MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

Nejsem fanoušek takových těch superhrdinských Marvelovských komiksů, ale jednou za čas si koupím komiks, který mě zaujme na první dobrou a zatím se musím pochválit, že jsem nesahla vedle.
Přemýšlel někdo po shlédnutí filmů nebo přečtení knih, jaký život povedou ty holčičky, které se nechtěně dostaly do nadpřirozených zemí? Jako třeba Alenka z Říše divů, Dorotka že Země Oz a Wendy ze Země nezemě? Já osobně jsem se nad tím nikdy nepozastavovala, až doteď. A jak píše autor už v předmluvě: „Nebudou tak trochu pošahané?“
•••
Neznám tvorbu ani Andyho nebo ilustrátorky Sarah. Příběh se mi líbil a mohl být klidně delší a více do hloubky. Co se týče charakterů postav, tak snad jen Alenka trošku vyčnívala, jinak si s nimi autor podle mě nedal moc velkou práci.
Ilustrace se mi částečně líbily a částečně na mě působily hrozně tmavým a ponurým dojmem. I holky jsem si já osobně vždycky představovala jinak, ale každý má představivost jinou.
•••
Za mě originální a místy vtipný příběh na ani ne hodinku čtení od autora knihy Artemis, Marťan a Spasitel. A ano, pokud se tři rozdílné světy střetnou a prolnou dohromady, může to vypadat přesně jako stránky tohoto komiksu. Za mě velmi povedené a doufám, že se můžeme těšit na další díly nebo příběhy.

09.06.2022 3 z 5

Zlomená láska Zlomená láska Tess M. Puffrová

Druhý díl příběhu Anny a Maddoxe z pera české autorky. Musím říct, že moc YA nečtu a první díl pro mě byl takový odechový průměr. Zato druhý díl se mi vážně líbil.
•••
Střídání pohledů. To vždycky příběh oživí. Vidět i tomu druhému do hlavy, což zrovna u Maddoxe je hodně důležité a zajímavé.
Vím, že svým způsobem je to těžké, ale řekla bych, že v prvním díle se autorce lépe dařilo pohledy střídat tak, aby děj krásně plynul. Tady je často stejná část příběhu z obou pohledů. Dalo by se s tím lépe vyhrát tak, aby příběh navazoval, aniž by se museli některé konverzace opakovat i přesto, že by se čtenář dozvěděl jaký přístup a názor dotyčný měl.
•••
Annino chování bylo lepší než v prvním díle (Zatracená láska). Už nebyla taková tak lehce zmanipulovatelná a dokázala si za svým stát. I když dle mého názoru i ona si neuměla stát za tím, že jsou s Maddoxem spolu a moc často mu podléhala hned, co ji políbil. Sakra, která holka by nechala jinou sahat na svého kluka?!
Maddox musím říct, že je podle mě hodně složitá postava. Jeho charakter a chování je prostě tak nevypočitatelné a zároveň později tak pochopitelné. Tak jako v prvním díle mě docela při čtení rušil ten jeho "kratky zobak", ale na jeho kapitoly jsem se stejně těšila.
•••
A ten konec? To jako vážně? Nic takového jsem nečekala a hlavně... Jestli nevyjde další (poslední díl) tak mé knihomolské já asi umře.
Kdybych Tess neznala z Instagramu a nevěděla s jistotou, že je to česká autorka, rozhodně by mě to ani ve snu nenapadlo. Styl psaní i nápad mi přijde skvělý a jen to dokazuje to, že knihy od českých autorů vůbec nejsou špatné ani podprůměrné. Jen je potřeba jim dát šanci. Což je u Čechů asi největší problém.

