Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi

Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346867/bmid_smrt-v-bunkri-OLF-346867.jpg 4 21 3

„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí? Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska. Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť. Kniha Martina Pollacka Smrť v bunkri vychádza vo vynikajúcom preklade Michala Hvoreckého.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Absynt

Der Tote im Bunker , 2004

adorjas
21.10.2020 4 z 5

Od Pollacka som čítala už Amerického cisára a mala som voči jeho štýlu výhrady. Pri tejto knihe to bolo podobne, hlavne zo začiatku- obrovské množstvo mien, v ktorých som sa strácala a životných príbehov a mieste, v ktorých som sa strácala rovnako. Až ku koncu som začínala vidieť prepojenia, aj keď množstvo mien mi naďalej nič nehovorilo.

Autora obdivujem, že sa takto zhostil tejto úlohy a že sa rozhodol o tom napísať, a ísť s tým na verejnosť. Nemohlo to byť ľahké, aj keď v čase, keď knihu vydával už väčšina postáv nežila. Napriek tomu obdiv aj za neho, pretože rodinná minulosť je občas príliš desivá, aby sa to prepieralo verejne.

Kniha zaujímavá, nakoniec som rada, že som ju dočítala, napriek počiatočnej autorovej roztrieštenosti. Určite si u mňa touto knihu reputáciu napravil. Zaujímavá, podnetná reportáž, aby sme porozmýšľali aj nad našou rodinnou minulosťou...

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Ako sa vyrovnať z minulosťou, keď váš vlastný otec bol SS-ák? Stará mama mu dávala vždy za príklad svojho otca, Gerharda Basta. "Mal by si byť na neho hrdý, nikdy neurobil nič zlého, nemá sa za čo hanbiť", aj keď sa stretli so susedkami, boli celé z unesené, že je to celý Gerhard. Skutočnosti sú však oveľa desivejšie. Od anexie Slovinska, kde žila komunita Nemcov, a ako sa tu pomaly udomácňoval nacizmus, nenávisť k svojim susedom, začínajúce etnické roztržky, nenávisť k inakosti, vierovyznaniu. Mladý Pollack, to najprv nechápal, časom však začína dospievať k poznaniu, aké zverstvá jeho otec vykonával, aj na Slovensku, v Bielorusku, Poľsku. Sám sa rozhodne študovať v Poľsku a vykonať výlet do Prahy. A to je aj definitívny koniec vzťahov so svojou starou mamou a rakúskou rodinou. Spisovateľ vykonal veľký kus investigatívnej a mravenčej práce až do hĺbky archívnych dochovaných spisov o komandách SS. Kniha nie je rozsiahla ale obsahom VEĽKÁ. Budete o nej dlho rozmýšľať. Vrelo odporúčam!

majanka
01.03.2020 4 z 5

Osobný príbeh autora ako sa postavil voči temnej minulosti svojho otca počas druhej svetovej vojny. Nebolo to ľahké hľadanie. Bolo to hľadanie pravdy a jej vnútorné spracovanie. Napísanie tejto knihy chcelo poriadnu dávku odvahy. Môže to byť vykríčanie minulosti ako sa s tým vyrovnať.

paměti, memoáry nacisté

Martin Pollack