Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Melanchólia, nostalgia, radosť, smútok, vtip.

23.01.2015 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Strašne temné a depresívne ale zaujímavé. Veľmi veľa postáv a vzťahov. Do konca knihy som nevedel presne čo a ako... budem čítať pokračovanie.

22.01.2015 3 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Postavičky - hl. hrdinovia cestujú z miesta na miesto a spoznávajú stále nových a vzájomne odlišných ľudí. Postavičky- hl. hrdinovia sa chcú k niečomu zdanlivo abstraktnému alebo nedosiahnuteľnému dopátrať/dosiahnuť a zároveň sú na úteku pred zlým impériom. Postavičky- hl. hrdinovia ( muž a žena) sa nakoniec do seba zamilujú. Koncept, klišé jak vyšité. ALE! Záverečné strany (kapitoly) sú ukážkou toho ako bravúrne zakončiť knihu bez toho aby čitateľ musel znechutene alebo aspoň sklamane prevrátiť oči (neverím na romantiku, podľa mna ide len o sexuálny pud). Celá kniha bola jemne nadpriemer hoc akcie tam bolo málo- bola len v úzadí v podobe cestovania z miesta A do miesta B a potom do miesta C, zaujali ma skôr dialógy. Nie tie ,,no a čo? koho to trápi?,, dialógy typu ,,Seldon sa nemohol vyspinkať, Seldonovi táto zmrzlina nechutila,, a podobné banálne kraviny (ocenil by ich asi skôr fanúšik týchto kníh, niekto kto už má aj ,,predchádzajúce,, časti prečítané a tým pádom ma k hl. hrdinovi kladný ba až zbožný vzťah) ale zaujali ma skôr prevládajúce dialógy (značná časť knihy) argumentačného typu strategického rázu. Viem, znie to trocha ako keby som sa snažil to napodobniť ale momentálne ma fakt nenapadá nič jednoduchšie. :D I v tomto spočíva moja hlúposť (resp. neschopnosť) kedže inak som dosť primitívny, teraz ked to potrebujem to nedokážem docieliť. Skúsim to v 3 skratkovitých a zároveň súvisiacich bodoch : 1)viacero pohľadov na tú istú vec, 2) (evolučná, ekonomická alebo socio-politická) stratégia, a pokročilá argumentácia.Takže preto tomuto dávam 4/5.
P:S. nemôžem si pomôcť ale Seldona si predstavujem ako Sheldona Coopera :D

03.01.2015 4 z 5

Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy James Hadley Chase (p)

Tak tomuto sa hovorí vynikajúca kriminálka. žiadna strana nie je zbytočná, unavujúca, alebo zdĺhavá. Akcia strieda akciu. Ak by ste nejakú stranu preskočili a nečítali vedzte že urobíte chybu lebo každá informácia je dôležitá. Neuveriteľné ako sa môže situácia skomplikovať a pritom to na začiatku šlo všetko tak hladko že? :D žiadne béčkové klišé a romantické hlúposti o láske. Len čistá kriminálka. Táto kniha by mohla slúžiť ako nejaká príručka či dobrý radca-sprievodca životom kriminalistu alebo toho kto sa nechtiac zapletie do zločinu. :D 3 príbehy, 3 akurátne dávky napätia, 3 dôvody tomuto dať plné hodnotenie. Jednotlivé príbehy sú pomerne stručné (počet strán) ale ako som už písal, to nevadí kedže na každej strane sa niečo deje. žiadna vata, žiadne hluché miesto. Proste sú to 3 plnohodnotné príbehy a každý z nich je lepší než niektoré iné diela iných autorov ktorí sa zdĺhavo rozpisujú. Niekedy menej znamená viac. ;)
... som si túto knihu kúpil začiatkom leta 2014. Pôvodne som ani nemal v pláne si v ten deň kupovať knihu ale kamarát sa zmienil o tom že v našej mestskej knižnici je v tých 2 dňoch bazár starých kníh a ja som si len tak spolu s kamarátmi po škole (zásahom osudu o ktorom som vtedy nemal ani tušenia) kúpil toto vynikajúce dielo len tuším za 30 centov. Išlo o bazár rôznych kníh ktoré knižnica dostala darom od anonymných občanov- darcov. Preto tá nízka cena a preto som si ju mohol zadovážiť hoc sa jedná o dosť starú knihu. Takže anonymnému darcovi dakujem. :)