01.06.2022 4 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Druhý díl série se speciální agentkou Ninou Guerrerovou. Mé první setkání s autorkou a musím říct, že jsem mile překvapena. Ač jsem první díl nečetla, anotace mě velmi oslovila, ale kdybych si měla vybírat jen podle obálky někde v katalogu nebo knihkupectví, knihu bych bez sebemenšího zájmu přešla. Obálka na mě působí amatérsky, neoriginálně a nezajímavě.
•••
Sama autorka byla policistkou a myslím, že je to znát. Nevím jak to ve skutečnosti chodí, ale myslím, že tady autorka průběh vyšetřování popsala skvěle. Ne, že detektivové hned na všechno přijdou a hned jim všechno dojde. Kousky skládačky se odkrývají pomalu, výsledky z laboratoří také nejsou hned a vším se prokousávají postupně. A to se mi líbí. Další co miluju jsou psychologické profily vrahů a to jak se sestavují a dají se moc dobře použít.
V některých recenzích je zmíněno, že je případ přitažený za vlasy, ale mě to tak nepřišlo.
•••
Celkový námět příběhu se mi moc líbil. Spojení aktuálního případu s některými z minulosti mě vždycky zaujme a dodá tomu takové to koření. Nehledě na to, že člověk vidí, jak moc vše postoupilo dopředu a dřív nebyli takové možnosti jako dnes. Krátké kapitoly ještě dodávají na čtivosti. I sympatické postavy, i když jich chvílemi bylo dost, byly realisticky vykreslené.
•••
Tato série mě dost zaujala a musím se dostat i k prvnímu dílu, který mě minul.
Pro milovníky detektivek a záhad rozhodně doporučuji.

29.05.2022 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Zamilovaný, ale i humorný příběh s krásnou obálkou o lásce dvou přátel a o strachu ze ztráty nejlepšího přítele.
Druhý díl série Láska z Green Valley, který opět nezklamal. I přesto, že je venku letní počasí jsem se ráda vrátila do Skalistých hor. Tentokrát do příběhu Izzy –dredaté snowboarďačky a Willyho – mladého šerifa a lamače dívčích srdcí.
•••
Nedokázala jsem věřit tomu, jak moc dobře se kniha četla. Kolikrát jsem se až divila na jaké straně jsem a že mi zbývá už jen málo do konce. Příběh osvěžila i vtipná špičkování mezi přáteli, nad kterými jsem se usmívala snad ještě víc než u prvního dílu (Nové začátky).
Nejen že mi sedl svižný styl psaní, ale i postavy jsou všechny skvělé a tak sympatické, že by je člověk chtěl poznat osobně. Právě Izzy jsem si v prvním díle velmi oblíbila a tak jako většina doufala, že se dozvím jak bude její láska k dlouholetému kamarádovi pokračovat.
Jediná věc, která mi chyběla byl trošku nedořešený konec ohledně Colea.
•••
Není úplně nutné číst první díl, ale já to docela doporučuji. Jelikož se i v této knize setkáváme s postavami předešlého dílu a tak se setkáte i se spojlery, které vám u čtení prvního dílu značně ovlivní požitek.
•••
Doufám, že se brzy můžeme těšit na třetí díl s názvem Nové sny, který tentokrát bude o postavách, které neznáme. O hrdince jménem Elara a budoucím astronautovi Noahovi.

20.05.2022 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

5 povídek. 5 filmů. 5 skvostů z pera Stephena Kinga.
Tato kniha nemá vlastně žádný nový obsah. Všechny povídky, které zde najdete jsou zveřejněny v jiných Kingových dílech. Tyto konkrétní jsou navíc i zfilmované, ale já osobně nemůžu posoudit, jak moc dobře. No... Mám co dohánět.
•••
1408 je kratší povídka o strašidelném pokoji v hotelu, něco vám to připomíná? Ano! Osvícení. Ale nenechte se zmást, toto je něco úplně jiného!

Šroťák opět kratší zajímavá povídka z prostředí prádelny. Musím říct, že některé popisy byly skvěle brutální.

