Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Strašiak Strašiak Michael Connelly

Velmi, velmi zaujímavé.... rovnako tak dobre sa mi čítal príbeh s vyšetrovaním McEvoya ako aj kapitoly s vrahom, kludne mohli byť o niečo dlhšie. Tie omáčky okolo toho novinárčenia atd... len spestrili atmosféru, takže aj zato som rád. Nebyť dvoch náhod ktoré sa vyskytli v deji (hotel a potom obraz) dal by som aj 5 hviezdičiek. Ale ja osobne neverím v náhody- nie hentaké že "zrazu- na poslednú chvílu" a pretože sa také v knihe vyskytli, jej musím dať o hviezdičku menej. 4 z 5 je však u mna velmi dobré takže doporučujem. ;)

09.10.2017 4 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Taká akčná jednohupka. Bolo tam zopár vecí ktoré by si zaslúžili trocha ozrejmiť napr. ako to všetko Boscha napadlo vyriešiť len vdaka plagátu (niečo na štýl Adriana Monka ktorý vdaka svojej genialite a intuícii dokáže skutočné zázraky) a bud som si nevšimol alebo tam chýbalo to že tá zhoretá cigareta na záchode bola tiež iba akože návnada ktorú tam položili, to tam už nepovedali, je mi to síce jasné ale pre kompletnosť ktorou sa Connelyho diela vyznačujú, to tam chýbalo spomenúť. Inak fajn, trocha moc rýchle ale beriem na vedomie že sa pôvodne ani nejednalo o plnohodnotnú knihu kedže je to len rozšírený "novinový seriál"
P.S: ako tak čítam niektoré reakcie ostatných tuná prítomných, resp. komentujúcich: vy (tí ktorých sa to týka) vážne nečítate poznámky, resp. vysvetlivky na konci knihy? Tam je to krásne napísané prečo ide o nezvyklý štýl písania, potom by ste sa nečudovali :P

24.09.2017 3 z 5

Temné proudy Temné proudy Michael Connelly

Po vynikajúcom /Stratenom svetle/ prichádzajú /Úžiny/ Terry bola moja "srdcová" záležitosť. O to hroznejšie sa mi čítali prvé kapitoly... no vzchopil som sa a čítal ďalej. Urobil som len dobre. Dej je výborný. Striedanie rozprávača Boscha v prvej osobe s treťou osobou o Rachel bolo vydarené. Ked Bosch poprvý krát prišiel na miesto v púšti kde bola aj Rachel.... prakticky som sa odvtedy dlho dlho nevedel odtrhnúť od knihy. Musel som sa doslova nútiť si to porozdelovat na dni a neprečítať všetko hned aby tá kniha len tak skoro neskončila. Jediné čo sa mi moc nepáčilo bol ten záver dolapenie vraha pri rieke- to mohlo byt o pár strán kratšie ale inak fajn. Možný spoiler!!!: rozuzlenie Terryho úmrtia mi nakoniec trocha zlepšilo náladu. Strašne som bol smutný že zomrel zbytočne a nechcene/ neplánovane. Takto ten pocit frustrácie opadol.

19.09.2017 5 z 5

Stratené svetlo Stratené svetlo Michael Connelly

Už som dakde písal že knihy od M. Connellyho považujem za velmi dobré ba až vynikajúce. že k čítaniu jeho kníh (najmä príbehy o Harrym Boschovi) sa rád uchyľujem ked si potrebujem prečítať niečo fakt kvalitné, prirovnal som to ku pohladeniu duše. Tiež som písal že tieto knihy si šetrím (i ked dnes už viem že ku niektorým sa môžem vrátiť pretože za ten čas mi časť z nich už vypadla z hlavy, sladká zábudlivosť :)) To šetrenie (na horšie časy) je dôvod prečo asi polovicu kníh ešte nemám prečítanú a tiež zhodou okolností niektoré som čítal skôr než iné. Táto kniha je však zo všetkých asi najšpeciálnejšia (teda zatiaľ, resp. pokiaľ si pamätám :D, ešte špeciálna bola aj /Temnejšia než noc/ ) Je o Harrym Boschovi tentokrát v prvej osobe, čo je fakt super. Dalej príbeh je dosť zaujímavý- poprvý krát vyšetrovanie na vlastnú päsť. No a tretím dôvodom špeciálnosti je asi ten úplný záver. Nebudem spoilerovať ale pre tých, ktorí vedia, diel /Deveť drakov/ som čítal už predtým. A fakt ma ten koniec tu pri /Stratenom svetle/ milo prekvapil. :) 10/10
Idem na /úžiny/.