28.12.2014 5 z 5

Zóna nebezpečí Zóna nebezpečí Jeremy Robinson

čítalo sa to dobre, bolo to pútavé, občas troška nelogické alebo zdĺhavé ale inak Good.

20.12.2014 4 z 5

Rúhač Rúhač S. J. Parris (p)

Celkom zaujímavý príbeh avšak i pri tomto tak isto ako u dvojky som asi od začiatku správne tušil kto je tým vrahom ( metaforicky i doslovne :D ) Všetko bolo ok, možno až na tú líniu Sofia- Bruno. Mám rád všetky žánre ale romantika (alebo náznak či pokus o romantiku) práve medzi ne nepatrí. A stále mi to pripomína seriál Davinciho Démoni (nieje to super ale nieje to ani na zahodenie, je to skôr také pútavé ale nie excelentné alebo dychvyrážajúce to nie) A ešte jedna vec: s prihliadnutím na najnovšiu čoskoro vychádzajúcu 4.časť- /Zradca/ Nezdá sa vám že sa autorka opakuje? Akože ľutujem Bruna. Ved on už ani si po raňajšie noviny alebo na záchod nedôjde bez toho aby cestou nenarazil na nejakú vraždu.... Hmmm žeby to bolo plánované vrámci deja? Niečo ako séria skúšok Bruna niekým kto má Brunov život pod kontrolou celú dobu? To asi ťažko. Skôr sa mi zdá že autorka už od 1. dielu nevie čo má vymyslieť len aby svoju spisovateľskú kariéru predlžovala a tak nám stále podhadzuje mŕtvoly. I napriek postupujúcemu deju v pozadí (hladanie Hermovej-Cosimovej knihy) sa začína opakovať a začína to byť otravné.

14.12.2014 3 z 5

Ultimates 2: Kniha druhá: Jak ukrást Ameriku Ultimates 2: Kniha druhá: Jak ukrást Ameriku Mark Millar

Kresba ako vždy veľmi dobrá. Dej celkom slušný hoc trochu mi vadilo že Spidey, F4 a mutanti tam boli len veľmi okrajovo (práve preto sa to volá ,,len,, Ultimates takže si nebudem moc sťažovať) Ale inak good. Thor vždy bol a je moja najobľúbenejšia postava... takže aj pre túto súvislost som spokojný.

12.12.2014 4 z 5

Ultimates 2: Kniha první: Bohové a monstra Ultimates 2: Kniha první: Bohové a monstra Mark Millar

Naproti predchádzajúcim častiam je toto veľké zlepšenie. Konečne dej ktorý ma neirituje svojou naivitou a hlúposťou (ako Hulkové trápne a frustrujúce vyčínanie, a najdebilnejšia mimozemská invázia všetkých čias kompletne zvládnutá za jedno popoludnie) Kresba bola ako aj v predchádzajúcich častiach, veľmi dobrá.

