Lujza031 Lujza031 komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Krásná knížka, je zajímavá a místy se i zasmějete. Nesouhlasím s některými názory, že je nahlíženo na bílé jen negativně a černé pozitivně. Češi takový život v této zemi a době absolutně neznají, takže těžko ji mohou posoudit. Sama vidím jak někdy civí na nějakého černocha, kterého potkají na našich ulicích, takže se domnívat, že v USA, kde byl vždy velký rasismus navíc době situované v knize je dost nízké si myslet, že to je vymyšlené a přehnané. Proto ten název sedí. I celkem hodní lidé byli poznamenaní výchovou a okolím. A když čtu co si ty černošky myslí a mluví, tak mi to přijde úplně trefné a věřím jim to. Zhlédla jsem mnoho filmů, četla pár rozhovorů a charakterově ty postavy prostě takové opravdu jsou. Moc dobře napsané.
A pozor není to nic pro romantičky, i když se zdá, že to je čtení pro ženy. Přečíst by si to měli i chlapi. Kdyby chlapi četli více takových knížek, hloupě by se pak stále nedivili, co těm ženským pořád je a jak je nechápou.Pochopili by, že i žena je člověk a nejen něco co jim vybrakuje peněženku nebo přes den uklidí a večer roztáhne nohy.

23.11.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Knížku zrovna čtu: Knížku jsem mohla číst už na základce, ale nikdy mě moc nepřitahovala. Není to ani tím, že by mě děj nezajímal, ale viděla jsem Babičku zfilmovanou a proto jsem čtení odložila až do budoucna. Chtěla jsem si ji vždy přečíst. Jedná se přeci o významné dílo české autorky.
Nesouhlasím s názory lidí, kterým se zdá až na příběh o Viktorce nudný. Knížka popisuje jak se v této době žilo. Je milá a krásná, právě i tou mluvou. Mě se líbí FORTUCH :-) a LAJBLIK. U nás takové podobné slova používáme a jsou hezké i některé popisy: Kočka sledujíc chutě plným okem vrabce.:-)
Člověk co neměl tak hodnou babičku to spíš nepochopí, možná to pochopí až budou starší a o babičku přijdou, nebo to je jen tím, že nemají žádný vztah ke staršímu člověku nebo si takových lidí neváží nebo prostě jsou ještě moc mladí aby knihu pochopili. Však sama B.N. Babičku psala v době, kdy její babička už dávno zemřela a ona byla zrovna v nejtragičtější částí svého života. Psaní Babičky ji pomáhalo na to vše zapomenout a vrátit se tak do doby, kdy byla jako dítě nejšťastnější.
Já měla hodně hodnou babičku a právě její maminka byla babičce z knížky strašně podobná. Také nosila kroj a také měla podobnou truhlu, žila obyčejný život na vesnici, ale byla šťastná.

17.12.2018 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Jak už jsem psala u jedničky, vše se moc hezky čte. Děj dává smysl a vyobrazuje tu dobu opravdu dokonale. Člověk nemůže být lhostejný k osudům všech postav. Děj je velmi realistický. Je to první kniha, kde mi hlavní hrdinka nebyla zprvu nijak sympatická. Dokonce jsem ji nadávala:-). Ale na druhou stranu se do ni dokážete vcítit a následně ji a její chování i pochopíte. Konec knihy je sice náhlý, ale nijak mi nepřijde neobvyklý. Dopadlo to tak jak mělo.

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Kniha se velmi dobře čte, člověk si připadá jakoby se vrátil v čase. Vše je dost dobře popsáno. Líbí se mi jak se Scarlett postupně mění dle věku, ale zároveň je to stále ta povahově stejná žena.
Nejlepší na knize je to, jakoby jste si sedli s člověkem, který si to pamatuje a vykládal co zažil. Docela dost to změní Váš názor na to co jste probírali v dějepise. Zjistíte, že ne vše je jen černé nebo bílé.

10.09.2018 5 z 5

Asi nejlepší hlavní hrdina co znám. Kniha je úžasná od samého počátku až do konce. Hrabě má silné charizma a je lehké se do něho vcítit. Když jsem četla o konci jeho otce, tak mě to dokonce rozplakalo což se stává opravdu, ale opravdu jen u dobře napsané knihy.

