lukas9608 lukas9608 komentáře u knih

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Stejně jako Krakatit mě toto Čapkovo dílo vůbec nenadchlo. Hvězdu navíc ale dávám za dialog národů v závěrů knihy, kdy se každý z nich určitým způsobem postavil k Absolutnu. Čapek zde geniálním způsobem vystihl charakter jednotlivých národů, jak ukázaly věci budoucí.

V labyrintu zpravodajských služeb V labyrintu zpravodajských služeb Jiří Růžek

Zajímavé, i když autorem velice subjektivně zatížené vhlédnutí do fungování českých zpravodajských služeb.

Evoluce boha Evoluce boha Robert Wright

Výborná kniha a vývoji náboženství, která se zaměřuje především na tři hlavní monoteistická náboženství - judaismus, křesťanství a islám.

Kniha neřeší otázku "Zda bůh existuje", ale do podrobna řeší "Kde se vzala víra v boha". Ta toto téma neznám lepší knihu.

Hra Hra Neil Strauss

Velice, velice zajímavé a pokud správně uchopené, může být i užitečné ;)

Pravidla hry Pravidla hry Neil Strauss

Geniální román The Game od stejného autora jsem přečetl jedním dechem. Tato kniha, která se tváří jako návod "Jak sbalit ženu" mě teda vůbec neuchvátila...

06.01.2019 2 z 5

Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů Ziemowit Szczerek

Polák jede opakovaně pařit na Ukrajinu. Zajímavé čtení zachycující především vztah Poláků a Ukrajinců, významnou úlohu zde však hrají i Rusové a částečně potom Slováci, Češi a také neslovanští Maďaři. Pěkné okénko do vnímání slovanských národů sebe navzájem. Ten by šel charakterizovat tím, že západnější národ se cítí povýšený oproti východnějšímu národu a Rusové se potom cíti nadřazení nad všechny.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Vyzněním temná kniha ve zkratce o tom, jak v historii Češi vždy po nabydí svobody o ni přišli.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Musím říct, že od této kultovní beatnické knihy jsem čekal mnohem víc, než jen popis bezcílné cesty, party s kamarády, drog a orgií. Touhu po svobodě chápu, ale zpracování mi nepřišlo chytlavé ani čtivé.

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Naprosto výborná a čtivá kniha zabývající se evoluční biologií sexuality napříč živočišními druhy. Začíná od jednobunečných organismů, přes ty vyšší, ptáky, savce až po člověka.

Člověk si uvědomí, že je vlastně pouze jedním z mnoha živočišných druhů a evoluce na něj po všech stránkách působí stejně jako všechny ostatní živé tvory.

Tato kniha se nebude líbit konzervativním věřícím (ano, evoluce je fakt) a feministkám (lidský druh disponuje dvěma pohlavími a ta nejsou totožná).

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Dost drsná četba. Orgány na kaši, hektolitry prolité krve, postřelené či znásilněné děti.. toho všeho je tu nadbytek... Každopádně Tomáš Šebek je opravdu neskutečný machr, a přesto zůstává velmi skromný.

Potěší informace o tom, jak si Lékaři bez hranic váži českých pracovníků, kteří jsou pro ne synonymem spolehlivosti a expertizy.

Mrazivá je potom závěrečná informace o srovnání Kunduzské nemocnice se zemí při cíleném americkém leteckém útoku.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Neobyčejně syrová kniha naturalisticky popisující čarodějnické procesy včetně různých typů mučení obviněných. Temná historie katolické církve raného novověku.

Starověké báje a pověsti Starověké báje a pověsti Rudolf Mertlík

Velice příjemně podané příběhy řeckých bájí. Jména a osudy jednotlivých (polo)bohů z Diovy rodiny patří k všeobecnému rozhledu a tato kniha vám pěkně pomůže s jejich rekapitulací.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Na rozdíl od jiných Čapkových děl jsem se musel do čtení Krakatitu vyloženě nutit. Člověk už od školních let ví, o čem tato kniha je, ale samotná četba mě celkem nudila ne příliš zajímavě podaným příběhem.

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Naprosto výborný, ucelený a srozumitelný souhrn moderního vývoje světa rozdělený dle geografických oblastí.

V první části se kniha zaobírá vývojem evropských dějin od dob třicetileté války po současnost a vysvětluje neustálé, někdy úspěšné a někdy neúspěšné hledání ekvilibria mocenských sil.
Dále rozebírá vývoj blízkého východu a nekompatibilitu muslimských věřících a jejich vysněného chalífátu se západním konceptem států a národů.

Dále je popsána historie Persie/Iránu a vývoj vztahu mezi Iránem a USA od nefalšovaného spojenectví po otevřené nepřátelství i s načrtnutím výhledu do budoucna.

V následující kapitole je souhrně a srozumitelně popsán pro mě osobně ne příliš známý vývoj státu na asiském kontinetu se zaměřením na Čínu, Japonsko, Indii. Závěr kapitoly končí úvahou, zda Čína, jakožoto vzmáhající se mocnost, skončí ve válce s USA, jakožto etablovanou mocností.

Poslední kapitoly se pak zabývají Spojenými státy.

Není to jednoduchá ani oddychová četba, ale rozhodně stojí za to, doporučuji!

05.01.2019 5 z 5

Bisoni 001 Bisoni 001 Josef Sytovský

Nepříliš zajímavý fiktivní (?) příběh z oblasti fungování české kontrarozvědky v 90. letech. Knihu jsem četl na doporučení a rozhodně jsem čekal více.

23.12.2018 2 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Výborný couchsurferský cestopis o cestě napříč Ruskou federací. Zábavné, čtivé i zajímavé. Zvlášť pak pro toho, kdo by rád na podobnou cestu vyrazil. Obzvlášť zajímavá mi přišla část popisující návštěvu oblasti Kavkazu.

23.12.2018 4 z 5

Snad v pekle čepujou Snad v pekle čepujou Tucker Max

Pohodové čtení, u kterého je možné zcela vypnout mozek. Oprava: U kterého musíte vypnout mozek! :)

22.12.2018 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

"Za dnešního stavu civilizace přece nenechají uhynout tolik lidí". Krátké a výstižné. Napsáno v atmosféře pozdních 30. let schylujích se k válce.

22.12.2018 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Zamýšlení se nad smyslem nesmrtelnosti. Na rozdíl od Války s mloky, mě tato kniha moc nepohltila.

22.12.2018 3 z 5