Mladý Dônč

Mladý Dônč https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16042/bmid_mlady-d-nc-iZf-16042.jpg 4 47 11

Tretie, doplnené a rozšírené vydanie populárnej prozaickej zbierky Petra Pišťanka, obsahuje – okrem noviel Mladý Dônč, Debutant, Muzika (ktorú nedávno úspešne sfilmoval režisér Juraj Nvota) a poviedky Čas – aj jeden text navyše, novelu Kozmický vek, s ktorej účelovo skrátenou verziou autor vyhral zemiakovú cenu na literárnych pretekoch Poviedka 96. Pišťankovým tradičným nástrojom je drsná irónia a parodické postupy, pred ktorými nie sú v bezpečí ani také pre bežného Slováka posvätné veci ako bukolický vidiek so svojimi pracovitými a múdrymi obyvateľmi, láska k žene, milujúca rodina, statočná tvrdá práca, túžba po novom, lepšom živote či priateľstvo na život a na smrť. Kniha sa už v časoch svojho prvého vydania stala bestsellerom a predmetom čitateľského kultu. Slovenský text. Vydavatel: Slovart - Bratislava... celý text

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Mladý Dônč , 1993

LittleAndy
10.02.2024 5 z 5

Súbor výborných poviedok a noviel, ktoré zachytávajú existenciálne problémy, určité spôsoby života či fungovanie počas bývalého režimu. Najviac ma oslovila práve titulná novela Mladý Dônč, ktorá sa akoby odohrávala kdesi v inom časopriestore, lebo hoci bola jasne zasadená na Slovensku, určité postavy, prvky a okolnosti mystifikovali tento priestor niekedy až na nepoznanie. Nízky intelekt, bezperspektívna manuálna práca vo fabrike, samotný život a ekosystém fabriky, a to málo potešenia z ťažko zarobených peňazí v Meste s veľkým M. Toto všetko spôsobilo, že Mladý Dônč je nielen karikatúrou dedinského človeka, ale aj hlbokou sondou do zmyslu samotnej existencie.
Novela Muzika sa zase držala viac pri zemi a ponúkla celkom vierohodný obraz o živote počas bývalého režimu. Bolo zábavné sledovať osudy postáv a komické situácie, do ktorých sa dostávali (Fasinger!). Verím však, že túto novelu ocenia najmä tí, ktorí si týmto obdobím sami prešli. Nechýba ani pointa a ďalšie múdrosti do života zaobalené do štylisticky vyšperkovaného jazyka, ktorý sa číta sám.
Mladý Dônč – to je spojenie humoru so životnými pravdami, filozofickými otázkami, ľudskou psychikou, a zároveň historický pohľad do inej, nie tak vzdialenej éry.

mysa.cek
06.02.2024 5 z 5

skvelý exkurz do šedi socialistického československa a neradostnej slovenskej reality, so značnou nadsázkou a iróniou.
môj prvý Pišťanek, teším sa na ďalšie kúsky!

DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Bol som trochu rozpačitý z prvej poviedky Mladý Dônč, popisujucej slovenský realizmus hladovej doliny. Vadila mi štylizácia plná abnormálne hlúpych, zdegenerovaných postáv a samoúčelného násilia, vrátane absurdného množstva vrážd a pracovných úmrtí. Podľa Pišťanka majú zjavne Slovenské hladové doliny a prevádzky v nich väčšie množstvo denných úmrtí než koncentračné tábory a kolegovia sa pri nedostatočných výplatách neváhajú v spánku navzájom podrezávať kvôli pár korunám k dobru. Nie že by Pišťanek nebol skvelý rozprávač, iba mi táto miera brakového násilia prišla vzhľadom k sociálnej téme prehnaná. Zvyšné 4 poviedky už ale akoby kopali inú ligu, Pišťanek sa v nich (narozdiel od poviedky prvej ako i svojej prvotiny Rivers of Babylon) len nerýpe v hnuse ale i sleduje skutočne zaujímavé postavy, oplyvajúce inými emóciami ako len sebeckým pudom sebazáchovy, často i inteligentné a empatické. V týchto je už značne dôslednejší, opatrnejší a hoci si stále drží svoju večne cynickú poetiku, ukazuje tu, že vlastne ľudstvo ako také ne-nenávidí, ale ho i chápe. Zvyšné poviedky ma teda prekvapili svojou civilnosťou, boli kreatívne, srdečné, milé a najmä kvalitne napísané.

Majto
23.09.2022 5 z 5

Veľmi dobre som sa pobavil. V podstate tretia Pišťankova kniha, čo som čítal a prekonala aj Rukojemníka. Páči sa mi sarkazmus a satira, ktoré sršia z jednotlivých kúskov. Ani nedokážem vybrať najlepší. Možno Muzika (škoda, že film sa striktne nedržal predlohy) a Kozmický vek, ale aj titulná Mladý Dônč.

