Botčan, mazlíček staré Kijo

Botčan, mazlíček staré Kijo https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159136/bmid_botcan-mazlicek-stare-kijo-MCe-159136.jpg 3 13 5

Román inspirovaný Sósekiho pobytem na Šikoku, kde působil jako mladý nezkušený učitel v Macujamě, ve kterém s humorem kritizoval maloměstské pokrytectví a zpátečnictví.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Průlom (Pavel Prokop)

坊っちゃん , 1906

čtenářka86
08.10.2023 5 z 5

Velice vtipně napsáno, pobavilo mě. Protože to bylo psáno více méně podle skutečných životních zážitků samotného autora, získáte při přečtení zajímavý vhled do japonských reálií a do východního pojetí a vnímání světa. Rozhodně doporučuji.

f.enjoy69
16.09.2021 3 z 5

Kromě samotného příběhu se mi hrozně líbil překlad, který mnohde působí zastaralým dojmem, ale o to pro člověka snazší se do knihy ponořit a nasát dobovou atmosféru. Vzhledem k tomu, jaký je hlavní hrdina jelimánek, tak kniha obsahuje bezpočet vtipných momentů (např. jak Botčanovi spadly peníze do žumpy) a člověk se u ní dost nasměje.

Keyance
22.01.2021 4 z 5

Povinná četba do předmětu Japonská literatura v tomto případě nebyla tak hrozná, narozdíl od druhého povinného kousku, Gendžiho, tady jsem s hrdinou i občas soucítila, i když je pravda, že během první části kapitol o jeho učitelské kariéře mě neskutečně štval, jak dával všem přezdívky, všechny hodnotil a pohrdal jimi. Svým způsobem si část toho, co se mu dělo zasloužil. Později jsem hlavního hrdinu začala mít mnohem raději, jak se začalo ukazovat, o kolik jsou od něj horší ti profesoři, kteří umějí jednat s lidmi. Díky knize jsem si pokládala mnoho otázek a vedla s ní polemiku.

7/10

LucieT.
19.01.2021 4 z 5

Sebevědomý a dalo by se říci i tak trochu nafoukaný hlavní hrdina a jeho dobrodružství. Celkem zábavný příběh ze života středoškolských učitelů v malém přímořském městečku, zabývající se tématem morálky - všichni ti rádoby vzorní, moudří a rozumní kolegové jsou ve skutečnosti mnohem falešnější než samolibý, chvástavý a cynický hlavní hrdina, se kterým nelze než sympatizovat :) Taková morální studie a komediální satira zároveň. Příjemné čtení, oproti Kokoru svěží, lehčí.

Teckovana
21.05.2020 3 z 5

Zpočátku úsměvné vyprávění o nezkušeném gymnaziálním profesorovi postupně graduje spolu s intrikami pokryteckých kolegů a provokatérských studentů. Vcelku zajímavá novela, i když kvalit Polštáře z trávy a Sanširóa jistě nedosahuje.

zfilmováno japonská literatura

Sóseki Nacume