LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí Věra Nosková

Tato kniha mi byla milým překvapením.

Asi se pohybuji v kruzích lidí, kteří jsou náchylnější na hoaxy, konspirační teorie, nepravdy, lži, manipulace a šarlatánství. Občas mi to nedá a sem tam někomu na facebooku, nebo v reálu ozřejmuji nějaký jejich blábol pomocí faktů, které většinou netrvá dlouho v dnešní době vyhledat a ověřit. Což dělá paradoxně málokdo. K mému překvapení jsou lidé imunní vůči faktům a hlášky typu "hele i kdybys mi dal 1000 argumentů, stejně dám na svůj pocit a intuici" a nebo: "ty máš svoji pravdu a já mám tu svoji, tak to respektuj" jsou časté a frustrující. Práce Sisyfovská fakt.

Takže jsem se načapal při zjištění, že jsem asi skeptik. Neuvěřím ničemu, dokud si to neověřím ze všech stran. Tak jsem zjišťoval co to vlastně znamená být skeptik. A samozřejmě narazil na Sisyfos. Organizaci, kterou periferně s mírným despektem vnímám už snad 15 let, o které jsem si mylně myslel, že to je parta páprdů, kteří si žijí ve své úzkoprsé, staromódní, zkostnatělé bublině. Banda, která dala anticenu Bludný balvan Duškovi, Grofovi, Hnízdilovi, Moodymu i Goťákovi, které mám načtené a svým filtrovaným způsobem rád.

Nicméně po hlubším prozkoumání ve mě organizace vyvolala sympatie a v podstatě nehlásá nic, co by mi nedávalo smysl. I kritika výše zmíněných byla oprávněná. Tak jsem si zakoupil tuto knihu, ať nemusím kontext organizace vyzobávat z webu. Kniha je kniha.

Člověk se v ní dozví motivy založení takového klubu, jaký má tento myšlenkový proud mezinárodní rozsah, pozná blíže nejaktivnější členy, seznámí se s paranormální výzvou, kdy každý člověk který tvrdí, že má paranormální schopnosti je může v dvojitě zaslepeném testu prokázat a získat až jeden milion Eur (Nikdo na světě zatím své schopnosti nedokázal prokázat), vtipně formulované důvody udělení Bludných balvanů s ukázky z laudatia a další. Kniha je celkově dobře napsaná a čte se s lehkostí.

Sisyfos si mě získal a donutil mě provést opět revizi názorů a ještě trochu pošťouchnout mé kritické myšlení. Za to děkuji. Knihu doporučuji.

23.04.2020 5 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Velmi poučné dílo, které nás seznamuje se stupiditou lidí, která se historicky projevovala ve spojení s ženským pohlavím.

Vůbec jsem netušil, že i u nás v Evropě se děla taková zvěrstva jako:
Znecitlivění klitorisů kyselinou, nebo jejich odoperování a to vše ve vznešeném boji proti pomyšlení, rakovině, necudnosti a dalším nemocem.
Že se podle bradavky mezi nohama (klitoris) určovalo jestli je žena čarodějnice nebo ne.
Na paškál se berou i témata jako je shaming pohlaví, menstruace, neznalost rozdílu mezi vulvou a vagínou, která přetrvává dodnes, tabuizování ženské sexuality a vyobrazení vulvy, mýty o ženském orgasmu a hromada dalších témat.

Kniha je nabitá informacemi, které jsou překvapivé až šokující, ale vtipná forma celé téma zlehčuje a brutální témata se čtou s lehkostí. Kresba je jednoduchá, ale má styl a nerozptyluje od obsahu.

Komiks má edukativní a osvětový rozměr dle mého názoru vhodný pro všechny věkové kategorie. Od adolescentů až po důchodce, pro muže i pro ženy.

21.04.2020 5 z 5

Rajská zahrada Rajská zahrada Ernest Hemingway

Tohle bylo hrozné zklamání! Nesympatické až otravné postavy vyobrazené neskutečně ploše. V příběhu se vlastně nic nedělo. Pořád seděli někde v hotelovém baru pili koktejly, v lepším se šli okoupat na pláž, nebo nakoupit popřípadě se pomilovali. Něco tak špatného jsem od Hemingwaye nečekal.

Knihu jsem přelouskal jen proto, že jsem nevěřil, že to může být tak hrozné a pořád jsem čekal kdy mě ta kniha překvapí a přijde nějaký příběhový zvrat, nějaká pointa, nějaký hlubší smysl, nějaké dokreslení postav. Ale toho se čtenář nedočká.

