LucinkaPevensi LucinkaPevensi komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

,, Já myslím, že je jen jeden druh lidí. Lidé.''
Přestože v příběhu vlastně o nic nejde a skutečně napínavé to začíná být až ve druhé polovině u soudu s Tomem Robinsonem, kniha se čte dobře a má jasné a nadčasové poselství. Jen tak mimochodem: tato kniha se v USA vyskytuje na seznamu banned books (zakázané knihy). Mně osobně nad tím zůstává rozum stát.

16.09.2020 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Příběh byl hluboký, nádherný a hlavně čtivý. Překvapila mě (ale ne nemile) pochmurnost a depresivní ráz knihy, u Tolkiena neobvyklý. Marný boj proti osudu a především silný závěr mě naprosto uchvátily. Tento příběh se stal mojí srdeční záležitostí, četla jsem ho na adaptačním kurzu a poskytoval mi vítané dveře do jiného světa...

13.05.2019 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přečteno asi za tři dny. Trochu to připomínalo film Franka Capry It's a Wonderful Life. Celková pointa se mi moc líbila, kniha mě dojala až k slzám.

11.04.2022 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Myslím, že nic nepopisuje dnešní svět výstižněji. Požitky, požitky... Žádné hluboké city ani trápení. Všechno je dokonale naprogramované, ,, všichni jsou teď šťastní''. Ne lidství, ale pseudolidství. A pseudoláska a pseudoštěstí. A kontrast s tím, jak to má člověk přirozeně v sobě v podobě Johna, který hledá víc, smysl toho všeho, Boha...
Pořád o té knize přemýšlím... A asi ještě dlouho budu.

07.01.2021 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Velmi emotivní příběh (plakala jsem), který má spád, ale hlavně je to krutá a nepřibarvená realita. Přišlo mi, že s dětmi se zachází jako s otroky či věcmi. Všichni by si měli zapsat za uši, že pro dítě je důležitá především rodina a ne peníze!! Velmi doporučuji k přečtení.

26.06.2019 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Tahle kniha je tak čtivá, milá a nadčasová! Rozesmála mě i rozplakala. Vyznává ty správné a opravdu důležité hodnoty. Je tam prostě všechno: víra, naděje i láska.

02.06.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafka mě naprosto dostal. Při četbě mne jímal strach jestli ze mě není taky brouk.

27.10.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Hluboká, nádherná a velice dojemná kniha se silným morálním podtextem.

12.02.2021 5 z 5

Sem přichází něco zlého Sem přichází něco zlého Ray Bradbury (p)

Zajímavé a velmi podzimní podobenství o pokušení, hříchu a zlu, ktere ve mně chvílemi vzbudilo opravdovou hrůzu. Čím více Bradburyho čtu, tím raději ho mám.

23.10.2023 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Nádherná kniha, která učí radosti ze života a ukazuje důležitost fantazie.

22.02.2021

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

Velmi čtivý a zajímavý příběh, který určitě stojí za přečtení. Pater Smolen píše velmi vtipně, ale ta hlavní myšlenka je přitom docela smutná a konec je opravdu šokující. Kněží, kteří nezpovídají a zpochybňují základní dogmata a nepotřebnost Krista v tom všem... Dědictví otců zachovej nám, Pane!

28.03.2020 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Kdybych byla o něco mladší, asi by se mi líbila více. Nicméně byla to příjemná oddychovka a moc se mi líbilo Koralinino odhodlání zachránit rodiče, přestože ona ani oni nebyli dokonalí. Mnohem lepší přístup než v jiných knihách, kde si přemoudřelé dítě řekne: ,,To nevadí, že jsou z mých rodičů fialové plyšové veverky. Stejně to byli blbečci.''

27.10.2020 4 z 5

Opona: Poslední případ Hercula Poirota Opona: Poslední případ Hercula Poirota Agatha Christie

Tak Poirot to opět (a naposledy) dokázal. I když jinak než byste si asi představovali.
Je to nádherné, čtivé, smutné a geniální.
Díky, Agatho!