Stefan63
21.03.2021 5 z 5

Pišťánek, to je slovenký (/krčmový) Dostojevský. Jeho surový - a poznamenávam neskutočne vtipný - štýl nieje na ňom to najdoležitejšie. Je to len akási forma do ktorej balí hlboké vžitie sa do duše bežného, nie veľmi výnimočného človeka.. Pohľad je to - napriek spomínanému skvelému humoru - vskutku bezútešný až mrazivý. Nič presvedčivejšie som však s výnimkou FMD nečítal.
Hoci na prvý pohľad to ani trochu tak nevyzerá, Pišťánek je podľa mojho skromného názoru autor svetového formátu. Naprosto nedocenený.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Vynikajúca zbierka. Pre mňa kultová kniha. Čistá absurdita a irónia. Pri čítaní knihy som sa skvele bavil aj teraz premýšľam, že si knižku prečítam aj druhý krát. Knihu som si zaobstaral ako poslednú, a to až po prečítaní Rivers of Babylon 1,2,3 a myslím že to bola dobrá voľba. Kniha je vtipná, tak dobre vymyslená až je reálna. Kniha má v sebe päť častí, každá iná, ale so spoločným vtipným a ironickým jazykom, aký má len Peter Pišťanek. (Mladý Dônč, Muzika, Debutant, Čas a Kozmický vek). Knihu určite odporúčam.

Marquis
10.07.2018 5 z 5

Tak neviem, mne sa aj tá adaptácia Muziky od pána Nvotu celkom páčila... Inak sa budem opakovať aj za ostatných - vydarená zbierka poriadne odlišných poviedok / noviel, proste Pišťankov svet, kde ma neprekvapí ani tuzemská variácia na Hills Have Eyes, nadržaný šporlivý inšpicient (žeby predobraz Fredyho Špáršvajna? :)), či nabušený výherca literárnej súťaže s bohatou kriminálnou minulosťou. Muzika už je nutne prevarená (čo však nie je žiadna hana!), ale poviedka Čas (z ktorej vzišiel výborný Rukojemník) ma chytila za srdiečko a už nepustila. Príde mi, že Pišťanek bol so svojim jazykom a s tou chuťou tú našu slovenčinu tak krásne ohýbať a umne skladať slovo za slovom, jedným z našich posledných dobrých autorov. Neskoršie Sekerou a nožom sa na tento majstrštyk ani nechytá!

erik385
13.05.2018 3 z 5

Po rokoch som sa na túto knihu veľmi tešil, pretože kedysi dávno som z nej bol nadšený. Po tomto prečítaní mi však najlepšia prišla prvá poviedka Debutant a posledná Čas. Poviedka Mladý Donč mi prišla zdlhavá, rozvláčna, nudná...sledovať cestu obyčajného debila a ďalších IBA tupcov ma prestalo po chvíli baviť. A nezachránil to ani autorov vycibrený štýl. Ak by bola poviedka o polovicu kratšia, myslím, že by vypálila lepšie. Poviedku Muzika som už ani nečítal.

Koňadra
21.07.2014 5 z 5

Osobne pokladám novielku Muzika za to najlepšie, čo Pišťanek napísal. Martin Junec, Marfa, svokrovci, sprostá Anča, Žofré, Hruškovič ... nádherné figúrky, tak nereálne a pritom tak skutočné. Atmosféra postnormalizačného socializmu sa dá krájať. Btw. film ani náhodou ! Neskúšajte to, niečo ako sebevražda.
Mladý dônč a Ulmer nezaostávajú. Prečítajte si. Stojí to za to. Teda ak zrovna nie ste dennými čitateľmi Biblie, aby ste sa nemuseli ísť vyspovedať po každej stati. Nakoniec aj Ulmer prešiel z racionálnych dôvodov k ateizmu ... :-)))))

Komnenos
03.08.2011 5 z 5

Zbierka noviel Mladý Dônč je taký predkrm k Rivers of Babylon. V ničom však za ním nezaostáva. Bola však napísaná ešte pred ním a vidno na nej, že Pišťanek ešte tak trochu hľadá svoj literárny jazyk. Aj tak je to však absolútna bomba. Najlepšia zo zbierky je pre mňa rovnomenná novela Mladý Dônč. Ľudevít Dônč a jeho rodina (napr. brat Matúš s dvojitým zajačím pyskom) fakt nemá chybu :)

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Nik iný nedokáže vo svojich dielach tak úžasne vykresliť spoločenský suterén. Mladý Dônč a Muzika sú v mojich očiach kultové diela. (Na rovnomenný film sa pokúsim čím najrýchlejšie zabudnúť).

Část díla

Peter Pišťanek