LucieT. LucieT. komentáře u knih

Listiny Aspernovy Listiny Aspernovy Henry James

Malé velké dílo Henryho Jamese. Benátky se svými kanály a gondolami jako dokonalá kulisa příběhu. Bylo by krásné číst tuto knihu právě tam. Vypočítavý vypravěč, který po celou dobu přesvědčuje nejen své čtenáře, ale i sám sebe, že nejedná nemorálně. Otázka soukromí, manipulace a bezohlednosti. Příběh o posedlosti a o tom, kam až nás zavede. Kde jsou hranice pro lásku k literatuře?

01.03.2021 5 z 5

Dějiny smrti Dějiny smrti Philippe Ariès

Není to úplně jednoduché čtení, všechny ty detaily pohřebních praktik, hřbitovů, druhů hrobek a rakví napříč časem mohou být pro čtenáře značně vyčerpávající. Co ale dělá knihu obzvláště zajímavou, jsou do kontextu začleněné odkazy a úryvky známých literárních děl. Nečekala jsem, že při čtení této knihy narazím na krále Artuše, dílo sester Brontëových, madam Bovaryovou či dokonce na Frankensteina, samozřejmě z perspektivy smrti. Opravdu úctyhodný, detailní kulturní průzkum smrti a proměna jejího vnímání v průběhu času.

25.02.2021 5 z 5

Sourozenci Tannerovi Sourozenci Tannerovi Robert Walser

Toto je přesně jedna z těch knih, kde se toho vlastně až tak moc neděje, přitom dokáže zaujmout, dokonale okouzlit a vlastně i pohltit. Kniha, kterou nečtete pro zápletku, ale pro požitek ze čtení. Především pasáže toulek přírodou jsou prostě dokonalé.
Portrét rodinny Tannerů prostřednictvím monologů vzpurného snílka Šimona, svéhlavého mladého muže, který se naprosto vyhýbá společenským poutům a konvencím, muže nespoutané, toulavé duše, jehož si přes všechny zvláštní charakterové vlastnosti nelze nezamilovat. A dokáže pobavit, vždyť pohrdá dokonce i spánkem...

22.02.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Zdá se, že se v turecké společnosti zase tak moc nezměnilo. Střet dvou mentalit, propast mezi istanbulskými intelektuály a anatolskými vesničany.
Skutečná tvář války za nezávislost, na jedné straně boj s nepřítelem, na straně druhé neznalost, nevědomost. Ovšem lidé se nikdy nezmění, pokud se nezmění i jejich prostředí. Stále aktuální.

11.02.2021 4 z 5

Kosmonaut Kosmonaut Katri Lipson

Kosmonaut je ruský příběh finské autorky podbarvený atmosférou melancholie a smutku. Tvrdá, nelítostná doba, sovětská společnost, zelňačka, čaj a vodka. Nesmělý snílek Serjoža, sebevědomý, drzý Saša a jejich příběh o snech, potlačovaných pocitech, přátelství a lásce.

08.02.2021 4 z 5

More a jed More a jed Šúsaku Endó

Šúsaku Endó opravdu umí čerpat z historických událostí. Fikce založená na skutečném příběhu, temná kniha o morální vině a zodpovědnosti za válečné zločiny. Chladné, vypočítavé postavy, z nichž každá má své vnitřní konflikty. Obžaloba války, která se tyčí nade vším. A nebyl by to Endó, kdyby nepoložil otázku víry. Pokud je to Bůh či náboženství, co lidem brání překročit tu pomyslnou hranici, co Japonci bez Boha?
(Ovšem nebude to jen záležitost Japonců, vzpomeňme na židovský masakr. Byl to Hitler, kdo jej nařídil, ale ve skutečnosti v táboře pomáhali "obyčejní" lidé. Démony lidstvo dokáže vyprodukovat opravdu snadno).

02.02.2021

Deset snů Deset snů Sóseki Nacume

Mám ráda přesně tu atmosféru, která je zde společná každému snu. Tajemná, nejasná, bez smyslu pro realitu, tak typická pro sny. Je to jako putování tajemným labyrintem. Příběhy jsou opravdu kraťoučké, ale je potřeba přemýšlet, každý sen si vychutnat a nechat doznít. A také velmi sugestivní, jejich výklad záleží už jen na daném čtenáři.

30.01.2021 5 z 5

Labyrint Labyrint Friedrich Dürrenmatt

Tuto knihu jsem si opravdu užila. Ohromující rozmanitost, jazykově silné a nápadité. Tragická groteska, absurdita a skoro až šibeniční humor. Musím vyzdvihnout hlavně závěrečnou povídku Mozek, v níž je vývoj vesmíru a lidstva podán jako myšlenkový proces lidského mozku a kde je mimo jiné člověk přirovnáván k opici, která zmutovala. Bezkonkurenční podání světových dějin!

25.01.2021 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Zakázaná láska za železnou oponou. Milostný dopis psaný ve druhé osobě. A především skvěle vykreslená atmosféra reálného socialismu, komunistické Polsko osmdesátých let, kdy stranická příslušnost a ty správné konexe ovlivňovaly téměř vše. Nejistota, strach, přijetí vlastní identity, láska, touha a ztráta. Čtivý, podmanivý příběh a velmi povedený debutový román.

21.01.2021 4 z 5

Botčan, mazlíček staré Kijo Botčan, mazlíček staré Kijo Sóseki Nacume

Sebevědomý a dalo by se říci i tak trochu nafoukaný hlavní hrdina a jeho dobrodružství. Celkem zábavný příběh ze života středoškolských učitelů v malém přímořském městečku, zabývající se tématem morálky - všichni ti rádoby vzorní, moudří a rozumní kolegové jsou ve skutečnosti mnohem falešnější než samolibý, chvástavý a cynický hlavní hrdina, se kterým nelze než sympatizovat :) Taková morální studie a komediální satira zároveň. Příjemné čtení, oproti Kokoru svěží, lehčí.

