Predtucha

od:


KoupitKoupit eknihu

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293321/predtucha-z8p-293321.jpg 3.2460
Orig. název:

The Grownup (2014)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Tatran (Bratislava)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (163)

Přidat komentář
elisabeth03
06. října

Ten konec... ten sklamal! Jinak jsem se v průběhu příběhu docela bála!

Knihomolová
03. října

Rozporuplné dojmy... Chvílemi jsem se opravdu bála, ba dokonce jsem se sebou pěkně škubla, když se v kuchyni průvanem zavřelo okno. Miles mě děsil. Ale ten překotný konec? Chceš mě zabít? Ne. Chci s tebou jet na fesťák. Tak jo, jedem.

adela2230
30. září

Zajímavá a chytlavá kniha.

orangerose
26. září

vynikající knížka s povídkou :)

niki-chan
08. září

Námět povídky je bezesporu zajímavý. Ovšem jednání postav je místy naprosto nepochopitelné a předvídatelné. Neurazí ani nenadchne.

MakiMel
01. září

Výborná kniha, resp. povídka. Nejsem moc na horory, mám raději ten typ příběhu, kdy si člověk myslí, jak se to asi všechno stalo a na konci zjistí, že to bylo úplně jinak, takový ten "WOW" efekt. A to je přesně Skvrna... rychlá, pádná, přímá a překvapivá...

Roubas
29. srpna

Co si budeme povídat, je asi přáním každého spisovatele, aby jeho povídka vyšla v tak stylovém outfitu a prodávala se za takový prachy. Zápletka je fajn, postavy originální a vyzařuje to takovou tu černohumornou temnotu, o které čtenář ví, že brzy může sklouznout z lehkého znepokojení k něčemu daleko děsivějšímu. Na druhou stranu mě závěr povídky v žádném případě nenadchl a jednání postav, zejména jedné, postrádá několik ozubených koleček v lebce. Zábavná, lehce znepokojivá jednohubka, která ale sakra rychle vyšumí.

Lea
16. srpna

Pro mě byla Skvrna premiérovým setkáním s Gillian Flynn, takže nemohu porovnávat s jejími ostatními knihami. A mně se to líbilo. Autorka mě připoutala k textu od první stránky, povídku jsem zhltla celou během večerního vaření. Jediné, co mi asi uniklo, je vysvětlení té skvrny u hlavní hrdinky doma. Pochválit musím grafické zpracování téhle útlé knížečky.

Tozbee
14. srpna

Omlouvám se, za příkrý soud, ale tohle se moc nepovedlo. Nevěrohodné jednání a vyjadřování toho chlapce, křečovitá aranže příběhu (prostitutka říznutá vědmou), předvídatelnost zvratů.... – jsem z té krátké povídky unavený.

Mira7
11. srpna

Je tomu asi 15 - 20 let, kdy jsem s oblibou četl povídky od E. A. Poea a H. P. Lovercrafta. Tato výborná povídka se jim vyrovná.

capricornus
10. srpna

Povídka výborná a vtipná v tom, jak se děj vyvíjí..... Četla jsem ji jako první knížku od této autorky, určitě si přečtu všechny ostatní.

Vik40
07. srpna

I od povídky jsem čekal víc, mnohem víc. Navíc, hororem to ani nevonělo.
A po týdnu od přečtení zjišťuji, že skoro ani nevím o čem jsem četl. Možná i dvě hvězdy je mnoho.

micha-ella
04. srpna

Autorka promine, ale tahle povídka opravdu není mistrovská! I mistr tesař se někdy utne. Přitom tak kvalitní dřevo - vlastně tady papír.

N.I.C.K.
04. srpna

Zvláštní dílo. Čekal jsem tedy něco uplně jiného. Popravdě spíše zklamání

StephenKingje
20. července

Na začátku tohohle příběhu jsem si řekl, že jsem si asi místo povídky Gillian Flynnové koupil povídku od E. L. Jamesové. Byl jsem už skoro v pokušení tuhle knihu zavřít a neohodnotit ji (jelikož nikdy nehodnotím knihy když je celé nepřečtu), ale příběh se začal rozvíjet a začalo se něco dít. Nápad, udělat z jedné ženy, co dělá vědmu (která na duchy nevěří a je podvodnice), hlavní aktérku v jednom duchařském případě, je zajímavý nápad a skoro přes celou povídku toto funguje. Pak přijde konec. A při zvratu si řeknete: proč Gillian? Proč takhle?
Od knihy jsem nečekal nic geniálního a dobře mi tak. Není to rozhodně to nejlepší co Flynnová napsala, ale číst se to dá.

zbožňuju_knihy
16. července

Tak jsem se těšila a stejně tak byla zklamaná. "Kniha" přečtená za chvilku. Pro mne těžké zklamání, dalo se z toho tolik vytěžit! a takto to promrhat, ach jó. Dávám dvě hvězdy za tu chvilku (chviličku), kdy se to jako duchařina tvářilo. Tato autorka asi pro mne není, jelikož mne zatím s ničím nepřesvědčila. Jediné, co u jejich knih je veliké, dobré a masivní, je reklama. Ten zlatý punc Bestseller se už taky dává na každou "knihu", koukám. :-(

Rose18
24. června

Tahle povídka je zatím to nejlepší, co jsem od Gillian četla. Příběh je napínavý od začátku až do konce a plný nečekaných zvratů. Doporučuji!

