Predtucha

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293321/predtucha-z8p-293321.jpg 3.2483

The Grownup (2014)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Patapuf
04. prosince

Je to taková jednohubka na záchod... a i když povídky nejsou můj šálek kávy, tato byla zábavná a dlouhá tak akorát.... určitě stojí za přečtení...

IVANA0123
22. listopadu

Knížka se mi líbila. Nestihla jsem ji ani jednou odložit. Měla šmrnc a jak to bylo opravdu, si můžete vybrat....a i dokončit. Pobavila.

anna0480
22. listopadu

Přišlo mi to takové nijaké. Nic, co by ve mně zanechalo nějaký hlubší čtenářský zážitek. Jak už po straně jazykové, tak obsahové. To už ani nemluvím o tom, že mi povídka, označovaná jako hororová, hororovou vůbec nepřišla. Ano, nějaké prvky by se tam snad našly, jinak mi to ale přišlo dost slabé.
Dvě hvězdy za to, že se to docela svižně četlo a že mě bavila původní ironická zápletka.

konicekbily
14. listopadu

Styl psaní je dobrý, ale takto zamotanou "jakoby zápletku" člověk hned tak nenajde, a závěr "konec bez konce" tomu dává korunu!

PetK
11. listopadu

Tak tohle byla fakt jednohubka na nedělní večer. :-) Duchařinu moc nemusím, ale tohle bylo tak nenáročné, rychlé a napsané docela pěkným stylem, že mě to prostě jen osvěžilo. Samotné to působí až směšně, když vidíte, jak procenta na čtečce naskakují rovnou po dvou. :-) Ale pokud je to součást nějaké duchařské povídkové knihy, bude z toho mít člověk asi zase jiný dojem.
Takhle - pro mě jako by to ani nebyla Flynn, i když v jejích knihách je děsu až až, ovšem jiným, hrozivějším způsobem.

smejkalova.m
07. listopadu

Pribeh dobry ale prijde mi jako by to nekdo ukoncil v polovine. Docela postradam konec.... Za me tak 2,5 hvezdicky.

Steiniglovka

Děj povídky mne ihned strhnul, líbil se mi rychlý spád,ale čekala jsem trochu "pikantnější" konec.

ivana02

Geniální tah nakladatele. Vydat jako samostatnou knihu průměrnou krátkou povídku, udělat jí perfektní reklamní kampaň a vsugerovat čtenářům, aby si ji koupili, to si zaslouží obdiv. Kniha je nejen útlá, ale i mrňavá, povídka není nijak výjimečná. Umím si ji představit jako jednu z mnoha ve sbírce thrillerů, kam by jistě zapadla. Takhle trčí a nedělá dobré jméno ani autorce.

elisabeth03

Ten konec... ten sklamal! Jinak jsem se v průběhu příběhu docela bála!

Knihomolová

Rozporuplné dojmy... Chvílemi jsem se opravdu bála, ba dokonce jsem se sebou pěkně škubla, když se v kuchyni průvanem zavřelo okno. Miles mě děsil. Ale ten překotný konec? Chceš mě zabít? Ne. Chci s tebou jet na fesťák. Tak jo, jedem.

adela2230

Zajímavá a chytlavá kniha.

orangerose

vynikající knížka s povídkou :)

niki-chan

Námět povídky je bezesporu zajímavý. Ovšem jednání postav je místy naprosto nepochopitelné a předvídatelné. Neurazí ani nenadchne.

MakiMel

Výborná kniha, resp. povídka. Nejsem moc na horory, mám raději ten typ příběhu, kdy si člověk myslí, jak se to asi všechno stalo a na konci zjistí, že to bylo úplně jinak, takový ten "WOW" efekt. A to je přesně Skvrna... rychlá, pádná, přímá a překvapivá...

Roubas

Co si budeme povídat, je asi přáním každého spisovatele, aby jeho povídka vyšla v tak stylovém outfitu a prodávala se za takový prachy. Zápletka je fajn, postavy originální a vyzařuje to takovou tu černohumornou temnotu, o které čtenář ví, že brzy může sklouznout z lehkého znepokojení k něčemu daleko děsivějšímu. Na druhou stranu mě závěr povídky v žádném případě nenadchl a jednání postav, zejména jedné, postrádá několik ozubených koleček v lebce. Zábavná, lehce znepokojivá jednohubka, která ale sakra rychle vyšumí.

Lea

Pro mě byla Skvrna premiérovým setkáním s Gillian Flynn, takže nemohu porovnávat s jejími ostatními knihami. A mně se to líbilo. Autorka mě připoutala k textu od první stránky, povídku jsem zhltla celou během večerního vaření. Jediné, co mi asi uniklo, je vysvětlení té skvrny u hlavní hrdinky doma. Pochválit musím grafické zpracování téhle útlé knížečky.

Tozbee

Omlouvám se, za příkrý soud, ale tohle se moc nepovedlo. Nevěrohodné jednání a vyjadřování toho chlapce, křečovitá aranže příběhu (prostitutka říznutá vědmou), předvídatelnost zvratů.... – jsem z té krátké povídky unavený.

