Sen v červeném domě III

Poslední díl románu, velké encyklopedie čínského života a kultury 18. stol.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109357/sen-v-cervenem-dome-iii-109357.jpg 4.824
Vydáno, Odeon

Chung Lou Meng 红楼梦, 1791

Kniha Sen v červeném domě III

LucieT.

Sen v červeném domě je vlastně takovým čínským princem Gendžim, i když samozřejmě mnohem mladším. Stěžejní čínský román, jeden ze symbolů tradiční čínské literatury a důležité dílo celé východoasijské literatury vůbec. Rozsáhlý a naprosto pohlcující příběh ze života čínské šlechtické rodiny a zároveň skvělé nahlédnutí do dávno minulé kultury. Román protkaný poezií (a změtí čínských jmen), s prvky budhismu a taoismu, čtenářská lahůdka, kterou trpělivějším čtenářům nelze než doporučit.

TipsyChipsy
08.05.2018

Kdybych si měla vzít na pustý ostrov jedinou knihu, byla by to tato trilogie. Příběh je tak bohatý na všechno, že bych ho mohla číst hned od začátku. Je tam krásný jazyk, poezie i realita, spousta postav, skvěle popsané charaktery, autentické prostředí staré Číny, rodinné příběhy i nadpřirozené prvky budhismu a taoismu. Tímto třetím dílem autor skvěle zakončil celou ságu. Poklidný děj předchozích částí se zrychlil, přišly těžké pohromy, závěr byl překvapující. Ukáže se, jakou roli hrály některé postavy, vrátil se motiv kamene, který celý příběh v prvním díle uvedl a i na závěr ho zakončuje. Kniha je tak komplexně promyšlená a krásná, až to bere dech. Autor jí obětoval svůj život a v vložil tam i historii své rodiny. Je to dílo staré 250 let a je stále moderní.

wooloong
26.07.2016

Nemůžu si pomoct. Celou trilogii jsem před lety zhltla za pár dní. Autentický náhled do historie jedné rodiny a také do historických reálií jedné vzdálené země byl dokonalým čtenářským zážitkem.

bukiet
19.03.2013

Posledních 40 kapitol velkolepého románu, které, jak se tvrdilo, už nejsou z pera mistra Cchao Süe-čchina (tady uváděného v transkripci Xueqin Cao). Ale pokud lze občas věřit Wikipedii, tak už je všechno jinak a Cchao Süe-čchin je autorem všech 120 kapitol.

vitavita
11.03.2012

Náročné na čtení, ale zajímavé, neboť nic podobného u nás nevyšlo.