Jednu hvězdu dávám jen proto, že se stydím dát pod jméno Hemingway méně.

Vzhledem k posmrtnému vydání je pravděpodobné, že to je celé jen nějaký hrubý náčrt, který měl být ještě rozvinut. Jako když sochař nejdříve vytesá hrubou siluetu postavy a potom dolaďuje detaily. Nějaký vysněný koncept knihy a tématu, ale pro vdechnutí nějakého kvalitního literárního rozměru Hemingway možná neměl čas, chuť nebo odvahu vzhledem k tématu jakéhosi milostného polyamorního trojúhelníku, který na tu dobu mohl být pořád dost kontroverzní. Potom takový polotovar nemá smysl číst jako plnohodnotnou knihu, ale maximálně jako zajímavost, která ovšem nenadchne.

20.04.2020 1 z 5

Manželský sex Manželský sex Jesse Kornbluth

Líbí se mi knihy, ve kterých si vás autor získá na první stránce. A tady si mě autor získal hned v první větě: "Nejkrásnější žena na světě je ta, která čte knihu." (tohle si taky myslím) A člověku napoví v jakém duchu se zbytek knihy asi bude odvíjet. A nebyl jsem zklamán ani na dalších stranách. Hlavní postavy jsou inteligentní, vzdělané, mají rozhled, žena inklinuje ke zdravému životnímu stylu, muž trochu méně, občas si dají trávu, vínko, ale vše s elegantním rozmyslem. Po náročné práci se večer David a Viktorie pokaždé téměř rituálně pomilují, s vědomím toho, že se nesmí intimně zanedbávat aby si udrželi jiskru ve svém dlouholetém vztahu. Prostě ztělesnění mé představy toho jak by měli vypadat kosmopolitní Newyorčani střední třídy. Rozhovory mezi postavami nejsou trapně plytké jak u knih tohoto žánru bývá zvykem.
Viktorie a David si žijí svoji na první pohled Newyorkskou idylku. Idylka ale není jakýsi statický stav do kterého člověk spadne náhodou a najednou v něm přetrvává. Je to neustálý proces osobního růstu, přehodnocování zajetých vzorců a posouvání se vpřed a někdy i vzad. A to vyžaduje určitý mindset, který David a Viktorie mají a i proto je jejich sexuální život i po letech skvělý a i proto ruku v ruce s otevřenou komunikací nezavírají ze strachu vrátka před novými zkušenostmi.
A jak už to tak bývá, aniž by to předem plánovali do života se jim docela náhodou dostane jiná, pro oba atraktivní žena, která jim dá příležitost otestovat jejich teoretickou sexuální otevřenost a zároveň pevnost jejich pouta. A jak už to bývá v takových nových, intenzivních situacích, neobejde se to bez různých vnitřních pochodů, které bude potřeba zpracovat.
Kniha vlastně není ani tak erotická a porno scén si v knize člověk moc neužije. Řekl bych, že jde spíše více o psychologii celého procesu. Od komunikace fantazií, otevření se tomu v reálu, zpracování studu, strachu, až po různé dojezdy a konsekvence.

Určitě si knihu přečtu někdy znovu, jen tak pro radost z dobře napsaného příběhu. Je to vlastně poprvé kdy jsem erotickou knihu přečetl až do konce, aniž bych se do toho musel nutit. Možná je to i tím, že kniha je napsána mužem a převážně o mužské fantazii.
Překvapilo mě, že autor i když je novinář a psaní ho živí, nemá ambice chrlit erotické rychlokvašky. Prý už možná další knihu nevydá, cože mě trochu mrzí. Působí to jakoby pojetí příběhu sexu ve třech v jeho mysli dlouho zrálo a když byl správný čas, tak to prostě pustil do světa. U jiných ero knih mívám právě opačný pocit, že si autor sedne ke klávesnici, zvolí si téma a čeká co z něj vyleze.
Kniha je podle mě do určité míry autobiografická, proto působí příběh tak autenticky.

Vtipná zajímavost z poděkování na straně 211: "Především ale děkuji své ženě za její svatou
trpělivost a toleranci a naší náctileté dceři za její naprosté pohrdání."

