Ustláno na betonu

Mysteriózní román nejen pro dívky. Životy dvou hrdinek, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Jenže všechno je jinak, než se zdá. Proč David zmlátil Sirku? Proč přišla Šárka v úterý domů až v šest ráno? S kým strávil Lukáš večer po silvestru? Jak se Sandra dozvěděla o tom znásilnění? David je ten nejhodnější kluk na světě. Než se napije. Šárka by si nikdy nevzala perník. Než se zamiluje. Lukáš by Šárce nikdy neublížil. Než se sjede. Sandra by se nikdy nemotala Šárce do života. Než se objeví. David miluje Šárku. Šárka miluje Lukáše. Lukáš miluje Sandru. Kdo je sakra Sandra?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447702/ustlano-na-betonu-3X2-447702.png 4.618
Romány, Literatura česká
Vydáno, Pointa

Kniha Ustláno na betonu

Crocan

Ta kniha je predevsim dobra. Precetl jsem ji za dva vecery a bylo to jako listovat vlastnim dospivanim. Nuda zahanena alkoholem kazdej patek v narvanym podniku, kam vlastne ani nechces jit, emocionalni horska draha v prubehu par smsek, koureni pred i za skolou, neustale zvaneni kdo s kym a co, vodka s dzusem v parku... jako bych tam byl. Diky! Prozvonte me, az vyjde pokracovani.

mi-nul-o

Každá věta sedí.. Ty pocity, jediný pohled a už si lítáš, jediné slovo a jsi na dně, jo, jak dobře si to pamatuju. Takhle to bylo, takhle jsem to cítila - mistrně popsané!

Chtěla jsem napsat "velké wow", ale konec mi veškeré nadšení sebral. Škoda toho, jinak je knížka úžasná. Nebýt konce, žila bych z ní ještě pár dní, měla jí plnou hlavu.

Šebestová3

Tahle knížka mě nějakým způsobem, který nedokážu popsat fascinovala. Možná tou kombinací banálna a přitom hloubky...nevim. Každopádně se mi zaryla pod kůži.

pixiepickpocket

Většina z nás si nejspíš už prošla obdobím dospívání, kdy je všechno buď extrémní hype, anebo totální depka. Emoce jsou umocněné a všechno to s náma uvnitř i navenek prostě cloumá. Hlavní "hrdinka" Šárka je místy otravná jak muchomůrka, ale kdo je v pubertě v pohodě, že jo. V druhé polovině začíná děj ztrácet na dynamice. Knížka by si zasloužila osekat o nadbytečné a opakující se pasáže, které děj nikam neposunují ani ho nerozvíjí. Méně je někdy opravdu více.

Podle názvu titulu jsem očekávala drsnější průběh. Popravdě jsme si ani nevšimla, že se jedná o YA, ale oproti jiným knihám tohoto žánru mi nepřišla tak plochá.

Šárka na mě působila jako taková emoční kopie Avril Lavigne. Když si pustíte písničky z jejího prvního alba "Let Go", věřím, že mi dáte za pravdu.

A kdo že je to sakra ta Sandra?

vlk.stepni

Když po několika marných pokusech vyzvednout knihu v nakladatelství předevčírem zazvonil pošťák v roušce a nesl balíček, trochu jsem se zatěšil. Když jsem ji pak ale vyndal z obálky, viděl, že není nejhubenější, a položil ji na léta dobře pěstěný „komínek věcí k přečtení", který se dlouhodobě vyvíjí jako křivka akciových trhů a poslední dobou už má celkem problém s rovnováhou, moc mě to nenadchlo. Večer jsem ji ale otevřel, jenom na chvíli – čekalo mě celodenní školení završené zkouškou, takže bylo potřeba se vyspat. Chachá, pařící mládež, to je krásný, řekl jsem si po pár desítkách stran a zaplašil myšlenky na to, jak bych šel hned někam do klubu, na HCčko, na rave, nebo aspoň na roh na pár Doubravníků (psáno v době lockdownu). Další večer jsem se ale pěkně začetl a když mi kolem jedenáctý zavolali kamarádi, jestli nechci dorazit k nim, vymluvil jsem se na zákaz vycházení s příslibem sice jen literární, zato určitě o dost divočejší párty. Ve čtvrt na čtyři ráno jsem měl dočteno. Pěkně se mi vybavily doby dávno minulý, párkrát mě u toho píchlo u srdce a párkrát u jater. :) Postavy jsou přesně tak nepravděpodobný, jako jsou skutečný lidi, což platí i o jejich vzájemných náklonnostech, pocitech, v kterých se umí utápět, a koneckonců i o záhadných postavách, o kterých si nejsme úplně jistí, jestli jsou skutečný a nebo přízraky.

Galaty

Jak tenká hranice je mezi tím, mít to ještě pod kontrolou a tím, že to pod kontrolou vlastně vůbec nemáme? Ve spojitosti s drogami je ta hranice jako nejtenčí pavučina, jak je tomu důkazem i tato kniha. Kolik lidí, kteří se ufetovali nebo se z nich stali ,,trosky", si tohle muselo říkat? Velmi se mi líbil autorčin styl psaní a ke konci i pár moudrých myšlenek. Konec zajímavý a řekla bych i dost otevřený...Hodnocení odpovídá tomu, co v sobě kniha ukrývá. Přečtěte si!

