LucyMi LucyMi komentáře u knih

Kaňon kojotů Kaňon kojotů Sharon Siamon

S touto knihou jsem prožívala každý okamžik, ale dost jsem se dřív i bála. :D

Záchrana v poušti Záchrana v poušti Sharon Siamon

Velmi krásná kniha, která se nedá jen tak opustit! :3

Smělé sny Smělé sny Sharon Siamon

Velmi dobrodružná kniha, která dokáže každé slůvko rozpovídat na několik slov, čímž vznikne kniha, která se dá číst pouze jedním dechem! :3

Nový začátek Nový začátek Sharon Siamon

Velice dobrodružná knížka, i když to asi každá. :D Já jsem ji četla jedním dechem okolo 10 let, i když teď se mi ani moc nelíbí... :/ Stejně má překvapující příběh! ;))

Zajatci kondorů Zajatci kondorů Angela Dorsey

Toto je dramatická knížka, která se vmísí do srdce čtenáře, který koně moc nemusí. :) Tuhle knihu jsem si četla mnohokrát, i když jsem věděla o čem je. :3

Dravý proud Dravý proud Angela Dorsey

Tato kniha se vmísí i do srdce čtenáře, který koně moc nemusí. :3 Doporučuji.

Magický příliv Magický příliv Angela Dorsey

:)) Krásná knížka o koních! Dřív jsem do ní byla blázen!

Stříbrný sen Stříbrný sen Angela Dorsey

Je to krásný sen... :))) A krásná kniha.

Šance na vítězství Šance na vítězství Angela Dorsey

Velmi napínavá kniha... Čtenář hned cítí život s hrdinou.

Diablo Můj vysněný kůň Diablo Můj vysněný kůň Gabi Adam

Překrásná série knih... :))

Strach o Diabla Strach o Diabla Gabi Adam

Ťa dívka mi od jakživa připomíná Lucii Vondráčkovou. :D

Hrdina noci Hrdina noci Gabi Adam

Děj si už moc nepamatuji, ale vím, že to byl nejsmutnější díl...

Poslední šance pro Drahokam Poslední šance pro Drahokam Gabi Adam

Překrásná kniha! Rozhodně doporučuji... :3

Diablův dvojník Diablův dvojník Gabi Adam

Tuhle knihu si snad pamatuji už třetím rokem. Četla jsem ji nejednou a je to jeden z nejkrásnějších dílů. :3

