MadMan MadMan komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Velká pecka!
I půl roku po přečtení se občas přistihnu, že lidem odpovídám (nebo alespoň mám chuť) přísným: “No prosim!”

27.12.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Pro mě obrovské překvapení! Mám pocit, že jsem po 66 letech od vydání téhle knihy "objevil Ameriku". Samozřejmě jsem věděl, že Den Trifidů existuje, že je to sci-fi a že tam jsou nějaké květiny, ale žil jsem v přesvědčení, že to musí být nuda. Tohle přesvědčení ve mě přetrvalo někdy z pubertálních let zřejmě proto, že jsem o Dni Trifidů slyšel poprvé ve škole a tím pádem jsem jej automaticky zařadil do kolonky "nuda", kde v podvědomí zůstalo mnoho let. Jsem rád, že jsem se k téhle knížce nakonec dostal a byť to píšu bezprostředně po přečtení, kdy prvotní nadšení ještě nestihlo opadnout a já náležitě vystřízlivět, posouvám Den Trifidů na první příčku žebříčku mých nejoblíbenějších knih.

Tímto svým příběhem bych chtěl říct všem, kteří zatím odkládají Den Trifidů na druhou kolej podobně jako já, ať si rozhodně přehodí výhybku, aby si tenhle klenot nenechali ujet.

Příběh se mi líbil tím, že popisoval globální problém z pohledu jednotlivce, který se musí vypořádat s každým nově příchozím problémem po svém, aniž by tušil jak správně postupovat. Celý děj si drží rovnoměrné tempo a ukazuje lidskou stránku i v nelidských dobách.

Teď je mi jasné, že všechny novodobé zombie apokalypsy jsou jen slabým odvarem Wyndhamova díla. Chybí lidský faktor všudepřítomných tápajících nevidomých, kterým přece musíme pomoct a číhající nebezpečí z trpělivě vyčkávajících Trifidů.

29.10.2017 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Tohle bylo něco pro mě! Svižné, napínavé, akční a čtivé. Nebyl tam žádný super-hero-pan-dokonalý. Všechny postavy - byť ze začátku působily nevýrazně - si mě postupem času získaly a každý dostal v příběhu svůj čas. Ta lehkost a jednoduchost, jakou je to napsané mě dostala. Dlouho se mi nestalo, že bych se do děje takhle ponořil a nemohl se odtrhnout. V lese jsem se teda docela dost bál, takže něco z hororu tam je.

12.04.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Ta je perfektní! Doporučuji! Tempo, napětí a atmosféru audiokniha opravdu podtrhla.
Kniha je čtivá, napětí husté, myšlenka obrovská! Na tak velký potenciál mi se mi zdálo, že je kniha příliš krátká! Mnoho pasáží by si zasloužilo víc pozornosti - obzvlášť závěrečná kapitola byla strašně rychlá. Tady mohl být příběh klidně teprve v polovině.
Na druhou stranu - to hlavní bylo řečeno. Možná není třeba mluvit déle...

27.04.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Byla to pro mě dost náročná kniha. Nejdřív jsem váhal jestli ji dám 3 nebo 4 hvězdy. Začátek mi připadal dost bez děje, hodně filozofování a popisování Strany. Závěr byl strašně strašnej! Nešlo přestat číst. Musím dát o hvězdu míň, za tu čirou zoufalost, za samou negativní emoci, která byla všudypřítomná.
Každopádně ve mě kniha zanechala hluboký otisk a rozhodně na ni nezapomenu... No, o to vlastně asi jde, ne?

02.01.2018 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Mé obavy po přečtení prvního dilu (zda bude mít příběh kam pokračovat) se rozplynuly jako pára nad hrncem.
Druhý díl měl spád a podtrhl a rozvinul díl první. Těším se na pokračování.

07.12.2018 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Velmi milé překvapení, které předčilo mé pesimistické očekávání z pokračování skvělé knihy.
"Dvojka" přináší podobný průběh jako první díl, podobný vypravěčský styl, spád, barvité postavy a skvělý příběh.
Hned na začátku přišla rána, něco úplně jiného, než jsem od pokračování očekával. Tleskám, že se autorovi podařil totální zvrat hned na startu. Podobně jako na začátku jedničky mě to vtáhlo do děje a už nepustilo. Skvělá jízda!

30.01.2018 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Byl to skvělý zážitek a silné dobrodružství i pro čtenáře! Pro mě byl nejsilnější moment, kdy Mackenzie přemýšlel o životě po té...zda by se vrátil ke svému starému životu a staré práci. Člověk by zřejmě hodně přehodnotil žebříček hodnot.
Nepodařilo se mi dohledat žádnou další knihu od tohoto autora ( ani pod jeho ostatními pseudonymi) neporadí mi někdo?

20.12.2018 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Moje dvacetileté já by nevěřilo, ze někdy budu číst detektivní příběh o Hercule Poirotovi! A co víc, že si to náramně užiju! Až ve věku Krista jsem objevil Christie...