O malé Aničce O malé Aničce Lasse Sandberg

Přečteno asi milionkrát. Dala mi ji maminka k 5 narozeninám. Chtěla jsem aby mi ji četla dokola a dokola. Asi nikomu nepřijde divné, že jsem se ji naučila nazpaměť :o)
Později jsem ji celkem přehlížela, ale dnes, kdy jsem ji opět objevila při úklidu jsem radostně pookřála. Už chápu co se mi na knížce tak líbilo, Anička je hodně samostatná a umí si krásně hrát i s úplně obyčejnými věcmi a rozuzlení toho dokonalého dárku na konci byl můj tajný a velký sen :-)

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Krásná klasika. V pubertě si popláčete a později to oceníte jako krásně napsanou hru. Poezii mám ráda, verše jsou dokonalé. Jestliže někdo nedokáže tomuto porozumět je jako by četl jen jeden žánr, poslouchal jen jeden hudební styl a nosil a jedl jen jedno a to samé. Každý druh umění má svého mistra a tím W.S. bezpochyby je.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha se mi dobře četla. Doporučila bych ji hlavně mladým slečnám ve věku 12+. Kniha je hodně výchovná a k zamyšlení. Není to jen kniha o romantické lásce, ale spíš o tom jak je důležitý člověk a ne kolik má peněz. Je to o kráse přírody a detailů, kterých si mnozí ani nevšimnou a je nádherně popsaná a uklidňuje. Je o nespravedlnosti, ale také odvaze a hlavně hrdosti. Ano přes všechno čím si Jana v dětství projde ji to nezničí ani nezmění. Je stále hodná, ale zároveň silná a má ryzí charakter.
Doporučuji také těm co mají nějaké trápení :-) Hodí se hlavně nám Čechům, kteří jsme dosti pesimisté a bohužel i hodně materiální.

01.09.2018 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Četla jsem na střední a klidně si přečtu i dnes. Poutavé a smutné. Viděla jsem hru i v divadle, došlo mi, že je téma stále aktuální a zajímavé.

09.09.2018 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Nejvíce se mi líbilo, že jste vlastně do půlky knihy nevěděli, o co vlastně jde. Postavy jsou dosti dobře vykresleny. Jelikož styl spisovatelky znám, tak mě vrah ani moc nepřekvapil, vlastně jsem měla jen 2 podezřelé a jeden z nich to byl :-) To ale na krásném čtení nic neubralo. Její knížky jsou skvělé na odpolední nedělní čtení, když je venku sychravé počasí (jako v Anglii):o)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Poprvé jsem Pána prstenů četla na střední, kdy jsme spisovatele probírali. Čte se dobře, vše je tak krásně popsané, že si lze vše dokonale představit. Je třeba knihu neodkládat pro mnoho postav a rozmanitý děj. Velmi mě potěšilo, že starší sestra, kterou knihy nikdy nezajímaly si po shlédnutí filmu koupila celou sérii knih a začala číst :-) Spisovatele mám ráda, navíc se narodil jako já 3.1. :-)

09.09.2018 5 z 5

Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Hans Christian Andersen

Ještě nedávno jsem v nemocnici četla mému maličkému synáčkovi nespočet pohádek, byly různého druhu, O Ferdivi, Cipísek, Erbena,...ale pohádky H.Ch.A. byly nejkrásnější a nejdojemnější.
Velice pomohly mému princi, ale i mně. Do detailů popsaná krásná příroda, úžasné postavy a nádherné příběhy mi pomohly vydat se zpět do dětství, kdy jsme všichni byli bez starostí a odvedli mi mysl od toho, že stav mého synáčka se může kdykoli změnit.
Dojalo mě ošklivé káčátko, vždy jsem viděla jako malá jen pohádku v TV, ale číst to bylo něco úplně jiného. Bylo tam i mnoho pohádek, které jsem neznala, třeba Starý dům.
Jeho pohádky jsou o přátelství, dobrém srdci a kráse která je všude kolem nás, ale my ji přehlížíme.
Tuto knížku mi půjčil pradědeček mého synáčka a já ji určitě malému koupím, protože bude jedna z mála knížek, která se může číst do nekonečna.
V psaní a samotném čtení je mnohem větší síla než si někdo může myslet. Četla jsem svému dítěti aby vědělo, že jsem u něho, že vždy budu s ním a četla jsem mu o krásách přírody a o lásce a dodávala tak chuť žít. Princ vedle to neslyšel a boj vzdal, proto věřím, že síla knížek je ohromná.