20.04.2020 5 z 5

13. komnaty Andreje Babiše 13. komnaty Andreje Babiše Luboš Y. Koláček

5 hvězd dávám jen proto, abych vyvážil iracionální antibabišovskou inkvizici, která hodnotí negativně všechno, co se otře o slovo Babiš v jiném než kritickém duchu. Každopádně si myslím, že fenomén Babiš by si zasloužil propracovanější publikaci. V knize se dost věcí opakovalo a přívětivost autora působila občas dost nepřirozeně. Celkově to působilo trochu jako rychlokvaška, kdy autor píše prostě na zakázku nakladatelství a ne proto, že by o tématu chtěl psát od srdce.

Kniha, která je napsána perem člověka, který otevřeně sympatizuje s Babišem a nesnaží se do něj kopat zprava, zleva a tahat špínu a překrucovat je ovšem osvěžující změna. Pár nových detailů z osobního života jsem se sice dozvěděl, ale jinak se zase spíše rozpitvává jeho byznys, působení v politice se rozebíralo dost po povrchu. Asi je to i tím, že v roce vydání knihy se v politice svým způsobem teprve rozkoukával. Od té doby Babiš, opozice a hejtři dost přitvrdili a všichni rozehráli úplně jinou ligu.
Takže kniha za pár let dost ztratila na aktuálnosti.

19.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Mám pocit, že teď chápu svět zase o trošku lépe. Tato kniha neskutečně rozšíří obzory.

06.11.2019 5 z 5

Anarchokapitalismus Anarchokapitalismus Urza (p)

Fuj. Při čtení knihy se mi dělalo zle. V Urzově světě bych fakt žít nechtěl a nepřál bych to ani nikomu jinému.
Za mě největší knižní zklamání a vyhozené prachy na startovači.

Vždycky když jdu s přítelkyní na výlet do přírody, tak si říkám jaké by ty výlety asi byly v Urzově světě, kde všechny pozemky jsou v soukromých rukách. Kam všude bych se vůbec nedostal, co všechno by bylo zastavěno dravými boháči jejich luxusními baráky a jak bych musel používat aplikaci pro mapy ne jen pro zorientování kam zrovna jdu a kde je co pěkného, ale taky zároveň pro zjištění po pozemku nebo chodníku jakého člověka zrovna kráčím a kterému za to zrovna musím platit pomocí chytrého telefonu. Tohle byla skutečně vize autora. Člověk si i oddechne, že žije v systému jakém žije. Samozřejmě je vždycky co vylepšovat, ale Urzův svět zní spíše jako noční můra, než zajímavá utopie.

Koho zajímají alternativy k dnešnímu systému tak doporučuji "Utopie pro realisty".

Koho zajímá reálnější interpretace dnešního "špatného" světa, tak doporučuji "Faktomluva".

21.04.2019 odpad!

Utopie pro realisty Utopie pro realisty Rutger Bregman

Ty jo po dlouhé době zase kniha, kterou jsem doslova zhltal.
Všichni pořád něco kritizují na dnešním systému, ale málo kdo dokáže nastínit nějakou alternativu. Kolikrát mi připadá že se lidi umí jen točit v překonaném kolečku kapitalismus versus komunismus a socialismus, pravice versus levice a navíc se nezmůžou. Kde je nějaká fantazie? Kniha jde za tento Status Quo a nesměle nabízí krok vpřed místo doleva, nebo doprava. Ač se kniha nezaobírá tím jak tuto vizi naplnit, umí nadchnout pro nové vize a odůvodnit proč má smysl je mít, mluvit o nich a prosazovat je.
Už málokdo si uvědomuje, že všechno v čem dneska žijeme, byla kdysi absolutně nereálná utopie a sci-fi fantazie pár bláznů. Jsem rád, že ve společnosti zase začínají zaznívat nová témata z dnešního pohledu utopického charakteru a zaznívají z úst i takových velikánů jako je Mark Zuckerberg a Elon Musk a hromady dalších.
Jde o neskutečně zajímavou knihu plnou skvělých myšlenek. Brzy ji budu muset přečíst znovu.
Jinak v USA a Nizozemí je kniha prý bestseller. Škoda že u nás nikoliv.

"Pokrok je jen realizace utopií.“ - Oscar Wilde

"Z pohledu HDP je ideálním občanem kompulzivní gambler s rakovinou, procházející komplikovaným, vleklým rozvodem, který se léčí hrstmi antidepresiv a utrácením, kdykoliv krámy něco trochu zlevní. Podle standardů HDP jsou nejhoršími rodinami v Americe ty, které skutečně fungují jako rodiny - samy si vaří jídlo, chodí na procházky po večeři a mluví spolu, místo aby ponechávaly děti napospas komerční kultuře."

