Majto Majto komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Niekoľko dní po prečítaní som si v hlave triedil dojmy z knihy a dospel som k záveru, že ako pokračovanie série o Oddelení Q je to skôr podpriemerný kúsok, vadí mi na ňom viac vecí, ktoré už tu vo svojich komentároch rozpísali iní (napr. menej vyšetrovania, žiadny nevyriešený prípad z minulosti sa nekonal, málo humoru, nesmrteľnosť hlavných postáv...). No na druhej strane ma zas ohromne bavilo čítať ho, keď som ho bral ako príbuzného napr. Washingtonského dekretu. Čistý, skvelo napísaný B-čkový thriller, ktorý dokáže čitateľa pohltiť a vtiahnúť do deja bez toho, aby riešil uveritelnosť či nejaké iné veci. Jednoducho dobrá zábava. Nabudúce snáď viac v duchu prvých 5-tich kníh série.

02.11.2022 4 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Aj pri tejto knihe som si už neviem koľkýkrát užil putovanie krajinou krížom krážom a stále som si to naplno vychutnával. Oproti prvej menej fantastiky a humoru, no viac akcie a surovosti. No i tak sa mi pozdáva viac ako predošlá.

26.10.2022 5 z 5

Marketa Lazarová Marketa Lazarová Vladislav Vančura

Kedysi dávno som vo filmovom klube na ČT2 videl Vláčilov film, ktorý má zaujal svojou osobitou "temnotou" a mrazivom surovosťou. Po dlhých rokoch som sa odhodlal prečítať si aj literárnu predlohu k nemu a popravde, keby som nevidel film, miestami som vôbec netušil o čom autor píše. Škoda no také Obrazy z dejín... Sa mi kedysi páčili a pozdáva sa mi aj Vančurov spôsob narábania s jazykom, len tu skrátka obsah nestačil...

24.10.2022 2 z 5

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda John Irving

Mnohí tu spomenuli ošemetnosť zbierok poviedok, čo sa potvrdilo aj tu. Okrem geniálnych kusov ako Brennbarovy bláboly a titulnej Pokus o záchranu... sa tu vyskytli aj dobré veci, no ale hlavne dosť vaty. Nepochopil som zaradenie Penzionu Grillparzer, podľa mňa bol aj ako súčasť Garpa práve tým slabším momentom.
Minimálne kvôli tým dvom vyššie spomenutým poviedkam sa však oplatilo prečítať ju, no myslím, že moc často už po nej nesiahnem.

17.10.2022 2 z 5

Posledný revenant Posledný revenant Ján Babarík

Tak toto bolo čosi. Potom, ako som prečítal zbierku poviedok Jumper, som v podstate pri kúpe tejto knihy siahal na istotu, že minimálne to nebude průser, no až takúto lahôdku som nečakal.
Dej plynie a neustále sa mení, nechýbajú rôzne zvraty a prekvapenia, ani "severská" brutalita... Škoda, že autor sa rozhodol prezradiť páchateľa ešte značný kus pred koncom (čo bol podľa mňa trochu prešľap, bo už potom chýbal ten "wow-efekt"), nasledujúca kapitola potom vyznela už len tak ako doslov.
Ale inak parádny zážitok (nebudem spomínať miernu nezrovnalosť vo vzťahoch postáv pred koncom), verím, že nasledujúcu knihu autora budem čítať rovnako na jeden nádych ako túto.

15.10.2022 4 z 5

Přízraky Breslau Přízraky Breslau Marek Krajewski

Zo všetkých troch dielov má tento bavil asi najviac. Už zvyknutý na štýl písania, kde sa miesi množstvo postáv, ale aj citátov v latinčine či iných jazykoch, som sa nechal unášať atmosférou a nejak ľahšie som prenikol do príbehu. Chybou je, že dej občas stráca konzistenciu a začína sa rozpadávať. Každopádne ma to donútilo kúpiť aj posledný diel.

14.10.2022 3 z 5

Gaudího klíč Gaudího klíč Esteban Martín

Siahol som po tejto knihe len kvôli Gaudímu a najviac sa mi na nej aj pozdávali časti týkajúce sa či už jeho osoby abo diela. Príbeh samotný síce začínal zaujímavo, no postupne sa akosi strácal a rozpadal. Pridám sa k tým, ktorým sa záver zdá uponáhľaný. Potenciál, ktorý táto téma ponúka žiaľ zostal nevyužitý.

11.10.2022 3 z 5

Rysavá jalovica Rysavá jalovica Martin Kukučín

Klasické dielo, čo dodať. Vtipné, výstižné a nenudiace. Občas je fajn prečítať si niečo takéto, aj keď spočiatku som musel pátrať v pamäti po význame niektorých slov.

07.10.2022 3 z 5

Kalypso Kalypso Ingar Johnsrud

Podobne ako pri prvom dieli sa mi trochu ťažšie dostávalo do deja, no postupne som sa začal orientovať. Škoda, že aj tu sa striedali lepšie miesta s hluchšími. Druhý diel sa mi zdá o niečo lepší, no ešte stále to nie je ten dych vyrážajúci dojem ako som mal pri knihách napr. J. A. Olsena či S. Larssona.