Ničemové ve žlutých pláštích. S touto jsem se trošku prala. Začátek byl docela zdlouhavý a celkově jsem k povídce tak nějak nepřilnula. Vyvrcholení a konec byl dobrý, ale celkový požitek mi nezlepšil.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. To bylo ovšem úplně něco jiného. Je to jediná povídka, kterou znám, už jsem ji četla a viděla i film. A byla jsem nadšená! Má asi nejoblíbenější povídka od Kinga. Vážně doporučuji všem, kteří Kinga třeba nečtou, nesedl jim styl jeho psaní nebo jste se k němu prostě jen ještě nedostali. Povídka se čte krásně, je tak akorát dlouhá a když to završíte filmem, věřím, že budete nadšeni.

Děti kukuřice je krátká, ale za to svižná a děsivá povídka z horké Nebrasky a polí kukuřice.
•••
Pro fanoušky autora toto asi není žádná novinka, ale pro ty, kteří mají radši filmy si myslím, že je fajn. Pustíte si film a kdo by si nechtěl přečíst jeho literární předlohu? Nebo obráceně? Povídka a pak film? To už je na vás...

17.05.2022 4 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Tuto knihu jsem si pořídila ze dvou důvodů. Chvílemi mi přišlo, že si se synem ne moc dobře rozumíme a já si s ním kolikrát nevěděla rady a jeden čas se u nás často křičelo, protože syn je silná nátura a formuje se mu osobnost. A za druhé, protože mě hrozně moc oslovila anotace knihy. Vůbec jsem totiž nepomyslela na to, že když dítěti řeknu, že je "šikulka", že bych mu mohla do budoucna i ublížit. A to mě právě hrozně zaujalo. Jak mohou slova jako: "Už jsi velký kluk" nebo " Řekni, promiň" dítě ovlivnit a jak moc.
•••
Kniha je rozdělená do čtrnácti kapitol přesně podle těch výše zmíněných slovních spojení. Každá kapitola se zabývá určitou svízelnou situací, která většině rodičů přijde zcela normální. Člověk totiž snadno zjistí, že díky určitým frázím s dětmi hodně často manipulujeme, ovládáme je, trápíme a i vyhrožujeme a to jen proto, že to samé s námi dělali naši rodiče. Což je velmi smutné.
•••
Při čtení jsem se hodně zamýšlela nad sebou, způsobem výchovy a i se dojímala nad tím, jak krásně umí autorka věci podat a jak se dá i jinak dítěti láska předávat.
•••
Kniha je vytuněná seznamem další literatury ohledně "problémů", kterými se autorka zabývá. Všechny knihy jsou krásně rozdělené podle toho, které vyšly v češtině a které pouze v angličtině. Další tuning je seznam kurzů pro rodiče a to i těch co jsou online! A nesmí ani chybět výběr českých stránek o rodičovství.

Víte, už nad úvodním citátem jsem se dost zamyslela a v tomto duchu je celá kniha.
"Klacky a kameny mohou zlomit kosti, ale slova mohou otřást duší.
Na slovech záleží. Volte je moudře."
•••
Knihu velmi doporučuji všem, kteří mají děti, čekají je nebo se terpve rozhodli mít rodinu. Vážně mi kniha moc dala a jsem ráda, že ji mám v knihovně a můžu do ní kdykoli nahlédnout.

16.05.2022 5 z 5

Příliv - Temné hlubiny Příliv - Temné hlubiny Lucie Schánělová

Druhý díl série Příliv od české autorky Lucie Schánělové a já se k němu konečně dostala. Už se mi stýskalo po písčitých plážích, surfování a nesympatické, naivní Nicole.
•••
Musím říct, že oproti prvnímu dílu je na první pohled lepší v tom, že je lepší sazba knihy, větší písmo a kratší kapitoly ( což oceňuji). O erotické scény není nouze a peprnými slovy autorka také nešetřila.
•••
O naivitě Nicole a jejímu celkovému chování se asi ani nebudu vyjadřovat. Ne každá postava všem sedne. Jinak Daniela už také známe z předchozího dílu. Sexy surfař s trošku temnými choutky a minulostí dostane do kolen snad každou. Hrozně mě fascinovala jeho nepředvídatelnost. Člověk nikdy nevěděl, jak se zachová.
A James? Skvělej už od začátku. Jeho pozitivní nálada, vhodné i nevhodné poznámky kolikrát napjatou a nepříjemnou atmosféru, která sálala z knihy zlepšily.
•••
Co jsem nečekala a velmi mile mě překvapilo bylo to, že je tam i cestování. Líbí se mi, že se děj už neodehrává jen v Kalifornii, ale i na jiných místech.
Druhý díl je podle mě určitě lepší a zajímavější než první. Jak už ve zvratech nebo v prostředí.

