lugh lugh komentáře u knih

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Nebylo to špatné čtení, ale místy jsem se ztrácel. Nakonec jsem vydržel, příběh se složil a měl jsem jasno. Na mne to bylo místy rozvleklé, nepřehledné. Čekal jsem asi víc, autor je označován za velmi čtivého, ale já tento názor nesdílím. Snad jiná kniha, uvidíme.

01.12.2018 3 z 5

Banderovci - hrdinové, nebo bandité? Banderovci - hrdinové, nebo bandité? Milan Syruček

Od knihy jsem čekal víc, rozvleklá, místy nudná. Souhlasím s Jack93- chtěl jsem si přečíst více o Banderovi, ale o něm samotném tam toho moc není. Také o nestrannosti se dá hodně polemizovat. No, možná mám jinou představu o nezaujatém pohledu než autor. Na druhé straně, stovka lidí , stovka názorů.

04.11.2018 2 z 5

Meč v bouři Meč v bouři David Gemmell

Pěkně napsaná kniha, nejvíce mne zaujal fiktivní svět autora, který vycházel z reálných historických témat a keltské mytologie. Autor se šikovně vyhnul nutnosti dodržení historických skutečností a mohl se plně soustředit na příběh. Jsem naprosto spokojený a těším se na další knihy.

04.11.2018 2 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Oproti filmu má kniha spád, ale zvláštní ponurý konec. Ale po celou dobu četby udržuje čtenáře v napětí. Zkusím další knihy. Vzhledem k tomu, že kriminálky nejsou mým oblíbeným tématem uvidím k čemu se dopracuji.

29.10.2018 4 z 5

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Karel IV promyšleně budoval a pečlivě hlídal co se o něm napíše, připravoval svůj obraz pro současné i budoucí pokolení. Měl svého oficiálního kronikáře a pečlivě cenzuroval vše co o něm napsal, byl schopný politik, ale i manipulátor. To ovšem neubírá knize na zajímavosti, leč ne vše ze svého života do ní napsal a o něčem se zmínil jen letmo. Na druhou stranu, kdo by dával na odiv své temné činy a myšlenky, ačkoliv i tací se najdou.

17.01.2018 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dílo patří mezi klasiku hororové literatury, četl jsem ho poprvé jako kluk a od té doby ještě mnohokrát, pořídil jsem si ho i jako mluvenou knihu, několikrát jsem viděl filmová zpracování, ale nad knihu není. Vlastní fantazie při četbě je to nejlepší co může být.

08.01.2018 5 z 5

Znojemská rotunda a Velká Morava Znojemská rotunda a Velká Morava Jaroslav Zástěra

Vzhledem k tomu jak často se v poslední době v tisku objevují zprávy o tom, že vědci nebo historici musí poupravit svůj náhled na tu či onu událost ve světle nově nalezených důkazů či faktů, jsem přesvědčen, že teorie pana doktora Zástěry nemusí vůbec býti utopickou či hodnou vysmívání.
Vzhledem k tomu jak zatvrzele se držíme částí naší historie například příchodu "Praotce Čecha" , který je pouhým literárním zpracováním nadaných kronikářů nebo zbožným přáním malého národa, který zejména v období rakousko- uherska cítil obrovskou potřebu pozvednout národní hrdost , chápu, že další úpravu našich národních dějin by leckdo nemusel ustát. Pro mne je kniha pana doktora Zástěry jednou z možných variant naší historie.

08.01.2018 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Velmi sugestivní, mrazivé a drsné svědectví o životě v koncentračním táboře. Vylíčení života, který balancuje mezi strachem z toho co přinese zítřek a nezlomnou vůlí přežít a předat svědectví pokolením budoucím. Knihy jako tato popisují život, který si neumíme ani představit a hlavně bychom ho nechtěli zažít. V Osvětimi jsem se byl podívat a i po těch letech cítí člověk tu hrůzu, která v těch místech zůstává, jdete cestami po kterých před vámi šli statisíce, miliony ztrápených, zmučených lidských bytostí. Každá taková kniha napomáhá tomu aby jejich odkaz nezůstal zapomenut.

05.01.2018 5 z 5

Mabinogi – keltské pověsti Mabinogi – keltské pověsti neznámý - neuveden

Keltská mytologie vlastně její část, fragment příběhů nádherného národa a s nímž jsme spřízněni.
Keltská mytologie je obrovsky rozvinutá . Vzhledem k tomu, že Keltové , resp. druidové nezaznamenávali své učení písemně, ale učili se je zpaměti přišli jsme o mnohé vědění což je obrovská škoda.

19.12.2017

Prastaré pověsti české Prastaré pověsti české Petr Mašek

Na rozdíl od toho co jsme mohli číst ve Starých pověstech českých je dílo složitější, ale velmi zajímavé. Pan Jirásek psal pro lid obecný, pan Mašek spíš pro odborníky a milovníky historie. A tak to má být. Jsem spokojen, nadšen a doufám, že tímto autor nekončí.

11.12.2017 5 z 5

Bratrstvo Bratrstvo Oliver Bowden (p)

Po přečtení Renesance jsem tajně doufal v posun a zlepšení příběhu, nedošlo k tomu.
Naopak, stejně jako v prvním díle zůstala naprosto stejná linie jen přibylo víc postav. Zakončení opět předvídatelné, bohužel jsem se rozhodl, že každou rozečtenou knihu dočtu. Tentokráte jsem svého předsevzetí trpce litoval, nicméně zkusím ještě třetí díl snad se něco změní.

