LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Moje první ze serie Romantické úteky. Pujcila jsem si ji hlavně proto, že se odehrává v mém milovanem Skotsku:-) takováhle typy knih čtu max.jednou do roka, ale užila jsem si to, byla to mila romanticka oddechovka. Krasne prostedi hradu, jezera, skutečnych mist (Fort William, Edinburgh...)

23.02.2023 4 z 5

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

Jedna z nejlepších knih, co jsem posledni dobou cetla. Rozsah mi vubec nevadil, spis mi bylo lito, ze končí (ať žije ctecka, tahat to v batohu..:-) Tolik zajímavého, o uhorich, o japonskych mytech, realie, do toho detektivni zapletka, osud Sary a jeji vztah s rodici, neobycejna Miju... Mam rada Murakamiho, a byl to pro me srovnatelný ctenarsky zažitek. Jdu si pořídit prvni autorcinu knihu.

19.02.2023 5 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Hodně me kniha oslovila. Sama jsem sice nedělala v supermarketu, ale taky jsem chvíli delala praci ne uplne odpovidajici, cemu bych chtela a v primem kontaktu s lidmi. A protoze maluju (koníček), zaujala me i druhy protipol pribehu - svet umeni, pohled na něj atd. Hlavní postavu jsem dokazala chapat, život umi byt boj. Skvěly poeticky jazyk nejen na zacatku každé kapitoly. Je znat, ze autorka je basnirka. Pro me uzasny literární zážitek.

03.02.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Kniha je to silna. Otevírá hned 2 temata (ne moc veřejně probrana) - pokrytectvi v církvi a "možnost" najit v sobě neco, co nechceme. A taky ukazuje, jak snadno lze morálně odsoudit člověka za to, ze "nic" neudelal. I kdyz se mi treba vic líbily knihy Vrany ci Dedina, i tak knihu doporucuji.

03.02.2023 4 z 5

Čte se to diky formě rozhovoru samo. Zajímavé věci o pachatelich vrazd, obetech, pozustalich, vyšetřování, soudech...nekdy "vtipne". Trochu jsem čekala vic info o scenarich serialu, ale i tam me kniha velmi bavila.

17.01.2023 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Silne příběhy. Nebo jejich útržky, ke kterým si moje fantazie neco primyslela. Libilo se mi, ze byly povidky lehce propojeny, jen větou, skříní... Dojemné, lehce mysteriozni. O tom, ze vzpomínky jsou casto živé. O přítomnosti s minulostí

08.01.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Kdyz tuhle knihu čtu s dvouletou dcerou, ktera je mi vším, je to "těžké". Simka svou matku miluje a obetuje pro ni vse, ac ta je na ni dost hnusná. Většinou. Ze začátku si i reknete, mela ji v 17 letech, sama byla dite...ale neni to omluva. A bohuzel je tohle skutečnost. Casto si nekdo neuvedomuje jak slovo, nebo prehlizeni ubližuje. Silná kniha

18.11.2022 5 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Krásné, dojemné, emotivní. Zakládající se na zlomku skutečnosti, která říká ze spisovatel napsal hru Hamlet par let poté, co mu zemře syn Hamnet. Celou dobu víte ze se to stane, o to víc nervy k prasknuti. A do toho se odehrava jak se jeho rodice poznali, vzali, měli děti...laskavym jazykem napsany dojemny příběh. Cist to s malou dcerkou, co spi vedle mě...

12.11.2022

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na CRo, velmi me to bavilo. Nemam moc zkušeností s A. Christie, ale diky tomuto si asi neco prectu. Klasicka detektivka, žádný krvak. Ano, ale souhlasim s níže uvedenym, že take nechápu na základě čeho to Poirot vyřešil...

07.11.2022 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Serii nekriticky miluju. Humor, postavy, situace. Tenhle dil neni pro me top (trochu mi to filmovani pripadalo jako vykradani "Vlny zlocinnosti"). Ale opět jsem se kralovsky, teda vlastně aristokraticky bavila:-)

31.10.2022 4 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Cetla jsem hned za Ke dnu, abych si pripomela návaznost. Takže beru tak, ze me zasahly obě knihy. Přemýšlela jsem hodně o skrytém symbolu nesnášenlivosti k jinakosti. K hledání sebe sama a mista, kde se citim dobře (Hana). O odlisnosti různých mist (vzdyt doktorka Borska tu zažila kulturne socialni šok). Me se kniha moc libila, i s nadechem bizaru, fataskna. Ma silnou atmosféru