08.09.2017 5 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

oK, takže hned na začiatok chcem uviesť že na túto knihu som sa veľmi tešil. Pokračovanie dobrodružstiev s Gideonom v spolupráci s pokračovaním ľadovej bariéry som vnímal ako veľmi vydarený "crossover". V štýle Votrelec ... no proste bájo.... ale, asi niesom jediný komu ten koniec prišiel strašne skrátený. Akokeby autori písali nejaký poriadny plnohodnotný príbeh ale v záverečnej tretine deja sa rozhodli že to odstrihnú a ranu ledabolo narýchlo akože zašijú. WT...? Bud to bude pokračovanie alebo vážne neviem, som rozčarovaný, celý ten čas kniha bola veľmi veľmi dobrá, napínavý i ked miestami jemne naivný dej, akcia, myšlienka, scifi ... ale určite nie som jediný kto čakal že ten Gideonov "problém" sa nejako bud vyrieši alebo proste už skončí... a nie to čo sa stalo v knihe. Nič.... Aj napriek tejto jednej veľkej výtke (a ak nebude pokračovanie tak ma to skutočne mrzí, ak bude tak budem rád) tejto knižke dávam 5/5. :)

13.07.2017 5 z 5

Královská krev Královská krev Una McCormack

No jo, toto bolo slabšie, Doktor sa nesprával ako Doktor, rozhodne nie ako dvanásty, strašne bol v úzadí na úkor iných, Clara zbytočne všetkému rozkazovala, bolo to jemne odfláknuté atd atd. Som rád za to že sa píšu a prekladajú knihy s Doktorom ale ak mám vybrať ktorú časť považujem za najslabšiu je to rozhodne táto.

28.06.2017 2 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Kniha celkom dobrá. Trocha sa motív najväčšej búrky a prekonávania limitov počas najväčšej krízy v deji ktorá trvá poriadne dlho opakuje, tak ako u série Pendergast a aj Gideon, ktoré títo autori napísali, ale inak sa to dalo. Dej celkom napínavý, i ked vravím trocha sa to nakonci predlžovalo... Idem na pokračovanie...

25.06.2017 4 z 5

Případy Sherlocka Holmese Případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Mám rád S. H. (čítal som o ňom aj inú knižku + BBC seriál a filmy) ale toto bolo slabšie. Nato že to je tak velikánska kniha (čo sa mi páči kedže je tam sumárum väčšiny jeho prípadov a povedzme si úprimne: vyzerá to veľkolepo i ked manipulácia s tým je jemne zložitejšia) dejovo to mohlo byť lepšie. Trocha mi vadí že jednotlivé prípady nemajú náveznosť, gradáciu (na druhej strane je to výhoda a účel kedže sa jedná len o zbierku) ale ani postavy sa nevyvíjajú (hlavne Watson je stále taký jemne vedľa od začiatku do konca) Niektoré prípady niesú ani prípady skôr len spovedanie sa ľudí a následné overenie si toho, v jednej poviedke (myslim že to bola tretia od konca) ani to. ...……… v každom prípade to bolo celkom dobré i ked ani zďaleka tak pútavé ako jeho väčšie prípady.