"Hrubý národní produkt... měří všechno... kromě toho, kvůli čemu stojí za to žít."

21.04.2019 5 z 5

Vědomý business Vědomý business Fred Kofman

Na mě moc zaměřené na korporát a leadership, což jde úplně mimo mě. Ale pro managery, nepolíbené nějakým osobním rozvojem a vnímání světa a života a lidí kolem sebe v nějakých hlubších souvislostech a přesazích to možná může být impuls k rozvoji. Kdo už svoji cestu rozvoje vědomí započal, se podle mě nic moc nového nedozví a na nějaké opáčko je to zbytečně moc rozvleklé.

10.04.2019 3 z 5

Hlavní postava/autorka má zdravé sebevědomí, má pozitivní vztah ke svému tělu a k sexu obecně. No a je z Ostravy, mého rodného města. To je asi tak všechno co mě zaujalo.

Příběh se nečetl špatně, jen byl neskutečně předvídatelný a chyběl mi nějaký přesah. Matka rozvedená alkoholička. Sprostý, bezcitný neurotik, vodící si domů jednoho zoufalce za druhým. Autorka jako malá zažije zklamání v lásce a potom se nezletilá nechá odpanit jedním z milenců matky, aby se ještě více utvrdila ve skepsi k lásce a mužům. Pořád jsem doufal v nějakou překvapivou životní zápletku. Dával jsem tomu šanci do strany 75. Dále jsem se tou nudou už netrápil.

Marně čekám na příběh sexy šlapky, nebo nějaké sexuální bohyně, která mě ohromí třeba i zajímavým intelektem, vědomím, hodnotami, pohledem na život, na sex, na lásku... Nějaká pro kterou je prostituce třeba složitá cesta sebepoznání s příběhem s poučením nebo něco takového..
Ale příběh kde se autorka jen chválí jak je skvělá, krásná, sexy a finančně úspěšná tím, že ji nevadí roztáhnout klín s každým kdo zaštěrká penězi v kapse mě neoslovil. I když chápu, že dělat takové řemeslo a nezcvoknout se z toho musí být docela umění. Nějaká "šlapka" intelektuálka, která by chtěla napsat knihu by nebyla? :)

Dobrá kniha se zajímavým intošským a osvětovým přesahem o prostituci, která donutí k zamyšlení byl komiks "Sex není zadarmo." Doporučuji.

09.04.2019 2 z 5

Zase je dneska Zase je dneska Jiří Charvát

Konečně kvalitní, duchaplná, upřímná a vtipná poezie 21. století.

Napsána vědomím století dvacátého druhého..?

26.03.2019 5 z 5

Lullaby Lullaby Jean-Marie Gustave Le Clézio

Ty jo tohle nebylo vůbec špatné. Líbil se mi autorův styl psaní. V celém příběhu se v podstatě nic moc nestalo. Když to hodně osekám, tak je příběh o tom, že mladá slečna nejde do školy, chvíli se prochází přírodou poblíž mořských útesů, sem tam někoho potká v dobrém i méně dobrém a posléze se vrátí domů a do školy, chvíli mluví s ředitelkou, potom s učitelem a je konec.
ALE! Zároveň se toho stalo tolik! Při čtení cítíte jak vítr který vaje a hladí vás ve vlasech voní po mořské soli, jak pleskají vlny o skály a odletující kapky vody ochlazují horký vzduch, jak voní tráva po medu a bzučí hmyz, jak padají kamínky z útesu při hravém poskakování, jak vás příjemně pálí sluneční žár na kůži, jak Lullaby prociťuje lásku i výčitky ke svému otci, jak zažívá naplňující okamžiky osvobození, jak Lullaby splyne s prostorem kolem sebe a dostává se do extatických stavů... A další zvláštní detaily, které autor umí navodit neskutečně plasticky bez otravného natahování jen tak nějak lehce mezi řádky. To co jiní autoři nedokáži vyjádřit v 300 stranách, to tento autor dokázal vměstnat do pouhých 54 stránek. Tohle mě fakt mile překvapilo. Budu muset prozkoumat jeho další tvorbu.