Mira7

Je tomu asi 15 - 20 let, kdy jsem s oblibou četl povídky od E. A. Poea a H. P. Lovercrafta. Tato výborná povídka se jim vyrovná.

capricornus

Povídka výborná a vtipná v tom, jak se děj vyvíjí..... Četla jsem ji jako první knížku od této autorky, určitě si přečtu všechny ostatní.

Vik40

I od povídky jsem čekal víc, mnohem víc. Navíc, hororem to ani nevonělo.
A po týdnu od přečtení zjišťuji, že skoro ani nevím o čem jsem četl. Možná i dvě hvězdy je mnoho.

micha-ella

Autorka promine, ale tahle povídka opravdu není mistrovská! I mistr tesař se někdy utne. Přitom tak kvalitní dřevo - vlastně tady papír.

N.I.C.K.

Zvláštní dílo. Čekal jsem tedy něco uplně jiného. Popravdě spíše zklamání

StephenKingje

Na začátku tohohle příběhu jsem si řekl, že jsem si asi místo povídky Gillian Flynnové koupil povídku od E. L. Jamesové. Byl jsem už skoro v pokušení tuhle knihu zavřít a neohodnotit ji (jelikož nikdy nehodnotím knihy když je celé nepřečtu), ale příběh se začal rozvíjet a začalo se něco dít. Nápad, udělat z jedné ženy, co dělá vědmu (která na duchy nevěří a je podvodnice), hlavní aktérku v jednom duchařském případě, je zajímavý nápad a skoro přes celou povídku toto funguje. Pak přijde konec. A při zvratu si řeknete: proč Gillian? Proč takhle?
Od knihy jsem nečekal nic geniálního a dobře mi tak. Není to rozhodně to nejlepší co Flynnová napsala, ale číst se to dá.

zbožňuju_knihy

Tak jsem se těšila a stejně tak byla zklamaná. "Kniha" přečtená za chvilku. Pro mne těžké zklamání, dalo se z toho tolik vytěžit! a takto to promrhat, ach jó. Dávám dvě hvězdy za tu chvilku (chviličku), kdy se to jako duchařina tvářilo. Tato autorka asi pro mne není, jelikož mne zatím s ničím nepřesvědčila. Jediné, co u jejich knih je veliké, dobré a masivní, je reklama. Ten zlatý punc Bestseller se už taky dává na každou "knihu", koukám. :-(

Rose18

Tahle povídka je zatím to nejlepší, co jsem od Gillian četla. Příběh je napínavý od začátku až do konce a plný nečekaných zvratů. Doporučuji!

EleanorJane

Upřímně jsem očekávala něco víc. Hororová povídka...hmm... to by mohlo být super! Bohužel ale ne. Povídka hezká, a jde v ní poznat autorčin styl.

MortRainey

Tuto povídku napsala Gillian Flynnová na přání věhlasného George R.R. Martin pod původním názvem "What Do You Do?" do jeho povídkové antologie Darebáci, kde se autorka svým příspěvkem zařadila kromě Martina mezi další fantasy velikány, jakým je například Neil Gaiman. Toto je její samostatné (české) knižní vydání pod názvem "Skrvna", resp. The Grownup.
Flynnová ani v tomto dílku nezapřela svůj styl psání: opět je hlavním antihrdinou příběhu žena, a to psychicky nevyrovnaná a to se svým "svojským" přístupem řešení života teď a tady. Příjemné a rychlé čtení, které je spíše "na uklidněnou" od jejích velethrillerů s pomyslným vrcholem ve Zmizelé, než proklamovaná duchařská historka, i když jistý ironický odkaz na tento druh hororové literatury v povídce najdete;-) Zasloužené 3 (možná 3,5) hvězdičky, doporučení na jedno deštivé odpoledne (či delší cestu do a z práce), a víra, že Flynnová přijde brzy s nějakým novým hutnějším thrillerem (už jsou to 4 roky, co napsala "jen" tuto povídku a scénáře), který naváže nebo ještě lépe přebije úspěch Gone Girl!!!;-)
PS: Miluji v knihách odkazy na jiné knihy;-) Klasické duchařiny na něž Skvrna odkazuje jsou tradiční a jistojistě budou stát za přečtení: Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci a "Rebecca" alias Mrtvá a živá od Madam napětí a matky Ptáků - Daphne du Maurier...

milunka21

Rozhodně něco naprosto jiného, než autorka normálně píše. Škoda že to byla jen povídka. Dokázala bych si to představit rozvinutější.

Zlatinka.Emilly

U této povídky se jedná o Edici světového bestselleru, ale ta zlatá známka na obálce mě zklamala. Takže už pro mně nebude vodítkem pro výběr. Kdo lže? Kde je pravda? Tak tohle nám povídka nesdělila, snad ani sama autorka nevěděla, jak ji ukončit.

hey123

Velmi čtivé a napínavé. Celou dobu si říkáte Co je tedy vlastně pravda? Hezký nápad, klidně bych uvítala pokračování či delší konec.