04.02.2017 3 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Hned na začiatku musím uviesť že som videl seriál až od 9. Doktora čiže predchádzajúcich a jeho kompanie som si okrem K9 a Susan, som nepoznal. Eoin to trocha odflákol ale inak dobre, Michael Scott zase prekvapil, kecám doteraz som ho nepoznal ale lúbilo sa mi to, rad sa dozvedám niečo o pôvode postáv. Marcusov príbeh bol velmi dobrý (Vikingovia a Doctor Who to ja môžem :D) + milujem tému Ancient aliens. Philipov bol tiež fajn, a tuším prvý krát som zaznamenal, žeby sa riešilo niečo čo Doktor (zatial) neurobil. Takéto dačo by som uvítal aj v seriáli,  i ked je mi jasné že z hľadiska nepredvídatelnosti mnohých faktorov sa to nedá úplne docieliť. Patrick Ness bol jemne slabší než predchádzajúce, fakt som bol zvedavý ako vyzerajú takí Vitariani na jazyku, žiaľ nikde som sa nedostal k ich podobizni. Ale inak good.  Svadba pani Meadovej bola fajn.  Dobrí Dálekovia Blackmanovej takisto (a to i napriek tomu že tému Dálekov/Dobrých Dálekov nemám rád kedže pre mňa sú už ohraní) Alexova Spóra- dej bol fajn ale nie to množstvo zabíjania nevinných ľudí. Higson a Stvúra Babylonská bola priemerná no najviac sa mi páčilo ako tú chvíľku neprítomnosti deviateho Doktora v 1. časti seriálu, ktorú som videl, využil. Takéto veci mám veľmi rád. Derek a Strašidelný dom- ok, priemer, veľmi som rád že som sa dočítal niečo aj s Marthou, kedže doteraz Jota vydala len dobrodružstvá s Klarou. A Gaiman a jeho jedenástka a moja obľúbená Amy :) Trocha ma mrzí že tam bola len tak krátko (a škoda že bez Roryho) podobne ako u Marthy aj tuná ma mrzí že Jota ešte nevydala dobrodružstvá s niekým iným s hlavných spoločníkov nového seriálu len s Clarou. ....
Suma sumárum: túto knihu som si velmi užil a budem rád ak Jota bude pokračovať v tejto práci (možno by sa hodilo zájsť aj do už spomínanej minulosti ;))

13.01.2017 5 z 5

Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh John Ajvide Lindqvist

Keby som bol ešte teenager, keby som mal v obľube upírsku tématiku, keby to nebolo tak úchylné... Ok prečítal som si to na odporúčanie kamaráta. Mám rád drsný štýl (krimi-detektívky nekončiace happyendom budiš ste vítané) ale toto bolo troška moc nechutné. Nie málo násilné ale nechutné a moc ma to akože ani nezaujímalo. Eli som nemal rád, Oscara som nemal rád... Napriek tomu dej bol celkom zaujímavý. Nezaškodilo by trocha viac akcie i ked to by bola už zrejme iná kniha všakže.

04.01.2017 3 z 5

Anglický špion Anglický špion Daniel Silva

Za poslednú dobu asi najlepšia časť. Hodne tomu pomohla prítomnosť Kellera (pobavenie), potom tá tragédia (smútok) a na konci narodenie dvojičiek (nová nádej).

26.12.2016 5 z 5

Ukradený Caravaggio Ukradený Caravaggio Daniel Silva

práveže mne sa táto časť páčila troška viac než predchádzajúca (možno predchádzajúce dve). Pekné rozuzlenie deja, pekné myšlienky a posun deja: Šamron- už sa to blíži :( a Chiara už sa to blíži. :)

11.12.2016 4 z 5

Anglická dívka Anglická dívka Daniel Silva

troška slabšie, ale inak ok. troška mi začína vadiť že sa Silva občas opakuje. jedine čo bolo naozaj nové a prekvapujúce boli posledné vety. :)

02.12.2016 3 z 5

Padlý anděl Padlý anděl Daniel Silva

Velmi dobré, napínavé, proste klasika.

14.11.2016 4 z 5

Zátiší s vránami Zátiší s vránami Lincoln Child

kniha bola podla mojho názoru dobrá ale mala svoje muchy... vid diskusiu...