20.03.2019 5 z 5

Invaze 68 Invaze 68 Josef Koudelka

Skvělý dílek do skládačky pochopení našich dějin. Kniha má docela velký formát 25x32cm, takže osobité Koudelkovy fotky přes celou stranu člověka doslova vtáhnou do dění a nedlouhý text pěkně dokreslí zajímavý historický kontext. Rozhodně stojí alespoň za zapůjčení v knihovně. Cítil jsem určitou hrdost za odvážlivce a rebely na fotografiích a tehdejší politické reprezentaci, že měla sílu se trochu vzepřít opravdovému diktátu, který nikomu neprospíval. Ale i pochopení k ruským vojákům, kteří si evidentně mysleli, že přijeli zachránit České soudruhy od kapitalistického spiknutí. Chápu, že v tak složité době to muselo být pro všechny dost těžké se zorientovat. Na některé paradoxně tehdejší propaganda působí ještě dnes i přes veškeré informace, které máme naservírované na stříbrném podnose.

19.03.2019 5 z 5

Anastasia Anastasia Vladimir Megre (p)

Tato kniha je docela profláknutá mezi známými. Z vyprávění jsem se těšil na knihu o blonďaté, láskyplné, éterické slovanské víle, která vtáhne čtenáře do tajů harmonického života v souladu s přírodou, zvířaty a zákony vesmíru. Jednu takovou vílu doma mám, tak jsem se fakt těšil.

První podivnosti přišly rychle. Anastasia se intimně spojila s ženatým chlapem. Biznismenem přízemních, konzumních hodnot s chatrným zdravím, kuřákem, majícím rád alkohol. Dokonce s ním počala syna v aktu zneužití a aktu nevěry, který autor překvapivě líčil jako projev pravé lásky. Jen když chcete počít syna, tak je sex opravdu plnohodnotný prožitek. Tohle je zvláštní protiklad víly, která je vylíčená jako ztělesnění duševní čistoty a uvědomělosti. Hmm co tam máme dále. Anastasia nemá přístřešek a žije volně v přírodě, protože i když je na Sibiři zima i -50°C ona může po lese běhat za zpěvu a tance nahatá, protože dokáže regulovat svoji tělesnou teplotu popřípadě ji zahřejí medvědi. Veverky ji nosí jídlo na lusknutí prsty a když se ji zachce, tak ji stačí sníst trochu trávy. Jako malou brali sokoli Anastasii na vyhlídkové lety a medvědi olizovali pokakaný zadek v rámci své péče. Ruská hrdost knihou zaznívá na každém kroku. Na závěr knihy (tam jsem se dotlačil s přeskakováním stránek) Anastasia sdělí autorovi, že bude jednou finančně velmi zámožný. (No vzhledem k prodejnosti knihy to asi trefila a jakoby to napovídalo o nastavení priorit autora. Áňa mu neřekne, že třeba transformuje své vědomí, dojde k poznání, nebo jinou šlechetnou změnu, ale řekne mu že bude pracháč hmm). V dalších dílech údajně Áňa vysvětluje technologii létajících talířů poháněných baktériemi. Omlouvám se všem skalním fanouškům Anastasie za takovou kritiku. Ač v knize sem tam zazní i něco relativně moudrého a myšlenka příběhu s hravou, moudrou vílou se mi fakt líbí, tak tohle na mě působí jako šílená slátanina. Erotická fantazie starého chlapa, který má do uvědomělosti a pochopení principů vesmíru a pravé lásky dost daleko. Kdyby to bylo alespoň literárně a slohově hodnotné když už ne myšlenkově. Pokud by to bylo celé bráno jako oddechová červená knihovna tak budiž, ale lidi o Anastasii mluví jako o knize která jim změnila život!? Kolik knih tedy přečetli? V tomto případě námitku, že jsem k tomu ještě nedozrál neberu.

Komentář byl psán s asi ročním odstupem.

18.03.2019 1 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Tuto knížku přinesla domů přítelkyně. Moc jsem si toho nevšiml, ale prý si často stěžovala, tak na tom chtěla máknout. Na knížku jsem taky mrknul abych zjistil, že si téměř nestěžuju. Což bylo super zjištění. Kultivace vděčnosti a pozitivního myšlení asi zafungovala. Každopádně kniha mě docela zaujala svojí jednoduchou a přímočarou myšlenkou ve srozumitelném podání. Pracovat na nestěžování si v národě chronických stěžovačů? To je trefa do černého pro polovinu Česka, včetně mých příbuzných. Kdo k nim má jezdit na návštěvy, když potom člověk musí celý den poslouchat jak je všechno špatně. Politici, korupce, dnešní doba, ceny, počasí, zdraví, migranti, cigáni, sousedi... fujky. Těm by ta kniha určitě pomohla. Na webu knížky jsem objevil, že mají výhodné balíčky po pěti kusech + poštovné zdarma + náramky atd. Tak jsem jich koupil rovnou pět a na Vánoce všechny s nadějí a podpůrnými instrukcemi obdaroval. Po půl roce jsem zase přijel za příbuznými. Knihy jsou netknuté a já byl opět zahlcen stěžováním.

