magdalena0650 magdalena0650 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečteno jedním dechem. Musela jsem se prostě dozvědět, jak to dopadne.

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Číst cokoli od Karla Čapka je zážitek už díky jeho vytříbenému slohu. Všechny tři povídky se mi líbily.

26.06.2019 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha s oblými rohy. Plná krásných barevných obrázků. Fejetony, jeden přibližně na 3 stránky. O životě a tak. Pro mě milé, osvěžující čtení, když mám jen chvilku. Ve svém žánru pro mě rozhodně za plný počet hvězdiček.

16.06.2019 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, tak je napínavá a tak dobře se čte. Myšlenka, že najednou dojde voda, a co se potom stane, je docela aktuální a je dobré se zamyslet předem, co v takovém případě dělat a co očekávat. Jinak, z hlediska logiky mě zaujalo, že jak přestala téci voda, najednou nebylo podle knížky vůbec co pít - jako by najednou došly i všechny džusy a limonády, trvanlivá mléka, všechna kompotová šťáva... i tak ale byla myšlenka pojatá z hodně úhlů a ukázáno několik možností, jak různě lidé nastalý problém řešili. A jak málo času zbývá najednou člověku, když fakt nemá ani kapku. Jen několik dní.

19.01.2020 5 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Knížku jsem četla poprvé v osmi letech. Měla jsem příšernou angínu, horečky, mohla jsem jíst jen housky s mlékem, jak mě bolelo v krku. Vesmírné dobrodružství Alenky mně pomohlo přestát chorobu psychicky v pohodě, užívala jsem si jak pestrý a napínavý děj, tak krásné nápady autora (...zvířata...atd.) a samozřejmě ilustrace pana Maláka. Vracela jsem se ke knize pak ještě několikrát a myslím, že ve mně probudila kladný vztah ke sci-fi.

Slovo proměny Slovo proměny Květa Sokolovská

"Znám slovo proměny, je slovem kouzelným, jestli chceš, tak já se pro Tebe proměním"... pamatuji si to, i když jsem knížku četla na základní škole, což bylo v minulém století.

09.03.2019 5 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Krásná, čtivá norská rodová sága, plná lesů, divoké přírody z doby, kdy lidé každodenně bojovali o přežití. Úžasný výlet do historie.

20.02.2019 5 z 5

Alica v krajine zázrakov Alica v krajine zázrakov Lewis Carroll (p)

Pražne je, hľa, slizopružké jazvrtky
zotradierne kolodujú po zátraví.
Vechťogáje clivia na tie vývrtky
prasotnačky výstia, zľubčia, čo to spraví.

A ještě:
Ó, polievka, ó, polievka, nič lepšie nepoznám
ó, polievka, óóó, polievka, kto postaví ti chrám?

...píšu z paměti... četla jsem několikrát o prázdninách. Krásný výlet do jiných dimenzí. ;)
P.S. Česky mě to tak neoslovilo, má to úplně jinou atmosféru.

22.06.2019 5 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně, když mi bylo šestnáct let. Do té doby jsem o koncentračních táborech a o tom, co se v nich dělo, slyšela jen sem-tam ve zprávách nebo ve škole - stručně jednou větou. Tohle čtení je silná káva, zároveň velmi poutavě napsané, zajímavě vykresluje jak hrůzy holokaustu, tak sílu člověka žít a přežít. Doporučuji.

Pohoršovna Pohoršovna Daniela Fischerová

Zajímavý nápad a opět krásně sepsáno. Autorčinu češtinu je radost číst.