09.05.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Čtvrtý případ Josie Quinnové a můj druhý. Kdo má rád detektivky nebo thrillery určitě tuto sérii doporučuji. A ač je fajn číst díly postupně, já sama začala třetím dílem a vůbec to nevadí. Autorka čtenáře skvěle uvede do života Josie a do milníků předchozích dílů.
•••
Většinou si během čtení dělám poznámky, aby pak má recenze byla co nejobjektivnější a na nic jsem nezapomněla. Tady jsem si bohužel jen stihla napsat: čtvrtý případ, čtivé a svižné, krátké kapitoly. Víc jsem nestihla, protože když jsem se ponořila do čtení, na poznámky nebyl čas.
•••
Mimo to, že se s Josie vyrovnáváme s faktem, že znovu získala rodinu, o kterou byla připravena a zvyká si na to, že zas někam patří a má kolem sebe společnost, se tento díl do hloubky věnuje postavě, se kterou se v předchozím díle Josie docela sblížila na základě určitých událostí. A to s kolegyní Gretchen, která jak se postupně dozvíme má tajemství až až.
•••
Přiznám se, že jsem si anotaci ani nečetla a pořádně jsem nevěděla čím se budou Josie a Noah prát tentokrát a myslím, že to nebylo vůbec od věci. Někdy to tak u knih dělám, když vím, že autor je tutovka a pak jsem příjemně překvapená.

05.05.2022 5 z 5

Most duší Most duší Victoria Schwab

třetí díl série s cassidy blake a jejím kamarádem (duchem) jacobem.
do knihy jsem se pustila hned, co mi přišla v balíčku. moc jsem se na další díl těšila a ač je to vlastně fantasy spíš pro mladší čtenáře, hrozně mi styl psaní a celá série sedla.
a ta obálka, tu prostě musím zmínit. krásné detaily, uvnitř mapa a příjemná vazba.
•••
tentokrát se s cass, jacobem a jejími rodiči podíváme do tajuplného new orleans, kde navštěvují nespočet hřbitovů a vyhořelých budov s tajemnou a děsivou historií.
•••
musím říct, že tento díl je asi nejakčnější. stále se něco děje a to od začátku až do konce, od kterého jsem se prostě nemohla odtrhnout.
také postavami autorka nešetřila. je jich tu mnohem víc, než v předchozích dílech.
•••
ač nejsem velký čtenář ya, tato série si mě získala a já ji doporučuji všem, kteří právě ya milují, ale také mají rádi záhady, duchy, historii a trochu humoru, protože jacobovi poznámky stojí za to.

02.05.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Osmý díl ze série Romantické útěky a zároveň můj první, ale určitě ne poslední.
Tentokrát o sestře Miny z předchozího dílu – Hannah. Až příliš praktická, rozumná a vždy se drží v zajetých kolejích. Když se přihlásí do kuchařského kurzu Killrgonay, sama tomu kroku nedokáže uvěřit.
•••
Musím říct, že hned od začátku mě překvapila čtivost knihy a to jak moc dobře se text samotný četl. Lehce proplouváte příběhem, ani nevíte jak a mizí vám stránka za stránkou.
Autorka nemá zapotřebí příběh zahalit do různých nepotřebných omáček a proto jste rovnou vhozeni do překrásné přírody Irska.
Překvapilo mě, jak přesně umí autorka prostředí popsat. Přišlo mi, jako bych tam opravdu byla. Všechny zmíněné památky, oblasti nebo města jsem si googlila a naplno se ponořila do irské atmosféry.
•••
Ač jsem nečetla ještě ani jeden díl, pochopila jsem, že autorka na své hrdinky z předchozích dílů nezapomíná. A proto se těším, až se pustím do všech předchozích.