Opravdu velmi příjemné a snadné čtení. Líbí se mi dobový nádech anglické společnosti, lehkost vyprávění, uvěřitelné postavy a jejich motivy (ikdyž nepravděpodobný sled událostí - ale nijak mi to nevadilo - spíš naopak - bylo to náramně zábavné).
Kniha je více než osmdesát let stará, ale na zážitku to nijak neubere. Spíš naopak.

Moc velké překvapení! Asi zavedu své vlastní “Christie for Christmas”.

26.05.2020 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Nečekal jsem, že se mě knížka takhle dotkne. Obzvláště začátky kariéry strávené v dodávce ve spacáku, cigára, tráva a párky v rohlíku - hustý ty vole!!!

Pro mě jako muzikanta poměrně silný zážitek! Jako fanoušek Nirvany jsem chtěl víc informací o osobnosti Kurta a jejich vzájemném vztahu, ale rozumím tomu, proč se tímto tématem Dave tolik nezabývá.

Opravdu velmi čtivě napsané! Důležité je mít při čtení přístup k youtube :-D

21.02.2023 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Super knížka, která s lehkostí dětských her popisuje zlo skryté v lidské duši. Vše se odehrává na idylickém pustém ostrově a vše děsivé působí naivně nevinně.

28.03.2018 4 z 5

Centrální stanice Centrální stanice Lavie Tidhar

Fascinující tapiserie obrazů - ano!
Originální vize budoucnosti - ano!
Toto dílo svým způsobem velice obdivuji, ale protože se považuji za jednoduššího čtenáře, tak mi prostě vadila pro mě zásadní absence děje... Avizovaná tapiserie obrazů se mi prostě neslila do souvislé mozaiky. Škoda.
Knihu ale určitě doporučuji, rozhodně jste něco podobného nečetli!

11.02.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dost zajimava kniha! Pomalu vypráví příběh ve zvláštním světě. Nikam nespěchá. Jen si ještě nejsem jistý jestli je to její výhoda nebo nevýhoda... To ukáže až pokračování. Protože mi v příběhu zatím trochu chyběla nějaká zápletka. Ale pokud je první kniha jen seznámení se situací a snaha pochopit prazvláštní přátelství, pak je bohovská!
Těším se na pokračování...

19.02.2018 4 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Darcy Coates

Četlo se to velmi dobře, bylo to napínavé, atmosféra a téma mě hooodně zaujala a všechny postavy jsem si oblíbil. Jen druhá polovina se vyvinula směrem, který byl na mě trochu příliš. Potom už ze mě ten strach spadl a bylo mi to trochu víc jedno. V tomhle ohledu se mi Kořist líbila víc.

15.10.2023 4 z 5

Do hlubin dlužníkovy duše Do hlubin dlužníkovy duše Petr Vencálek

Opravdu se nejedná o “normální” knihu, jak je napsáno v popisku. Jde o nekontrolovatelný, jen těžko usměrněný proud autorových myšlenek. Opravdu jako byste s Petrem seděli u piva a vášnivě debatovali. Jen s tím rozdílem, že teď si na to pivo (víno, whiskey či jiný jed dle vlastního výběru - a věřte, že při čtení se bude hodit) může s Peťou zajít kdykoli kdokoli.

Ať už vás problematika financí zajímá nebo ne, s Petrem Vencálkem rozhodně stojí za to “na jedno” zajít!

21.10.2019 5 z 5

Paradox šimpanze Paradox šimpanze Steve Peters

Jednoduchý model fungování lidského mozku. Člověk dost pochopí sám sebe a může pomoci k větší empatii vůči chování ostatních.

Základní myšlenku mi popsal kamarád u piva a totálně mě tím dostal! Chtěl jsem se dozvědět víc! To se sice stalo, ale prvotní nadšení nebylo překonáno. I tak ve mě myšlenka na vnitřní opici často vyvstane!

12.10.2019 4 z 5

Dobrodružství Kena Warda Dobrodružství Kena Warda Zane Grey

První povídka mě nadchla. Připadala mi naprosto strhující. Druhá mě bohužel nechytla a dokonce jsem ji ani nezvládl dočíst... Třeba se k ní ještě někdy vrátím... Kdo ví...
Každopádně první povídka má ode mě 5 hvězd!

17.02.2018 3 z 5

Predtucha Predtucha Gillian Flynn

Zajímavá povídka. Je v ní Flynnové osobitý vypravěčský styl. První věta mi vyrazila dech a hned mě přikovala do křesla. Povídku jsem slupnul na jeden zátah a opravdu jsem se u ní pobavil... Četl jsem od autorky Zmizelou a Ostré předměty a když se za nimi teď ohlédnu, tak i v nich byla trocha té perverze, která přidává na autenticitě a na atraktivitě (pro někoho naopak ubírá - ale to není můj případ)

03.01.2018 4 z 5

16-03-20 16-03-20 Veronika Pekárková

Tak to mě v chlastu vyválej! Můj syn se narodil 16 03 20, takže pro mě povinnost mít tuto knihu v knihovně! Navíc prvotina české autorky v tomto žánru.
Palec nahoru.
Jen tak dál!