Čas hrdinov

Čas hrdinov https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333004/bmid_cas-hrdinov-7DE-333004.jpg 4 8 2

Čas hrdinov série

V prvom reprezentatívnom výbere slovenskej fantasy ožívajú pradávne aj moderné mýty. Besi, starí bohovia, černokňažníci, dokonca i sama Smrť budú spoločne s vami putovať po stopách hrdinov minulosti i súčasnosti. O to sa postarali autorky a autori slovenskej fantasy: Juraj Červenák, Zuska Stožická, Jaroslav Lupečka, Dušan D. Fabian, Lívia Hlavačková, Jozef Girovský, Marja Holecyová, Lucia Droppová, Marek Eliáš, Soňa Lantajová, Rastislav Weber, Martina Pilcerová, Michal Spáda a Alexandra Pavelková, ktorá spolu s Martinom Králikom výber aj zostavila.... celý text

Majto
28.02.2023 4 z 5

Hoci mám túto poviedkovú knihu už celé roky, priznávam, že som cítal len tú úvodnú, kvôli ktorej som ju vtedy kupoval. Potom som na ňu zabudol, až mi prednedávnom sama skočila do ruky dožadujúc sa pozornosti. A veruže neľutujem, že som jej venoval svoj čas, pohľad i myšlienky. Veľká časť z týchto kúskov ukončila moju túžbu po dobrom čítaní a tomu zvyšku chýbajú len nejaké detaily.

Silmarien
01.05.2017 3 z 5

Niekoľko poviedok od rôznych autorov slovenskej fantasy.

Začína to rýchlo - Ďuro Červenák vám s Roganom nič nedaruje a nenechá vás vydýchnuť. Jeho fantasy tvorbu prakticky nepoznám, ale ak mala byť toto návnada zabrúsiť aj do inej tvorby ako je jeho historická detektívka, tak to vyšlo (4/5).

Zuska Stožická ma nedávno zaujala poviedkou od Štrkovca (snáď som si ju s nikým nepomýlila), modrý vtáčik však nebol celkom moja šálka kávy, ale ako rýchla jednohubka môže byť (3/5).

Jaroslav Lupečka so svojím Dairom bol takou klasikou. Nemám nič proti, ale podobné veci som v mnohých obmenách čítala už mnohokrát (2/5).

"Zombícka" poviedka od Dušana Fabiana šla mimo mňa. Pobavila som sa na fungovaní zombíka, ale zvyšok mi prišiel taký nedotiahnutý. Zaujímavý nápad, rozhodne to nebolo konvenčné (3/5).

Zapísaný osud znie možno ako klišé, ale Lívia Hlavačková ho napísala čarovne a pre "pútnické" poviedky mám rozhodne slabosť. Možno som nepotrebovala detailný opis toho, čo sa dialo vo veži, naopak, prijala by som ešte viac Pútnika (4/5).

Deduškov dôchodok od Jozefa Girovského bol pre mňa opäť z kategórie mimo mňa (áno, som trápny klišé-ovitý čitateľ, ktorý by najradšej čítal o rôznych skoro stredovekých svetoch a k iným typom fantasy si hľadá cestu pomalšie, fantasy svet by ma isto odsúdil :-)). Prišlo mi to nedokončené, nepotrebujem všetko po lopate, ale tu by mi viac podrobností, možno i väčší rozsah pomohli (3/5).

Slovo draka mi prišlo o ničom. Pekne nahodený svet či schopnosti niektorých ľudí, ale motívy konania a celý dej sa mi zdali len málo logické (2/5).

Na Drsnom hodvábe ma neuchvátila ani téma, ani spracovanie, snáď len postava hlavného hrdinu by stála za zmienku (2/5).

Marek Eliáš použil klasickú tému, ale napísal ju vynikajúco, zapojil do nej svoj svieži pohľad i koniec bol zaujímavý. Pre mňa bol Matej, kmotrenec Smrti, asi najkrajšou poviedkou celej zbierky (5/5).

Kráľovná Lipa od Soni Lantajovej mala výborný nápad, koniec ma však vôbec nenadchol aj to prevedenie od istej chvíle mi bolo proti srsti (3/5).

Rastislav Weber v Až do krvi, až na kosť rozohral príbeh štýlom, ktorý mi pripomenul Rogana z prvej poviedky. Na začiatku som mala problém zorientovať sa, ale potom to už bolo veľmi dobré, nevadilo by mi, keby v podobnej téme napísal niečo obsiahlejšie (možno aj napísal - napísal? :-)) (3,5/5).

V Krajine nekončiacich snov od Martiny Pilcerovej ma najviac mrazilo. Viac k tomu asi nemám čo (4/5).

Sedem dcér poštára z Mittwaldenu od Michala Spádu bolo výborných. Trochu záhady, trochu nadprirodzena, jemne viktoriánsky nádych, dobre spracované. Viac takých si prosím (4/5).

A napokon Alexandra Pavelková so svojou Desiatkou. O Desiatke sme sa dozvedeli málo, skôr to bola Dvojka, možno Trojka. Takmer rozsekaný hrdina si ide po svojej pomste a popritom zvláda ešte morálne prinavracať spravodlivosť do iných kútov sveta. Páčil sa mi štýl, v rámci poviedky som však bola trochu zmätená, čo sa týka deja... (3/5).