Majto Majto komentáře u knih

Toto je prvá kniha Tolkiena, ktorú som kedy čítal. Nie v minulosti - teraz. Hoci som sa k nejakým častiam jeho kníh kedysi dostal a niektoré som aj vtedy kúpil, no nejak na ne neprišiel rad. Až prednedávnom som sa rozhodol kúpiť si niekoľko z nich k tým, čo doma roky čakajú na svoju chvíľu. Prvú mám za sebou a nemám k nej iné slová, len: Pekná príjemná detská kniha.

31.08.2022 3 z 5

Křižovatky Křižovatky Jan Cimický

Taká príjemne plynúca detektívka s prirodzene pôsobiacimi postavami i prostredím. Dej sa kľudne môže odohrávať hocikde a stále bude pôsobiť úplne uveriteľne. Nič sa zbytočne nenaťahuje a speje rýchlo k rozuzleniu, hoci som od polky knihy tušil výsledok, so záujmom som dočítal až do konca.
Neviem to naisto, no možno od tohoto autora načerpala trošku inšpirácie pri svojom písaní M. Klevisová.

27.08.2022 3 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Každá kniha tohoto autora, ktorú som doteraz čítal, bola skvelá. Sú napísané s ľahkosťou, dej plynie prirodzene a nie je núdza o výbuchy smiechu. Normálne uvažujem, že si ich všetky asi zaobstarám vo fyzickej podobe (všetky som čítal ako e-knihy).

19.08.2022 4 z 5

Nenech se zas oblbnout Nenech se zas oblbnout Alex Švamberk

Čo napísať ku knihe rozhovorov? Len, že pre ľudí, ktorí sa v scéne orientujú sa tu nachádza zopár doplňujúcich informácií k daným interpretom a ich postojom a názorom. Nováčikom však môže poslúžiť ako vhodný sprievodca koreňmi či odnožami žánru. Plusom sú aj autorove komentáre a popisy.

19.08.2022 3 z 5

Bez adresy Bez adresy Lenka Reinerová

Tiež som sa k tomuto výtvoru dostal vďaka e-knihám zdarma a musím povedať, že sa mi to vcelku aj pozdávalo. Vzhľadom k deju mali všetky poviedky akúsi osobitú melancholicko-tragickú atmosféru, čo však nezabránilo občasným zábleskom humoru, či len drobným rozmarnostiam. Čítal som už aj lepšie veci, no táto je prekvapivo zaujímavá tiež, hoci neviem, či po nej ešte niekedy siahnem.

11.08.2022 3 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Pri mojom hľadaní "mladých" autorov som narazil aj na túto knihu a spočiatku som si jej čítanie aj náramne užíval. Páči sa mi štýl akým je písaná, miestami sa absurdita mieša s krutou realitou dôb minulých i súčasných. Čo ma mierne znechucovalo, bol ten nekonečný "cestovný poriadok" a zoznam staníc metra, ktorý sa miestami zjavoval a opäť strácal, ale aj posledné cca 2 kapitoly. Neznamená to, že už nič od Rudiša neskúsim, bo by som asi o zážitky pripravil sám seba.

08.08.2022 3 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

No. Čo napísať k tomuto výtvoru. Najskôr, že ako zoznámenie sa s tvorbou autorky to asi nebola príliš dobrá voľba. Chýbal mi nejaký dej, niečo čo by dalo tvar obrazom vytiahnutým z monológov matky a syna. Nápady dobré, no mne sa stratili vo forme.

05.08.2022 2 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Pôjdem tu asi proti prúdu, no neprekvapuje ma to.
Kniha má spočiatku nechytila, no po pár stránkach sa to zmenilo. Štýl písania autora je fajn, no po dejovej stránke ma bavila hlavne prvá časť v Afganistane. Potom už akoby som čítal iný príbeh. Uvítal by som viac o odchode z krajiny a pod. Celú "americkú" časť som pretrpel. A záverečná bola tiež taká akási zmätená.
Neznamená to však, že už si od Hosseiniho nič neprečítam.

