Lori_S Lori_S komentáře u knih

Jánošíci s těžkou hlavou Jánošíci s těžkou hlavou Lubomír Smatana

Dávám hodnocení 3,5. Téma je výborné a lidem, kteří o Slovensku nic nevědí, ukáže zajímavé věci. I samotní Slováci by zde mohli brát ponaučení, avšak některých bludů se prostě nedá zbavit, tak už to holt bývá.
Co mně na knize vadí je autorův styl psaní. Přišlo mi, že místy je text zbytečně nastavovaný a humor poněkud šroubovaný. Má několik slovních patternů, které v drobných obměnách používá napříč celou knihou, např. za řekou Moravou, na pravém/levém břehu Moravy pro vymezení hranic s ČR apod. A čím mě znechutil nejvíc bylo nesprávné a hojně se vyskytující slůvko (sic!). Ani jednou jej nepoužil dobře... V některých věcech mohl jít víc do hloubky; překvapilo mě třeba, že v kapitole o slovenských Maďarech se ani jednou nezmiňuje o Trianonu nebo absolutně opomenul celounijní práva menšin. Přitom prostor na to byl a leccos by to (zvlášť lidem z ČR, kteří o tomto zpravidla vůbec netuší) objasnilo.

28.12.2015 3 z 5

Muž, který rozuměl hadí řeči Muž, který rozuměl hadí řeči Andrus Kivirähk

Toto bylo zatím to nejlepší, co jsem si na téma pokřesťančování (jak se to sakra řekne česky) přečetla. Strhla jsem necelou hvězdičku za hodně neuvěřitelné věci typu vši, lidoopi nebo medvědí milenci, chápu, že to nejspíš vychází z jejich pověstí, ale zkrátka už mi to přišlo moc. Jinak je to výborná věc, pořád se tam něco děje a vůbec to nedopadne tak, jak by jeden chtěl.
PS: toho Leemetova dědka chci! :)

25.12.2015 4 z 5

Krkavčí láska Krkavčí láska Peter Wawerzinek

Nehodnotím, chybí mi cca poslední třetina. Knihu jsem měla rozečtenou několik měsíců, ale vždycky jsem přečetla pouze pár stránek a odložila, přišlo mi to strašlivě nudné.

22.12.2015

Palestina Palestina Joe Sacco

Sacco má specifický styl humoru (=vyschlý jak mrtvola za topením) a kresba by určitě mohla být propracovanější, místy mi aktéři dost splývali. Palestina je o... Palestincích, čiže uprchlících ve své vlastní zemi. Kniha stojí na rozhovorech se skutečnými lidmi, kterým je denně pácháno příkoří. Lze tedy autorovi vyčítat nedostatek objektivity? Těžko. Je zde spousta textu (božínku), čiže to není jen tak na listovačku u kávičky, ale je třeba číst. A to je fajn.

U tohoto tématu je blbé to, čtenář prostě fandí jedné straně, a když se někdo vytasí s jiným názorem/pohledem/postojem, tak je oheň na střeše, že :) Takže jste-li pro osvobození Palestiny, bude se vám kniha líbit, podporujete-li vznik Izraele, asi moc ne.

07.12.2015 5 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Tohle bylo skvělé! Ubrala bych půlku hvězdy za první povídku, protože mi hlavní osoba přišla zbytečně přeafektovaná, ale jinak se tento exkurz do života čtyřprocentní menšiny četl takřka sám.

06.12.2015 5 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Nehodnotím, přečetla jsem asi polovinu a odložila, nebavilo mě to.

28.11.2015

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy A vo Viedenskom lese stále stoja stromy Elisabeth Åsbrink

Uf, co k tomu napsat... Kniha skvělá, žádný patos. Je postavená na dopisech židovské rodiny, které se podařilo dostat syna pryč z Vídně před začátkem války. Spousta zoufalosti, planých nadějí a doufání v nemožné společně s uvedením historických reálií a odkazů na současnost (věděli jste, že zakladatel IKEA byl nácek?) tvoří dohromady výborné dílo. Tak dobré, že se těžko čte na jeden zátah, ty dojmy jsou velmi silné. Nejhorší na tom všem je, že vidíme, jak se civilizace a lidé nemění. Ostatně citát z přebalu: Rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem "horšej rasy" nahradila "cudzia kultúra".