29.04.2022 4 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Tento 629 stránkový skvost o Kingové životě od jeho narození až do roku 2015 by si měl pořídit každý fanda.
Mnozí si jeho jméno spojují hlavně s děsivým klaunem s lodičkou a větou: “Chceš lodičku Georgie?“ Ale díky této knize se člověk dozví jak o samotných dílech, tak hlavně o samotném autorovi, který jak víme, společenské události moc nevyhledává a nerad letá letadlem. Rozšíří si obzory v tom, jak se vůbec dostal ke psaní, jeho myšlenkové pochody a co pro něj znamenají jeho knihy a jaký mají význam v jeho životě.
Mnohé i překvapí to, že jeho cesta ke slávě nebyla jednoduchá a přišlo mu mnoho odmítnutí, ale šel si za svým snem.
•••
Kniha obsahuje jeho díla od roku 1974 – 2015. Četla jsem jen o těch, které jsem přečetla. Protože u některých jsou dost spoilery a já se nechci připravit o požitky z knih, které jsem ještě neměla tu čest číst. Vždy jsem se po dočtení nějaké jeho knihy, kterou jsem přeskočila, vrátila a přečetla si o ní. Brala jsem to jako takovou tečku nebo přídavek knihy. A tak to budu dělat i nadále.
•••
Kromě děl a záznamů z jeho života, kniha obsahuje i mnoho rozhovorů, jak s ním samotným, tak i s fanoušky, jinými autory, režiséry, ilustrátory nebo i herci apod.
Zjistíme jak to vše začalo, jaký má vztah ke knihám, psaní a také jak se v jeho hlavě zrodili nějaké příběhy a města jako je Derry nebo Castle Rock.
V části chronologie jeho života a psaní je vše. Kdy se kam stěhoval, co se mu stalo za úraz, co napsal, jaký film podle jeho knihy vyšel a další zajímavosti.
•••
Obdivuji ho ještě víc po tom, co jsem ho díky této knize poznala více do hloubky. Podle rozhovorů s ním je to prostě člověk, kterého chcete potkat a prohodit s ním pár slov. Na nic si nehraje, bere život takový jaký je a má střízlivý pohled na svět.
Pro fanoušky nutnost.

22.04.2022 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Další a zároveň poslední Bachmanovka vydána předtím než "zemřel", a která mi zároveň nepřijde tak známá, ale fanouška Stephena Kinga by rozhodně neměla minout.
•••
Jak už je v tvorbě Richarda Bachmana známo, text je čtivý, svižný a rozhodně se s ničím a nikým autor nepáře.
Sice jsem se na chvíli lekla, aby se kniha až moc nepodobala dílu Kinga – Povznesení, ale postupně jsem zjistila, že je to nebe a dudy.
•••
Co se týče postav, tak i u Kinga se nedočkáme nějakého extrémního popisu postav, ale charaktery umí vykreslovat bravurně. Naprosto jsem chápala Billyho pocity, zlost na své okolí a to, jak celou věc vnímal on. Ale zároveň jsem se i dokázala vcítit do jeho ženy, která to také neměla jednoduché a zachovala se tak, jak se zachovala. Dnešní svět by se přikláněl spíše k její variantě řešení.
•••
Během čtení se u mě hodně střídalo nadšení s nudou. Kniha sice sahá ke 300 stranám, ale klidně by snesla méně. Chvílemi mi přišel děj natahovaný (hlavně někde v polovině), kde můj zájem o knihu trošku pokulhával.
Přiznám se, že konec mé posouzení knihy značně vylepšil. Poslední akční část se mi líbila nejvíc a ten konec rozhodně překvapivý a klasicky bachmanovský.

