Predtucha

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/predtucha-z8p-293321.jpg 3.1924
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Tatran (Bratislava)

The Grownup, 2014

Kniha Predtucha

neubam02

Začátek knihy mě odrazoval... Pokračovala jsem dál a zhruba v půlce se konečně dostavil horor a napětí. Skvělá, krátká povídka, knižní jednohubka.

Obviously

Mám tolik otázek a jsem oprávněně rozhořčená nad tím, že naprosto netuším, co si mám o téhle povídce myslet! Kde je pravda? Ke které verzi se v závěru přiklonit? Tolik rozpolcení mi Gillian zavrtala do mysli a přitom jí k tomu stačil jen krátký rozsah povídky. A to opravdu není úplně jednoduché.

Kekik

Co to mělo být?

Na rovinu přiznávám, že vůbec nechápu smysl této povídky. Možná to bude tím, že povídky nečtu, nebo jsem prostě hloupá.

Hned první stránkou mě k sobě povídka připoutala. Jelikož se jedná o útlou mini knížečku, měla jsem přečteno za pár minut. Požitek ovšem spíše negativní. Tedy hlavně z toho konce. Chválím styl psaní. Čtivé a humorné. Zhotovení knížky také stojí za pochvalu.

Prvky hororu jsem zřejmě přehlédla. Ani na chvíli jsem neměla pocit, že bych se měla bát, a to mně ke strachu stačí fakt málo. Ale tady? Nic.

A ten konec? To jako vážně? Ten je na této povídce nejdivnější. Stejně jako u básní bych i tady potřebovala rozbor díla. Možná bych pak konečně pochopila, co tímhle autorka chtěla říci.

Johana

Vtipná povídka, vyjadřující celkem spíše veselým nežli děsivým způsobem autorčin postoj k jasnovidnosti. Bavilo mne, jen trochu krátké...
Jde o první věc, kterou jsem kdy od paní Flynnové četla - ale viděla jsem seriál natočený podle knihy Ostré předměty (moc se mi líbil) a teď, po přečtení povídky Skvrna, už jsem odhodlána se do autorčiny tvorby pořádně zakousnout.

sgjoli

Abych se přiznala, tak jsem z této jednohubky dost na rozpacích. Autora přišla rozhodně se zajímavým námětem, který má potenciál. Ale ta povídková forma tomu podle mne absolutně nesvědčí.
Myslím si, že kdyby autorka místo toho rozepsala tento námět do klasického románu či alespoň do novely, měla by díky tomu více prostoru to lépe rozehrát. Lépe rozepsat postavy, lépe vybudovat hororovou, tísnivou a temnou atmosféru, víc vtáhnout čtenáře do příběhu. To všechno v tomto příběhu bylo možné a bylo by to fajn, ale autorce se tyto atributy na krátkém prostoru povídky bohužel nepovedlo dotáhnout do konce.
Takhle z toho pro mne akorát vzešel slabý odvar toho, co mělo být horor. A co mohl být solidní horor. Takhle je to nepřesvědčivé, povrchní, s divnými a příliš málo propracovanými postavami, z nichž některé sice nahánějí hrůzu svým chováním a smýšlením, ale to prostě nestačí.
Takže za mne lepší dvě hvězdy. Za námět a za to, že to bylo vlastně vcelku čtivé. Ale víc bohužel dát neumím.

capricorn__

Mně se povídka líbila, nemůžu říct ne. Gillian Flynn je skvělá v nastavení atmosféry, taky se mi moc líbí její cynický a sarkastický styl psaní, kterým se odlišuje od ostatních spisovatelů, její střelené a zvrácené hlavní postavy mě taky baví a tato povídka obsahovala tak nějak vše, co obsahují i ostatní díla autorky. Problém mám ale s tím, že "Skvrna" je na takový krátký počet stránek, na to, že to je "jen" povídka, dost chaotická a příliš překroucená a zamotaná. Méně je podle mě více. Moment překvapení je sice super a je do jisté míry i žádoucí, ale měl by dávat smysl - čtenář by si neměl po dočtení říct: "Co to sakra bylo...?" Nejprve jsem si myslel, že je problém na mé straně, tak jsem povídku přečetl ještě nejméně dvakrát, ale ne, pořád jsem nechápal spoustu věcí. Například: o čem tahle povídka vlastně je? Co ten závěr znamená? Co je pointa? Co tím autorka chtěla říct?

ankaras

Přečetla jsem svoji první povídku a byla to jízda. Moc povedená!

Sejna1955

Perfektně napsaný. Zakousnul jsem se do čtení a byl jsem nemile překvanej, když to skončil. Až teprve jsem si všimnul, že je to povídka. Námět je skvělej, byla by to pecková knížka.