými zdrojmi, kamuflovanie reality a neschopnosť ďalších posunov v hospodárstve je faktom, ktorý sprevádza Z+H na každom kroku. Aj keď kniha bola vydaná v roku 1990 (s predhovorom Milana Šimečku v roku „89), správa trochu odráža aj stav v našich končinách. Páčili sa mi najmä dva termíny a to je „pokazucha“ – kult filtrovanej pravdy a „šapkozakidateľstvo“ - podceňovanie súpera a prehnaný pocit vlastnej veľkosti. Mám pocit, že tieto dva „úkazy“ prežili v plnej sile do dnešných dní. A či budú trvať aj v prenesenej forme naďalej, bude asi závisieť len od našich postojov k pravde.

18.10.2020

Druhá planétaDruhá planétaJana Plauchová

Román prekvapí možno inou variáciou kolonizácie planét. Dôvodom pre ľudstvo tak neuskutočniteľným, ktorý však nie je dôvodom vyspelej pozemskej techniky. Sú alebo skôr boli na Venuši ľudia či bytosti? Aj zadná strana obálky knihy hovorí, že výprava k druhej planéte sa začne, keď padne otázka malého chlapca, ‘Kto postavil toto?’. Ale ako to býva, nie je všetko tak ako sa javí. Záhadná Towsendova choroba, neschopnosť spať či théta žiarenie je len malý výpočet prekážok, s ktorými sa musí druhá stála venerická kozmická stanica vysporiadať. Nie je tona škodu, kniha má tak spád a relatívne logický sled udalostí s vedeckým vysvetlením skutkového stavu.
Pri čítaní som sa nemohol ubrániť dojmu, ako keby som niektoré pasáže videl vo filmoch. Snáď je to len môj názor a pri literárnej tvorbe sme nevedomky trochu ovplyvnení tým, čo sme niekde videli. V tejto knihe to však nie je citeľné a originálny pohľad na možnosť (či nemožnosť) osídlenia iného kozmického telesa. A tu sa to naozaj špecifickým spôsobom dozviete prečo. Toto sci-fi sa mi naozaj páčilo a fanúšikom tohto žánru ho určite odporúčam.

04.10.2020

V pekle plynových komorV pekle plynových komorShlomo Venezia

Táto kniha nie je románom. Rozhovor s pánom Veneziom je biografickou výpoveďou a svedectvom preživšieho člena sonderkomanda. Tí boli so železnou pravidelnosťou každý kvartál sami splynovaní a nahradení ďalším židovským sonderkomandom. Šťastie v nešťastí mal však pamätník nacistických hrôz Shlomo Venezia. Trochu Grék a trochu Talian, ale k jeho smole, židovského vyznania. História je v tomto smere zdokumentovaná a životy ľudí podobných osudov z koncentračných táborov sú spísané v mnohých knihách. Každý príbeh je osobitý a unikátny. Aj tento je jedinečný. Málo sa vie o ľuďoch zo sonderkomanda, o ich plánovanej vzbure a o poslednom turnuse pred pochodom smrti. Bol však jeden z posledných, ktorý vydržal do konca a mohol podať informácie o genocíde, pekelnej práci „v sprchách“ a v krematóriu. Prežil, lebo posledné striedanie ho obišlo. Po skončení vojny uzatvorený do seba nikdy nehovoril kým v skutočnosti bol a čo vykonával. Až po desiatkach rokoch vydal svoju spoveď. Či by kniha mala byť povinným čítaním pre ľudí, ktorí neveria? Skôr áno, avšak názor si musí urobiť bez nútenia každý sám. Fakty však neklamú. Bola to hrôza a je v éteri hmatateľná aj dnes pri čítaní tejto knihy. Určite ju odporúčam, lebo zanechá v čitateľovom ponímaní svetonázoru hlbokú brázdu.