26.10.2016 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Veľké sklamanie: čakal som výraznejšiu akciu, trocha lepšiu zápletku, psychológia a motív konania postáv boli dosť biedne, ilustrácie kreslilo snád dieťa z pomocnej... :D......................................
A teraz vážne: zhodou okolností (cieľavedomá kúpa) sa mi do rúk dostala táto útla knižka. Prečítal som ju samozrejme behom desiatich minút no napriek tomu mi dala viac než iné knihy ktoré sú omnoho väčšie. Z knižky ide dobrý pocit, morálne poučenie a ...áno znova som si zaspomínal na staré dobré časy ked sme písali diktáty zo slovenského jazyka. Kresby sú dosť podobné môjmu štýlu takže fajn.

20.10.2016 5 z 5

Hřbitovní tanec Hřbitovní tanec Lincoln Child

už sa to dosť opakuje.... moc ma to nezaujalo skôr zarmútilo, chudák Smithback.

18.10.2016 2 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Tak ako mnohí i ja som si myslel že to bude ako film Ja robot (ktorý sa mne dosť páčil a pre to som sa na toto tešil) ale nebolo to tak a je to asi aj lepšie, kedže film je akčný zaujímavý ale oproti Asimovovej tvorbe až detsky jednoduchý... tuná je viacero kratších príbehov ktoré predostierajú zložitejšie problémy a to je na tom dobré... niekedy je krátkosť poviedky ale na škodu, niekedy je to akurát. Občas som mal problém uveriť tomu žeby robot nezachránil človeka pričom by pri pokuse sám zomrel len na základe úvahy abnormálneho robota, alebo tvrdeniu r.psychologičky... ale inak ok. Ak si vezmeme že roboty sú vlastné osobnosti tak by sa to ,,asi,, dalo pochopiť, no nechajme to tak... v poviedke o rakete a Mozgu som trocha neuveril žeby sa im (tej konkurenčnej spoločnosti ktorá krachla) podarilo mať plány na takú medzihviezdnu raketu. Ale aj toto sa dá prekusnúť... :)
P.S: premýšľam ako táto kniha bude pokračovať do ,,Konca večnosti,, a toho čo sa tvrdí v ,,Nadace a Zeme,,.

22.09.2016 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Neuveriteľné, super, normálne ma to dostalo. Po prečítaní ságy Nadace (čo sa v rozuzlení ukázalo ako perfektné nadčasové a úžasné) ,,Konec večnosti,, a začiatok ,,nekonečna,, pôsobí o to viac uchvacujúcejšie. Nadace a galaktickú ríšu od Heriho Seldona až po Treviza, vnímam ako interval v širokom rozmedzí čo sa času aj vesmíru (priestoru) týka. ,,Konec večnosti,, je akýsi v prapočiatkoch vzdialený prequel ,,Nadace,, v menšom merítku avšak minimálne rovnako tak dôležitý.... pre budúcnosť ľudstva na ceste ku HVIEZDAM.
Ono sa môže zdať že dej nieje až tak zaujímavý (predsa len ide o románik nejakej kockatej hlavy a extrémne atraktívnej ženy) ale ten záver posolstvo a dopad toho všetkého pre budúcnosť galaktickej ríše o ktorej sa vtedy ani nechyrovalo je priam magický. Preto píšem že je lepšie si najprv prečítať kompletnú ,,Nadaciu,, a až po nej ,,Konec Večnosti,,
P.S: toto je jedna z tých -zázračných knižiek- ktorú by som odporúčal prečítať každému, od prezidenta spojených štátov amerických cez scenáristu nejakého béčkového filmu až po umelca hľadajúceho inšpiráciu. A samozrejme lúzrov ako ja. :D
P.P.S: v prípade žeby som sa niekedy vybral do minulosti a stretol váženého Pána Asimova osobne, určite si s ním chcem podať ruku alebo aspoň jeho autogram. Ten človek JE génius.

14.09.2016 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Trocha rozvláčnejšie ale aj tak dobré, dosť dobré... Aethelflaed je už riadne otravná. Konečne nastala smrť Alfreda a karty sú rozdané. To s tými anjelmi bolo fajn.

08.09.2016 4 z 5