Predtucha

Predtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/bmid_predtucha-z8p-293321.jpg 3 1139 335

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Grownup , 2014

ewi
21.09.2017 2 z 5

zmatecne, absurdni, zbytecne...

V28
21.09.2017 5 z 5

Čtivě napsaná hodinová jednohubka. Přestože nemám rád povídky, tak díky Georgi R. R. Martinovi, že požádal Gillian Flynn o její napsání. Bavil jsem se i když z toho mohlo být víc.

dee7
21.09.2017 4 z 5

Nerada čtu "duchařinu" před spaním, protože znáte to: cosi vám uvízne v hlavě, promítne se do snů, tak raději spíte s rozsvíceným světlem ( pokud tedy vůbec spíte :) ..
Ale nebojte, tuhle povídku si s klidem přečtěte i o půlnoci, fakt vám žádná újma nehrozí :)
Začátek celkem k popukání, pak si říkáte - teď to přijde, huuu....., jenže ani se nestihnete začít bát a je konec. Konec??..

zuzana2599
20.09.2017 4 z 5

Malá knižní jednohubka. Je zřejmé, že Gillian psát umí. Ač to bylo velmi krátké čtení, mě to bavilo, ale vůbec jsem se nestačila bát :-)
Knižní vydání pro fajnšmekry :-)

PeM
18.09.2017 1 z 5

Opět asi (určitě) vybočím z řady, ale.......to byla ale blbost! Mnoho povyku pro nic....Jedna hvězda za hezkou obálku...

Werčíík
15.09.2017 2 z 5

Naprosto úžasný začátek a děj knihy shodil zcela nedomyšlený a příliš brzký konec, díky kterému celé to mrazivé téma "duchů" naprosto zmizelo a donutilo mě po dočtení poslední stránky si pomyslet: "Bože, proč?!"

Babouš
11.09.2017 5 z 5

Když ženu, která se živí poskytováním handjobů, chytne zánět karpálního tunelu, najde si kariéru coby věštkyně. Gillian Flynnová tuhle ironickou zápletku využívá jako výchozí bod pro svou novelku, ve které najdete svérázné postavy, napětí a samozřejmě řadu parádních zvratů. Ach, Gillian, chyběla jsi mi... Příště ale prosím něco krapet delšího, dík!

kate333
09.09.2017 3 z 5

Zklamal mě konec, kdyby se autorka držela nadpřirozena až do konce bylo by to pro mě zajímavější, protože jsem se u toho fakt bála... I když je to jen povídka a má být krátká, na mě moc rychle ukončené.

JAG
07.09.2017 3 z 5

Souhlasím, že jde o čtivou a napínavou povídku, kterou odložíte až na konci. Ideální společník například na cestu, jako v mém případě. Ale přesto jsem zklamaná, zejména z konce. Nic, co by zanechalo větší zážitkovou stopu, bohužel... SPOILER: Celý dojem mi pokazil závěr. Nemám ráda příběhy bez "rozuzlení". Mám prostě pocit, že mě autorka o něco ochudila...

peko
03.09.2017 5 z 5

Duchařská povídka - Flynn dokáže na pár stránkách vykouzlit hororový, napínavý a velmi čtivý příběh ..... a vám zamotat hlavu. :-) Rozhodně doporučuji přečíst.

saez
07.08.2017 5 z 5

Typická Flynnová, napětí na pár stránkách a po přečtení si říkáš "Cooooo?" :-)
Tímto děkuji svému báječnému muži, který ví, že mě knihou potěší. Zvlášť když ji moc chci a nemohu sehnat :-)

AnnaNicholaos
04.08.2017 4 z 5

Flynn nacpaná do šedesáti stránek bez toho, aby ztratila špetku své dokonalosti! Neobyčejné postavy a místy až nepříjemná atmosféra vás vtáhnou do děje nezvyklým způsobem. Téma mě osobně zas až tak neuchvátilo, ale rozhodně všem příznivcům této spisovatelky doporučuji!

DoDidDone
24.06.2017 4 z 5

Skvělé, pro autorku typické záporné postavy, ale za tu druhou, respektive první práci hvězdičku strhávám, protože ta mi připadala až k smíchu...

Sorrow
02.08.2016 4 z 5

Typická Flynnová ve své nejlepší podobě. Hutná atmosféra, antihrdinové a závěr šponovaný do neuvěřitelných twistů! To vše na velmi malém prostoru, proto smekám a doporučuji. :)

Lenka.Vílka
06.06.2016 5 z 5

Naprosto hustá a dokonalá povídka. Od začátku od konce. Jenom ten konec přišel moc brzo.