Brejcha
29.12.2020

Autorka má velký cit pro detail a umí skvěle popisovat emoce i jejich projevy. Způsob, jakým se čtenářem komunikuje, je rozhodně dost osobitý a originální. Konec je hodně překvapivý; a byť si nejsem úplně jist, co si o něm myslet, knížka rozhodně stála za přečtení – asi ať už by skončila jakkoliv. Je v ní totiž spousta dobrých postřehů; a hlavně skvěle a syrově ukazuje myšlení hlavní hrdinky, jež na mě coby postava působí více než uvěřitelně. Během čtení se člověk nenudí, dialogy jsou rychlé, vtipné a často oživené nevyřčenými postřehy jejich účastníků.

Ivinka1512

V prvom rade sa chcem autorke poďakovať za zaslanie výtlačku na recenziu. Mala som možnosť prečítať si znovu niečo iné s čím som sa doteraz nestretla.

Prvýkrát neohodnotím dočítanú knihu hviezdičkami, lebo absolútne neviem, koľko by som ich dala. V nasledujúcich riadkoch aj vysvetlím prečo a spíšem plusy i mínusy.

Príbeh je rozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky Šárky a strieda sa pohľadom tretej osoby zo života hlavného hrdinu Lukáša. I keď oboch ich kategorizovať ako tých primárnych nie je úplne na mieste, keďže tam bolo množstvo iných postáv, ktoré taktiež zohrávali dôležitú rolu. Pohľad Šárky sa číta ľahko a dobre, pretože je napísaný formou, ako by bola priamo oproti vám. Autorka zvolila retrospektívny slohový postup. Na úvod neurčito uvedie, čo sa stalo a spätne sa vracia k udalostiam, ktoré hrdinku doviedli tam, kde sa ocitla. To bol môj najväčší problém. Stále uvádzam, že nie som na opisy, ale tu ich bolo extrémne množstvo a prvých 150 strán knihy som čítala približne dva týždne. Bojovala som s tým.

Dielo má vekové odporúčanie 15+ a miestami to pôsobí ako YA (young adult) žáner. Potom sa okamžite vyvediete z omylu. Prečo? Šárka má sedemnásť rokov, jej kamošky Klára a Lucka tiež. Ostatné postavy sú približne v rovnakom veku (dvoj-trojročný rozptyl nahor). Nenájdete tam ani jednu sexuálnu scénu či takú, ktorá naznačuje akékoľvek vzrušenie, aj bozky sú napísané cudne. Ale tí protagonisti stále pijú tvrdý alkohol, žúrujú, fajčia cigarety i marihuanu a drogujú. Perník (piko/pervitín) sú na dennom poriadku a okrem Lukáša, ktorý je časom závislý, ho berie Šárka, Klára, Sandra a zvyšok chalanov. Tých bolo neúrekom, tak ich nebudem menovať, okrem Dávida a Barta. Miestami už toho bolo na mňa moc a iba som otvárala oči, kde sú ochotní zájsť v takom mladom veku. Zároveň to bolo aj autentické, pretože dnešná mládež je taká.

Musím ale pochváliť, že od začiatku po koniec čitateľ vlastne nevie, ako to skončí a čo je pointou knihy. Na posledných stranách sa dozvedáme, čo sa stalo a prečo Šárka všetko podrobne rozoberala. Dočkáte sa možno nečakaného, prípadne nepochopeného záveru. Záleží ako pozorne čítate medzi riadkami a ako veľmi máte otvorenú myseľ, pretože koniec je zmeskou oboch. Mysteriózna a reálnosti. Choroby a nadprirodzena. Je iba na vás, ako si to interpretujete.

Šárka mi ako hrdinka liezla na nervy a nevedela som sa s ňou zžiť. Je medzi nami iba šesť ročný vekový rozdiel, ale na mňa bola náramne detinská a naivná. Celý svet sa točil okolo Lukáša, alkoholu a perníka. Rozchod s ním bol pre ňu najväčším problémom a ostatné prestalo existovať. Hlúpo verila, že ide o vzťah do konca života. V jednej situácií som ju uznávala a to, keď pochopila, čo robil Bart a rozhodla sa to skončiť. Nebudem spoilerovať, dočítate sa sami. Navyše som ju považovala za ľahkú. Chodila s Lukášom, ale vláčila sa s ďalšími.

Sandra pôsobila ako najväčšia záchrankyňa, lebo všade kde bol problém sa objavila a vyriešila ho. Na druhej strane mala sama so sebou trápenie a nevedela vyriešiť svoje ťažkosti.

Lukáš bol pre mňa obyčajný závislák a narkoman, ktorý baby využíval a myslel len na seba. Ani raz som k nemu nepocítila nijaké sympatie.

Dávid bol romantický cukrík. Bol milý, pozorný, ale keď si vypil, menil sa na niekoho iného. Každý z nich mal odvrátenú tvár.

Ustláno na betonu je pre mňa niečo, čo som doteraz nečítala a je takou inakosťou v mojej knižnici. Som rada, že som ju dostala na recenziu, lebo mám na konte odlišný žáner. Podľa mňa je to kombinácia young adult, new adult a mystery. Približne podobné súvislosti som čítala iba v Trhline od Jozefa Kariku.

Záverečné hodnotenie
Aj keď hviezdičkami nedávam, tak knihu odporúčam. Ak nemáte radi veľa opisov, tak to nebude nič pre vás, pretože prevažujú nad akciou a dialógmi. Pripravte sa na veľa ženských aj mužských postáv. Vzťah aký poznáme medzi ženou a mužom, tam bol zatratený, lebo každý si užíval s každým. Alkohol, cigarety a drogy sú na dennom poriadku, hrdinovia tým žijú. Autorka nás do konca drží v napätí o čo ide, môžete však odhadovať, ako to dopadne. Majte otvorenú myseľ a pripravte sa na akékoľvek alternatívy, inak nepochopíte a kniha pre vás nebude mať význam.