04.08.2022 3 z 5

Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná (1992-1995) Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná (1992-1995) Paul Polansky

Súhlasím s názorom nižšie. Kniha sa v podstate číta sama, ja dobre napísaná, núti k úvahám.
Neviem koľko z nej sú reálne zážitky autora, no faktom je, že štátne inštitúcie ešte stále "fungujú" rovnako ako opísal.

03.08.2022 3 z 5

Osamělý poutník Osamělý poutník Jack Kerouac

Kniha kúpená v antikvariáte, bo som zrazu zatúžil čítať od Kerouaca viac. Mal som z nej spočiatku zmiešané pocity, no postupom času som začal nachádzať to, čo mám na jeho tvorbe rád.
Vodopády slov chŕli v každej vete, ktorá je nekonečná ako všetky ostatné. Každá má v sebe obrazy, čo u iných autorov vyplnia celé kapitoly. Pri čítaní týchto poviedok vnímam všetkými zmyslami. Cítim vône i pachy úzkych prašných uličiek, počujem rachot prechádzajúcich vlakov i virvar nočných lokálov, ako aj šum stromov v nočnom tichu. Vidím popraskanú, slnkom vysušenú zem zasypanú prachom. Plavím sa parníkom po mori vdychujúc jeho vlhkosť, ktorá však nezaženie sucho v hrdle po prehýrených nociach, uprostred dusnej pary v kuchyni a vlhkosti vechťov zmiešanej s ostrým pachom potu. Túlam sa ulicami z putyky do putyky, mením bufety, bistrá, okienka a pulty nálevní, míňam stratené existencie, prízraky noci i dňa.
Ako všetky knihy, ktoré som doteraz čítal. K dokonalosti jej chýba už len málo - vypustiť niektoré poviedky (nabudúce to dám bez nich a verím, že budem viac ako nadšený).

31.07.2022 4 z 5

Stratený raj Stratený raj Rudolf Sloboda

Dlhé roky som akosi obchádzal tvorbu tohoto autora, no nadišiel čas zmeny. Síce si myslím, že práve tento kus pre mňa nebol úplne ideálny, no nenechám sa odradiť a siahnem aj po iných. Nosná téma bola dobrá (myslím, že je stále aj aktuálna), postavy tiež z tohoto sveta, miestami som sa zabavil, miestami bolo na mňa príliš filozofie...

30.07.2022 3 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Po formálnej stránke kniha písaná silno čítavo, no predsalen mi na nej čosi stále chýbalo. Možno tie (niekým spomínané) prírodné scenérie, ktorými je práve Island povestný.
Trochu to tiahlo aj k filmu Jackie Brownová, no aj k Źulczykovmu thrilleru Oslněni světlem.
Dobré čítanie, hoci záver vyznieva uponáhľano.
Po technickej stránke nechápem to zbytočne plytvanie miestom (niekoľko desiatok, ak nie aj tretina čistých stránok je pre mňa nepochopiteľná). Isto by sa to dalo urobiť aj viac eko-friendly.

26.07.2022 3 z 5

Hedvika a Ludvík Hedvika a Ludvík Karel Poláček

Páčia sa mi autorove nápady aj jeho štýl písania. Dlho som od neho nič nečítal, tak bolo treba osviežiť pamäť.

23.07.2022 3 z 5

Smrť na Zlatých Smrť na Zlatých Peter Gašparík

Kniha na pár hodín (skoro doslova) čítania. Dojmy? Ako by som to povedal... Nápad celkom fajn, aj forma celkom fajn, no príde mi to všetko také plytké. Chýba tomu napätie, poriadne rozpracovanie postáv, prostredia. Prišlo mi to skôr ako hrubý náčrt krimi-románu, ktorý však autor nedopísal. Škoda. Takto je to len 50% zážitok.