10.11.2019 5 z 5

Scarlett 2 Scarlett 2 Alexandra Ripley

Líbila se mi o něco víc než jednička už jen proto,že se děj odehrával v Irsku.
Ale trochu jsem byla zmatená z toho jejího "porodu". Z biologického hlediska tam bylo pár nejasností....

10.09.2018 4 z 5

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Umím si představit jak byly čtenářky zhrozeny koncem Jihu proti Severu :-) Asi proto byla napsána i Scarlett. Opět se to dobře čte, už to není tak napínavé jako za války nebo po válce, ale má to své kouzlo. Na Jih proti Severu to nemá, ale hezké čtení, když jsem přečetla dvě tyto knihy, musela jsem přečíst i Scarlett.

10.09.2018 4 z 5

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Druhá kniha Ch.B., kterou jsem četla také ještě na střední. Bylo to skoro to samé jako Šunkový nářez, ale trochu tvrdší a sprostější. Líbila se mi o dost méně. Vzpomínám si, že jsme ji četly s mou dobrou kamarádkou cestu v autobuse ze školy. Jak jsme ji četly spolu, tak jsme se smály současně a u jedné pasáže obě znechuceně užasly, ale celkově jsme se bavily. Myslím, že když mladé kluky nezajímá čtení, měli by sáhnout po tomto spisovateli, možná se tam místy poznají a rozhodně se zasmějí.
Další knihy jsem už nečetla, přišlo mi, že to je vše úplně stejné. Stejný typ hlavního hrdiny (ošklivý a bez peněz), sex a chlast. Ale kdo ví, možná se zase budu chtít zasmát, tak uvidím.

13.11.2018 2 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Knížku jsem četla na střední, půjčila mi ji spolužačka budoucí studentka literatury a knihovnictví :-). Byla pro mě trochu šokující ,ale zároveň strašně vtipná a celkově dobře napsaná.

13.11.2018 3 z 5

Čarovná zima Čarovná zima Tove Jansson

Krásná knížka, dostala ji kdysi sestra jako jednu z cen ve výtvarné soutěži. Četla jsem jako dítě a i po 15 letech, kdy jsem ji opět objevila a znova si ji přečetla jako dospělá, tak jsem zjistila, že se mi líbí stále stejně. Je super, když zjistíte, že se vám knížka líbí, tak jako když jste dítě. Miluji zimní a sychravé povídky, romány a pohádky. Je to nejlepší večerní čtení v studené zimě, když jste v teplé posteli. Navíc jsem měla strašnou chuť na tu rybí polévku:-)

10.09.2018 5 z 5

The Hound of the Baskervilles / Pes baskervillský (dvojjazyčná kniha) The Hound of the Baskervilles / Pes baskervillský (dvojjazyčná kniha) Arthur Conan Doyle

Krásný strašidelný příběh. Miluji historické detektivky, hlavně ze staré Anglie. Navíc tuto knihu bych zařadila mezi ty, které by si měl přečíst každý.

Příběhy z čarovné říše Příběhy z čarovné říše J. R. R. Tolkien

Kniha je souborem básní, písní a povídek, ale i popisech a vysvětlení celé říše hobitů. Pěkná knížka, ale nijak mě nevtáhla. Četla jsem ji spíš, že mám spisovatele ráda.
Touto dočtenou knihou opět zahajuji své čtenářské příspěvky, jelikož jsem se dlouho neozvala.
Tato knížka byla jedna z mnoha knížek (pohádek), které jsem četla v nemocnici mému malému synkovi.

10.11.2019 2 z 5

Naučte se kreslit: Fantasy světy Naučte se kreslit: Fantasy světy Christopher Hart

Úžasná knížka, skvělá když chcete začít malovat a kresli, ale nevíte jak (umíte ,ale múza jaksi nepřichází). Knížka Vám sdělí důležité informace: co vše budete potřebovat ke kreslení, ukázka různých děl od počátku do konečného výsledku. Pan Cowan dokázal krásně vše popsat a podnítit k tvorbě.
Ukázka: Všichni máme sny a sny se občas mohu vyplnit.
Být fantasy umělcem je o tom, že své sny měníte na skutečnost...každý den.
A co je nejdůležitější, dělejte to, co milujete, a dělejte to s láskou, a dobro k vám přijde z těch nejnečekanějších míst. :-)

12.10.2018 5 z 5