19.01.2021 4 z 5

Sen v červeném domě III Sen v červeném domě III Süe-čchin Cchao

Sen v červeném domě je vlastně takovým čínským princem Gendžim, i když samozřejmě mnohem mladším. Stěžejní čínský román, jeden ze symbolů tradiční čínské literatury a důležité dílo celé východoasijské literatury vůbec. Rozsáhlý a naprosto pohlcující příběh ze života čínské šlechtické rodiny a zároveň skvělé nahlédnutí do dávno minulé kultury. Román protkaný poezií (a změtí čínských jmen), s prvky budhismu a taoismu, čtenářská lahůdka, kterou trpělivějším čtenářům nelze než doporučit.

17.01.2021 5 z 5

Akvárium Akvárium Krisztina Tóth

Skvělý sociální komentář budapešťských padesátých a šedesátých let, kniha o životě, strádání i smrti v zatuchlých bytech páchnoucích plísní, zelím a kočkami, s notnou dávkou humoru a ironie, bez nichž by byla až příliš depresivní. Bravurně vykreslené postavy, především pomatená Eda s vytetovaným číslem na paži, která svým jednoduchým nahlížením světa dominuje celé knize. Jizvy války a chudoby, touha po lepší budoucnosti, kniha o přežití.

23.12.2020 5 z 5

Chmurdálie Chmurdálie Joanna Bator

Mozaikový román utkaný vyprávěním příběhů lidských osudů Poláků i přistěhovalců z různých zemí a poutnice Dominika, která hledá svoji "Chmurdálii", a která vše spojuje.
Kniha veselá i hořká, s tématy holocaustu, rasismu a migrace a opravdu pestrou galerií nezapomenutelných postav. Chtěla bych poznat Čajíčkové tety (a ochutnat jejich likér), předčítat knihy stařence Eulálii (a spatřit její rozsáhlou knihovnu), poznat nespoutanou Gražynku či věčně frfňající Jaďu :)
I přes absenci odstavců a přímé řeči velmi čtivá kniha.

14.12.2020 5 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Kokoro je příběh plný jemných japonských emocí. Křehkost lidských životů, hrdost, důstojnost a loajalita, příběh měnících se časů a hodnot, ale především příběh osamělosti, viny a vykoupení, který rozplétá hloubku lidské psychiky a vtáhne svou podmanivou, znepokojivou atmosférou. Kniha zdánlivě klidná a poetická, přesto tak silná a hluboká.

09.12.2020 4 z 5

Patrick Melrose II. Patrick Melrose II. Edward St. Aubyn

Nekonečná melancholie. Patrick Melrose nadále bojuje se svými traumaty a démony, tentokrát především se svou matkou. Dokonalé jazykové mistrovství, brilantní vtip, ironie, sarkasmus, velmi povedená série knih, doporučuji.

08.12.2020 5 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Pokud by snad člověk mohl mít respekt k vyšším vrstvám společnosti, tento příběh ho bezesporu dokáže nalomit. Skvělá kniha s dosti příšerným obsahem aneb co se děje pod pokličkou britské smetánky. Snobství, pokrytectví, krutost a zrada, témata nefunkční rodiny, týrání a závislosti. Kousavě vtipné, mnohdy emocionálně náročné a velmi čtivé.

04.12.2020 5 z 5

Helma hrůzy Helma hrůzy Viktor Pelevin

Vskutku asi nejoriginálnější mytologické převyprávění. Zdánlivě jednoduchý formát chatovací místnosti je ve skutečnosti velmi chytrou filozofickou a psychologickou hádankou, která rozhodně nutí přemýšlet. Je to bláznivé, matoucí, děsivé i zábavné, Viktor Pelevin je opravdu vynalézavý spisovatel, jeho osobitý styl ovšem zaujme asi jen užší skupinu čtenářů.

01.12.2020 4 z 5

Zeď Zeď Marlen Haushofer

Tato kniha je jako magnet, okamžitě vás vtáhne a jen tak nepustí. Nadčasový příběh, který přináší spoustu podnětů k zamyšlení. Jedna nevysvětlitelná situace a jedna bezejmenná žena, která až v osamění nalézá smysl života a odpověď na otázku, co vlastně znamená být člověkem. Co se stane, když všichni ostatní zmizí? Jak žít a vydržet sám se sebou? Všudypřítomné napětí na pozadí, jednoduchý, ale velmi působivý styl a především musím vyzdvihnout dokonale vykreslené chování zvířat, nevděčná kočka byla nejlepší :)

06.11.2020 5 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Vynalézavá Olenka a její příběh o přežití. Bouřlivé období postsovětské éry, nedávná historie Estonska a především Ukrajiny a jako protipól prosperující Finsko. Rodinné problémy, dárcovství, migrace, korupce, ale i touha po vlasti, lásce a rodině. Opět silná témata, ale od této autorky snad ani nemůžeme očekávat něco lehčího :)
Chytlavý, podmanivý román, který kousek po kousku odhaluje svá tajemství a nutí číst dál. Sofi Oksanen a její další skvělá kniha.

03.11.2020 5 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Příběh, kde se téměř nemluví, přesto autor dokázal vyjádřit vše. Nádherné popisy finské přírody, rozkol venkovského a městského světa, láska a nenávist, rostoucí napětí od prvních stránek až po závěrečné vyústění. Krásné, drsné a tragické. Finské Petrolejové lampy.

30.10.2020 5 z 5