05.09.2020

Palác zradyPalác zradyJason Matthews

Agentka Dominika Jegorovová je späť. Kniha voľne nadväzuje na Rudú volavku a akcia sa rozbehne hneď na prvých stranách. Kapitánka Jegorovová, alias kódové meno DIVA, je hodená do víru špionážnych hier Kremľa a americkej CIA. Studená vojna neskončila a mocenské záujmy obidvoch strán majú rozdielnu príchuť. „Siloviky“ si už brúsia zuby, aby si odhryzli kúsok koláča z mamutieho obchodu z iránskym molochom. Dvojitá agentka však musí niečo urobiť, aby všetkému zabránila. Zaľúbená do „Najta“ Nasha je pripravená pre spravodlivú vec obetovať takmer všetko. Niečo, tak ako vždy, sa začne kaziť v neprospech naplánovanej operácie a mŕtvoly sa začnú kopiť. Iránska, americká či ruská služba majú na riešenie iný meter. Povinnosť a obeta, majú v spoločnosti čo si ctí humánne zásady, ďaleko od zrady. Nič však nie je nemožné, len nájsť správne páky na zaradenie rýchlostného stupňa k vykonaniu potupy, krádeže, vraždy či zverbovania záujmovej osoby. Spôsob aj dôvod sa už nájdu. Krtko v jednej agentúre si už vyhrabal svoju dieru a nájsť ho v chodbičkách úskokov nebude jednoduché. Sibírski vlci aj americké pumy, chcú dostať svoju korisť. Dymová clona lží je však hustá s mizivým levelom úspechu na jej rozplynutie.
Postavy knihy sa objavujú nenútene a vstupujú do deja, akoby tam mali svoje miesto a nesmú tam skrátka chýbať. Pozitívne aj negatívne. A plukovník Zjuganov? Toho budete nenávidieť už len pri jeho opise a nie je na škodu, že si zaslúžil toľko miesta na stránkach Paláca zrady.
Čitateľovi je temný a drsný svet špionáže ponúknutý originálnym spôsobom. A aj keď milovníkmi špionážneho žánru, s načítaným množstvom spy titulov, je záverečná pasáž knihy predikovateľná, pri jej čítaní sa určite nebudete nudiť.
Výborný špionážny román, ktorý na viac než päťsto stranách ponúka akciu, detektívku, napätie, sex a tak trochu nadreálne videnie hlavnej hrdinky. Možno to nie je na „päť z piatich“, ale štyri si určite zaslúži. Tento román som si vychutnal a po Rudej volavke, je to skvelé pokračovanie.

04.09.2020

Reštaurácia The HillsReštaurácia The HillsMatias Faldbakken

Bezmenný čašník v reštaurácii s menom. The Hills je podnik na úrovni. Je to tradícia s konzervatívnym prístupom personálu k svojim hosťom. Alebo zákazníkom, kupujúcim, či objednávajúcim? Konvencia stolovania, spôsobu obsluhy a výberu kvalitných jedál nevybočujú z určenej dráhy nastolenej už zosnulým zakladateľom.
Stereotypné tiene všednosti zamestnancov však narúšajú drobnosti zmien a pochybných vybočení stálych návštevníkov. Hlavná postava, čašník bez mena, je plne sústredený a oddaný svojej práci. Aj keď je doba moderná a svet vo víre pokroku, nostalgia a zašlosť podniku je všadeprítomná. V stenách, obrazoch, výbave, oblečení a vo vzduchu cítiť, že kozmopolitný ráz známej reštaurácie v centre Osla je predurčený rozplynúť sa do stratena.
Atmosféra knihy je však úžasná a opisný jazyk vyšperkovaný. Vtipné situácie sú dotiahnuté do parodickej krajnosti. Zakopnutia konzumentov a servisu nenechá skostnatený personál pokojným.
Hlbšie myšlienky s filozofickým odkazom naozaj netreba v knihe hľadať. Mozaika opisov reštauračného zariadenia a vývinu udalostí je svieža a pre niekoho, bude tým správnym siahnutím po dobrom čítaní.

