Josef Mánes

V řadě biografií zasloužilého umělce Františka Kožíka zaujímá přední místo čtivý životopis malíře Josefa Mánesa. Autor v něm s důkladnou znalostí historického materiálu vede čtenáře po cestě umělcova lidského i uměleckého zrání; opírá se nejen o známé mánesovské publikace, ale i o archivní materiál. Mánesův životopis od mládí až po den smrti vypráví Kožík nesmírně kultivovaně, pro poznání a pochopení malířova díla dělá velmi mnoho především tím, že se soustřeďuje hlavně na umělecké zápasy Josefa Mánesa a jen v jejich souvislostech líčí hrdinovy soukromé osudy. Zdůraznění Mánesova uměleckého usilování umožnilo Kožíkovi vylíčit malíře jako člověka plachého a skromného, jenž se však silou své umělecké pravdy stává vášnivým bojovníkem za nové, velké české umění. V Josefu Mánesovi, který vyšel poprvé v roce 1955, tak Kožík vytvořil klasický typ a tvar českého biografického románu, který je dodnes čtenářsky svěží a působivý....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22511/josef-manes-22511.jpg 4.436
Literatura česká, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Josef Mánes

Magdalena5
16.06.2017

četla jsem coby adolescent a ráda

hanča34
06.10.2015

Moc pěkně popsaný nelehký osud našeho předního malíře v nelehkých dobách naší vlasti.

Damato
22.06.2015

Kožíkovy knihy se čtou samy, u jeho životopisů si člověk připadá, jakoby byl součástí právě čtené knihy,

olinka30
01.06.2013

Život malíře Josefa Mánese pan spisovatel František Kožík nádherně popsal. Moc mne to bavilo. Četla jsem od něho i jiné životopisné knihy.