14.11.2015 5 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Výborné! Jednu hvězdu jsem teda ubrala podobně jako už někdo přede mnou kvůli mudrování nad přijatelností prostituce v dodatcích. Kdyby tam radši vysvětlil, co je to lovení vodníka :)

06.11.2015 4 z 5

Zlomek celku Zlomek celku Steve Toltz

Nějak se pořád nedokážu rozhodnout, zda bych chtěla mít tatu jako tady Jasper Dean... Skvělá kniha, příšerně dlouhá, písmena jsou navíc docela malá, tak to vůbec neubíhá, ale rozhodně to stálo za to.

02.11.2015 5 z 5

Kniha bolesti Kniha bolesti * antologie

Průměrný soubor povídek - některé skvělé, člověk by si tolik přál pokračování, a jiné dlouhé a nudné.

02.11.2015 3 z 5

Mušle Mušle Hana Oboda Kolaříková

Příběh zároveň krásný i smutný, prostě výborný počin.

01.09.2015 5 z 5

Umenie sovietskej kuchyne Umenie sovietskej kuchyne Anya von Bremzen

Bodaj by všecky učebnice dějepisu vypadaly takto :) Ze začátku jsem měla trochu problém se v textu orientovat, přišlo mi, že se skáče od jednoho k druhému, ale pak se to poddalo a bylo to už jenom fajn. Spousta jídla, spousta zajímavých historek a osudů a spousta dobových reálií pěkně pokupě. O Sovětském svazu a jeho obyvatelích jsem se přečtením této knihy dozvěděla víc než ze všech dokumentů dohromady.

28.08.2015 5 z 5

Tri brehy Dunaja Tri brehy Dunaja Pavol Boroš

Skvělé téma, ale nedobře zpracované. Historický román si představuju poněkud plnější historických reálií, děj by se dal shrnout jako Maďar miluje Slovenku, Slovák Češku a Čech Slovenku, někomu se to líbí, někomu ne. Autor navíc nemá moc dobrý styl vyprávění, s výjimkou několika dobrých míst, kde se řeší právo na sebeurčení (Slováků i Maďarů), je děj dost nudný.

12.08.2015 2 z 5

Osem mesiacov pred tým Osem mesiacov pred tým Pavol Boroš

No, od tohoto autora si už nikdy nic nepřečtu. Myšlenka (stejně jako u předchozího dílu) výborná, začátek slibný, ale pak je to dost děs. Celé je to takové roztahané, místy dost křečovité, přitom by se z tohoto tématu dalo vytěžit tolik. Pro toho, kdo nečetl předešlý díl, bude poměrně těžké orientovat se v postavách a jejich myšlení.

12.08.2015 2 z 5

Zem, zem! Zem, zem! Sándor Márai

Výborná sonda do života v Maďarsku od konce války po autorovu emigraci. Odkazy na další maďarské spisovatele nebo umělce, jakož i různé historické narážky ukazují na obrovský Máraiův rozhled a z prostých pamětí tak dělají velmi zajímavé dílo.

03.08.2015 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Četla jsem ho o samotě v jednom penzionu, kde skřípaly podlahy nade mnou a nešlo mi zavřít okno, takže celou noc dělalo takové divné zvuky. A docela to zapůsobilo, měla jsem pak strach usnout :) V hodnocení bych strhla půl hvězdičky za velké množství postav, ve kterých se poněkud těžko orientuje, jinak kniha parádní. I když kdo je vrah je jasné celkem brzo.

16.05.2015 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jsem na straně 729 a už mě to fakt nebaví. Nic se tam pořádně neděje a pokud ano, celkem rychle to zabije další text. Nemůžu říct, že se jedná o slovní vatu, naopak popisy všeho možného jsou svým způsobem zajímavé, ale je jich zkrátka moc. Charaktery postav jsou jasné prakticky od začátku a kdyby se alespoň tomu přizdisráčovi Williamovi něco stalo, třeba by je někdo načapal a zostudil, mohlo to přispět k lepšímu hodnocení. Takto to není nic jiného než stovky stran nudy.

25.04.2015 2 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Ze začátku poněkud nudné a člověk aby si zrobil infografiku vztahů postav, ale už jen za ten konec to stojí za přečtení.

21.03.2015 5 z 5

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Podprůměrné slohové cvičení žáka ZŠ.

30.12.2014 1 z 5

Neverné ženy neznášajú vajíčka Neverné ženy neznášajú vajíčka Uršula Kovalyk

Nebojme se feministické literatury! Omylem jsem si koupila několik knížek z této edice Aspektu a přiznám se, že jsem k nim přistupovala trochu s předsudky. Nebylo to ani nudné, ani feministické, ani otravné, nýbrž výborné, četlo se to samo. Taktéž i Travesty šou.

30.12.2014 5 z 5