LuciLu - Příspěvky

V šedých tónechV šedých tónechR. Sepetys

Tak krásná, ničivá a důležitá kniha, kterou by si měl přečíst každý, aby si uvědomil, že život se může z ničeho nic změnit v něco nepředstavitelného, devastujícího, .... Přestože jsem knihu nemohla odložit, tak rozhodně nemůžu říci, že se mi kniha četla lehce. Člověku se svírá srdce každou stránkou a někdy má pocit, že ani nechce vědět, co příjde příště. A co je NEJHORŠÍ? Tohle se skutečně dělo!!!!, i když o tom řada lidí BOHUŽEL nechce ani slyšet a co je možná ještě horší, tak řada lidí o tom ani neví. Přečtěte si tuto knihu, uvědomte si nepředstavitelný milník v historii, dozvíte se o síle a soucitu, pomocí kterých mohou lidé čelit extrémnímu protivenství. Lina byla dokonalým vypravěčem. Milovala jsem, jak zachycovala veškeré dění, své pocity i pocity lidí kolem sebe skrze své umění, a přestože se situace zdála beznadějná, tak lidé vždy dokázali najít i tu nejnepatrnější naději, která jim pomohla přežít.
Dojem z knihy a pocity, které jsem měla během čtení ve mně rozhodně zůstanou hodně hodně dlouho.

05.11.2017


Dny opuštěníDny opuštěníE. Ferrante

Toto je zobrazení ženy, Olgy, a toho jak se zabývá (nebo neřeší) skutečnost, že se její manžel náhle rozhodl ji opustit. Čtenář je po celou dobu v hlavě hlavní postavy, čímž se dostává do opravdu ponurého, temného a někdy i šokujícího místa. Jsme svědky jejích nepravidelných myšlenek, halucinací, zoufalství, bolesti, hněvu.
Celý příběh (i když jednoduchý) je neuvěřitelně silný. Po celou dobu jsem měla naprosto smíšené emoce směrem k hlavní postavě (Olze). Z části jsem s ní sympatizovala, protože její situace byla strašná ale na druhou stranu některé věci, které řekla a udělala, způsob, jakým s lidmi zacházela, to bylo hodně přes čáru.
Přestože se jedná o relativně krátký román, čtení chvíli zabere - už jenom z toho důvodu, abyste mohli vstřebat emoce, které na vás tryskají.
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Je až neuvěřitelné, jak i po několika dnech musíte pořád přemýšlet o pocitech a chování Olgy.

18.07.2017