Dějiny smrti

Dějiny smrti jsou jedním z vrcholných děl moderní francouzské historiografie. Philippe Aries je sepsal po dvacetiletém shromažďování literárních, archeologických, obrazových i liturgických pramenů stejně jako spisů úřední provenience. Výsledek jeho snažení představují fascinující dějiny vztahu člověka ke smrti, jenž se zformoval na rozhraní antického a křesťanského světa a přetrval hluboko do 19. století. Aries plasticky a téměř vyčerpávajícím způsobem zachytil historické proměny evropské mentality ve vztahu k různým podobám umírání. V centru jeho zájmu stála problematika dějin pohřebního rituálu, vzniku hřbitovů a jejích vizuálních proměn, vztahu člověka k mrtvému tělu či lékařských přístupů ke smrtelné agónii. V duchu francouzského dějepisectví školy Annales podrobně zkoumal způsoby jednání a uvažování v posledních okamžicích života, a to jak v elitním prostředí panovníků a aristokracie, tak ve světě měšťanů a venkovanů. Barvitým pramenem pro zachycení těchto mentálních představ mu byly testamenty a pro mladší období nejrůznější deníky a jiná memoárová literatura. Protože v křesťanském světě smrtí život nekončí, musel se systematicky dotknout i dobových názorů – a jejich proměn – na posmrtný život: poslední soud, očistec a naděje na věčnou spásu. Ačkoli je nejrozsáhlejší část Ariesova textu věnována dějinám středověku a raného novověku, přesto jeho kniha nepostrádá ani úvahy o podobách smrti v moderním světě. Srovnávání předmoderních a dnešních představ vyznívá poněkud tristně, neboť během mnoha staletí došlo k výraznému odindividuálnění smrti, k zatlačení smrti a umírání na okraj zájmu společnosti a k „uvěznění“ smrti do neosobních nemocnic. Pročítání Dějin smrti rozhodně není snadnou záležitostí. V mnoha ohledech nás totiž nutí přemýšlet o podstatě lidského života a ztrátě úcty k jeho bolestné podobě – ke smrti, jež uzavřením nemocnic v době koronavirové epidemie získalo netušený rozměr....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449222/dejiny-smrti-QOo-449222.jpg 4.476
Literatura světová, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Argo

L'Homme devant la mort, 1977

Kniha Dějiny smrti

bejan
12.08.2020

Tato kniha vychází v češtině podruhé a tentokrát v jednom svazku. Je to vynikající práce francouzského historika na téma smrti v naší západní kultuře. Čtenář se dozví překvapivá fakta o chápání a vnímání smrti u našich předků (v porovnání se současnou tristní situací), o způsobech pohřbívání, o hřbitovech a vůbec o všem, co se smrtí souvisí. A co my všichni nesprávně, a k vlastní škodě, vytěsňujeme ze svých životů. Důležitá kniha.

martinah9
10.08.2020

vyborna kniha, jedna z klucovych na tuto tematiku a jedna z tych, na ktore clovek nezabudne ani po rokoch, v antikvariatoch prakticky nezohnatelna, kedze malokto je ochotny ju posunut dalej, tento mesiac vyslo konecne po 20 rokoch nove vydanie

Dandulka
29.11.2018

Mnohem lépe čtivé než první díl. Jeden bez druhého nemá smysl číst.

Dandulka
29.11.2018

Trochu moc popisné, ale číst se to dalo.

Jaru66
31.10.2015

Výborná a dobře čtivá knížka popisující, jak se měnilo vnímaní smrti a vše s ní spojené od raného středověku do současné doby. Veškeré informace jsou podloženy dobovými prameny většinou závěti. Četba mě bavila, člověk zjistí, že o některých věcech neměl ani tušení. Knížka nutí k přemýšlení a utváří ucelenější obraz o mentalitě tehdejší společnosti.

Alice Chytra
06.07.2013

Spolu s prvním dílem velmi zajímavé počtení, jak byla vnímána smrt v běžném životě a to se pak odráželo i v umění. Obě publikace jsou odborné, ale zároveň čtivé. Kapitoly jsou prokládány příklady z literatury i umění.
Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco blíže o smrti jako součásti života :-)

Vladař
Vladař