16.08.2020

Temný plameňTemný plameňMichael Connelly

Smrť bývalého Boschovho mentora na dôchodku prináša so sebou otázniky. Zanechaný vyšetrovací spis u vdovy je len začiatkom kolobehu udalostí, ktoré prinesú množstvo zvratov. Aj keď penzista Harry Bosch, pôsobí ako stály rezervista v San Fernande, spis zobraný bývalým kolegom z oddelenia vrážd ho nahlodá a nenechá ľahostajným. Tušenie nedotiahnutej kauzy v ňom opäť zapáli temný plameň, ktorý preskočí aj na jeho bývalú kolegyňu Renée Ballardovú. Ako to však s týmto spisom v skutočnosti je? Snaha zamiesť zločin pod koberec alebo ho zosnulý detektív chcel vyšetriť na vlastnú päsť? Dve otázky, ktoré budú rozhodujúce pri ďalšom pátraní. Niekoľko rokov otvorený prípad a nik už nemá oň záujem. Aktuálne slúžiaci kriminalisti z LAPD však majú ako vždy plné ruky práce z úplne inými prípadmi. Dve cesty vyšetrovania sa chcú stretnúť, ale ktorá je tá správna netuší ani samotný Bosch.
Ako každá Connellyovka, aj pri tejto je pre stáleho fanúšika použitá očakávaná šablóna príbehu. Postupne je však tento dojem potlačený do ústrania a z gradujúceho deja sa vykľuje zaujímavé krimi. Je to už 33-ia kniha od tohto amerického spisovateľa a pre verného fanúšika aura Harryho Boscha vôbec nestráca na intenzite. Kniha vás drží pekne v napätí a na začiatku sa nedá ani omylom predpokladať, ako to dopadne na konci. Je to opäť prekvapenie, na ktoré sa čitateľ môže tešiť.

04.06.2020

Na výlete do vesmíruNa výlete do vesmíruBranislav Jobus

Naozaj pre najmenších pekná knižka. Len tak pre radosť.

24.05.2020

Ukradnutá mladosťUkradnutá mladosťJozef Leikert

O sedemnástom novembri 1939, o prepade a zatvorení vysokoškolských internátov, bolo toho napísané veľa. Autentické príbehy českých študentov z koncentračného tábora Saschsenhausen sú ale napísané inak. Skutočnosti v knihe sú podávané z prvej ruky a bývalí väzni z tohto lágru boli v čase sumarizovania svedectiev stále živí. Výpovede neboli pozbierané náhlivo, ale s rešpektom, úctou, trpezlivo a bez časového tlaku Autor fakty overoval niekoľkokrát u ostatných žijúcich pamätníkov. Tí, ani sami niekedy nevedeli, čo sa deje na jednom konci tábora, ale s overenými faktami to autor verifikoval lepšie ako samotní väzni.
Kniha je doplnená dobovými kresbami väzňov. Ich túžby, predsavzatia, básne aj piesne sú zhmotnené. V listoch, prepašovaných spevníkoch a zbierkach. Slang ako achcén, šlichta, štrafkompanie, rolvágen je tu na dennom poriadku a najjednoduchšie skratky ako RU a Z-Station sú tie najdesivejšie.
Josef Čapek a Antonín Zápotocký na jednom mieste. Obidvaja väzni, jeden však musel tvoriť v lágri s vyhliadkou na smrť, druhý ako povojnový prezident, podpísal niekoľko rozsudkov smrti. Aj toto bola realita.
Pri čítaní mate pocit, že ste na tom strašnom mieste spolu s nimi. Prežívate to peklo, útrapy, každodennú smrť a vcítite sa do ich osudov. Kniha ako taká, svoj účel splnila dokonale. Zanechá stopu a premýšľate o nej. V Sachsenhausene zomreli českí aj slovenskí študenti, Poliaci, nemeckí politickí väzni, neprispôsobiví nemeckí vojaci, židia, ruskí zajatci. Aj s tými poslednými tam bolo zaobchádzané najhoršie. Kto pozná okolnosti vybavenia tábora Mauthausen a jeho miestnosti na „meranie a váženie väzňov“ v lekárskej izbe, si vie ľahko domyslieť ich osud.
Historická pravda nie je prekrútená ani doplnená. Je až príliš skutočná napísaná bez príkras. A nie je v tomto prípade zneužitá na nejaký konkrétny politický cieľ. Je jednoducho autentická. Dozviete sa, kto bol nemec Harry Naujoks vo väzenskej samospráve a aký bol jeho podiel v protiklade so Železným Gustavom. O týchto pravdách treba hovoriť, nesmú sa zabudnúť a dopustiť aby sa niečo podobné opakovalo.
Jozef Leikert napísal memento, ktoré nám bude pripomínať, čoho sú ľudské bytosti schopné sebe urobiť.