Memento Memento Radek John

Memento je velmi krutý, ale pravdivý příběh. Jediné dva rozdíly mezi skutečným příběhem a příběhem v knize jsou takové, že jsou v knize použita jiná křestní jména a příjmení a je pozměněn konec. Ale ať to máme pěkné popořádku: Příběh v knize začíná tím, že Michal je odvezen do nemocnice (v té době už je drogově závislý), zjistí se u něj tromboflebitida = hluboký zánět žil. V čase, který strávil v nemocnici, vzpomíná na to, co se stalo v minulosti (=většina příběhu knihy). Chodil do gymnázia, náhodou zapadl do párty ,,feťáků" a zamiloval se do Evy. Po pár letech byli zavřeni do vězení - kvůli drogám (braunu, éčku, morfinu, pervitinu) vyloupili lékárnu. Michal pak často abstinoval - přestal užívat drogy, ale nešlo to. Byl ještě dvakrát ve vězení, dvakrát v léčebně a dvakrát mohl být otcem. Konec je velmi smutný.
Kniha je psána retrospektivně - pomalu se dozvídáme děj. V každé větě je aspoň jedno nespisovné slovo nebo-li hovorový výraz, např: koukání, pitomej, hodnej, mladej, mák sis, byls dobrej, zdevastovanej... Našla jsem zde i spoustu sprostých slov, takže knihu doporučuju pro lidi starší 13-ti let a mladší než 60 let. Radek John napsal Memento dle námětu, tedy podle příběhu, který se doopravdy stal. Kniha je psána v ,,ichformě" a ,,erformě", byla vydána v roce 1986, přeložena do osmi jazyků a zfilmována.
V knize jsem našla tato přirovnání: ,,mám pravou nohu oteklou jako balónek z pouti," ,,klepal jsem se už zimou jako ratlík," dále se Michal přirovnával ke gólmanovi (brankářovi), že by rychleji skočil pro svůj morfin, než on pro míč (byl ve vězení-abstinoval) a hlídače vězení přirovnával ke kukačce (všechno opakuje po svém pánovi). Podle mě to jsou originální přirovnání.
Pro zajímavost spisovatel použil v příběhu prostá křestní jména: Michal, Eva, Ichard, Pavel, Dáša, Honza, Zdeněk, Tomáš, Václav, Jiří, Martin, Ondřej a Olina.
Memento je podle mě zajímavé tím, že vždy Radek John začne popisovat nějakou situaci (např. jaké to je ve vězení) a vypráví o tom, jako kdyby ten dotyčný člověk strávil za mřížemi pouze 30 dní místo 850. Pak najednou popisuje příchod dotyčného člověka ke kamarádovi domů, aniž by popsal odchod z toho vězení, dle příkladu. Takže spisovatel popisuje začátek určité situace, ale nepokračuje. Nerozvíjí a nedokončí ji. Asi si myslí, že všichni pochopí, jak ten život ve vězení pokračoval a skončil, a třeba ti čtenáři řeknou: ,,Poslední den za mřížemi. Zítra můžu jít domů. Půjdu nejdřív navštívil kamaráda.", zatímco spisovatel napíše asi něco jako toto: ,, Zazvonil jsem. Ticho. Po pár vteřinách slyším chůzi. ,,Kdo je?", ptá se." Je to téžké na vysvětlení, ale kvůli tomuto se mi Memento tak líbí.
Ještě ohledně toho příběhu se mi líbila jedna část... V léčebně se ptal doktor drogově závislých, proč berou drogy, odpověděli mu: ,,Chceme to vyzkoušet.", ,,Jsmě zvědaví.", ,,Přeceňujeme kamarádství.", ,,Chceme uniknout před problémy.", ,,Je to nǎse východisko z nudy..." I když jsem žádnou drogu nikdy neměla a nechci mít, tak je to podle mě pravda.
Jako shrnutí této knihy bych ráda připomněla důsledky užívání drog: Michal přestal kvůli drogám chodit do gymnázia (24 neomluvených hodin + z matematiky a fyziky nedostatečná). Začal s Evou hodně rychle hubnout. Když nedostali včas látku, tak jim bylo špatně, točila se jim hlava, bolelo je břicho, báli se, že je někdo sleduje... Měli zničené nohy, ruce, přímo celé tělo od vpichů injekce s drogou. Michal měl pravou nohu obrovskou, zhnisanou, smradlavou, hnusnou, napoužitelnou a to jenom díky drogám. V té době si mysleli, že: ,,pár společných fetů je víc než čertví, kolik let přátelství".
Nakonec jsem ráda, že jsem si Memento přečetla, protože díky této knize jsem si ještě víc znechutila představu: ,,Co se stane, když je někdo narkoman." - a to nikdy není na škodu. :3

01.03.2014

O lásce a přátelství O lásce a přátelství Plútarchos

Tato kniha je věcná, próza a epika, což znamená, že má (trošku) naučnou funkci, jasný text ve větách a má děj. Tato knížka má také hodně zastaralých slov (byla vydána v roce 1987), např. koncovky -ti: milovati, učiti, kresliti... Také jsem zde našla nespisovná slovo, např. děcko (dítě)... Knížka je rozdělena na pět kapitol: 1) Manžnelství, 2) Rodiče a děti, 3) Přátelství, 4) Povolání a občané a 5) O štěstí. Děj je vždy podroben příkladem, v němž vystupují "zastaralé osoby" nebo-li "jména" - samozřejmě podle mě (možná, že jsou to pro někoho normální jména), např. Rabelais, Panurgos, Pantagruel, Bernard Shaw, Don Juan... Tato knížka je podle mě napsána velmi krásně a poeticky. Jsou tu těžké myšlenky, které Plůtarchos (autor) bravůrně zpracoval. Má u mě velký obdiv. Já bych to nedokázala. Jako příklad náročných myšlenek mám tu pro vás text ze strany 60: ,,Rodiče musí být velmi pozorní na spravedlivé rozdělení mateřské nebo otcovské laśky mezi své děti. I když tomu tak není ve skutečnosti (jsou povahy více nebo méně příjemné), je alespoň zapotřebí udržet zdání této rovnosti. Je rovněž nutno, aby děti nevytušili spory mezi rodiči. Jen si představte kouzelný svět maličkého děcka a jeho hrůzu, kdybychom mu odhalili boj mezi dvěma jeho bohy. Dítě tím především trpí. Pak ztrácí úctu. Muž nebo žena, kteří se v životě proti všemu bouří, jsou většinou z těch, kdož v mládí zpozorovali rozpor mezi tím, co radili a co dělali jejich rodiče. Dívka, která pohrdala matkou, bude později pohrdati ženami. Otec tyran způsobí, že jeho děti a hlavně dcery is budou dlouho představovati manželství jako pochybné otroctví. ~Pravdou rodinnou radost mají jen ti rodiče, kteří vzbudili ve svém dítěti úctu k sobě a kteří si ho právě tak váží. Kteří je dovedou ukáznit, ne však více, než je nutno. Takové rodiče nezažijí ty těžké chvíle, kdy dítě chce býti ~nezávislé~, a děti, díky jim, přežijí přechod z dětství do mládí bez nejmenšího utrpení. Tito rodiče jsou šťastnější než rodiče despotičtí. ~Neboť láska, něho očištěná ode vší tyranie, může dáti člověku vzácnější štěstí než každý jiný citový zážitek.~" Tuto knížku bych i doporučila nastávající maminkám, možná by se jim to mohlo hodit, jinak spíše starším lidem, protože i mě občas dělalo potíže se na ty slova soustředit a vnímat je. Nikdy bych si tuto knížku nepřečetla, kdyby mi ji nedoporučila moje babička a jsem ráda, že to udělala, protože jsem našla zase jiný žánr a to nikdy není na škodu. ;)

