Maky78 Maky78 komentáře u knih

Nejlepší kamarádky Nejlepší kamarádky Emily Edwards

Britské prostředí, americký pohled na věc a jejich honba za dokonalostí.
Jednoznačně čtivá kniha a ožehavé téma.
Člověk je prvně zasažen hněvem až poté smutkem.

15.05.2023 4 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Povedená detektivka. Atmosféra roku 1989, doba před revolucí i lehké nastínění situace po ní a politický podtext zaujmou.

08.05.2023 4 z 5

Když utéct, tak s tebou Když utéct, tak s tebou Adriana Krištofíková

Romanťárna, nad kterou se nemusí přemýšlet.

01.05.2023 2 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Hra s jazykem i postavami je zajimavá. Záchrana žen doktorem Škrétou by mohla být ispirací.
Žárlivé počínání paní Klimové a myšlenkové pochody jejího manžela jsou varováním.
Groteska, provokativně si prohrávající s myšlenkami čtenáře.

30.04.2023 3 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Neskutečně dobrá kniha. Moje děti jsou už velké a po přečtení jsem pochopila, že spousta věci se dala řešit jinak, jednodušeji, tiše, mile a někdy trochu přitlačit na pilu.
Královna a Král ..

27.04.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Další skvělá kniha autorky. Moje Mamka pochází z Ostravy a po přečtení první knihy mi říkala, že měla hodně kamarádek z Řecka.
Tahle druhá kniha částečně s Ostravou a jejím okolím zase souvisí, jen je o dekádu jinde. Spojovala jsem si ji částečně s Životicemi. Je čtivá, mrazivá. Účelně popsané mezní situace v našich dějinách, které nám celou dobu byly zamlčovány, nebo zkreslovány. Nejde k tomu zaujmout postoj, nikdo nevíme jak by jsme se v dané chvíli zachovali. Určitě doporučuji přečíst.

23.04.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tohle je úplně mimo moji komfortní zónu.
Poslouchala jsem jako audio jinak bych to nedala. Humor byl sem tam dobrý, nebýt skvělé četby Vojty Dyka tak nevím. Prostě jsem to nepobrala.

22.04.2023 3 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Kniha, která vás nenechá v klidu.
Absence mateřské lásky nahrazuje aspoň ta péče a citlivost babičky. Pasáž kde se Símka stará o mámu mě přímo vadila, ona nemusí.
To že je někdo rodič ještě neznamená, že se o něj budu starat a zahodím svůj život. Vše má své hranice. Máma je máma a ten stín někdy dá velkou práci překročit

21.04.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tohle mě proste rozsekalo. V jedné části jsem cácoru nesnášela a nemohla pochopit jak to muže dělat. Potom jsem pochopila co se může dít, když člověk vyrůstá v takovém prostředí. Hrozné i fascinující zároveň.
Konec byl masakr. DOPORUČUJI

18.04.2023 5 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

Jednoduchá kniha psaná s láskou.
Domov, dcera, rodiče, kamarádi , divadlo, koncerty, výstavy a pak válka. Je dobře, že je tady i rok 2014 dává to souvislost.
Smutné, ale realita nebývá veselá.

13.04.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kultivovaně popsaná tragédie.
Chování ruských prasat mám v živé paměti ještě z vyprávění mé babičky. Krátké kapitoly dávají knize spád. Básník v botách ..

10.04.2023 4 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Obyčejné příběhy obyčejných lidi ve kterých se každý najde. Beznaděj i naděje, příběh krásně graduje, osudy se proplétají. Místy jsem fascinovaně zírala na stránky jestli jako fakt
Knihu určitě doporučuji.

06.04.2023 4 z 5

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Autoritářské režimy nás ohrožují. To je nesporné poselství této knihy. Důležité je aby si každý sáhl do svědomí hlavně před volbami. Svoboda je opravdu křehká a začíná to doma a ve škole. Úvod do problému pro téma neznalé je přínosem. Stojí za přečtení.

29.03.2023 4 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Moje babi je z Ostravy tak tomu rozumím.
Malvína je sympatická žena. Ale jako někteří studovaní lidé méně praktická. Popis rodinných příslušníků je věrohodný.
Lehká kniha u které se odreagujete.

22.03.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Bavilo mě to. Romantická část moc netlačila na pilu, zvraty v ději místy příjemně překvapili. Poučení které kniha přináší není otravné. Hlavní hrdinka je tvrdohlavá, chytrá a citlivá žena. Velmi mě zaujala linka víra versus církev. Moc dobré čtení.

15.03.2023 4 z 5

Jaká byla Cassidy Holmesová Jaká byla Cassidy Holmesová Elissa R. Sloan

Hodně aktuálních témat jako násilí na ženách, láska u stejného pohlaví, alkohol drogy, sociální sítě. Dobré čtení, svižně napsané. Mohlo by to jít víc do hloubky. Za měsíc si asi nebudu pamatovat o čem to bylo.
Líbil se mi konec, Yumi, která celou knihu byla nevýrazná se projevila velkou silou.

05.03.2023 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Audio v podání pana Kaisera a Javorského bylo velmi dobré. Od některých starších lidi se dá vzít poučení, povzbuzení a rozhřešení.
Téma, které v knihách tak často není. Záchvaty historie, vlak, pivo a řízek se salátem mě celkem chytli.

03.03.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Zpracování tématu ze kterého jde mráz po zádech. Velmi dobře napsáno, měla jsem z toho hodně autentický pocit. Bylo mi líto vlastně všech postav. Krátké kapitoly, střídání pohledu milenky a manželky.

26.02.2023 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Emocemi naplněná kniha. Od autorky má první, ale ne poslední. Těžká témata, krásný příběh a černý humor který mám tak ráda.
Smích je důležitý jako sluneční svit.

25.02.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Přečetla jsem knihu asi před 5 lety a úplně zapomněla jak je skvělá. Teď jsem si ji znovu dala v audiu a bylo to snad ještě lepší. Osudy hlavních postav se proplétají a ději to dává spád. Každá rodina má svá tajemství, konec mě potěšil.

22.02.2023 5 z 5