Josef Mánes

V řadě biografií zasloužilého umělce Františka Kožíka zaujímá přední místo čtivý životopis malíře Josefa Mánesa. Autor v něm s důkladnou znalostí historického materiálu vede čtenáře po cestě umělcova lidského i uměleckého zrání; opírá se nejen o známé mánesovské publikace, ale i o archivní materiál. Mánesův životopis od mládí až po den smrti vypráví Kožík nesmírně kultivovaně, pro poznání a pochopení malířova díla dělá velmi mnoho především tím, že se soustřeďuje hlavně na umělecké zápasy Josefa Mánesa a jen v jejich souvislostech líčí hrdinovy soukromé osudy. Zdůraznění Mánesova uměleckého usilování umožnilo Kožíkovi vylíčit malíře jako člověka plachého a skromného, jenž se však silou své umělecké pravdy stává vášnivým bojovníkem za nové, velké české umění. V Josefu Mánesovi, který vyšel poprvé v roce 1955, tak Kožík vytvořil klasický typ a tvar českého biografického románu, který je dodnes čtenářsky svěží a působivý....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22511/josef-manes-22511.jpg 4.346
Literatura česká, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Josef Mánes

jitrnic
11.05.2020

Hodnotím pouze na základě rozhlasové hry z roku 1972 s Václavem Postráneckým v hlavní roli, knihu jsem nečetl - „národ" a „lid", to je to, oč tu celou dobu běží a to prakticky v každé vyřčené větě. Šlechta, Thun, cizí vlivy - to vše primitivním propagandistickým způsobem zkarikováno. Nejméně je pak celá hra o samotném Mánesovi, o psychologii nebo umění ani nemluvě. Pokud je kniha jiná, panu Kožíkovi se omlouvám, ale rozhlasová hra je zlý, nacionalistický a komunistický škvár.

Pavelsosna
07.05.2020

Rád jsem si tu knihu přečetl a snad mi jen trochu vadilo to časté zdůrazňování národního obrození. Ale asi ta doba taková byla

Kuža007
26.03.2020

Úžasná historická próza Františka Kožíka.

čef
05.03.2020

Životopisný román o malíři, který “šel celý život po trní“ je prostě ohromující. Co pramenů musel autor nastudovat, aby odkryl těžký život přepjatého, přecitlivělého a přepracovaného Josefa Mánesa. Dnes ho vnímáme zcela jinak než v jeho době, kdy často nebylo na jídlo, jeho sestra z něj byla zoufalá a málokdo chápal jeho úsilí o národní věc. Jakoby mimochodem je odkryto mnohé ze života tehdejší Prahy a mnoha českých obrozenců. Veliké dílo.

fruitbueno
10.02.2020

Bylo pro mě, absolventku české bohemistky, příjemné zpestření číst o uměleckém pozadí bojů o nezávislost české (slovanské) kultury, doplnilo mi to znalosti o literatuře 19. století. František Kožík miluje svoje hlavní hrdiny, což ostatně dokázal už v Největším z pierotů. Jeho Mánes je představený citlivě, niterně, až si člověk říká, jak to asi bylo ve skutečnosti... Každopádně podmínky a živoření jednotlivých postav, to byla síla :)

Magdalena5
16.06.2017

četla jsem coby adolescent a ráda

hanča34
06.10.2015

Moc pěkně popsaný nelehký osud našeho předního malíře v nelehkých dobách naší vlasti.

Damato
22.06.2015

Kožíkovy knihy se čtou samy, u jeho životopisů si člověk připadá, jakoby byl součástí právě čtené knihy,