10.12.2014 5 z 5

Prorok Prorok S. J. Parris (p)

Lepšie než predchádzajúce. Idem na pokračovanie. Veľmi mi toto štýlovo pripomína seriál Da Vinciho démoni (ktorý hoc hodnotím len priemerom sú zaujímaví a podobná tematika ako tieto knihy)

04.12.2014 5 z 5

Ultimates: Národní bezpečnost Ultimates: Národní bezpečnost Mark Millar

O kapku lepší než predchádzajúci diel ale nie zase o moc. Animacia zasa fajn, ale ked váš dohryzie tlupa rotvajlerov tak o niekoľko hodín neskôr nebudete predsa schopný akcie nie? Vid Jen a jej kúsance od mravcov... v závere jednotky som si myslel a dúfal že je už mŕtva (je mi veľmi nesympatická) Samotná invázia mimákov je zaujímavá ale: je ich niekoľko tisíc no všetkých zaujíma iba ten jeden proti ktorému bojoval Cap ? A čo ostatní ktorí možno prežili a možno nie? Nemôžu sa tranformovať? Prečo sa šeci boja toho nácka ale napr: tých v kanceláriach nie? Dalej skutočnosť že presne v tej istej chvíli kedy inváziujú Zem sa k nim prihrne zvyšok ich flotili vraj,, ostatné mim. civilizácie nás akorát vyhnali a sme na úteku,, Takže je kvázy ,,logické,, aby celá- celučičká flotila si len tak visela vo vzduchu a iba nečinne čakala lež ju Iron-man, Hulk a Thor a samozrejme americké letectvo (Amerika forever) pekne krásne zneškodní. A to ,podotýkam, behom jedného odpoludnia akorát ked mali tí zlí mimáci zasadiť definitívny úder ! Niektoré veci sa mi naopak páčili napr: ten ,,hrdinský plán,, Iron-mana ohľadom zneškodnenia bomby na záver. To ma pobavilo :D

27.11.2014 3 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Prvých 100 strán je skvelých- super prečítal som to behom jedneho dna- na jedno posedenie. Potom príde strana 140 či koľko kde začína to čo nenávidím a dúfal som že v tomto žánri to nebude. Romantika. Ach bože. Jasné, mladá atraktívna a plodná samička nájde mladého atraktívneho plodného samca (v prostredí postapokalyptistickom- čiže šanca na stretnutie je menej ako nulová) Samozrejme všetkých ktorých nebojácna hl. hrdinka chce zachrániť, sa im aj podarí, hoc celá planéta je ovládaná super-inteligentnými mimozemšťanmi a pár deciek skrátka nemá šancu, ale aj tak paradoxne má. Ach jaj. Od tej strany 140 (či koľko- kde nejaký Evan dal Cassie prvý bozk) som knihu zavrel. Asi 10 sek. som to predýchaval, a následujúcich 10 minút som strávil námatkovým otváraním knihy (kdekoľvek za polovicou) a prečítaním asi jednej stránky pri každom otvorení knihy. Tak som sa behom 10 minút približne dozvedel o čo tam asi neskôr išlo. A potom som začal čítať až od kapitoly 83 do konca pár strán. To je všetko. A to mi stačí. čiže moje hodnotenie by bolo asi super- lebo naozaj to (by to bolo) je zaujímavé v rámci deja (skĺbte všetky filmy tohto žánru mimozemskej invázie do jedného) ale hodnotenie je značne degradované tým že sa tam vyskytla romantická línia a ako som vyrozumel z tých námatkových otváraní knihy počas tých 10 minút, ťahala sa po zvyšok deja. Takže tak. Kniha je inak bez toho aspektu, veľmi dobrá ba až super. Ak by som teraz zobral tú knihu a povyškrkoval všetko romantické (och aký je ten Evan pekný, jeho hnedé pekné oči a bla bla bla) a nechal by som zvyšok bolo by to na 5/5. Ale to sa mi teraz nechce robiť, možno inokedy toto urobím, zadovážim si hrubú čiernu fixu a nájdem si na to čas :D zatiaľ ostávam na sklamaných 3/5 Ak je nejaké pokračovanie tak to už (asi) nedám :D

