Stratený raj

Stratený raj https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103915/bmid_strateny-raj-Nkp-103915.jpg 4 31 6

Román určený predovšetkým tej vrstve čitateľov, ktorá ešte tak veľmi nepije. Ale práve táto vrstva podceňuje silu alkoholizmu a zdá sa jej, že s pitím môže kedykoľvek prestať. Málokto uvažuje o svojom pití, pokiaľ nemá ťažkosti - či už zdravotné alebo spoločenské. A potom naraz zisťuje, že jeho zdravotný stav je horší, ako si myslel...... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Stratený raj , 1983

Majto
30.07.2022 3 z 5

Dlhé roky som akosi obchádzal tvorbu tohoto autora, no nadišiel čas zmeny. Síce si myslím, že práve tento kus pre mňa nebol úplne ideálny, no nenechám sa odradiť a siahnem aj po iných. Nosná téma bola dobrá (myslím, že je stále aj aktuálna), postavy tiež z tohoto sveta, miestami som sa zabavil, miestami bolo na mňa príliš filozofie...

tazkykamen
03.05.2021 4 z 5

Knihu ocenia tí ktorí si podobnou situáciou prešli a príjmu autorov triezvy pohľad na vec. Protialkoholické liečenie nemusí byť depresívne a nie všetci lekári sú ako sestra Ratchedová , alebo Bohuslav Masák.
Už pri minulých Slobodových knihách som si všimol, že oficiálne autority vždy zobrazuje viacmenej kladne a záporné či skôr tragikomické postavy prichádzajú na scénu až v rámci kolektívu, partie , tlupy, rodiny , teda konflikt nastáva medzi členom a neoficíalnou autoritou. Nie inak je to i v kolektíve pacientov ked sa ocitne Jano Biely ktorého si na chvíľu zvolia do funkcie predsedu spolusprávy. A skoro polka knihy je o jeho "problémoch" pri organizovaní pravidelného kultúrneho programu v rámci liečby. Tento priestor Sloboda využíva na minimalistické kresby rôznych postáv a postavičiek a premýšla nad šikanou v kolektíve. Kedže ale Rudo Sloboda píše štýlom , že človek nevie či si z neho robí srandu, alebo to myslí vážne , záleží na tom ako sa na príbeh dokážete naladiť. Ja som si užil humoru aj hororu.
Jano Biely sa ide liečiť aby skoncoval s pitím , ešte v nemocnici sa pokúša so svojou možno budúcou manželkou splodiť syna , jedno sa mu podarí a jedno nie )

Palivo
10.09.2020 3 z 5

Bom dia,

Kdo mě zná ví, že Slováky mám rád. Jsou to po delfínech a ondatrách můj třetí nejoblíbenější živočich. V této knížce Sloboda popisuje jak to funguje na protialkoholní léčebně, tedy v místě, kde to jednoho dne pravděpodobně zaparkuju.

Náš hrdina tedy nastoupí do léčebny a jelikož je to Sloboda, začne okamžitě meditovat nad filozofií, chlastem, svojou starou, náboženstvím a komunismem, zatímco všichni kolem něj mají IQ jako kýbl leča. Stejně jako ostatní knihy od Slobody, i tato působí, jako by si člověk objednal smažák a někdo dovnitř zapekl kaviár.

7/10

tchor
08.10.2019 3 z 5

Miestami som sa musel zamysliet sám nad sebou. Jemná depka z "no future" života sa hlásila o slovo. Večer som ju zahnal pivom. Hmm, snáď to nebude až také zlé.

DivnýJanko
05.11.2015 5 z 5

oproti Pecháčkovým Dobří holubi se vracejí, je rozmer viac dumavý, každopádne Sloboda ako sa patrí, naviac dal by som túto knihu do povinného čítania na Slovensku, pre druhý stupeň a potom opakovane ako doporučená literatúra pre stredné školy

knihomilka
22.03.2013 4 z 5

Veľmi zaujímavé dozvedieť sa, ako to chodí v protialkoholickej liečebni. Autorov jednoduchý štýl sa číta rýchlo, nie však celkom ľahko, lebo núti častokrát zamyslieť sa. Bolo tu málo filozofických pasáží ako v iných autorových knihách, ale predsa len jedna dlhá a ako vždy, stála za to.

alkoholismus alkohol

Rudolf Sloboda