Predtucha

Predtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/bmid_predtucha-z8p-293321.jpg 3 1139 335

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Grownup , 2014

Andynka
13.11.2017 4 z 5

Super... odpolední chuťovka. Přečteno jednim dechem. Zajímavý zvrat. Takže za me doporučuji. :-)

Prey
12.11.2017 3 z 5

To se spisovatelka má, když marketing umí jako samostatnou knížku prodat i její povídku. :-) Text přesně jede v kolejích současných úspěšných knih (rádoby sex, rádoby psychologie, rádoby překvapivé vyústění), ale proč si stěžovat, když třeba do MHD je to ideální záležitost. (Čteno v překladu Alexandry Fraisové.)

miuk
12.11.2017 1 z 5

............WTF?

kikies
10.11.2017 2 z 5

Bohužel, tohle se mi nezamlouvalo. Flynnovou jsem poznala jen v těch možných variantách konce, kterého se stejně nedočkáme. Je to krátké, strašidelné jen trochu, ale hlavně hrozně divné a blbě nedokončené.... Ne, tohle fakt ne. Na tohle bylo jejího talentu škoda! Jak kdyby se jen rozcvičovala....

bafuskyBaf
09.11.2017 3 z 5

Proč to bylo tak krátké? Když to začalo mít trochu grády...tak konec.. sem z toho trochu zklamaná..

Minette
07.11.2017 1 z 5

Tuto autorku mám hrozně ráda a líbí se mi její knihy ale co tohle sakra bylo za blbost??

Angiee88
06.11.2017 3 z 5

Prvni stranka knizky me vazne dostala a absolutne sem necekala, co od toho cekat.. No knizka, tedy povidka nebyla spatna, ale cekala sem trochu neco jineho. No a format knihy po rozbaleni baliku me docela sokoval.. Ale mile :)

Něha
04.11.2017

Naprostá bomba po všech stránkách.

MiroslavKutík
04.11.2017 4 z 5

Přátelé je to krátké, zamotané a málo hororové a ten divný neukončený konec jakou by třeba mohla být povídka na pokračování.

Dousabel
02.11.2017 4 z 5

Tak nejdřív mě šokoval formát knihy, když jsem ho vybalila z balíku :D Potom hned na prvních stránkách ta slečna rukodělnice :) Ale musím uznat, že po velkém zamyšlení po přečtení této mikroknížečky je ta povídka opravdu psycho. Nemám ráda nevyjasněné konce, ale tady to tak mělo být. Rozhodla se správně? A kdo tady byl ten psychopat?

tulip131
30.10.2017 3 z 5

Po první větě jsem si říkala, po čem jsem to sáhla. Navíc ještě povídka, ale nakonec jsem byla spokojená. Čtivé a zajímavá zápletka.

Petbe
30.10.2017 1 z 5

Nejslabší co jsem od ní četla...

pavlina361
29.10.2017 3 z 5

Bohužel kniha mě nenadchla. Četla jsem všechny knihy z dílny Flynn, ale Skvrna je psaná jiným stylem a určitě nejslabším dílem autorky. Kniha má cca. 60 stran, takže máte přečteno jedním dechem, a konec Vás trochu i překvapí. Za mě tři hvězdičky.

nakavusterezou
28.10.2017 3 z 5

Jedná se o průměrnou duchařskou povídku z pera Flynn.

Osobně bylo tohle první setkání s autorkou a sice mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na její styl psaní, ale po čase to bylo fajn.

Co mě dost překvapilo bylo to, že tato povídka je napsaná na žádost George R. R. Martina, vůbec by mě nenapadlo, že se tito dva pisatelé mohou znát.

No ale teď k příběhu.

Ze začátku jsem si říkala, o čem to bude, protože hned na začátku autorka mluví o věcech, které bych v duchařské povídce nečekala. Každopádně se to postupně rozjíždělo, a budu upřímná, trochu jsem se i bála (asi to bylo tím, že den předem jsem se koukala na duchařský horor :D).

Z konce jsem byla ale trochu zklamaná. Čekala jsem, že se tam stane něco BUM a PRÁSK, ale bohužel ... asi jsem v tomto žánru příliš náročná a ne vše ukojí mé čtenářské chutě.

MAFIAGIRL
26.10.2017 3 z 5

TAHLE SPISOVATELKA MÁ NA VÍC.DOCELA JSEM BYLA ZKLAMANÁ.

kachenbooklover
24.10.2017 3 z 5

Pro mě slabší průměr..určitě jsem od knížky čekala víc,tak mě to zase tolik nenadchlo..

Boboking
23.10.2017 4 z 5

Čtivá moderní verze gotických románů, která neurazí, ale ani nepřekvapí. Tedy až na to původní "povolání" hrdinky. A myslím, že pod jiným názvem vyšla ve sbírce Darebáci, Argo, 2016.

h.mose
23.10.2017 2 z 5

Slabší průměr. Kdyby takovou povídku napsal kdokoliv jiný, než Flynn, rozhodně by mu to knižně nevyšlo :)

ElfkaEleanor
23.10.2017 3 z 5

Poutavá jednohubka se slabším rozjezdem, ale o to více překvapivým koncem. Hvězda navíc za designe knihy.

teniska_rotter
22.10.2017 4 z 5

Úplně bych neřekla, že se jedná o strašidelnou povídku, nicméně jdem jí přečetla jedním dechem. Taková malá jednohubka, co neurazí, ale zase nějak extrémně nenadchne. A poznámka pod čarou - styl psaní mi moc Gillian nepřipomíná, což nemusí být brané jako chyba.