20.12.2013

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je luxusní kniha! Je velmi vtipná a zajímavá... :DD Nejzajímavější byl pro mě ten začátek. Přirovnávaly se hl. osoby k době koukání na koblihy. Já osobně bych se na něj vůbec nedívala, protože by byly dávno v mém břiše. :'D Ale dobrá...
Saturnin je psát chronologicky, najdeme zde hodně zastaralých slov, protože je kniha napsaná v roce 1942. Navždy bude Saturnin patřit mezi mé nejoblíbenější knihy. Navždy ;-)

28.11.2013 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Tato knížka je velmi pěkná. Vlastně se vypráví o trosečníkovi, který žil na neznámém ostrově a vytvořil si tam přítele. Vždy se mi bude líbit, protože má zajímavý příběh a také příjemně poutově napsané. :-)

28.11.2013

Léto ve znamení medvěda Léto ve znamení medvěda Deb Loughead

Tuto knihu jsem četla, když mi bylo asi tak 10 let a v té době se mi moc líbila. Teďka mi připadá hodně pro mladší, ale pořád si ji pamatuju.
Kniha mi dala naději, že když se člověk snaží, tak všechno dokáže.
Kniha "Léto ve znamení medvěda" mi nedala žádnou zkušenost, v té době jsem tuto knihu nebrala tak vážně. Ale přesto si vzpomínám, že mi trošku pomohlasi věřit a nevrátí se do všeho po hlavě.
Jinak bych doporučila dětem od 8-12 let, je o koních, takže pro někoho ,,knížka DOKONALÁ" - jako dřív pro mě.
Kniha patří asi do žánru koňského nebo dobrodružného... :D
Byla napsaná v anličtině a nakonec byla přeložena i do češtiny.
Kdyby někdo chtěl doporučit podobné koňské knížky, můžu mu různé názvy knih napsat. ;)

13.09.2013

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Tato kniha mě nejdřív zaujala tím, že je to Verneovka, potom jsem zjistila, že je výborně čtivá a má hodně cizích slov. Proto, jsem se rozhodla si ji přečíst a udělala jsem dobře.
Myslím si, že mi dala hodně dobrý návrh na další psaní malého příběhu, které si občas z radosti vymyslím (např: Země LOVE a Příběh o koni).
Tato kniha je psaná ve staré češtině a proto jsem občas ňákému slovu nerozumněla.
Tuto knihu bych doporučila, protože je to kniha, kterou by jste klidně přečetli za jeden den a u které by jste vždycky s otevřenými ústy čekali, jak to dopadne.Taky bych ji doporučila lidem okolo 9-20 let.
Zkušenost této knížky mě posunula o hodně dál, protože jak už jsem říkala, tak tu bylo hodně slov, kterém jsem nerozumněla a nejlepší byly ty slova, jak se na nich pan profesor Lidenbrock vždycky zasekával. :D

13.09.2013 5 z 5