Fulmaya

Kniha vznikala na poušti i na ledovcích, na pláži i v chatrčích a autorka v ní s vražednou upřímností vypráví o sobě i o své vášni. Cosi v jejím nitru ji žene z jedné země do druhé, nutí ji okusit extrémní podmínky v himálajském podhůří či zdolávat jen se šerpou nejtěžší trasy v okolí. Najde si však čas i na pomoc dětem v místním sirotčinci. Svou osobní zpověď zachytila kontroverzní slovenská herečka a zpěvačka, dcera Anny Šiškové, nejen v knize, ale i ve filmovém dokumentu režisérky Venduly Bradáčové Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220864/fulmaya-R6t-220864.jpg 4.358
Literatura slovenská, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Motto

Kniha Fulmaya

Mijagi
04.12.2018

Dorota Nvotová podnikla cesty, o kterých mnoho lidí sní, ale nikdy se na ně neodváží vyrazit. Cestopisné pasáže nejsou plastickými větami z průvodců, ale naplno zažitým, netradičním pohledem na konkrétní oblasti, podané navíc upřímně působícím stylem (hovorová mluva, neučesaný sloh). Tohle vše by nefungovalo bez částí, kde autorka popisuje svůj život (vztahy, psychické problémy, bydlení atd.), díky nim lze její toulání po světě prožít čtenářsky intenzivněji. Jenže právě tahle linka zároveň snižuje knihu výrazně dolů. Autorka v ní často skáče z jednoho tématu na druhé, aby se pak nečekaně zase vrátila k prvnímu. V některých nepodstatných záležitostech se rozepisuje příliš do hloubky. Jako terapeutický prostředek, kdy se dotyčný pisatel vypíše ze svých problémů, asi dobré, otázka je, jestli s tím v takovém rozsahu zatěžovat čtenáře. Zde se mělo před finálním vydáním výrazně škrtat.

„Váránasí je asi největší hnůj, jaký jsem kdy viděla. Kromě toho, že to tu vypadá jako v Dillí, takže smrad, hovna, žebráci, špína, krávy, ojebávači a všeobecná pakárna, sem lidé chodí ještě ke všemu umřít, protože Indové věří, že když zemřou tady, půjdou do nebe. A nestačí jim, že umřou, oni tady potom ty mrtvoly namáčí ve vodě řeky jménem Ganga a potom je na břehu spálí. Nic netušíce jsme si vybrali hotel, pod kterým se jako na jediném místě děje tohle peklo, tzv. Burning Chat, takže, když vykouknu z okna, vidím, jak hoří člověk, navíc, pokud není okno zavřené, tak popel z toho hořícího Inda vdechuju. Možná i tohle je určitý způsob reinkarnace.“

Aroucaria
27.08.2017

Tak tohle bylo velké překvapení! Putovat po Indii a Nepálu s vořachlou Slovenkou, která mluví, jak huba narostla a kdejaký dlaždič by jí mohl závidět, byla opravdu zábava! Není to jen putování po světě, ale i výlet do temnot duše. Fakt klobouk dolů se takhle odhalit do morku kosti před československým národem. Škoda, že jsem to nečetla v původním znění, mohlo to mit ještě další rozměr

adorjas
04.06.2017

3,5* Svojská, úprimná, drsná. Nie každý človek by o sebe dokázal napísať s takým nadhľadom. Rozobrať všetky pády a bolesti, chyby aj úsmevy. Tlieskam a za toto obdivujem!

martina.bella
07.11.2016

Čtenářský zážitek! Je to cestopis a současně (možná ještě víc) upřímná zpověď mladé ženy, která hledá sama sebe a svoje místo ve světě. Obdivuju autorku za otevřený způsob psaní a svým emocionálním přístupem k životu je mi blízká.

Ladiva
20.10.2016

Dorota píše veľmi pútavo, hoci používa, na mladú ženu, až príliš drsný jazyk. Veci okolo seba vníma v prvom rade srdcom a až potom rozumom, čo je na nej sympatické. Zážitky z trekov opísala sugestívne a rozhodne by si to mali prečítať tí, ktorí o takej ceste uvažujú. Kniha sa končí v podstate šťastne, ibaže dnes je to už zase všetko inak.

Stoker
16.10.2016

Fulmaya je zaujímavý cestopis, v ktorom Dorota mimo cestovania rieši aj svoj osobný život. Je to taký denník z jej ciest, ktorý sa veľmi dobre číta a po dočítaní máte chuť s Dorotou vyraziť niekam na cesty.

oskli
06.07.2016

Kniha mě hodně bavila. India a Nepál mě přitahuje dlouho, pořád koketuji s touhou vydat se na trek, což se díky knize ještě umocnilo. Na druhou stranu je všechno tak sugestivně popsaný, že si nejsem jistá, jestli bych tu realitu dala. Líbil se mi styl psaní i obsah jako takový, Dorota je neuvěřitelná. Naprostý šílenec, ale v dobrém :-)

pajaroh
30.05.2016

Tento cestopis/životopis se nečte špatně, je chytlavý díky autorčině nevybíravému a drsnému stylu, přesto mám pocit, že mnoho věcí zamlčuje, přeskakuje... až tak ji všechno nevěřím, nicméně pro oddechové čtení ok.