marabart marabart komentáře u knih

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

08.11.2019 5 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

"Já si vzpomínám, před válkou, když jsem jel tramvají, to je ten nejdemokratičtější vehikl na světě - můj soused, on byl ajznboňák nebo dělal u soustruhu v Kolbence, vytáhl z levé kapsy Rudé právo, a když dočetl, vytáhl z pravé kapsy České slovo, a když byl hotov s oběma, tak se ke mně obrátil a řek, že si oba kecají rozumy a že on si myslí, že by to mělo být tak a tak. To je demokracie. Poslouchat každého a pak povědět, co si myslíš sám."

26.01.2018 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Vynikající kniha. Popis postav je dechberoucí. O to víc mě mrzí filmové zpracování z roku 1955, které se knize vůbec nepodobá a osobně ho považuji za velmi slabé (přestože má na ČSFD hodnocení 84 %). Nevyskytuje se v něm například vůbec tak důležitý sluha Lee.

15.02.2017 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Některé povídky jsou vynikající, některé spíše standardní s opakujícím se motivem. Nelze si nevšimnout, jak Karel Čapek, pro mě inteligentně a bez zbytečného důrazu, brojí proti trestu smrti. Na druhou stranu u povídky Soud pana Havleny jsem se zasmál tak, jako při čtení už dlouho ne.

04.06.2020 5 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Hele, pučmi kilo. Vráťim, aš přiědeš... Zmikund k Husovi předtím, než Hus odjíždí do Kostnice. Já ty obrázky prostě miluju. :-)

17.08.2016 5 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Kromě peněz přinášel Tolkienovi Pán Prstenů také mnoho dopisů od fanoušků. Mezi těmi, kdo napsali, byl i skutečný Sam Gamgee... Tolkien byl nadšen, vysvětlil, jak ke jménu přišel, a poslal Gamgeemu podepsanou sadu všech tří dílů. Později řekl: "Nějaký čas jsem žil v obavách, že dostanu dopis podepsaný 'S. Glum'. To by bylo horší."

09.01.2018 5 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Jan Werich

Velmi příjemné čtení s mnoha nadčasovými pasážemi.

30.05.2021 5 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Pokud bych je měl porovnat s knihami od Rafaela Nadala a Rogera Federera, Agassi vítězí svou přímostí, otevřeností a detaily na plné čáře. Ke knize se pravidelně vracím.

07.01.2018 5 z 5

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Knihu je po bezmála 60 letech od vypracování velmi obtížné, ba až nemožné hodnotit. Kritika poměrů v SSSR je trefná a sami cestovatelé se museli zhrozit, co všechno u socialistického "lídra" objevili. Z knihy je ale cítit zub času. Zaujalo mě například úsměvné tvrzení, že si československý lid zvolil ve volbách roku 1946 demokraticky cestu socialismu. Přitom měly povoleno kandidovat pouze čtyři strany, z nichž byli nelevicoví jen lidovci. Obdobně mě nemile zaujalo nepravdivé tvrzení, že čs. legionáři bojovali s bolševiky pouze se sebezapřením. A házet všechny neúspěchy socialismu ve srovnání s kapitalismem výhradně na stalinismus a opěvovat Lenina... no nevím. :-) Doba holt byla jiná a větší prozření trvalo i kosmopolitněji založeným osobnostem, jimiž pánové Hanzelka a Zikmund bezesporu byli.

13.12.2023

Můj obchod se psy a jiné povídky Můj obchod se psy a jiné povídky Jaroslav Hašek

Povídky se kus od kusu dost liší. U některých z nich si říkám, že je Hašek génius (za všechny zmíním dokonalý Silvestr abstinentů), jiné jsou nejvýše průměrné. Knížku jako celek doporučuji.

17.10.2021 4 z 5

Opráski sčeskí historje 2 Opráski sčeskí historje 2 Jaz

Vynikající knížka, má třetí ve sbírce po "Čtyřce" a "Paralelních životopisech". A když si tady čtu komentáře, je to podobný pocit radosti, jako když se s kamarády směju nad Opraski. :-)

23.09.2016 5 z 5

Těžká Barbora Těžká Barbora Jan Werich

Velmi silné dílo. Hra vznikla v době, kdy se nad Československem stahovala mračna, a je to sakra znát. Dokonce i tak hodní a mírumilovní lidé, jakými Voskovec a Werich byli, zdůrazňovali potřebu vojenské obrany.

15.04.2021 5 z 5

Balada z hadrů Balada z hadrů Jan Werich

Ve hře jsou určitě zajímavé myšlenky a celkově se mi líbí, ale nečetla se mi tak dobře jako zbylá trojice skvostných her z prvního svazku her V+W (Osel a stín, Rub a líc, Těžká Barbora).

15.04.2021 4 z 5

Rub a líc Rub a líc Jan Werich

(Ne)jezte kroupy!

12.04.2021 5 z 5

Každý, kdo unese oštěp...: První a poslední Mussoliniho vítězství, válka o Habeš 1935–1936 Každý, kdo unese oštěp...: První a poslední Mussoliniho vítězství, válka o Habeš 1935–1936 Roman Cílek

Za mě mírné zklamání. Knihu jsem měl v hledáčku dlouho a po několika letech jsem se k ní konečně dostal. Samotnému konfliktu se bohužel věnuje poměrně málo, autor dal hodně prostoru dobové kulise, dějinách Itálie, životopisu Mussoliniho atp. V textu je bohužel řada překlepů, které by jistě vyřešila důkladnější korektura. Některá souvětí byla tak složitá, že jsem je musel číst vícekrát. Kladem knihy je originální téma, zajímavé postřehy dobových účastníků (novinářů + jednoho čs. občana) a inteligentní využití historických citátů na začátcích kapitol. Za dílem Hvězdy proti hvězdám ze stejné edice (a od jiného autora) však bohužel zaostává.

28.07.2019 3 z 5

Volá Londýn Volá Londýn Jan Masaryk

Doporučuji přečíst po knize o Janu Masarykovi od autorské dvojice Kosatík, Kolář. Proslovy či promluvy, mnohé z nich vynikající, národu bezesporu pomohly v nejtěžších chvílích. Bohužel ke konci války je z nich cítit značná servilita vůči SSSR.

10.04.2019 4 z 5

George Harrison: Za zamčenými dveřmi George Harrison: Za zamčenými dveřmi Graeme Thomson

Velmi kvalitní kniha, čtivá, plná zajímavých informací, dobře členěná. George Harrison toho stihl za pouhých 58 let opravdu moc. Byl to zdaleka ne dokonalý, ale bezesporu výjimečný člověk. První písničku od Beatles, kterou jsem kdy slyšel, byla Here Comes the Sun. A jsem za to moc rád.

28.12.2017 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Pěkná kniha. Dozvěděl jsem se toho o paní Věře hodně. Měla velmi zajímavý život plný štěstí i smutku, sladkých výher i těžkých porážek.

23.09.2016 4 z 5

Oheň Oheň Henri Barbusse

Výborná kniha. Je dokonce ještě o něco syrověji zpracovaná než Na západní frontě klid. Že na sebe jednotlivé kapitoly místy úplně nenavazují, mi zásadní problémy nedělalo.

14.02.2016 5 z 5

Nikola Tesla - Zbraňové systémy Nikola Tesla - Zbraňové systémy Nikola Tesla

Zajímavé čtení, zdaleka ne jen o zbraňových systémech. Kniha obsahuje některé odborné texty, které jsou velmi obtížně vstřebatelné. Název je poněkud zavádějící, v knize naleznete i Teslovy vzpomínky na dětství, projevy a podobně.

12.12.2023