Rysavá jalovica

Rysavá jalovica https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249647/bmid_rysava-jalovica-249647.jpg 4 40 8

Rysavá jalovica je pomerne jednoduché humorné rozprávanie o Adamovi Krtovi, človeku nie zlom, ktorý však má priveľmi rád pálenku, z čoho pochádzajú trampoty: podpitý kúpi starú kravu namiesto jalovice, stretne sa so strašidlom, pomýli si svoj dom s Trnkovým a zažije iné nepríjemnosti. Doslov: Ján Poliak Slovníček vypracovali: Ján Poliak a Miloslav Štěpánek... celý text

Majto
07.10.2022 3 z 5

Klasické dielo, čo dodať. Vtipné, výstižné a nenudiace. Občas je fajn prečítať si niečo takéto, aj keď spočiatku som musel pátrať v pamäti po význame niektorých slov.

MatejHrbolta
16.07.2022 4 z 5

Opis slovenskej mentality 19. storočia na 64 stranách, spoločne so spoločenskými neduhmi, v súčasnej spoločnosti vždy a znova aktuálnymi. Dielo patriace takpovediac k národnému archetypu.

Ran
05.03.2021 3 z 5

Kniha má hodně dobře propracovaný příběh a postavy. Styl psaní příběhu je velmi dobrý a skrz celou povídku konzistentní. Moc se mi nelíbily některé urážlivé výrazy a i to jak byla idealizovaná pracovitost. Celkově jsem ráda, že jsem si tuto povídku přečetla.

mistrikova
25.09.2020 4 z 5

Hezká povídka o sedlákovi Adamu Krtovi, který si rád popije alkoholu, což mu způsobí značné lapálie.

Ivan F
12.09.2020 4 z 5

Úsmevná a zároveň mravoučná poviedka, kde sa všetky ženy volajú Eva a všetci muži majú meno Adam, len priezviská majú iné. Takisto hlavná postava Adam Krt, ako aj všetky vedľajšie postavy pochádzajú z dedinky Adamovce - skrátka a dobre, irónia ako vyšitá. Veľmi sa mi páčil nezvyklý vetný slovosled, ako aj používanie dnes takmer zabudnutých slov a výrazov.

No a to, že alkohol zatemňuje rozum, o tom sa nedá viesť žiadna dišputa. Alkohol je v poviedke nástrojom, ako sa dá polepšiť. Aj v súčasnosti by si mnohí mohli zobrať príklad, lenže niektorým stačí v živote tak prachbiedne málo, lepšie povedané, duševne takmer nič.

Kopta
05.06.2020 4 z 5

Asi poprvé se setkávám s něčím, co je ve výsledku velmi zajímavé dílo. Lehké využití humoru, které nijak extra neomrzelo a samotná situace mi prostě a jednoduše sedla. Krátké, výstižné a příjemné.

Greenfingers
02.03.2020 4 z 5

Martin Kukučín patří nesporně ke klasikům slovenské literatury a jeho Rysavá jalovica se zapsala do povědomí mnoha čtenářů zejména v souvislosti s jejím televizním zpracováním a nezapomenutelným hereckým výkonem Jozefa Krónera.
Knihu jsem měl jako povinnou četbu k maturitě a kupodivu (na rozdíl od jiných "povinných" knížek) se mi hodně líbila.

Evaho73
18.01.2018 5 z 5

Milujem folklór a naše slovenské tradície, ktoré zosobňuje aj táto humorná poviedka.
Protialkoholické liečenie v podaní Adama Krta, by pomohlo viacerým rodinám aj v dnešných časoch...

zfilmováno slovenská literatura alkohol

Martin Kukučín