Botčan, mazlíček staré Kijo

Román inspirovaný Sósekiho pobytem na Šikoku, kde působil jako mladý nezkušený učitel v Macujamě, ve kterém s humorem kritizoval maloměstské pokrytectví a zpátečnictví.

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159136/big_botcan-mazlicek-stare-kijo-0WB-159136.png 3.710

Vydáno: , Průlom (Pavel Prokop)

坊っちゃん Boččan, 1906

Kniha Botčan, mazlíček staré Kijo

f.enjoy69

Kromě samotného příběhu se mi hrozně líbil překlad, který mnohde působí zastaralým dojmem, ale o to pro člověka snazší se do knihy ponořit a nasát dobovou atmosféru. Vzhledem k tomu, jaký je hlavní hrdina jelimánek, tak kniha obsahuje bezpočet vtipných momentů (např. jak Botčanovi spadly peníze do žumpy) a člověk se u ní dost nasměje.

Keyance

Povinná četba do předmětu Japonská literatura v tomto případě nebyla tak hrozná, narozdíl od druhého povinného kousku, Gendžiho, tady jsem s hrdinou i občas soucítila, i když je pravda, že během první části kapitol o jeho učitelské kariéře mě neskutečně štval, jak dával všem přezdívky, všechny hodnotil a pohrdal jimi. Svým způsobem si část toho, co se mu dělo zasloužil. Později jsem hlavního hrdinu začala mít mnohem raději, jak se začalo ukazovat, o kolik jsou od něj horší ti profesoři, kteří umějí jednat s lidmi. Díky knize jsem si pokládala mnoho otázek a vedla s ní polemiku.

7/10

LucieT.

Sebevědomý a dalo by se říci i tak trochu nafoukaný hlavní hrdina a jeho dobrodružství. Celkem zábavný příběh ze života středoškolských učitelů v malém přímořském městečku, zabývající se tématem morálky - všichni ti rádoby vzorní, moudří a rozumní kolegové jsou ve skutečnosti mnohem falešnější než samolibý, chvástavý a cynický hlavní hrdina, se kterým nelze než sympatizovat :) Taková morální studie a komediální satira zároveň. Příjemné čtení, oproti Kokoru svěží, lehčí.

Teckovana
21.05.2020

Zpočátku úsměvné vyprávění o nezkušeném gymnaziálním profesorovi postupně graduje spolu s intrikami pokryteckých kolegů a provokatérských studentů. Vcelku zajímavá novela, i když kvalit Polštáře z trávy a Sanširóa jistě nedosahuje.