„Váha v něm probouzena dětinskou hrůzu – stala se zlým skřítkem jeho života.“

3,5 *

21.04.2022 4 z 5

Ustláno na betonu Ustláno na betonu Elen An

Po dlouhé době jsem se zúčastnila knižní štafety, kterou pořádala přímo autorka knihy.
Kniha vyšla přes Pointu. Věděla jsem o ní a vždycky mě lákala i přes svou dost zvláštní, zamotanou a pomalu nic neříkající anotaci. Nevěděla jsem co od ní očekávat a tak to občas bývá nejlepší. Jediné co jsem tušila bylo, že půjde o mladé lidi a tušila jsem, že tam budou hrát svou roli i drogy.
•••
Text se četl docela dobře, ale musela jsem si knihu dávkovat. Buď jsem totiž kroutila hlavou nad Šárky naivitou (i přesto, že jsem si říkala, že v jejím věku je taková každá. I já taková byla) nebo mě příběh zkrátka chvílemi nudil. Chvílemi jsem samotný příběh moc nechápala. Děly se tam divný věci, které mi vůbec nezapadaly do příběhu. Pořád jsem čekala na nějaký zvrat, pořád jsem čekala komu se to vymkne z rukou, ale toho jsem se nedočkala. Alespoň ne v takové míře, jako jsem čekala. Více z toho temného světa. Možná si autorka mohla více pohrát s postavami a jejich charaktery. Taky jsem byla lehce zmatená kam si příběh zařadit. Vyjadřovali se a oblékali jak v roce 2005, ale přitom komunikovali přes WhatsApp.
•••
To že jsem já knize nepřišla na chuť, neznamená, že ji odsoudím. Určitě bych ji doporučila mladším čtenářkám, které hledají něco jiného, než jen romantické, fantasy a detektivní knihy. Každý se v ní najde. Hlavně si vzpomene na svá bouřlivá léta plná zábavy, zkoušení nových věcí a první lásky.
Zamilovanost a zvědavost. Největší kameny úrazu v pubertě. A tak bych i charakterizovala tuto knihu.

17.04.2022 3 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Čtvrtý díl ze série Znovu. Po dlouhé době jsem se vrátila k této sérii a vůbec mi nedělalo problémy se do světa Mony Kasten vrátit a na všechny skvělé postavy si vzpomenout. Nemůžu ji ani upřít čtivost, ale zapomněla jsem, jak moc pomalé romantické knihy Mona píše.
•••
Občas jsem moc nechápala chování Everly v tom, proč bydlela sama, když tak s matkou bojovali s penězi. Kdyby se s někým dělila o nájem, neměla by takové výdaje. Jinak její postava byla skvěle vykreslená a uvěřitelná. Věřila jsem ji všechny její pocity a chování. Další postava – Nolan – profesor Everly. Zkrátka takového profesora by chtěl každý, ale podle popisu mi holt nepřišel tak sexy, jak ho Everly vnímala.
Co je o mně známé a vždycky když na to narazím, tak to vyzdvihnu je to, jak moc miluju když se v knize objevují i postavy z předešlých dílů nebo knih. Cítím v tom úžasné připojení a to, že víte, jak se postavám daří a že koncem jejich knihy jejich příběh neskočil.
•••
Čeká mě pátý a poslední díl – Snít znovu. Nemůžu říct, že se na něj úplně klepu, ale ráda si ho přečtu. Zatím jsou stále mí favoriti Kaden s Allie.