11.12.2017 2 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Čekal jsem něco víc, nejsem poznamenán hrou, ale i tak mě příběh zpočátku zaujal, ale od třetiny knihy jsem si jen zoufal. Zrodil se další superhrdina, občasné problesknutí historických postav je osvěžující. Ale celkově slabý, v mnohém předvídatelný děj s průměrným koncem. Zkusím ještě druhý díl, ale nečekám výrazný posun.

11.12.2017 1 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Děsivá kniha, jedna z těch u kterých jde člověku mráz po zádech a je vděčný za to, že jej ta doba minula. Tento druh knih by měl být povinnou četbou, aby nebylo zapomenuto. Už se mi párkrát stalo, že se někdo z mladých zeptal jestli ten holokaust vůbec byl.
Doporučuji také knihu : Nabarvené ptáče od Kosinského.

25.11.2017 5 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

Vzhledem, že většina názorů byla již napsána nezbývá než se jen připojit. Tak jen ve zkratce: Příliš mnoho jmen , která čtenáře matou a musí se pořád vracet v textu, podivné hlášky, děj podivně se vlekoucí, hlavní hrdina či hrdinové super bojovníci, kteří nemají sobě rovných především v modrých ksichtech. Celkově velké zklamání, pokusím se o druhý díl, pokud bude i nadále zachována linie knihy, končím, pro mne ztráta času.

25.11.2017 1 z 5

Kniha je rozvleklá, místy hodně nudná se zbytečnými popisy všeho co se v textu objeví. Fotografie jsou zajímavé. Kdo by čekal úplné rozuzlení tohoto velice nevšedního případu bude zklamán. Na druhou stranu , co se stalo v Rusku se zcela jistě nedovíme nikdy, zvlášť když se tento případ odehrál v době ryzího komunismu kdy sdělovací prostředky, vyšetřovací komise a myšlení lidí bylo řízeno Stranou. Takže co se nehodilo do krámu se nezveřejnilo, skončilo v archívech nebo bylo skartováno. Jestli to bylo v režii vlády, resp. pokus, který se vymknul tak už se pravda nikdy nezveřejní.

29.09.2017 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Příběh celkem dobrý, čtivý. Vše v duchu tvorby pana Niedla . Bohužel kniha mi přišla krátká, příběh se mohl více rozvinout, ale jsou další pokračování , tak uvidím. Každopádně jsem spokojený a těším se až přečtu další díly.

29.09.2017 4 z 5

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Při četbě tohoto díla jsem se opravdu a do písmene nadřel. Příběh byl podivně flikovaný, jako bez nápadu. Dost jsem se nudil, Sámo mi chvílemi připomínal klaďase bez výrazného osobního šarmu. Příběhem jsem se prokousával a doufal, že na další stránce se rozjede, bohužel - nedošlo k tomu. Zaujala mne titulní stránka knihy a název, ale zde platí plně: "Nesuď knihu podle obalu. "

27.09.2017 3 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Pan Niedl se v této knize věnuje poválečnému příběhu. Osudy hrdiny po světové válce v dobách kdy vznikala naše první republika. Příběh se pohybuje ve dvou rovinách - vzpomínky na válku a po válce. Hrdina jako vždy řeší dilema vlastního bytí a budoucnosti s nadhledem a jistou grácií. Skvěle připravený konec příběhu na další pokračování knihy asi naláká každého , aby se pídil po pokračování.

23.09.2017 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Kotleta, jako vždy spojení nadpřirozena s brutalitou, sexem a symbolikou nadčlověka. Ne, že by se knihy nedali číst, ale po přečtení Bratrstva krve a těchto dvou dílů v nich neobjevíte nic nového. Kladně hodnotím propojení slovanské mytologie i když velmi volně s příběhem. Musím přiznat, že z příběhu cítím tvorbu Juraje Červenáka, ale to , že se jím autor inspiroval není nic zavrženíhodného. Celkem měl pobavili profily slovanských bohů a jejich vývoj staletími, Perun jako mnich Petr, který žije v klášteře a zabíjí , aby mohl být zabit je opravdu zajímavá myšlenka. Hodnotím oba díly v jednom komentáři.
Závěrem: Noví čeští váleční veteráni v tomto díle položí Ramba na lopatky jako nic.

23.09.2017 2 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

(SPOILER) Kotleta, jako vždy spojení nadpřirozena s brutalitou, sexem a symbolikou nadčlověka. Ne, že by se knihy nedali číst, ale po přečtení Bratrstva krve a těchto dvou dílů v nich neobjevíte nic nového. Kladně hodnotím propojení slovanské mytologie i když velmi volně s příběhem. Musím přiznat, že z příběhu cítím tvorbu Juraje Červenáka, ale to , že se jím autor inspiroval není nic zavrženíhodného. Celkem měl pobavily profily slovanských bohů a jejich vývoj staletími, Perun jako mnich Petr, který žije v klášteře a zabíjí , aby mohl být zabit je opravdu zajímavá myšlenka. Hodnotím oba díly v jednom komentáři.

23.09.2017 2 z 5