18.07.2022 3 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Dal som šancu ešte ďalšej Hellerovej knihe, predtým ako sa vrhnem na Hlavu XXII (ktorú po desaťročiach opäť vlastním), no dojem je len o niečo lepší ako po prečítaní Něco se stalo. Chvíľami som sa skoro rozplýval nadšením, že kniha tvrdo šliape na päty Hlave, aby som vzápätí s veľkým utrpením opakovane čítal odstavce, ktoré mi nič nehovorili a iritovali ma. Ako iní, ani ja sa neorientujem v americkej politike tej doby, tak mi možno veľa momentov zostalo ukrytých, no dokázal by som sa bez istých častí tohoto románu zaobísť a bol by to lepší zážitok.

17.07.2022 3 z 5

Koniec sveta v Breslau Koniec sveta v Breslau Marek Krajewski

Nebolo to úplne zlé, no predošlá kniha Smrť v Breslau sa mi páčila viac.
Aj mne tu chýbalo viac vyšetrovania a súkromia tu bolo nad mieru. Možno, keby to bolo v opačnom pomere, bola by to skvelá kniha. No aj tak ešte dám šancu aj následujúcej (už je kúpená).

11.07.2022 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Mám za sebou ďalší Irvingov román. Dva dni po dočítaní som počkal, bo som nevedel, čo napísať.
Nesie autorov jasný rukopis, no je iný, príde mi taký "jednoduchší" (najmä čo sa týka plynutia deja, či správania sa postáv), ale zatiaľ prvýkrát (čítam chronologicky) neobsahuje nič o medveďoch, Viedni ani zápasení. Veľmi sa mi páči jeho melancholický tón, ktorý na mňa sála z každej stránky, hoci ho občas prerušia aj zrnká svojského humoru. Možno, keby ho čítam za jesenných dažďov, bol by zážitok z neho hlbší (predsalen tie 30-stupňové spary k nemu až tak nesedia).
V mojom súkromnom rebríčku Garpa síce nepokoril, no zasadol, len o kúštik nižšie. Uvidím, ako dopadnú ďalšie knihy autora, ktoré už stoja v poradovníku na čítanie.

09.07.2022 4 z 5

Lékař ze Lhasy Lékař ze Lhasy Lobsang Rampa (p)

Podobne ako pri Treťom oku, no k deju som pristupoval už s väčším nadhľadom. Viac som knihu vnímal ako román než ako nejakú biografiu konkrétnej osoby. Páčili sa mi pasáže popisujúce konanie japonskej armády (nie som nejaký sadista ani nič podobné). Japonské ukrutnosti v Číne (no aj na všetkých nimi okupovaných územiach) sú historický fakt, toto autor zvládol na jednotku. Tak asi dám šancu aj ďalším knihám autora, ktoré sa mi podarilo objaviť v krabiciach.

03.07.2022 3 z 5

Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek Radim Kopáč

Priznávam, že som nikdy nebol v Prahe, tým pádom som nevidel popisované miesta. No čo-to som o nich už počul (čítal). Táto kniha skončila na polceste. Najmä veľké množstvo fotiek je akoby vytrhnutých z konceptu a pre človeka ako ja nič nehovoriacich. Isto by pomohli aspoň popisky k nim, no u mnohých by ani to nestačilo.
Ale ako nápad je táto kniha skvelá.

26.06.2022 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Po dočítaní knihy mám ešte stále rozpačité dojmy. Nejak sa mi nedostavujú stavy eufórie ako to bolo pri prvých piatich dieloch tejto série, ani pocity sklamania pri šiestej.
Všetko je akési nedotiahnuté (najmä pod dojmom čítania záverečnej knihy Larssonovej trilógie). Chvíľami som mal dojem, že Selfies je oveľa lepší ako predošlý Nesmírný, no chvíľami to bolo presne naopak. Najskôr som myslel, že mi len kniha nesadla do nálady, no keď som dnes prečítal dojmy ostatných, vidím, že v tom nie som sám.
Mám kúpenú aj ďalšiu knihu Obeť 2117, no asi ešte počkám s jej čítaním, aby som sa zbavil pachuti po tejto.

26.06.2022 3 z 5