Majto Online Majto komentáře u knih

Vášně a jiné povídky Vášně a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Skúšobná jazda tvorbou autora absolvovaná a myslím, že sa o nejaký čas vydám na ďalšiu, no pre zmenu skúsim rovno nejaký väčší literárny útvar. Už v týchto poviedkach som našiel to, čo od literatúry očakávam - obrazy, minipríbehy, atmosféru.

31.03.2023 3 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Nepamätám si, kto mi knihu doporučil, no objednal som ju z antikvariátu a asi rok čakala v poradovníku. Mám ju za sebou a zas nejaký ten rok asi bude čakať, kým ju do rúk zoberiem znovu. Nebolo to úplne zlé, dokonca som spočiatku myslel, že to bude parádna jazda, no s pribúdajúcimi stránkami som strácal koncentráciu a vzdialene mi to dejovo začalo pripomínať román Proroci z Fjordu věčnosti od Kima Leine. No páčili sa mi aj nejaké popisy, abo udalosti. Nie je to úplne stratené, asi treba viac náhľadov, no mám toho veľa.

29.03.2023 3 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Vyzerá to tak, že s langdonovkami som skončil. Možno si ešte opäť niekedy prečítam prvé dve, no ďalšie ma ničím nelákajú. Túto knihu som dočítal zo slušnosti. Okrem reálií Barcelony ma tam nič extra nezaujalo. Aj ten zloduch bol odhalený už v prvej tretine knihy, nehovoriac o "šokujúcom" odhalení, ktoré také nebolo.

19.03.2023 2 z 5

Návštěva arcibiskupa Návštěva arcibiskupa Ádám Bodor

Po poviedkovej knihe Návrat k sově som si zohnal túto knihu, ktorá má na prvý pokus síce úplne nedostala, no jej atmosféra má opantala natoľko, že viem, že som ju nečítal naposledy. Podobné pocity som mal aj pri čítaní románu Cesta za mesačného svitu iného maďarského autora Antala Szerba. V mojej knižnici už čaká Zóna sinistra, kým jej venujem svoj zrak a čas.

19.03.2023 3 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Neviem, asi som čítal inú knihu ako mnohí tu, čo sa rozplývajú nad jej dokonalosťou. Abo mám len inak nastavené kritériá. No faktom je, že po prečítaní tretej knihy pokračovania Milénia vo mne nezostali takmer žiadne dojmy. Vôbec netuším o čom boli predošlé 2 a z poslednej si pamätám len útržky. A nemyslím, že moja nespokojnosť pramení v tom, že som predtým čítal knihu H. Mankella.

13.03.2023 3 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Tretia kniha autora za mnou a opäť prevládajú pozitívne dojmy. Keby dej zhruba v dvoch tretinách nestratil na moment ťah, dal by som plný počet bodov. No i tak fajn čítanie.

12.03.2023 4 z 5

I'm the Man: Autobiografie týpka z Anthrax (limitovaná edice) I'm the Man: Autobiografie týpka z Anthrax (limitovaná edice) Scott Ian

Tvorbu tohoto týpka sledujem už od polovice 80s, tak ma potešila možnosť "nazrieť do kuchyne", no stále zostávajú nejaké biele miesta v tejto biografii nespomenuté. Nevadí, čítala sa dobre a ak bola aj náležitá zvuková kulisa, bolo to dokonalé.

10.03.2023 4 z 5

Brněnské povídky Brněnské povídky Jiří Kratochvil

Je síce pravda, že táto kniha obsahuje veľa nepochopiteľných slovných útvarov. No na druhej strane je tu aj rovnaký počet vcelku vydarených diel. Možno by pomohla väčšia korektúra a menší rozsah knihy a bolo by všetko ideálne. Určite ešte čosi od autora skúsim.

05.03.2023 3 z 5

Dedičstvo Dedičstvo Peter Kalva

Na prvý pokus celkom dobré čítanie, hoci boli aj hluchšie miesta, občas mi to pripomínalo knihu 2084 Martina Juríka. Škoda,že koniec bol akýsi narýchlo.

02.03.2023 3 z 5

Čas hrdinov Čas hrdinov Alexandra Pavelková

Hoci mám túto poviedkovú knihu už celé roky, priznávam, že som cítal len tú úvodnú, kvôli ktorej som ju vtedy kupoval. Potom som na ňu zabudol, až mi prednedávnom sama skočila do ruky dožadujúc sa pozornosti. A veruže neľutujem, že som jej venoval svoj čas, pohľad i myšlienky. Veľká časť z týchto kúskov ukončila moju túžbu po dobrom čítaní a tomu zvyšku chýbajú len nejaké detaily.

