Utopie pro realisty

Nepodmíněný příjem, otevřené hranice a 15 pracovních hodin týdně. Bregman je zapáleným kritikem technokratické doby bez „velkých vyprávění“, hodnot a ideálů. Podle autora žijeme ve společnosti, která je bohatší než kdy dříve, a přitom máme paradoxně stále méně času pro sebe a své koníčky, pracujeme mnohdy na bezesmyslných pozicích, a sociální nerovnosti se vlivem globalizace prohlubují. Není tedy čas na předefinování toho, co znamená pokrok moderní společnosti? Autor své teze podporuje množstvím odkazů na historické a jiné vědecké prameny, neomezuje se pouze na kritiku, nýbrž předkládá i řešení, která by mohla být vítaným zdrojem informací a podnětem k produktivnímu zamyšlení ohledně řešení nezaměstnanosti a sociální nerovnosti. Kniha se v Nizozemsku stala bestsellerem a vyvolala širokou veřejnou diskuzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353861/utopie-pro-realisty-Yac-353861.png 4.314
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Universum (ČR)

Utopia for Realists, 2016

Kniha Utopie pro realisty

Adies
28.08.2020

Po přečtení člověk cítí naději na změnu. A to ne jen proto, že je kniha podložena mnoha studiemi a výzkumy z praxe, ale i kvůli upřímnosti autora samotného. Úžasná kniha u které věřím, že mnoho z jejich myšlenek jsou budoucností.

"Myšlenka, že HDP stále slouží jako ukazatel prosperity společnosti, je jedním z nejrozšířenějších mýtů naší doby."

NGC6715
25.07.2020

Velmi dobře napsaná kniha. Má čtyři hlavní témata. První je nepodmíněný příjem (tím se zabývá například také kniha Dejte lidem peníze). Kniha ukazuje, že většina experimentů s nepodmíněným příjmem neskončila zahálkou, ale spíše zvýšením aktivity. Pokud někdy poklesl počet odpracovaný hodin, bylo to vetešinou proto, že se daní lidé potřebovali starat o nějakého člena své rodiny, nikoliv proto, že by nedělali nic. Kromě toho je zde i mnoho dalších tvrzení na podporu nepodmíněného příjmu. Druhá část ukazuje, že v minulosti se snižovala pracovní doba (a nikoliv díky působení trhu) a přesto – nebo spíš právě proto – ekonomika rostla. Proto více volného času může být možné. Třetí část, která je podle mě nejproblémovější, se zabývá otevřením hranic, které by podle autora mělo snížit chudobu. Nemyslím si to. Autor vychází z přistěhovalectví v Americe, které sice bylo velké, ale i tak částečně omezované a kde rozdíly mezi stávajícími a novými obyvateli nebyly tak velké, jako jsou například při migrační krizi v Evropě. O tom, zda migrace byla přínos i pro země, které přišli o schopnější lidi se autor nezmiňuje a vylidnění některých částí světa by asi také ekonomice příliš nepomohlo. Kromě toho to, že přistěhovalectví dočasně zvýšilo HDP neznamená, že mělo pozitivní vliv i dlouhodobě, což už je však hůře prokazatelné. Jsem pro podporu chudších částí světa, ale tato podpora má probíhat u nich doma. Čtvrtá část se zabývá tím, jak utopistické myšlenky změnili a mohou změnit historii a také tím, jak je pro lidi těžké přijmout nové myšlenky, když už mnoho sil investovali do toho, aby hájili ty staré. Zdůrazňuje nutnost mít připravené „utopistické“ plány, protože v okamžiku, kdy přijde krize starého systému, musí být tyto plány po ruce, aby se mohli začít uskutečňovat. Autor ukazuje, že právě takovým způsobem založili Hayek a Friedman současný neoliberalistický proud a ukazuje na to, že jednu takovou šanci jsme promarnili při krizi v roce 2008.

vendy246
30.06.2020

Zajímavé, inspirativní a pěkně napsané. Přečteno jedním dechem. Mám o čem přemýšlet.

LuckyVagabond
21.04.2019

Ty jo po dlouhé době zase kniha, kterou jsem doslova zhltal.
Všichni pořád něco kritizují na dnešním systému, ale málo kdo dokáže nastínit nějakou alternativu. Kolikrát mi připadá že se lidi umí jen točit v překonaném kolečku kapitalismus versus komunismus a socialismus, pravice versus levice a navíc se nezmůžou. Kde je nějaká fantazie? Kniha jde za tento Status Quo a nesměle nabízí krok vpřed místo doleva, nebo doprava. Ač se kniha nezaobírá tím jak tuto vizi naplnit, umí nadchnout pro nové vize a odůvodnit proč má smysl je mít, mluvit o nich a prosazovat je.
Už málokdo si uvědomuje, že všechno v čem dneska žijeme, byla kdysi absolutně nereálná utopie a sci-fi fantazie pár bláznů. Jsem rád, že ve společnosti zase začínají zaznívat nová témata z dnešního pohledu utopického charakteru a zaznívají z úst i takových velikánů jako je Mark Zuckerberg a Elon Musk a hromady dalších.
Jde o neskutečně zajímavou knihu plnou skvělých myšlenek. Brzy ji budu muset přečíst znovu.
Jinak v USA a Nizozemí je kniha prý bestseller. Škoda že u nás nikoliv.

"Pokrok je jen realizace utopií.“ - Oscar Wilde

"Z pohledu HDP je ideálním občanem kompulzivní gambler s rakovinou, procházející komplikovaným, vleklým rozvodem, který se léčí hrstmi antidepresiv a utrácením, kdykoliv krámy něco trochu zlevní. Podle standardů HDP jsou nejhoršími rodinami v Americe ty, které skutečně fungují jako rodiny - samy si vaří jídlo, chodí na procházky po večeři a mluví spolu, místo aby ponechávaly děti napospas komerční kultuře."

"Hrubý národní produkt... měří všechno... kromě toho, kvůli čemu stojí za to žít."

Fenixik
04.03.2018

Kniha z mnoha dobrými názory a řešeními, se kterými bych se dokázal ztotožnit. Autor podává téma nepodmíněného příjmu atd. čtivou formou podloženou mnoha studiemi což se mi osobně líbilo. Kniha určitě stojí za přečtení.

peedbook
03.01.2018

Budúcnosť zase krajšia ....

Rutger Bregman
nizozemská, 1988