Petr Bergmann - Punk zuřivej

Petr Bergmann - Punk zuřivej https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508492/bmid_petr-bergmann-punk-zurivej-7Tm-508492.jpg 3 3 2

Tu charakteristiku „Bergámo, punk zuřivej“ vymyslel David Kraus. Fotograf. Ten, co vymyslel název Black Hand. Byli jsme jednu dobu hodně blízký kámoši. A fóry, co David vymejšlel, byly prostě chytlavý. Já to přijal a podepisuju se tak občas dodnes. Knižní rozhovor s Petrem Bergmannem (1967, Praha) všestranným a nesmírně činorodým aktivistou, manažerem a producentem v oblasti alternativní kultury, ekologický a sociální aktivista (práva zvířat, ochrana přírody, národnostní menšiny, sdílená ekonomika apod.). Petr „Bergámo“ Bergmann žije od roku 2000 na Broumovsku, kde zkoumá a oživuje místní kulturní a historickou paměť předchozích dvou století. Provozuje vlastní nakladatelství, publikuje a pořádá výstavy doma i v zahraničí. Je spojený s legendárním punkovým zinem Maximum Rocknroll (kam přispíval v druhé polovině 80. let), s kulturně-sociálním centrem Black Hand (které pod jeho vedením fungovalo v pražských Dejvicích v letech 1991–1997), s hnutím Animal S. O. S. (které spoluzaložil v roce 1992) nebo s nadací Ashoka (jejímž stipendistou byl v letech 2002–2003). Je autorem řady knížek, například Papírový absolutno (1990), Scéna v ohrožení (nepublikovaná studie o zdejší alternativní kultuře, 1998), Broumovsko na historických zobrazeních (2014), Krkonoše na starých rytinách a litografiích (2016), Sněžný Iwan (monografie malíře Friedricha Iwana, 2020), Osudy psané dlátem (monografie sochaře Emila Schwantnera, 2022) nebo Adalbert Meier: Domov/ Heimat (monografie fotografa, 2022).... celý text

lenny0753
14.02.2023 3 z 5

Takto malá knížka určitě nedokáže plně rozvinout všechny ty události, které se před a po 89 na alternativní scéně udály, ale jako publikace typu "do kapsy" je to fajn. Určitě by mohl být rozhovor s p. Bergmannem rozvinutější, zvláště pak ke konci, kde naťukne srovnání dřívějších porevolučních aktivit s dnešním přístupem mladých, ovlivněných všudypřítomným konzumem a internetem. Já bych k tomu jen dodala, že zas tak černé to není a na (nejen) punkové a alternativní scéně se stále najdou lidé, zaujati pro věc, kteří pořádají různé charitativní či podporující akce, vaří pro chudé a jsou občansky aktivní. P. Bergmanna si vážím, nejen pro jeho dosavadní aktivity a nasazení v oblasti kultury, práv zvířat, ekologie, zachování svobodomyslného života, ale také, že si vše překlápí do svého života a žije tím, čím opravdu je. Punk zuřivej :-)

Majto
04.02.2023 3 z 5

Po Chadimovej Alternatíve ďalší pohľad na dianie v dobách minulých. Škoda, že len formou rozhovoru, bo informácií čitateľ dostane dosť, no niektoré veci by ma zaujímali aj obšírnejšie rozvedené.

Autoři knihy

Radim Kopáč