24.05.2020

Manuál pre upratovačkyManuál pre upratovačkyLucia Berlin

Manuál pre upratovačky nie je len návodom pre život. Kolekcia poviedok je súborom príbehov z rôznych kútov duše autorky a spoločnosti, ktoré sú hlboko pretkané autobiografickými skúsenosťami spisovateľky. V poviedkach sa odzrkadľuje jej skúšané detstvo, alkoholizmus, závislosť na drogách, peripetie zamestnaní a partnerského života. Poviedky ako Môj jokej. El Tim, Carmen a Mlčanie sú výbornou ochutnávkou z celej knihy. Neoplatí sa celé dielo čítať na jeden dych. Je ako dobré jedlo. Skvele sa vychutnáva po kúskoch a na každý deň tri - štyri sústa bohato stačia. Po týždni je však čitateľ nasýtený a poskladá si obraz z kamienkov mozaiky. Ako celok je kniha päťhviezdičkový michelinský chod. Niekomu možno nebude chutiť avšak náročnejší čitateľ, ktorý nehľadá len priemernosť, si určite príde na svoje. Nie je to o ťahaní medových motúzov popod fúzy, ale vtrhne vás do reality, surovej, tragikomickej, jednoduchej a neprikrášlenej. Manuál zložitého života, písaný jednoduchými vetami, však určite odporúčam prečítať.

30.04.2020

Nahý chliebNahý chliebMuhammad Šukrí

Kniha sa mi dostala do rúk náhodou. Ani som ju nechcel čítať, ale odporúčania ma presvedčili o opaku. Po niekoľkých stranách vás knižka surovo vrhne do prudkého deja prežitia v marockom veľkomeste. Mladý Mohamed Šukri opísal svoje zážitky až veľmi reálne, kde sa predstavy Európana o žití v tejto arabskej krajine veľmi rozchádzajú. Spisovateľ používa pejoratívnejší jazyk ako Bukowski, avšak bravúrne opisuje každodenný boj o prežitie, kde zlý sociálny status svojej rodiny, poznamená celý jeho život s večným strašiakom v podobe despotického a nenávideného otca. Na každom rohu mesta smrť, drogy, kriminalita obchod s bielym mäsom a hlad z nedostatku jedla a sexuálnych skúseností. Hlad ohlodaný až na kosť nahého chleba. Hlad po láske, ľudskom dotyku, hlad po peniazoch a uznaní. Hlad, ktorý nebude nikdy zasýtený. Zúfalstvo a bezradnosť hlavnej postavy ženie inštinktívne bez sebareflexie pud sebazáchovy do krajností. Preto má táto kniha, aj s drsnými slovami, stále veľa povedať modernému čitateľovi. Kniha dokáže zanechať hlbokú stopu a pri spätnom vybavovaní detailov, budete premýšľať o nej ešte dlho.

25.04.2020

Miesta, čo nie sú na mapeMiesta, čo nie sú na mapePavol Rankov

(+ SPOILER) Thalia-Natália. Sprievodca traumami hlavného hrdinu, ktorý prežíva svoj "flashback" nočnej mory z detstva. Malá dedinka Skalka, ani Orava ani Kysuce, stvorená pre výjavy, ktoré sa post-traumatickým syndrómom nederú na povrch jednoducho. Vracajúc sa so svojou partnerkou z Olomouca na Slovensko sa rozhodnú navštíviť jej rodinu. Avšak aká to bola trauma, na ktorú si nepamätá? Čo je skryté, kto vlastne zomrel a kto žije, čo je pravda a čo vymyslené jeho fantáziou? Hlavná postava spoznáva, že ani jeho brat nie je taký, aký si myslel, že by mal byť. Jeho sprievodkyňa a partnerka je s ním až do konca...alebo nie? Odpovede sú len na čitateľovi, ale pri knihe sa nudiť nebudete

25.04.2020

Work / DíloWork / DíloHelmut Newton

O tejto knihe sa nedá povedať, že je to kopa fotiek od Helmuta Newtona. Knihu som si zaobstaral na základe odporúčania jedného známeho. Je to publikácia o práci H. Newtona, o jeho pocite k práci a vizuál, ktorý vytvoril, je jednoducho nezameniteľný. Aj keď je kniha miestami trochu provokatívna, je celkom fajn si ju raz za čas prelistovať a nechať sa trochu uniesť mimo bežnú realitu. Okrem umeleckého zhotovenia sa nad niektorými fotkami pozastavíte a porozmýšľate.

