Rajská zahrada

Román vydaný posmrtně Hemingwayovou ženou, plný autobiografických prvků o mladém spisovateli a jeho netradičním manželství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5181/big_rajska-zahrada-glO-5181.jpg 3.6115

Vydáno: , Práce

The Garden of Eden, 1986

Kniha Rajská zahrada

iva1154

Velmi bizarní příběh z pera slavného Ernesta Hemingwaye. Nedá se ani říct, že by snad po paty sahala jedné z autorových stěžejních děl Stařec a moře. A upřímně jsem tolik z tohoto díla necítila jeho "rukopis" jakoby to snad napsal někdo jiný. Ano četla jsem horší knihy - proto hodnocení 4 hvězdy.

laura
28.08.2020

Četla jsem před mnoha lety, takže už si děj moc nepamatuju. Příběh se trošku vymykal jiné autorově tvorbě, ale překvapivě mě to bavilo. Bylo to čtivé, možná maličko předvídatelné a snad i trošku jednoduché, bez hlubokých myšlenek, přesto nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo...

LuckyVagabond
20.04.2020

Tohle bylo hrozné zklamání! Nesympatické až otravné postavy vyobrazené neskutečně ploše. V příběhu se vlastně nic nedělo. Pořád seděli někde v hotelovém baru pili koktejly, v lepším se šli okoupat na pláž, nebo nakoupit popřípadě se pomilovali. Něco tak špatného jsem od Hemingwaye nečekal.

Knihu jsem přelouskal jen proto, že jsem nevěřil, že to může být tak hrozné a pořád jsem čekal kdy mě ta kniha překvapí a přijde nějaký příběhový zvrat, nějaká pointa, nějaký hlubší smysl, nějaké dokreslení postav. Ale toho se čtenář nedočká.

Jednu hvězdu dávám jen proto, že se stydím dát pod jméno Hemingway méně.

Vzhledem k posmrtnému vydání je pravděpodobné, že to je celé jen nějaký hrubý náčrt, který měl být ještě rozvinut. Jako když sochař nejdříve vytesá hrubou siluetu postavy a potom dolaďuje detaily. Nějaký vysněný koncept knihy a tématu, ale pro vdechnutí nějakého kvalitního literárního rozměru Hemingway možná neměl čas, chuť nebo odvahu vzhledem k tématu jakéhosi milostného polyamorního trojúhelníku, který na tu dobu mohl být pořád dost kontroverzní. Potom takový polotovar nemá smysl číst jako plnohodnotnou knihu, ale maximálně jako zajímavost, která ovšem nenadchne.

Boogie007
04.03.2019

U EH se nepředpokládá, a snad ani autor sám nedopouští, aby se člověk probíral knihou pouze jako pasivní čtenář. Základní věci, problémy, jsou podávány po malých dávkách , v náznacích, pak je na nás samých, jak rychle nám to "zapálí" a vytušíme, co se vlastně na stránkách děje. Jednotlivé narážky se musí poskládat do sebezapadající skládačky, ale přesto si až do konce nejsme jisti, jaký obrázek se vyloupne a nejednou jsme výsledkem ohromeni. Nedílnou součást EH a jeho prací tvoří to, co měl rád, čemu se věnoval (většinou to hrubě chlapské). To buď popisuje tak, že se stávají hlavním tématem nebo jsou prostě jen přítomny a dotvářejí osobnost hrdinů. Některé z nich přijmeme za své, alespoň po dobu čtení, některé nás zavádějí až k odmítnutí a odsouzení, ale to všechno k příběhům a k samotnému autorovi zkrátka patří.
Rajská zahrada vyšla posmrtně a působí trochu odlišným dojmem než ostatní práce. V jiných knihách je přítomna živelnost, jakýsi vnitřní neklid. V Zahradě se láska dvou mladých lidí vytrácí neobvyklým způsobem, a je nahrazena jinou, odchází do šedého neurčita. Po přečtení zůstává pocit něčeho nedokončeného a veliký otazník ... alespoň u mě ;-).

freejazz
03.02.2019

neviem, či som od Hema čítal niečo slabšie. akoby to ani nenapísal on.

mishka1976
23.10.2018

Nedočetla jsem. Vůbec jsem nepochopila, proč ta kniha byla napsána. Příběh mne nezaujal. Zbytečně rozvleklé a o ničem.

Marekh
07.02.2018

Hemingway patří mezi moje oblíbené spisovatele, četl jsem od něj už několik knih. Pokud porovnám všechny knihy, které jsem od něj četl, tak bych řekl, že tato kniha patří mezi ty slabší, které napsal. Na knize pracoval dlouho, kniha vyšla po autorově smrti. Autorův styl jsem poznal, ale tuto knihu bych hodnotil průměrně.

Vondraz
30.06.2017

čteno asi ve dvaceti a vím že jsem tím příběhem hodně žila