Každý, kdo unese oštěp jsou slova, která habešský císař použil v mobilizačním rozkaze poté, kdy do jeho země vtrhly početné a dobře vyzbrojené italské divize. Drama expanzivního výpadu fanaticky zfašizované země do východoafrického prostoru, včetně všech příčin i důsledků, patří ke klíčovým a budoucnost ovlivňujícím událostem v období mezi světovými válkami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21617/kazdy-kdo-unese-ostep-prvni-a-posle-YaE-21617.jpg 3.99
Literatura faktu, Historie, Vojenství
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Každý, kdo unese oštěp...: První a poslední Mussoliniho vítězství, válka o Habeš 1935–1936

Jack93
04.10.2020

Výborné pojednání o nepříliš známé kapitole 20. století (beru-li to z toho pohledu, že ve škole vám o této válce příliš nepoví). Cílkův styl mi vyhovuje, byť je trochu neobvyklý. Za nejzajímavější považuju náhled do chodu Společnosti národů, která naprosto selhala. Největší přínos knihy vidím v tom, že díky ní pochopíte kontext událostí vedoucích ke druhé světové válce.

misaprosek
02.01.2020

Souhlasím s marabartem trochu zklamání, ale najdou se klady. Některé fakta polemická, ale události dobře popsaná.

marabart
28.07.2019

Za mě mírné zklamání. Knihu jsem měl v hledáčku dlouho a po několika letech jsem se k ní konečně dostal. Samotnému konfliktu se bohužel věnuje poměrně málo, autor dal hodně prostoru dobové kulise, dějinách Itálie, životopisu Mussoliniho atp. V textu je bohužel řada překlepů, které by jistě vyřešila důkladnější korektura. Některá souvětí byla tak složitá, že jsem je musel číst vícekrát. Kladem knihy je originální téma, zajímavé postřehy dobových účastníků (novinářů + jednoho čs. občana) a inteligentní využití historických citátů na začátcích kapitol. Za dílem Hvězdy proti hvězdám ze stejné edice (a od jiného autora) však bohužel zaostává.

Drevak
30.10.2013

Skvělá kniha jež uvádí mnoho faktů o jedné z Italsko-Etiopských válek.