Strážci

Tři životy, jeden cíl… Z věže katedrály ve švýcarském Lausanne dohlíží na město podivný kulhavý chlapec Marc Rochat, který mluví se zvony a chce se stát zvoníkem. Žije ve světě stínů, duchů a smyšlených bytostí. Čeká na anděla, o kterém mu matka kdysi vyprávěla, že ho jednoho dne bude muset zachránit. Marc je přesvědčen, že tím andělem je Američanka Katherine Taylorová, luxusní prostitutka, která si příliš všímá prohřešků svých klientů a v patách s nemilosrdnými vrahy zjišťuje, že její pohádkový život je u konce. Daleko odtamtud, v londýnském bytě, se jednoho dne z opilosti probudí Brit Jay Harper. Nepamatuje si nic z toho, co bylo předtím, než mu zavolali z Guardian Services a najali si ho pro Mezinárodní olympijský výbor. Nemá na výběr, přijímá práci soukromého očka a pátrá po zmizelé bývalé hokejové hvězdě. Při tom se setkává s Marcem a Katherine a dochází mu, že to není náhoda. Příběh střídavě vypráví všichni tři protagonisté, každý ze svého úhlu pohledu. Steelovi se daří proplouvat mezi různými žánry — historickou fikcí, noir detektivkou, magickým realismem či thrillerem s prvky nadpřirozena. Ačkoli jsou Strážci uzavřeným příběhem, v němž dochází k rozuzlení, Steele je koncipoval jako první díl chystané trilogie. Následovat mají knihy Angel City a The Way of Sorrows....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166120/big_strazci-3Sy-166120.jpg 439

Vydáno: , Host

The Watchers, 2011

Kniha Strážci

leuska
10.03.2019

Nebudu lhát, ze začátku jsem měla s knihou mírně problém - často jsem ji odkládala, moc mě to nebavilo... Ale prokousala jsem se přes to a potom už jsem knihu stěží odkládala :-D.
Pro mě velmi kvalitní příběh, sympatické postavy ( nejvíc jsem si oblíbila Marca ), nádech tajemna, zajímavé pasáže z Henochovy knihy.
Také se mi líbilo vyobrazení švýcarského města Lausanne a doufám, že se tam někdy podívám :-).
Samotný konec knihy mi zlomil srdce a pár slz jsem uronila, ale takhle se přece dobrá kniha pozná, že? :-)
Na to, že to je autorova prvotina tak smekám!
5*/5*

trudoš
23.05.2018

Melancholicko-poetický thriller, jehož osnova by si klidně vystačila s dvou set stranami, takže těch takřka šest set je citelně znát, jste-li uspěchanější povahy. Extra dlouhý rozjezd, kde chvilku trvá, než se člověk zorientuje, se zvolna prolne do rozbředlé zápletky, jež toho moc nevysvětlí a celé to pak uzavře nečekaně úderný konec. Ten však místo řešení přejde do fantaskní roviny a rozloučí se obligátním „Bitva byla vyhrána, ale válka pokračuje dál“. Na shledanou příště.
Autorovi nelze upřít vycizelovanou stylistiku, kdy je pomalu větší radost knihu číst, než vnímat její děj. Takhle sice nahrává skrytým poselstvím, jenže gradace mu přitom protéká mezi prsty. Navíc konflikt jako takový není příliš úměrný délce vyprávění, přestože trojice hlavních hrdinů je od počátku v dosti zajímavém postavení. Kdyby Jon Steele rovnou koncipoval román jako urban fantasy, hodně by tím podle mě zjednodušil práci jak sobě, tak čtenářům. Čistě proto, že by člověk od začátku věděl, jak k čemu přistupovat.

Shardlake
05.02.2018

Zpočátku jsem knihu chtěla odložit, ale kdo vydrží, dočká se neuvěřitelných zážitků. Postava strážce katedrály Marca, se mi velmi líbila.

Majdule
18.03.2017

Tak pro mě tohle byla velká jízda. Strážci mě uchvátili od prvních stránek. Vzrušující prolog, tajuplný příběh, který se rozjíždí zdánlivě pomalu, ale je plný významů a odboček, grandiózní finále, které by si v případném filmovém zpracování zasloužilo pracovat s triky, které asi ještě neumíme, a křehký dovětek, díky němuž nakonec přes všechno dočítám s úsměvem. Steele stvořil úžasné hrdiny, které sleduji se sympatiemi, dojetím a od určité chvíle i se strachem. Velkou část mého okouzlení jistě tvoří fantasy motiv, ale líbí se mi i klidný vypravěčský styl a poklidná hladina příběhu, pod níž tušíme už dlouho dopředu, že se chystá bouřka, i když je zatím rovná jako zrcadlo. A určitě se díky téhle knize ráda zastavím v Laussane a prohlédnu si jeho katedrálu.

HanWali
22.01.2017

moc zajímavá a poutavá kniha

zde.rec
29.08.2016

Jsem nadšená. Týden jsem seděla a četla v horkém českém létě a přitom před sebou viděla zasněžené jezero v Lausanne a prohlížela nádhernou katedrálu - hezky sochu po soše.
Marcovi části jsou opravdu dost pomalé a nepatrně zvláštní, pro mě dodávaly příběhu nádech pohádkové atmosféry.
K čertu s objektivitou, zřejmě se Strážci stali mou srdcovou záležitostí...

genie
21.05.2016

Knížka má relativně rozvláčné tempo. S Marcem na scéně jako by se svět a děj vždycky zpomalil, ale z mého pohledu to na čtivosti neubralo.
Všechny hlavní hrdiny, ať už pomateného Marca nebo děvku Katherine, samozřejmě včetně "ochlasty a detektiva" Jaye Michaela, jsem si oblíbila, i když dokonalostí zrovna neoplývají ... Rozuzlení zajímavé, i když při té celkové rozvláčnosti mi přišlo děsně rychlé. Celkově ale příjemné čtení.

Candide
11.01.2016

Od té doby, co věrně hltám všechny počiny Dana Browna, mám slabost pro tituly, které mě zavedou mezi katedrály, zvoníky, anděly, démony... Strážci mi tedy nemohli uniknout. Půjčila jsem si je z knihovny několikrát a určitě si je jednou pořídím domů natrvalo. Šest set stran děje uteče jako voda, postavy však zůstanou v srdci ještě dlouho. Sympatický styl psaní i překvapivé rozuzlení. Pro mě zkrátka srdcovka.