06.10.2022 3 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Na to, koľko som od tohoto románu čakal (a ako sa spočiatku skvelo rozbiehal), som z neho trochu rozčarovaný. Vzťahy a fungovanie nakladateľstva aj jednotlivých členov redakcie boli popísané veľmi výstižne, no s pribúdajúcimi stranami má rozlaďovalo akési plácanie odnikiaľ nikam hlavnej postavy a jeho myšlienkové pochody. Možno sa v budúcnosti k tejto knihe vrátim a možno zvolím niektoré iné od Škvoreckého, ktoré som si užil viac.

06.10.2022 2 z 5

Poslední kus Poslední kus Jan Laňka

Myslím, že anotácia vystihla všetko o tejto knihe básní. Aj taký antipoetický diletant ako ja si dokázal nájsť niečo, čo ho zaujalo (samozrejme, že v mojom prípade sú to tie vtipnejšie kratučké výkriky). Čiže na moje pomery slušný výtvor...

04.10.2022 3 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Nemôžem povedať, že toto je pre mňa jedna z najlepších kníh autora. Podľa ohlasov v komentároch pod inými jeho knihami som čakal absolútny skvost, no tým sú pre mňa stále iné tituly. No klamal by som, že som si čítanie neužil. Asi mi len nesedí téma cirkví a americká politika.

03.10.2022 3 z 5

Mladý Dônč Mladý Dônč Peter Pišťanek

Veľmi dobre som sa pobavil. V podstate tretia Pišťankova kniha, čo som čítal a prekonala aj Rukojemníka. Páči sa mi sarkazmus a satira, ktoré sršia z jednotlivých kúskov. Ani nedokážem vybrať najlepší. Možno Muzika (škoda, že film sa striktne nedržal predlohy) a Kozmický vek, ale aj titulná Mladý Dônč.

23.09.2022 5 z 5

Veža bláznov Veža bláznov Andrzej Sapkowski

Keď som v čase vydania túto knihu dostal do rúk, bolo to moje prvé stretnutie s tvorbou tohto autora. Zhltol som ju na jeden záťah a rochnil blahom aká je skvelá. Aj po rokoch a viacerých čítaniach má stále baví, hoci už z nej až tak neulietam ako "poprvé". Dnes je to na 85%

23.09.2022 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Veľmi príjemné čítanie. Dej akosi prirodzene plynul a všetko pôsobilo uveriteľne. Trochu zamrzel mierne spomalený stred knihy aj rozpačitý záver, no inak som si vychutnal vyšetrovanie starým spôsobom a nevadili mi ani sondy do súkromného života. Už mám kúpený ďalší diel, tak som zvedavý.

14.09.2022 3 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Od Hrabala už som čítal aj lepšie veci. Nemôžem síce povedať, že úplne všetko bolo o ničom, lebo bolo veľa momentov, kedy som sa príjemne bavil, no na druhú stranu oveľa viac tých, kedy som sa stratil v abstraktných obrazoch. Viac mi asi vyhovujú rozsiahlejšie prózy BH.

10.09.2022 2 z 5

Pokoj Pokoj Attila Bartis

Veľmi zvláštna kniha. Silne znepokojivá, provokatívna, plná hnusu a špiny, no svojím spôsobom krásna. Myslím, že sa týmto príbehom budem musieť prebrodiť minimálne ešte raz, aby som rozhrnul všetky pavučiny v temných kútoch duše autora (resp. hlavného hrdinu). Občas sa kúpa naslepo vo výpredaji dokáže revanšovať nevšedným zážitkom.

08.09.2022 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Túto knihu nedokážem posúdiť objektívne, bo sa stala sprievodcom môjho života podobne ako Svět podle Garpa či Dharmovi tuláci. Na tieto 3 knihy nedám dopustiť a môžem ich čítať stále a vždy ma znovu bavia a pohlcujú.

08.09.2022 5 z 5

Hudba Hudba Rudolf Sloboda

Druhý kontakt s tvorbou RS dopadol lepšie ako pri knihe Stratený raj. Dej plynul akosi prirodzenejšie, hoci nechýbali rôzne absurdnejšie situácie (ktoré mám tak rád na tvorbe napr. Johna Irvinga či Josepha Hellera), ale aj pasáže úsmevné. Pozdávala sa mi aj akási poetika starých čias, ktorú som si obľúbil na niektorých veciach od Dušeka.
Príjemné, nenáročné čítanie.

03.09.2022 3 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Na začiatok musím uviesť, že Jirousa a Plastic People... som vždy vnímal len ako súčasť histórie a nejak zvlášť som sa nimi nezaoberal. Áno, začiatkom 90s sme všetci "inak vnímajúci" žrali všetko, čo nesmrdelo mainstreamom, tak sme čítali Bondyho, Bukowského, Kerouaca, Beh ohňů je underground, a množstvo iných titulov i autorov, na ktorých si momentálne narýchlo nespomeniem. Mnohí sa vrhli aj na nahrávky starých androšských kapiel, no mňa viac ťahalo buď k drsnejším veciam, alebo alternatívnejším. Čiže, ak to mám povedať natvrdo, blížšie som mal k Chadimovi ako k Jirousovi.
To však nič nemení na tom, že som si čítanie tejto knihy nedokázal užiť. Množstvo informácii, svedectiev i obrazov doby... Vážne skvelé. Som rád, že som sa odhodlal k jej kúpe.

01.09.2022 5 z 5