08.03.2019 5 z 5

Vlasy dryád Vlasy dryád Renata Štulcová

Knížka mě bavila od začátku do konce. Téma rostlinných/stromových bytostí se mi líbí, včetně hezky vymyšlených podrobností ohledně jejich příjmu potravy atd. Marinino tápání v lásce mi připadá hezky uchopené - šestnáctiletá holka, na kterou navíc vybalili, v čem že se má "tak trochu povinně" cvičit, má co dělat sama se sebou i s okolnostmi. Často zmiňované mobily, cestování, studium v zahraničí apod. tam podle mě dobře padlo jako fenomén současné doby.
Hezky si autorka dala práci s dohledáváním úvodních citátů k jednotlivým kapitolám.
Jako část velkopříběhu (pátá část z plánovaných osmi) je to výborně napsané.
Bohužel si v nakladatelství nedali větší práci (nebo nebyl čas???...) s jazykovou korekturou, v textu jsou překlepy a syntaktické chyby. Není jich moc, ale na to, jak je jinak text dobře napsaný, je to prostě škoda. Nepatří tam žádné chyby. Ale za to autorka nemůže.

29.12.2018 5 z 5

Vlnění nymf Vlnění nymf Renata Štulcová

Čtvrtý díl Rafaeloy školy jsem si užila, děj je svižný, zajímavý, knížka dobře napsaná, stejně jako předchozí díly. Trochu mě překvapilo to množství mystiky, ale když si člověk uvědomí, že je to celé pohádka, tak to nevadí. A vešla se i nenápadná ponaučení.

23.11.2017 5 z 5

Želvou proti zdi Želvou proti zdi Daniela Fischerová

Skvělý styl, perfektně vystavěné povídky, prostě po řemeslné stránce bezchybné. Ale knihu jsem dala pryč, jen jsem ji dočetla. Tolik zla a negativity nemůžu mít v knihovně, to by ostatní knížky onemocněly a vypadaly by jim všechny stránky.

26.06.2019 4 z 5

Duhové pohádky Duhové pohádky Daniela Fischerová

Nádherné pohádky. Přímo volají po divadelním ztvárnění.

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Výjimečný, nadčasový příběh. Vlastně patří mezi nejlepší příběhy, jaké jsem kdy četla. Ačkoli hlavními hrdiny jsou divocí králíci hledající bezpečný domov, což na první pohled nevypadá jako extra zajímavé téma, které by šlo nějak víc vytěžit, opak je pravdou. A i když poprvé byl vydán v 70.letech minulého století, neztratil nic na aktuálnosti.

19.06.2019 5 z 5

Robot v divočině Robot v divočině Peter Brown

Četla jsem v rámci výběru knížky pro dítě. Jednoduchý jasný děj, přehledně napsáno, téma zajímavé - učenlivý robot naprogramovaný k mírumilovné práci a přežití se octne na ostrově, kde jsou jen zvířata, naučí se s nimi komunikovat a spolupracovat, a ony s ním. Tolik k ději, aby to nebyl spoiler. Hezká, nakonec i napínavá pohádka. Bohužel se do textu vetřelo pár hrubek a v jedné části pomotané postavy (očíslované...), ale dá se v tom vyznat.

07.06.2019 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Tahle knížka se čte skvěle, ale člověku se při čtení svírá srdce.

Kameny osudu Kameny osudu Flavia Bujor

Četla jsem před lety a líbilo se mi to, ačkoli knížka je psaná náctiletou pro náctileté.

Anna zo Zeleného domu Anna zo Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Top kniha mého dětství, spolu s dalšími dvěma díly Anna v Avonlea a Anna v Redmonde (ale i ty ostatní, hlavně Annina dcéra Rilla, kde jsou nenápadně, a přitom sugestivně vykresleny hrůzy první světové války, stojí za to). Čteno mnohokrát. A to jsem ji prve, když ji teta přinesla, málem jen tak bez zájmu založila do knihovny - mám vydání se zelenou obálkou s kresbou uhlem, takže se mi na pohled zdálo, že je to nějaká starodávná knížka pro dospělé.

20.02.2019 5 z 5

Bukukururuna Bukukururuna Zdeněk Karel Slabý

Četla jsem v dětství, několikrát, byla úplně jiná než ostatní knížky.

12.01.2019 5 z 5