Palestina

kniha od:

Palestina obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Za první intifády, v letech 1991 a 1992, strávil Joe Sacco dva měsíce s Palestinci na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na cestách si dělal poznámky a po návratu do Spojených států napsal a nakreslil komiks Palestina, v němž citlivě a přitom s humorem vylíčil, jaké je to žít, pracovat, cestovat, mít děti, přežívat a umírat jako Palestinec. Palestina je reportáž, ne politická polemika, Sacco v ní nenavrhuje žádná snadná řešení (ba vůbec žádná), jen dokumentuje bolest a utrpení lidí způsobem, jaký vám tradiční média jen těžko zprostředkují....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6434/palestina-rwc-6434.jpg 453
Žánr
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art
Orig. název

Palestine, 2005

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Palestina

Přidat komentář
R47
02. února

Výborně zpracováno. Ale vadí mi ta jednostrannost. Přece jen je to novinařina a ne "beletrie". Takže dávám jednu hvězdu dolu.

lencin
27.08.2020

Vynikající komiks. Nehledá a nenabízí řešení, jen neuvěřitelně silně popisuje (a vystihuje) situaci uprchlíků a vůbec život Palestinců.
Izrael a okupovaná území.
Neuvěřitelně silné.
Olivovníkové háje.
(2007)


keny
18.05.2020

To je těžké hodnocení. A ono ani nejde zhodnotit, kde je pravda, protože tento konflikt se táhne co svět světem stojí. A nelze objektivně posoudit, na čí straně je větší vina, jestli na straně arabského státu nebo židovského národa. A ani o to na základě tohoto komiksu nejde. Navíc od napsání knihy už uplynul nějaký čas a situace už je zase trochu jiná. Po mé návštěvě Izraele v minulém roce se mi zdá, že je relativně nejklidnější a nejbezpečnější, ale zítra může být vše jinak. Nejsem znalcem v této otázce, píšu je pocitově, jak na mě kniha působila. Jsem ráda za Saccovi reportáže a zprostředkování života odsunutých obyvatel Palestiny. Prostě nic není černobílé ( i když tento komiks ano :-)

JaSn
05.10.2019

Přiznám se, že kresba mě příliš nenadchla - hlavně zpočátku mi přišla vyloženě nepříjemná. Stejně tak mě občas dost iritoval sám autor, tím, že působil spíš jak nějaký lovec senzací, než jako seriózní novinář. Na druhou stranu velmi oceňuji, že se mu podařilo zachytit mnohé šokující skutečnosti, o kterých se navíc v té době příliš nevědělo. Tíhu života pod izraelskou okupací, těžkosti a omezování, která si člověk jen stěží dovede představit. Při čtení vás mnohokrát napadne, jak je vůbec možné takové podmínky vydržet... A vůbec nejsmutnější na tom je, že to, co vidíme v knize, je stále aktuální.

JanaPav
01.12.2018

Komiks, který má mimořádnou výpovědní hodnotu, protože zobrazuje něco, o čem svět neměl do té doby ani tušení (vycházel nejprve na pokračování v 90. letech). Autora si velice vážím za to, že se nebál vyjít na světlo s něčím takovým, jako je skutečný život v Palestině, přestože musel vědět, že bude následovat i smršť pěkně nepříjemných reakcí...

Kresba zpočátku působí nepříjemně, časem si ale zvyknete, samotný obsah knihy vás však bude deptat po celou dobu. I když o izraelsko-palestinském konfliktu něco málo vím, takže mě některé věci nepřekvapily, to obrázkové zpracování na mě zapůsobilo opravdu hodně silně. Není to příjemné čtení, ale nelituji, že jsem po knize sáhla, a určitě ji doporučuji k přečtení. Bohužel mnohé z toho je stále aktuální a četba podobných knih pomůže alespoň některým čtenářům pochopit, co se tam doopravdy děje, proč Palestinci tolik vyjadřují nespokojenost, nebo proč se občas uchylují až ke krajnímu řešení... když si uvědomíte, v jak zoufalých podmínkách jsou ti lidé nuceni žít, že si sahají už na samé dno... mají plné právo cítit se utiskovaní. Jediným mírovým řešením by bylo ukončení okupace a vytvoření samostatného palestinského státu (a právě o tohle Palestinci usilují). Jenomže vůle musí být vždy na obou stranách, a na straně Izraele, tedy okupanta, bohužel chybí...

Autor to čas od času odlehčuje ironickým (a také sebeironickým) humorem, což se mi docela líbilo. A že píše jednostranně, jak se tu někteří pohoršují? Možná by nebylo od věci uvědomit si, o kom ta kniha má být a jaký je její název... navíc pohled druhé strany konfliktu vídáme a slýcháme v médiích neustále - a to nikomu z těch kritiků nepřijde nefér, že sdělovací prostředky dosti výrazně straní Izraeli? Voláte i v tomto případě po větší objektivitě, nebo vám to přijde normální a v pořádku? Autor právě tohle vysvětluje v poslední kapitole - izraelský pohled na věc zná každý.
Jinak textu je v komiksu hodně, ale to rozhodně nepovažuji za žádné mínus (text sice působí trochu nahuštěně, ale to není podle mě až tak podstatné).
Dávám nejvyšší hodnocení a doporučuji k přečtení. Ať už se rozhodnete pro tuhle, nebo jakoukoli jinou knihu, která vypovídá o letitém konfliktu palestinskýma očima, určitě si rozšíříte obzory a umožní vám to udělat si komplexnější obrázek o izraelsko-palestinském konfliktu.

MCGinger
09.08.2018

Zajímavý pohled na situaci z druhé strany, než se obvykle objevuje v médiích. Vzhledem k tomu, že se opírá o svědectví jednotlivců, tak nemusí být zcela objektivní, ale rozhodně stojí za to přečíst.

CorneKraan
06.01.2016

Není úniku - platíme za násilnosti svých předků…

přemýšlel jsem co napsat, ale tenhle citát asi vysvětluje vše…

a důsledek?
http://mfa.gov.il/MFA/ForeignPolicy/Terrorism/Palestinian/Pages/Wave-of-terror-October-2015.aspx

martinstefko
09.12.2015

Joe Sacco není krutý, není tvrdý, není brutální. Joe Sacco pouze dokáže dokonale vystihnout realitu. A informace podává takovým způsobem, že mu věříte. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/12/1056-palestina-95.html

1