Vylúčení

Vylúčení https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353538/bmid_vyluceni-y7a-353538.jpg 5 12 4

V rukách držíte encyklopédiu toho najhoršieho, čo súčasný svet pozná. Hlad. Rasizmus. Nenávisť. Sexizmus. Chudoba. Genocída. Tie najbezútešnejšie slová a javy, ktoré si viete predstaviť, sa koncentrovali v knihe Artura Domosławského Vylúčení. „Je celkom jedno, kde bývaš, keď si na Zemi nepozvaným hosťom,“ povedal o svojej knihe Artur Domosławski. Vylúčení, to je skupinový portrét ľudí žijúcich na periférii spoločnosti, zabudnutých, odvrhnutých a takmer neviditeľných. V Kolumbii oddiely milície vraždia nevinných mladých mužov z okraja spoločnosti, aby vylepšili štatistiky „vojny s terorizmom“. Na okupovaných územiach Palestíny vojsko bráni domácemu obyvateľstvu v prístupe k vode. V ďalekom Mjanmarsku sa odohráva tichá genocída kmeňa Rohingja, o ktorom západný svet donedávna ani netušil. Artur Domosławski, nositeľ titulu „Novinár roka 2010“, nás v knihe Vylúčení zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom z nich nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí. Kniha Vylúčení, za ktorú bol jej autor nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike, vychádza v preklade Alexandra Horáka.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Wykluczeni , 2016

amigo17
21.03.2023 5 z 5

Silné a depresívne. Na našej planéte je veľmi veľa miest, kde sa pri narodení iná karta ako Čierny Peter ani vytiahnuť nedá.

taikatalvi
30.01.2021 5 z 5

Oči otvárajúca kniha, mal by si to prečítať každý. Nám je vlastne sveta žiť v porovnaní s tým, čo sa deje inde vo svete a médiá sú o tom ticho.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Chcete nové skutočné informácie o ľuďoch na kraji spoločnosti? Toto je tá pravá kniha. Artur Domoslawski precestoval Južnú Ameriku, USA, blízky východ a množstvo ďalších destinácii a vynikajúcou reportážou presondoval osudy ľudí, ktorí sa stali obetami násilia či genocídy. Opisuje, ako je to žiť na okraji sveta nedostatku, chudoby a bezprávia v tomto svete. V modernom svete, kde rasizmus, vojny drogových kartelov, ženovraždy, kriminalita v brazílskych favelách či afrických slumoch, utrpenie z vojny sú len odvarom v tomto svete. Realita je horšia a autor nadväzuje na vynikajúcu tradíciu poľskej reportážnej literatúry podľa vzoru Ryszarda Kapuscinského. Všetko sa deje aj teraz a poučenie z minulosti je v nedohľadne. Či sa nás to týka? Áno. Hranice sa posúvajú bližšie a bezprávie sa nás dotýka na každom kroku. Niekedy ho nevidíme alebo vidieť nechceme. Táto kniha vám otvorí oči ešte viac a aj keď nie je kniha pre milovníkov krásnej literatúry, zanechá stopu o ktorej je nutné hovoriť.

eviku19
31.03.2020 5 z 5

Vylúčení je asi jednou z najdrsnejších a najdôležitejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas, čo som to čítala mi bolo smutno. Miestami mi prišlo až fyzicky nevoľno. Musela som sa nútiť čítať o toľkom zle a krutosti. Keď sa ma najbližšie okolie pýtalo prečo niečo také čítam, tak som odpovedala, že preto, lebo je to pravda, ktorú mi nik nepovedal.

Autorovy knížky

Artur Domosławski