28.02.2023 4 z 5

Prežil som pochod smrti Prežil som pochod smrti Pavel Taussig

Taká tá kniha, ktorú keby nečítam, nič sa nestane. Súhlasím so všetky kritickými príspevkami nižšie. Človeku mimo rodinu autora táto kniha ponúka veľmi málo.

28.02.2023 2 z 5

Klient Klient John Grisham

Príjemné, nenáročné čítanie, čo neurazí. Dá sa pri nej na chvíľu vypnúť z reality.

16.02.2023 3 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Čo napísať po prečítaní štvrtej knihy s R.L. v hlavnej roli a neopakovať názory (či už pozitívne či negatívne) z predošlých príspevkov. Síce má čítanie bavilo o trošku viac ako pri Stratenom symbole, no oveľa menej ako pri prvých knihách. Pomaly vyprchala "atmosféra tajomna". Mám ešte požičané 2 Brownove knihy a trochu váham čo s nimi...

16.02.2023 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Aj po dočítaní tejto knihy vo mne zostal ten pocit úplnej nenaplnenosti. Aj sa to dobre čítalo, no zároveň som sa miestami strácal myšlienkami inde. Chýbala mi tá túžba čítať a vedieť viac ako pri pôvodnom Miléniu. Je to dobré a zároveň nie je. Aj koniec sa mi opäť zdal narýchlo spichnutý. 50% zážitok.

07.02.2023 3 z 5

Petr Bergmann - Punk zuřivej Petr Bergmann - Punk zuřivej Radim Kopáč

Po Chadimovej Alternatíve ďalší pohľad na dianie v dobách minulých. Škoda, že len formou rozhovoru, bo informácií čitateľ dostane dosť, no niektoré veci by ma zaujímali aj obšírnejšie rozvedené.

04.02.2023 3 z 5

Stratený symbol Stratený symbol Dan Brown

Ako mnoho iných, aj mňa tretí Langdonov výlet až tak neohromil ako predošlé. Začiatok a koniec som nejak "odzíval" no to medzi bolo veľmi "čtivé" ako som u Browna zvyknutý. Taktiež mi nevoňala podobnosť s predošlými príbehmi. Našťastie tento druh literatúry beriem ako relax a zbytočne sa nezamýšľam nad obsahom, len si užívam a to mi autor neodopiera. Mám požičané aj ďalšie knihy, tak uvidím, či ho zoberiem na milosť.

04.02.2023 3 z 5

Súostrovie v ohni Súostrovie v ohni Jules Verne

Po dvoch, po rokoch znovu objavených Verneových románoch, som prečítal ďalší, no tentokrát sa nekonalo príjemné prekvapenie. Faktograficky je kniha nabušená informáciami vrchovato, no na úkor príbehu samotného. Ten sa len tak kde-tu vynára a rýchlo zas mizne. No nič. Stále ešte čakajú ďalšie knihy aby som ich znova podrobil prieskumu.

26.01.2023 2 z 5

Čierny Čierny Martin Jurík

Mám za sebou tretiu knihu tohoto autora a som viac ako spokojný. Pútavý thriller, ktorému nechýba takmer nič. Zatiaľ každá kniha mala svoj ksicht a v podstate sa ani netvárili ako diela jedného autora. Teším sa na ďalšie, ktoré som už kúpil.

25.01.2023 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Maratón v Stredozemi skončil. Po dočítaní samotného príbehu som mal dojmy ešte pomerne pozitívne, hoci nedosiahli úrovne ako pri predošlých dvoch knihách. Čo mi zrazilo hodnotenie boli mnohými vychvaľované dodatky. Chápal som ešte zopár tých, čo súviseli priamo s dejom, no väčšinu dodatkov bych dal radšej do knihy zvlášť. Na mňa pôsobili nadbytočne a čítal som ich len preto, že knihy vždy čítam až do konca (čo pri opakovanom čítaní o niekoľko rokov v tomto prípade asi poruším).

25.01.2023 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Hádžem rukavicu do ringu. Podobne, ako keď som videl filmy, ani pri knihách nedokážem prečítať jednu a druhú potom až za nejaký čas. Tak po Spoločenstve prsteňa som hneď otvoril Dve veže a pokračoval v blúdení fantáziou (a porovnávaním s filmom, čo režisér prihodil abo urobil podľa svojej fantázie, čo mu nezazlievam). Bavil som sa oveľa viac ako pri úvodnej knihe, dokonca aj línia s Frodom ma bavila oveľa viac ako napr. vo filme - bola pochmúrnejšia a neprišla mi až tak filmovo patetická. Tož dobré.

21.01.2023 4 z 5