EleanorJane
20. června

Upřímně jsem očekávala něco víc. Hororová povídka...hmm... to by mohlo být super! Bohužel ale ne. Povídka hezká, a jde v ní poznat autorčin styl.

MortRainey
18. června

Tuto povídku napsala Gillian Flynnová na přání věhlasného George R.R. Martin pod původním názvem "What Do You Do?" do jeho povídkové antologie Darebáci, kde se autorka svým příspěvkem zařadila kromě Martina mezi další fantasy velikány, jakým je například Neil Gaiman. Toto je její samostatné (české) knižní vydání pod názvem "Skrvna", resp. The Grownup.
Flynnová ani v tomto dílku nezapřela svůj styl psání: opět je hlavním antihrdinou příběhu žena, a to psychicky nevyrovnaná a to se svým "svojským" přístupem řešení života teď a tady. Příjemné a rychlé čtení, které je spíše "na uklidněnou" od jejích velethrillerů s pomyslným vrcholem ve Zmizelé, než proklamovaná duchařská historka, i když jistý ironický odkaz na tento druh hororové literatury v povídce najdete;-) Zasloužené 3 (možná 3,5) hvězdičky, doporučení na jedno deštivé odpoledne (či delší cestu do a z práce), a víra, že Flynnová přijde brzy s nějakým novým hutnějším thrillerem (už jsou to 4 roky, co napsala "jen" tuto povídku a scénáře), který naváže nebo ještě lépe přebije úspěch Gone Girl!!!;-)
PS: Miluji v knihách odkazy na jiné knihy;-) Klasické duchařiny na něž Skvrna odkazuje jsou tradiční a jistojistě budou stát za přečtení: Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci a "Rebecca" alias Mrtvá a živá od Madam napětí a matky Ptáků - Daphne du Maurier...

milunka21
11. června

Rozhodně něco naprosto jiného, než autorka normálně píše. Škoda že to byla jen povídka. Dokázala bych si to představit rozvinutější.

Zlatinka.Emilly
10. června

U této povídky se jedná o Edici světového bestselleru, ale ta zlatá známka na obálce mě zklamala. Takže už pro mně nebude vodítkem pro výběr. Kdo lže? Kde je pravda? Tak tohle nám povídka nesdělila, snad ani sama autorka nevěděla, jak ji ukončit.

hey123
02. června

Velmi čtivé a napínavé. Celou dobu si říkáte Co je tedy vlastně pravda? Hezký nápad, klidně bych uvítala pokračování či delší konec.

StephenKingje
29. května

Docela slušná povídka, avšak ten konec... nápad je zajímavý ale konečná pointa, byla (jak už jsem řekl) zvláštní a trochu překombinovaná. Bylo možná chyba začít s Flynnovou touhle knihou/povídkou. Asi by bylo lepší začít jinou knihou.

HODNOCENÍ:7,5/10

zuzi1162
21. května

Moje druha sance teto autorce ... a posledni. Divny zacatek, divny konec, prostredek mel potencial, ale jako cele nic moc.

andrii24
18. května

Tímto domem tepe smrtící historka. V něm nenajde se žádný anděl ani svatá socha. Ze stěn prýští rudá žeň, inferno krve, vzrůstající chlad, vzrušující pach morbidity. Račte dál. S princeznou temnoty přes nevyzpytatelný práh bizarních nálad, stíny zanícených, rodinných komnat.

L.Helena
17. května

Vhodné snad do nějakého souboru povídek, ale jako samostatná kniha naprosto zbytečné.

Mišulka331996
05. května

Povídka mi špatná nepřišla, konec byl zvlášní, ale to je prostě Flynnová. Za mě příjemné čtení na půl hodinky, když se potřebujete odreagovat :).

Mark.
02. května

Povídka mne nenadchla. Viděla bych to spíše na elektronickou formu a ne aby to vyšlo knižně, obzvlášť v takovéto ceně.
Nudila jsem se, nebyla ani hororová. Mé představy se velmi lišily.

daza.dt
30. dubna

Za moji osobu - obrovské zklamání. Velký reklamní boom v knihkupectví - nakonec jsem ráda, že jsem si ji nekoupila a jak jen půjčila v knihovně. Rozhodně nedoporučuji!

happy-smile
30. dubna

Velmi zajímavá povídka, pro mě první setkání s Gillian Flynn. Autorka začala docela netradičně příběhem sexuální pracovnice, pokračovala falešnou kartářkou a nakonec z toho byl nervy drásající thriller. Na konci si s ními Gillian zahrála a ukázala, že umí čtenáři pěkně pomotat hlavu tak, že vůbec neví, co, jak a proč. Mě to skvěle navnadilo a jdu se pustit do nějakých dalších jejích knížek.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Kniha v žebříčku

80. nejhůře hodnocená kniha

Štítky

povídky hororové povídky

Autor a jeho další knihy

Gillian Flynn

Gillian Flynn
americká, 1971

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených3x
v Přečtených573x
v Čtenářské výzvě47x
v Doporučených16x
v Knihotéce154x
v Chystám se číst298x
v Chci si koupit80x
v dalších seznamech4x