17.09.2020 5 z 5

Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Lev Nikolajevič Tolstoj

O téhle knize se říká, že název Vojna a mír je podle boje proti zlu a hříchu v naší duši... A je to pravda.
Zpracovává se tu mnoho zásadních motivů a hlavně odpuštění. A vedle toho, stejně jako v Anně Karenině, láska prudká a láska trpělivá, národní hrdost, pýcha a pokora a horoucí víra. Upřímně si myslím, že nevěřící nemůže tento román plně ocenit a pochopit.
Je tu velmi, velmi mnoho postav, ale žádná není navíc a všechny jsou propracované do nejmenší myšlenky. Všechny příběhy, které se tu odehrají, mají v knize svou roli a bez nich by tato sága nebyla kompletní. Tolstoj vytvořil něco nezapomenutelného a monumentálního. Tohle dílo ve mně zanechá stopu asi už navždy.

26.01.2020 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Poměrně napínavý příběh, který je však z větší části vykradený z Hunger games. 24 lidí soutěží, o svůj život sice ne, ale nemá to k tomu daleko. Hlavní hrdinka miluje dva chlápky, ale nemůže si vybrat. A světu, ve kterém žije, vládne krutý král, takže ona chce samozřejmě udělat revoluci a vysvobodit spousty nešťastných otroků.
Tahle hlavní hrdinka je nevychovaná, tak samolibá, že i samolibě miluje a tak sebevědomá, že to musím nazvat arogancí. Její názory jsou obdivuhodně pokrytecké. Nájemná vražedkyně tvrdí, že je v každém člověku střípek dobra. A dokonce se pohoršuje nad utrácením neposlušného psa. Zabíjí pro peníze, dělá z lidských životů záležitost obchodu, což je skoro stejné jako otrokářství, proti kterému tato osoba tak vytrvale bojuje. A k tomu všemu o ní její kamarádka prohlásí: ,,Ale ty jsi v těch dolech neztratila lidskost. Nedopustila jsi, aby tvou duši strhli ke krutosti.''
Asi jí nedošlo, že mluví s nájemnou vražedkyní. Já se jen znechuceně ptám: umění nebo kýč? Odpověď na sebe nenechává dlouho čekat.
P. S. Jo a jestli se těšíte na krvavý souboj mezi nejlepšími zabijáky Erylei, máte smůlu, protože autorka většinu zkoušek přeskakuje a pořádný souboj je až na konci.

20.03.2021 2 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Winterhouse se mi četl skvěle,i když příběh byl docela předvídatelný (původ Alžběty atd.). Postavy mi přišly trochu přitažené za vlasy, ale konflikt mezi hlavními hrdiny a Alžbětin vnitřní vývoj se mi líbil. Pro cca dvanáctileté děti výborná volba.

31.10.2020 4 z 5

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Vynikající, velmi silné dílo, které ve mně bude rezonovat pravděpodobně ještě hodně dlouho. Skvěle vygradovaný příběh, který kromě minimalistické (nicméně dokonalé) kresby umocňuje také fakt, že téměř všechny postavy skutečně existovaly. Vypravěč "bůh" uran je už jen třešničkou na dortu.

18.08.2023 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Tak tentokrát mě autor velice příjemně překvapil. Mapa dní byla trochu slabší, ale tohle je svět podivných, na který jsem čekala a který mám tak ráda! Možná to bude tím, že netvoři a stvůry jsou zpět?

04.05.2021 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Autor není věřící a přesto tohle téma vystihl nádherně. Film mi pár věcí ozřejmil a je velice věrně udělaný. Konec je také bezchybný... Takový reálný a překvapivý.

26.02.2021 5 z 5

Béowulf Béowulf neznámý - neuveden

Slovy nevyjádřitelný dojem. Kdybych mohla dát hvězdiček deset, tisíc, milion... Dám je všechny. Ta touha po hrdinských činech a žádný strach ze smrti, odevzdanost do rukou Stvořitelových... Zajímavá konfrontace pohanského a křesťanského světa. Jsem unesená a nadšená unikátem raně středověké poezie. Jan Čermák odvedl vynikající práci, předmluva i další komentáře se četly dobře i mně (jsem naprostý laik) a grafiky Františka Štorma příběh výborně doplňují. Už vizuální stránka knihy je bomba, spolu s obsahovou se blíží dokonalosti.

23.02.2021 5 z 5