07.04.2022 3 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

První díl série Někdo. Pomalá romantika plná tajemství, hledání sama sebe a sourozenecké lásky, kde je také velmi důležité téma sexuální orientace a její postavení ve společnosti. Přesně takovou knihu jsem potřebovala. Hodně mi sedla, ale přesto úplně nevím jak ji mám hodnotit.
•••
Autorka má vážně nadání, k čtivému psaní. Ač má kniha přes 450 stran, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a stránky mizí pod rukama. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že by knize stačilo méně stran.
Další plus jsou vážně moc sympatické postavy. Všechny. Snad kromě rodičů Mickey a Juliana.
Jsem moc mile překvapena, když v příběhu, i když jen okrajově, narazím na postavu z předešlého dílu, nebo jako tady z knihy, kterou už autorka napsala. Líbí se mi to spojení a značí to skvělý vztah, který autorka k postavám má a že na ně rozhodně nezapomíná.
•••
Při čtení (hlavně na začátku) mě občas zarazilo pár nesrovnalostí, nad kterými jsem se na chvilku pozastavila a část textu si přečetla znovu. Nebo ukončení konverzace, která podle mě měla ještě pokračovat a já marně hledala další stránku, kterou jsem mohla nevědomky přeskočit .
•••
Zhruba v poslední čtvrtině knihy jsem tušila co vše Julian skrývá, ale stále mi to přišlo moc a byla jsem zvědavá jak si s tím autorka poradila.
Vůbec nevím jak pořádně knihu hodnotit. Jestli se mi líbila nebo ne. Četla se krásně a postavy jsem si moc oblíbila, ale zároveň se trošku táhla, ale přesto neměla úplně hluchá místa... Já vím, ale přesně takový mám z knihy pocit. Každopádně už mám předobjednaný druhý díl s názvem Někdo jiný, který bude tentokrát ze světa Cassie a Auriho.

24.03.2022 4 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

Kniha, na kterou jsem byla hodně zvědavá, ale recenze ostatních mě od ní značně zrazovaly. I přesto jsem využila nabídky Cosmopolis a knihu si přečetla v rámci spolupráce.
•••
Ze začátku mi přišlo jako bych četla Sex ve městě. Čtyři kamarádky ve městě se scházejí a řeší své problémy. Scházeli se v podniku zvaném Čokoládové nebe. Lucy, Nadia, Chantal a Autumn. Příběh z první osoby vypráví Lucy, příběhy ostatních byly vyprávěny z pohledu třetí osoby a zrovna příběh Lucy mě svým způsobem zajímal nejméně.
Lucy mi totiž připomínala Bridget Jones, přišlo mi, že moc nepřemýšlela a někdy mě vážně rozčilovala svým jednáním a trapností. Trošku vám její jednání přiblížím...
°Jím čokoládu, ale přitom mi vadí jak vypadám.
° Do fitka nechodím, protože vypadám hrozně.
° Doma cvičím jen zřídka, protože to nedávám.
° Radši si své problémy zajím tunou čokolády.
° Chodím na jógu, ale jen když se mi chce a když se mi nechce (což je ve většině případů), tak si to za každých podmínek zdůvodním.
° Jsem přesvědčená, že u ní spalím kalorie, které si potom během minuty znásobím, když sním čokoládu. (Když už teda na tu jógu jdu.)
° Co se týče chlapů, jsem hrozná naivka.
•••
Já vím, že mi řeknete: „Jmenuje se to Čokoládový klub, co jsi čekala?!“ Já vím, ale opravdu musí být všude samá čokoláda? Samé její přirovnání a omílání značek, které všechny Lucy sežrala? Čokoláda je očividně hlavních hrdinek život, ale je nutné to cpát na každou stranu?
Než abych měla chuť na čokoládu se mi spíš zvedal žaludek z toho v jakém množství čokoládu Lucy jedla.
•••
Líbilo se mi, že příběh obsahuje témata, která mohou postihnout kohokoli z nás nebo naše blízké.
Knize nemůžu upřít čtivost a díky krátkým kapitolám děj plynule ubíhal.

17.03.2022 3 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

Čtvrtý a poslední díl z úžasného Pohádkova, příběhu Gertrudy a jejího průvodce Ládi, se kterými se nerada loučím.
Opět prostě musím vyzdvihnout ty ilustrace. Smekám klobouček nad tím, který je všechny vymyslel.
•••
Začátek se mi moc líbil. Gerda v pekle? Co pro ni může být větší peklo, než Pohádkov. A ten samotný konec byl opravdu ve stylu celé série. Celkově se mi celý díl hodně líbil, ale ten velký zvrat mi přišel hrozně uspěchaný. Najednou bylo hotovo a konec.
•••
Je to vlastně má první komiksová série, která mě uchvátila a proto vážně roním slzy nad tím, že má jen čtyři díly. Všem, kteří milují humor, pastelové barvy a ironii tak si minimálně první díl přečtěte, protože ten je podle mě stejně nejlepší.