23.11.2014 3 z 5

Ultimates: Nadčlověk Ultimates: Nadčlověk Mark Millar

Obrázky fajn, dej celkom fajn ale prišiel mi trocha nesympatický- akože napríklad to s tým Hulkom to čo bolo? Som ešte viac nadržaný... hmmm, to mi príde skôr ako WTF paródia. Alebo ten Thor- do piche ved je to Boh- jak je možné že nedokáže bojovať proti nadržanému slintajúcemu obrovi? Dúfal som že aspoň Ironmana zabije ale ten sa tiež v poslednej chvíli vytasil s oblbovačom myslenia či čo. Dosť bieda, akože Avengers mám rád ale tuná som čakal viac, obrázky často v rámci tej istej farby, také hmmm čo ja viem... je to moj druhý komix v živote, asi si ešte zvykám.... v každom prípade pôjdem na pokračovanie.

23.11.2014 3 z 5

Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie (Crossover) Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie (Crossover) Matt Groening

No neviem, ale ja už rozhodne nie som dieťa napriek tomu ma toto veľmi bavilo i dejovo, i obrázkovo. Simpsonovcov som mal rád (približne od 15. série seriálu sa zhoršili) viac-menej som natom vyrastal jako tínedžer. Dodnes to sledujem (dalšie epizódy) ale už skôr len tak z rutiny nie koli zábave. (ako ked si človek utiera mokré ruky, bez šmrncu a iskry) Avšak Futuramu som miloval (milujem). Ked sa mal urobiť Crossover týchto dvoch svetov toto bolo asi to najideálnejšie (alebo aspoň minimálne jedno z tých najideálnejších aké mohli byť) SUPER. Keby spravili Simpsonovcov vo filme 2- a dali by do toho filmu tento crossover príbeh bolo by to fajn. Tak ale už som si to prečítal, (videl :D) tuná v knihe takže ja som spokojný. Nedávno vyšiel crossover epizódy seriálu Simpsons /Simsorama/ (26x6) ale ten bol hoc celkom dobrý, oproti tejto knihe to bol len slabý odvar. Takže vrele odporúčam :)

19.11.2014 5 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

4,5 hviezdičky. Kniha bola dobrá, tešil som sa na ňu a nesklamala. Aj vtipné aj zaujímavé, občas tá retrospektíva Allanovho života bola jemne zdĺhavá, ale inak fajn. (pripomína mi to knihu /Nemusí byť vždycky kaviár/.http://www.databazeknih.cz/knihy/nemusi-byt-vzdycky-kaviar-1832 tiež také jemne zdĺhavé avšak sympatické putovanie životom hl. hrdiny.)

19.11.2014 4 z 5

Strážci Strážci Jon Steele

3,5 hviezdy. Kniha sa mi celkom páčila ale... Pasáže s Rochatom (Quasimodom) úplne preskakujte- je to zbytočné a zdĺhavé, to ako sa vracia do minulosti v spomienkach, ako sa rozpráva so zvonmi a dlhé opisy katedrály a presúvania sa z jednej veže do inej... Skrátka vynechať. Pre dej to nieje až tak zaujímavé a dôležité. Scény s Katerin si čítajte- tie sú zaujímavé a vcelku dôležité. A časti s Harperom si prečítajte všetky- i ked sa budú spájať s Rochatom, pretože to je dôležité a pútavé. Na rozdiel od niektorých, mne sa práveže 1. polka knihy vôbec nepáčila- dlhú dobu sa nič nedeje a aj tak je polovica vecí len klam, najviac sa mi páčilo ako to začalo gradovať a dávať zmysel až od 2. polky. Vtedy to bolo parádne akčné a fantasy- ja som aj pôvodne čakal že táto kniha bude žánrovo niečo ako film /Ja, Frankenstein (2014)/ čo aj bolo ale až od tej spomínanej 2. polky knihy. Keby tam neboli tie zdĺhavé opisy a príbehy katedrály a Rochata, kniha by mohla byť aj o 50% kratšia- čo by nebolo na škodu, ba naopak malo by to u mňa lepšie hodnotenie. Nutno dodať že na Konci mi Rochata trošičku ostalo ľúto, tak ale mohol skončiť ešte horšie, napríklad ako tí, ktorým démoni vysali duše. Takže tak :)

