Magdalena5 Magdalena5 komentáře u knih

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Povídky malostranské můžu vždy a v jakékoli formě. Nejvíc mě ovšem dostal špek z roku 2009 s ilustracemi Petra Urbana, který jsem dostala od manžela. Okamžitě jsem si tuto verzi zamilovala a s chutí znovu přečetla. Ráda v knize jen listuju a podle obrázků si připomínám děj. Třeba obrázek pomlouvající paní Rusky za rakví usmívajícího se nebožtíka je dokonalý. Nebo šplechtící studenti povalující se kolem žlabu prejzové střechy jsou také kouzelní.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nikdy nezklame a jednoho povzbudí

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Film je moje stálice (pan Javorský úžasný), kniha - autorova podle mně nejlepší

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Prvně jsem viděla film, který miluju, a později jsem přečetla kouzelnou knížku

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

Moje nejoblíbenější indiánka-mayovka, paperback s načatým hřbetem a Buriánovým Surehandem a Vinnetuem. Přemýšlela jsem proč nejoblíbenější - asi ty rodinné motivy a spletence.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Tento starý paperback uchovávám jako velkou vzácnost. Mám je jako vzpomínku na tatínka, který všechny tři díly dal do pevné vazby a ta vydržela 50 let čtení. Listy jsou zažloutlé, voní klihem a vazba je neustále jako nová. Touto sérií začala Mayovská knihomolská vášeň. A též jsem poznala úžasného pana Buriana, který mě provázel celé dětství i dospívání.

Pouští Pouští Karel May

Moje první učebnice zeměpisu muslimského světa

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová mě provází od dětství a v každé fázi života si v ní nacházím něco nového. Když jsem se před několika lety měla rozhodovat o své nejmilejší knize, zvolila jsem Janu. Zatím jsem své rozhodnutí nemusela měnit. Z různých filmových zpracovaní se mi líbí to naše černobílé z roku 72.

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Asi jej mám přečtený vícekrát než Pýchu...

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

K pýše a předsudku jsem se dostala až poněkud v pokročilejším věku, o to více si tento klasický román vychutnávám čtením i sledováním různých filmových zpracování. I když nevládnu anglickým jazykem, vždy mi udělá radost některý díl v původním znění z miniserie z roku 1995 s Colinem Firthem.

Můj táta Josef Lada Můj táta Josef Lada Alena Ladová

Krásné vzpomínání a pohlazení po duši

03.07.2017

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Kožík se mi v době mého mládí četl dobře, teď jsem již od něj dlouho nic nečetla.(až na pohádky) Životní příběh Zdenky Braunerové se mi dost líbil a uvědomuji si, že vlastně pan Kožík stál na začátku mojí celoživotní vášně pro biografickou prózu.

16.06.2017 4 z 5

Josef Mánes Josef Mánes František Kožík

četla jsem coby adolescent a ráda

16.06.2017 4 z 5

Pohádky vánočního zvonku Pohádky vánočního zvonku František Kožík

Přečteno 1. vydání z Albatrosu 2012 s předmluvou Kožíkovy dcery, dle poznámky asi poněkud jiné než vydání z roku 57. Nemohu posoudit, nečetla jsem.
Toto Albatrosovské vydání úžasné, nádherné pohlazení.

16.06.2017

Karkulín je nejlepší Karkulín je nejlepší Astrid Lindgren

Roztomilá knížka, někdy bych Karkulína asi těžce rozdýchávala.

16.06.2017 5 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

sáhla jsem do knihovny a našla svoji první encyklopedii z roku 1966, 3. vydání - moje první studnice vědomostí - salátové vydání, velmi používaná

Říkadla, písničky a hádanky Říkadla, písničky a hádanky Karel Jaromír Erben

Tak jsem otevřela svoji starou knihovnu s patřičnou vůní a našla jednu z mých prvních knih. Obrovská nostalgie - snad všechny texty bych si ještě vybavila...

Živá abeceda Živá abeceda Jarmila Hřebejková

Hledám na internetu obrázky a vzpomínám. Nejraději jsem měla velké akční dvojlisty, ke kterým byly po stranách jednotlivé předměty z obrázku. Obrázky byly reálné, jemně vykreslené a moc se mi líbily. Až na ty červené odznaky příslušnosti kolem krku.
Živou abecedu jsem měla schovanou i se slabikářem a čítankou, ale už se někam vytratily.

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Nezbytná kniha v mé knihovně. Díky autorovi. Pan Suchet patří mezi mé oblíbené herce a vždy se ráda dívám nejen na jeho dramatická vystoupení, ale i na dokumenty, v nichž dělá průvodce.

09.06.2017 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Máme doma to starší vydání z roku 90 a je to paráda s Ladovými obrázky. Člověk se rád začte a připomene si i starší filmová či audio zpracování. Díky tomu se u nás například paní Konvalinkové (ať mi promine) neřekne jinak než Hloupá havířka, no a Smrťák pana Lohniského nebo Trepifajksl pana Moučky to je taky něco.

09.06.2017 5 z 5