Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482230/bmid_padame-i-na-tvou-hlavu-skvoty-centr-Mbn-482230.png 3 6 3

Cesta po punkové stopě jedné výjimečné éry, přes osudy konkrétních míst, lidí i událostí. Klub 007, Buďánka, Cibulka, Zlatá loď, Sochorka + Papírna, Black Hand, Ladronka, Propast, Medáci, Milada. Doklad, že Praha měla a má nejen svůj líc, ale i rub. Vzpomínky pamětníků, na 400 dobových fotografií od třiceti fotografů + plakáty, pozvánky, kresby a koláže. Kniha, graficky i obsahem pojatá jako typický fanzin z devadesátek, zachycuje jedinečnou atmosféru zaniklých skvotů, alternativních center a klubů, které mezi devětaosmdesátým a rokem 2000 fungovaly v Praze. Shora jmenované podniky (i mnohá jiná kontrakulturní centra) přispívala svou existencí i konkrétní programovou náplní k tomu, že mainstreamová kultura měla v devadesátých letech jasnou a solidní opozici, navazující myšlenkově v mnohém na podzemní aktivity československé druhé kultury sedmdesátých a osmdesátých let. Hudba, film, výtvarné projevy, literatura plus obecně sdílený princip do-it-yourself dávaly v devadesátkách šanci jedincům i skupinám na tvůrčí i osobnostní nezávislost, na seberealizaci mimo oficiální kurs kultury, společnosti, civilizace. Šlo o neopakovatelnou éru, kterou po roce 2000 zválcovaly nové, virtuálně projektované světy, myšlenkově povrchní a prázdné, ale i narůstající nepřejícnost, ba nevraživost ze strany nových představitelů moci, kteří alternativu nechápali jako nezbytný rub jakékoli hegemonie, ale jako ohrožení, podobně jako dekádu dvě předtím moc komunistická.... celý text

Majto
26.06.2022 3 z 5

Priznávam, že som nikdy nebol v Prahe, tým pádom som nevidel popisované miesta. No čo-to som o nich už počul (čítal). Táto kniha skončila na polceste. Najmä veľké množstvo fotiek je akoby vytrhnutých z konceptu a pre človeka ako ja nič nehovoriacich. Isto by pomohli aspoň popisky k nim, no u mnohých by ani to nestačilo.
Ale ako nápad je táto kniha skvelá.

Inozuka
29.05.2022 3 z 5

Většinu popisovaných míst jsem svého času navštívil, takže jsem se na tuhle knihu dost těšil. Výsledek je trochu rozpačitý. Přijde mi, že kniha je ušitá dost horkou jehlou a mohla být mnohem lepší, kdyby si s ní dal někdo práci. Takhle je to spíš změť velkoformátových fotografií a úsporného textu. Ten je většinou postaven na informacích z rozhovoru s jedním z lidí, kteří v konkrétních squatech a klubech byli aktivní, a je tak dost povrchní. Překvapivě ani ve spojení s fotografiemi se nedaří postihnout atmosféru, ale uznávám, že to může být jen mou osobní zkušeností a ostatním to tak stačí. Nemohu se ale zbavit pocitu, že při troše píle by se o všech popisovaných alternativních prostorech dalo najít spousta zajímavých informací, protože hýbaly nejen subkulturní, ale i mainstreamovou společností. Sečteno, podtrženo: pro pamětníky devadesátek pouze nostalgický vánek, pro mladší ročníky dobré jako úvod do tématu.

RH faktor
26.12.2021 2 z 5

Dobrá idea. Informativní hodnota dobrá. Některé fotografie tak o ničem, že by bylo lepší knihu jimi neplevelit...Popisky k fotkám chybí, škoda, daly by tomu všemu lepší vyznění...Celkový dojem rozpačitý...

Kniha Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek je v