21.04.2020

Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendyMiloslav Stingl - biografie cestovatelské legendyAdam Chroust

Veľmi pozoruhodná kniha o cestovateľskej legende. Kniha, o svetobežníkovi, ktorému sa podarilo dostať za hranice a vrátiť bez toho aby bol stíhaný alebo mu bolo odopreté cestovať. Je to ucelený autobiografický príbeh, ktorý odkrýva zákutia života pána doktora Stingla, ktoré by inak neboli asi zverejnené. Nahliadneme aj do jeho súkromného života, príprav a absolvovaní samostatných výprav. Prečo si ho indiánsky kmeň zvolil za náčelníka, aké boli peripetie odovzdávania náčelníckej čelenky americkým splnomocnencom za totality na pôde akadémie vied? A aké boli jeho útrapy na všetkých cestách? To sa určite dozviete, lebo kniha splnila svoj účel a myslím že splní aj očakávania každého cestovateľa. kniha je doplnená bonusmi, ako kópiou pasu M. Stingla, ilustrovanou mapou sveta, DVD aj CD s nahrávkami, a záložkou do knihy. "Pikošky" v nej obsiahnuté potešia. Mňa však jedna na záver, že Stingl, si s každej cesty doniesol kufor. A ten nikdy nevybalil. Zastohoval ho a stále tieto kufre a kufriská ležia v jeho dome. Takto má každý kufor svoju atmosféru a dušu cesty. Ale to ostatné.... až v knižke.

20.04.2020

Past na rovníkuPast na rovníkuJiří Hanzelka

Past na rovníku - tajemná Indonézie" je unikátna cestopisná reportáž. Knižku som čítal po etapách a nechával som si ju vždy na večer prd spaním. Kniha popisuje dobrodružné cesty a zážitky po Indonézii a ukazuje cestu po roku 1960. Celé dielo je skvelo doplnené množstvom čiernobielych fotografií a naozaj takmer na 500 stranách sa nebude žiadny fanúšik cestopisov nudiť. Knižka zároveň obsahuje veľkú skladaciu mapu a keď som si ju kupoval ja, tak aj unikátny kalendár na dva roky s fotografiami z ciest. Zároveň je kniha aj výpoveďou o tom, ako bývalý režim ovplyvňoval ich kroky. V knihe sa píše: "Zapomenout je snadné, odpouštet težší! Někdy však musí zaznít názor, i když púsobí nepříjemnosti. Mlčení není vždycky řešení! ". Knihu odporúčam a u mňa plný počet.

20.04.2020

Mafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestuMafia v Bratislave. 1989 – 1999 Dekáda zločinu a trestuGustáv Murín

Len nedávna minulosť ukázala ako to vlastne v našom štáte začalo fungovať. Výborne opísané mafiánske praktiky , vzostup a pád najväčších bossov Slovenska. A možno....nájdete aj prepojenie s politikou (minulou...súčasnou? )..od Holuba až po Steinhubela. Knihu odporúčam, pričom ide ruka v ruke s knihou Mafia na Slovensku.

Mladý DônčMladý DônčPeter Pišťanek

Vynikajúca zbierka. Pre mňa kultová kniha. Čistá absurdita a irónia. Pri čítaní knihy som sa skvele bavil aj teraz premýšľam, že si knižku prečítam aj druhý krát. Knihu som si zaobstaral ako poslednú, a to až po prečítaní Rivers of Babylon 1,2,3 a myslím že to bola dobrá voľba. Kniha je vtipná, tak dobre vymyslená až je reálna. Kniha má v sebe päť častí, každá iná, ale so spoločným vtipným a ironickým jazykom, aký má len Peter Pišťanek. (Mladý Dônč, Muzika, Debutant, Čas a Kozmický vek). Knihu určite odporúčam.