Klišé, že opravdová změna musí přijít vždycky zevnitř se opět potvrdilo. Holt břemeno změny je na mladších generacích. Takže díky všem co na sobě makají :) Svět je fajn. Tralala.

16.03.2019 5 z 5

Vyvolávač Vyvolávač Josef Šimon

Kniha mě zaujala kvůli fotografiím Tarase Kuščynskije. Tak jsem to využil jako příležitost si po dlouhé době užít i nějakou poezii. No nejsem v tomto literárním směru žádný štamgast. Ale myslím, že kvalitu dokážu ocenit. Josef Šimon mě bohužel vůbec neoslovil. Buď jsem na tento typ poezie ještě nedozrál, nebo opravdu není moc o co stát. Nevím. A fotek Tarase je v knize všehovšudy pouze 5.

když
ty se vysvlékáš
když mi dáváš pít
živé a mrtvé vody
když stély kopretin vlají tvým olovem
když
hryžeš udidlo
v řečišti mých ker
jež oblouk rtů nadnáší
a v tobě sténám protože tvůj smích
přes roubík milostný
se podobá betonu
i flétnám
už kam bych šel
nemám už kam bych šel...

letuška krásná jako had
který mne kdysi učil líbat
podtlakem vzdychajících pat
snažila se mne ukolíbat

a ze mne šel pláč jako z ptáka zpěv
a řvaly ze mne všechny cizí zpěvy
jež jsem chtěl tělem zamlčet
v otvoru kterým oslovujeme ženy ...

15.03.2019 2 z 5

Atlas masa - příběhy a fakta o zvířatech, která jíme Atlas masa - příběhy a fakta o zvířatech, která jíme kolektiv autorů

Hned v úvodu autoři píšou:

"Ani my dva nejsme vegetariáni. Maso je pro nás
součástí našeho života, našich zvyků a naší kultury.
Proto a právě proto chceme mít maso, které chutná,
je zdravé a můžeme si ho dávat s dobrým pocitem.
Jídlo, jemuž můžeme důvěřovat."

S dobrým pocitem? Vážně?
Od ekologického hnutí jsem čekal prostě víc.

14.03.2019 1 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Za mě nejkrásnější česká pohádka a komiks. Jak příběhově, tak výtvarně.

Zapůjčeno v knihovně. Ale brzy zakoupím do sbírky. Takový poklad prostě musím doma mít :) Koneckonců jako všechny knižní poklady Pavla Čecha.

14.03.2019 5 z 5

Taras Kuščynskyj Taras Kuščynskyj Taras Kuščynskyj

Taras Kuščynskyj jehož jméno pomalu ani nevyslovím a doposud jsem nevěděl že existuje, se asi právě stal mým nejoblíbenějším českým fotografem.
Nahé ženy na nás dnes vykukují na každém rohu. Člověk je z toho až otupělý a málokteré zobrazení aktu už ohromí.
U fotografií Tarase jde ale cítit něco osobního a platonického. Jakoby fotky zachycovaly i něco z duše modelky. Možná to dělá ta černobílá fotografie a absence dokonalého retušování. Ale tajemství bude pravděpodobně tkvět v autorově upřímné fascinaci ženskou krásou a zachycení a zobrazení modelek přesně tak jak jejich krásnu vnímal on sám v jejich přirozenosti a jemnosti. Fotky mají zvláštní autentičnost.

Až jsem dostal chuť vyměnit smartphone za analogový foťák.

13.03.2019 5 z 5

Odkaz rodiny Jacksonů Odkaz rodiny Jacksonů Fred Bronson

Krásný fotografický vhled do vzestupu rodiny, kde hudba byla synonymum pro život. Z knihy číší radost, láska k hudbě, láska k rodině a velkolepý úspěch.

Při čtení/prohlížení jsem si na youtube pouštěl songy, které zrovna byly v knize zmiňovány a prošel si tak s rodinou Jacksonů cestu na vrchol song po songu, fotku po fotce, úspěch po úspěchu.

Kniha pro všechny fanoušky.

13.03.2019 5 z 5