31.10.2022 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Silny pribeh. Chvilema se mi chtělo hodne brečet. Jak na sebe lide byli prisni, tvrdi k detem, mozna i sobě. Jak to nemeli lehké. Zajimava sonda do lidských životů a traumat, co si neseme skrz generace. Urcite si od autorky neco dalšího prectu

04.10.2022 4 z 5

Kolčava Kolčava Eva Francová

Normálně to neni muj zanr, ale pani Francovou osobne znam a když se kniha objevila v knihovne, ze zvedavosti jsem si ji půjčila. Prvni velke plus: ilustrace (v knihach pro dospělé mi chybi). Sem tam jsem měla nejaky problém s "moc fantasy", ale celkově je kniha úžasná. Ohranicene příběhy o lécitelstcvi, vztahu k prirode, dobru i zlu v ruznych podobach. O tom, ze kdyz chceme, nikdy nejsme sami. O tom, ze toho mozna jeste hodne nevime,mezi nebem a zemi;-)

18.09.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nejsem moc na povídky, ale Murakamiho mam moc rada, takže jsem do toho šla. A moc si to užila
Téma hudby, lásky, žen, balancovani ve starším a mladším já, poezii...ani po doslovu nevíte, co je pravda a co fikce (tak jako u jiných Murakmiho knih). Nejvic se mi libili povidka o mluvící opici, asi pro podobnost s Honem na ovci (a Tancuj, Tancuj...). Povídky nutí k premysleni, vryvaji se...treba Karneval, o maskách, ďáblech v nás...

17.08.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Kniha o ničem a o všem. Parta kamarádů, které neznáme jménem, se schází v sauně, kde plkaji o běžných vecech. Až by se chtělo říct o blbostech. Akorát přitom nahodou někdy narazí na moudra a základ života. To si ale každý čtenář musi najit. A k tomu řeší, co asi může být v té ženské sauně za zdi, kde se ženy chichotaji...nebo vlastně co ze je v tom ženském světě obecne...

12.08.2022 4 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

Na skvělém dojmu ma podíl i preklad Viktorie Hanišové. Drobné osudy, příběhy, které spojuje severo fríska vesnicka, kde režim dne určuje dojeni krav. Kde každý má nějaké stinne i dobre stranky, v rodinach podiviny i premianty, co se vlastně na dojeni krav nehodi (ale některé, jako hlavní postavu ingwera, to táhne zpět). Kde nejdůležitější událostí jsou slavnosti výročí svateb, ktere musite pořádat i kdybyste zadluzili. Ale i venkov se mění, modernizuje... Jo a genius loci, déšť a vítr, hned bych se tam rozjela.

18.07.2022 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Druhý dil jsem si uzila daleko vic, zricenina hradu, cesta lesem pri hledani Kaspiana, vse bylo takové vic detailnější, popisnějsi a zaroven napinave.

17.07.2022 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Na povídky moc nejsem, ale tohle bylo spis jako 3 male romany. I kdyz už Marie Vyrova neni u policie, k vyšetřování tří případů se dostane. Opět me to moc bavilo, nejsou to Bondovky, ale "normalni" oidi. Jen poslední Nejhorší obavy, jsem jako máma neměla číst:-(

10.07.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Spolecensky roman s prvky detektivky. Pulka společensky, druhá pulka vysetrovani. Palec nahoru za vnořeni se do místa pražské čtvrti Baba, i kdyz radeji mam autorciny knihy z "divociny", pohraničí. Zajímav propojení dávné minulosti, která nas může dostihnout. Četlo se to dobře, ale úplně na zadek si z toho nesedam

03.07.2022 4 z 5

Přeskakovala jsem stránky, měla problém dočíst. Námět má sílu i potenciál, způsob psaní mě nebavil. 7 let v málo stránkách, ač se hlavní vypravěčce stane dost nemilá událost s vězením, malou dcerkou, tedy emotivně silný příběh, vůbec se mě to nedotklo. Nebylo tam psychologické dotažení pro čtenáře. Věty typu "moje maminka byla hodná", to není popis postavy, byť to říká vypravěčka v první osobě. Čekala jsem od knihy o hodně víc. Na druhou stranu chápu, že je to "takové normální čtení" a někomu se to líbí:-)

15.06.2022 2 z 5