13.11.2014 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jedna z najčudnejších kníh. Bol som doslova vrhnutý do už dávno a komplexne rozpracovaného deja na viacerých frontoch, z viacerých načrtnutých sfér, Vymotanie sa z toho nieje až tak jednoznačná a automatická záležitosť. Viete mám aj iné veci riešiť cez tieto dni než len uvažovať čo to vlastne má byť. Potom postupne, ale skutočne len veľmi postupne, je čitateľovi sem-tam pristrčené nejaké vysvetlenie konkrétnej veci... pre dalšie neobjasnenia si musí počkať. čítajte pozorne. Ja som niektoré (ale iba fakt zopár vecí) preskakoval. Ako napríklad myšlienkové pochody osudovej dievčiny hlavného hrdiny- Pinky či ako sa volala. Tá ma iritovala. Ale inak to bolo fajn, trocha až moc sektárske (na moj vkus) ale inak good... pojdem na pokračovanie. Som zvedavý ale nieje to ľahký príbeh to nie. Je to dosť temné, mimozemské (nieže by som sa bál mimozemšťanov- to vôbec, skôr naopak, všeobecne ich mám rád, ale ked aj oni majú také temné kulty, sekty... tak sa necítim zrovna v bezpečí :D ) ... a tie vedomé Lode a psychotronika a nebezpečné proroctvá...tomu ,,dobrému,, pocitu, tiež moc nepomáhajú. :D
...
EDIT: po prečítaní Assimovej Nadácie: už vidím že veľká časť tejto knihy (plno nápadov) je tak trochu kopírka legendárneho Assimova.

14.10.2014 2 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

dalšia kvalitka... musím si dokúpiť dalšiu časť, lebo teraz ma to fakt zaujíma :D Chýbal mi tu Ragnar Ragnarson.

04.10.2014 4 z 5

Kosmický kód Kosmický kód Zecharia Sitchin

O túto tému sa posledné roky fakt zaujímam. Pozretých zopár dok. seriálov, Jednu Danikenovu knihu (Spomienky na budúcnosť) mám prečítanú a niekoľko desiatok amatérskych a poloprofesionálnych článkov na nete mám omrknutých. KK patrí medzi tie dôveryhodné a celkom kvalitné zdroje. Nie všetkému som síce hned rozumel ale to bude isto tým že som to čítal pomerne rýchlo ako napínavú beletriu-hoc ono by sa to malo študovať a memorovať. Autor síce zato (asi) nemôže ale niektoré tie obrázky stoja za h.... (naj je obr.83) Inak ma knižka veľmi bavila a zaujala. Asi si kúpim dalšie jeho diela.

29.09.2014 4 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Yep... vélice dobré, bavilo ma to, zaujímalo ma to,... ľahko a rýchlo sa to čítalo. Konečne po dvoch častiach, tomuto tretiemu dávam 5/5. Budem pokračovať :)

27.09.2014 5 z 5

Mýty a báje od A do Z Mýty a báje od A do Z Sarah Bartlett

Fajn knižka pre tých, čo sa chcú z každého rohu dozvedieť trochu. :D Bolo tam toho hodne, mien a miest, a ku každému krátky príbeh, človek (ako napr. ja) ktorý to číta ako beletriu si zapamätá sotva malý zlomok toho ale ako stručný prehľad hocičoho je to OK. Ako vravím, je tam strašne veľa malých príbehov, takže v podstate nejde ani tak o niečo že sa naučím (lebo to niektoré mená človek ani nevysloví nieto ešte zapamätá) ale ide tam o príbeh, spoločnú a približnú pointu tých tematických okruhov :)

22.09.2014 4 z 5