10.03.2022 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Každý zná Harryho Pottera ať už z knih nebo televize. Nikdy jsem ho nečetla, ale vždycky jsem si to moc přála. A pod stromeček jsem dostala rovnou celou jeho sérii a doufám, že mě konečně nakopne ke čtení, protože letos jsem fakt marná.
•••
Musím říct, že obálka je úžasná a celkově grafické zpracování textu, kapitol, dopisů apod. je úžasné.
Text se moc dobře četl a věřím, že dětem ve škole se musí číst také moc dobře.
•••
Moc se mi líbilo, jak se Harry seznamuje se světem čar a kouzel, ale můj názor na to, že je to můj nejméně oblíbený díl se nezměnil.
Co se týče porovnání s filmem, tak je hodně znát, že kniha je původně pro děti. Ve filmu je více akce i když tam některé detaily z knihy nejsou.
•••
Jsem moc ráda, že sérii mám a moc se těším na druhý díl, který mám moc ráda.

04.03.2022 4 z 5

Později Později Stephen King

Jaemie vidí a slyší to, co nikdo jiný. Po pár letech této zkušenosti si myslí, že o své schopnosti ví všechno a vlastně to nic tak hrozného není, až později zjistí, že není úplně v bezpečí.
•••
Tato kingovka s (podle mě) zvláštní obálkou, která by mě vůbec nezaujala se opět zabývá nadpřirozenem a tím, čeho je schopno.
Krátké kapitoly, což je u Kinga málo viděné mě opravdu překvapily a díky tomu se mi kniha četla moc dobře (narozdíl od Pytle kostí, které mám stále rozečtené).
Bohužel to jak se několikrát v knize opakuje, že je to horor (což asi pro hlavního hrdinu je), pro mě však vůbec nebyl. Kniha na mě působila příjemně, i když se v první půlce vlastně nic moc neděje. A konec mi přišel takový... nedotažený, neúplný, nedokončený, nepromyšlený? Vyberte si z toho co chcete. Přesto je zvláštní, že se mi kniha líbila.

21.02.2022 4 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Miluju pana Fitzeka.
Miluju jeho krátké kapitoly, které vás nutí číst a číst.
Miluju jeho styl vyprávění a hlavně miluju to, že dokud sám autor nechce nic prozradit, na nic nemáte šanci přijít.
•••
Detektiv Martin Schwarz se mi líbil už od samého začátku. To jak riskuje a jak je oddaný své práci. Jeho minulost se záhadně pojí s výletní lodí Sultan of the Seas, na které se ocitne díky telefonnímu hovoru od ženy, která je na palubě lodi nějaký čas a ví pro něj velmi zajímavé věci.
Příběh se odehrává nejen z pohledu Martina, ale také z různých částí lodi a z pohledů různých lidí na palubě. Vše je tak skvěle promyšleno, že přesně víte kde jste, o koho jde a ani nevadí, že je v knize více vedlejších postav. A kdo je pasažér 23? A co všechno se na palubě lodi bude odehrávat? No to budete koukat...
•••
Musím vyzdvihnout krásné zpracování kapitol, kde každé číslo kapitoly je v lodním okénku, které čím víc se blížíme ke konci knihy plní červeně.
Přiznám se, že já moc lodě nemám ráda a čím větší, tím větší problém by mi dělalo problém na ni nastoupit. (A není to kvůli Titanicu prosím vás :D)
A jestli jsem si tipla kdo za vším stojí? Neměla jsem tucha. Tak jako vždycky.

08.02.2022 5 z 5