Predtucha

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/predtucha-z8p-293321.jpg 3.1786
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Tatran (Bratislava)

The Grownup, 2014

Kniha Predtucha

Nuny

Když nějaká kniha začne tím, že se žena živí honěním ptáků, pak určitě čtenáře zaujme. Ale to motání se kolem vymýšlení příběhů, kdo teda vlastně lže a kdo na koho co ušil, to už bylo malinko přitažené. Za mě příjemný průměr.

ManitraM

Začátek spíše erotika, konec bez konce...

ckamusa

Vzhledem k tomu, že se jedná o povídku, je to skvěle napsané. Zpočátku jsem si říkala, že se nejedná o horor, ale o erotický žánr, to jsem se ovšem spletla. Moc příjemná jednohubka, s gradací napětí. Milovníky hororů spíš nenadchne, protože není rozpracováná tak, jako román o 400 stranách, ale za mě příjemné mrazivé počtení.

Nela.Rob

Čtenářská výzva 2020 - něco tomu chybělo. Možná dalších pár kapitol? Příběh skončil velice otevřeně, což já zrovna v lásce nemám. Ale jinak super, přečteno za jeden večer.

domino1701

Já jsem s povídkou spokojená, sice nebyla tak strašidelná a hororová jak je všude psané, ale Gillian je výborná spisovatelka u které se člověk nenudí. Bravurně si hraje se čtenářem a předkládá mu různé verze příběhu. Mě to nesmírně bavilo a užila jsem si to. Bonusem je krásné vydání knihy s červenou ořízkou. :)

jelad

Málo děsivý, málo šílený, málo psycho. I když se to tak snažilo působit. Navíc dost předvídatelný, určitý momenty (článek na webu, poblitá kabelka) jsou hodně „na silu“. Mám pocit, že se autorka chtěla inspirovat Poem, to se ale ani zdaleka nepovedlo. Ve finále je to úsporný text, který je nemastný-neslaný, těžící pouze ze jména – v Americe poměrně známé, bestsellerové, autorky detektivních románů. I pod jejím průměrem.

kiki11

Krátká jednohubka, od které jsem příliš nečekala, ale která mě velmi mile překvapila. Skvěle promyšlené, když už si myslíte, že víte, jak to bylo, v zápětí je to vyvráceno. Moc jsem si čtení užila.
Od této autorky jsem se pokoušela přečíst Zmizelou, kterou jsem po pár stranách vzdala, ale tady se mi Gillian Flynnová trefila do noty.

koki.veru

Knížka mě dost zklamala. I když je to jen povídka, tak to bylo divné téma. Asi nemám povídky ráda nejen proto, že jsou krátké, ale nestihne se tam pořádně rozjet děj. Takže za mě zklamání.

Bazar zlých snů
Bazar zlých snů
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Černočerná tma
Černočerná tma