Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Blues Mrtvého muže Blues Mrtvého muže Ray Celestin

V Blues mrtvého muže sledujeme několik dějových linií. V jedné z nich dvojice detektivů od Pinkertonů Michael Talbot a Ida Davisová pátrá po zmizelé dědičce rodinného impéria Van Harenů. V další gangster Dante Džent pozváný do Chicaga samotným Al Caponem aby prošetřil problém s otráveným alkoholem, který ohrozil nejen čelní představitele města ale i samotného šéfa podsvětí. Ve třetí lince vystupuje fotograf Jacob Russo pracující příležitostně pro policii, který se na vlastní pěst pustí po stopě případu zabitého a zohaveného druhořadého gangstera. Čím víc se jednotlivý aktéři prokousávají tajemstvími, které obklopují jednotlivé případy, tím víc všechna vlákna směřují ke stejnému prameni zločinu.
Ray Celestin dává ale nahlédnout na dobové Chicago nejen z té gangsterské stránky, ale zobrazí i aspekty rasové nebo hudební. Zejména vývoj a pronikání jazzu do širší veřejnosti z pohledu Louise Armstronga. Tenhle úhel pohledu dokresluje celkovou atmosféru časů Al Capona aniž by příliš odváděl pozornost od detektivních linek.
Předchozí knihu (Sekerníkův jazz) této série (City blues) jsem nečetl, takže nemůžu porovnat, ale tenhle detektivní román mi dal vše, co jsem od gangsterského Chicaga očekával.

Ukázka:
„Dvacet pět kočárů jenom na pugéty,“ řekl strážce. „Taky třicet limuzín. Povídal Sbarbaro, že ten průvod bude půl třetího kilometru dlouhej.“
Dante přikývl. „To není pohřební průvod, to je přehlídka srazu absolventů.“
Ozbrojenec se zasmál a Dante si představil tu komplikaci v dopravě, kterou procesí způsobí, protože zavřeli čtyřiadvacet kilometrů silnice mezi Sbarbarovou provozovnou a hřbitovem na Mount Carmel.

09.01.2020 5 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

Citát:
DIVOKÉ DEVADESÁTKY
Tenkrát se nosila křiklavě barevná saka
A do mokasínů bílé ponožky
Hlavám kraloval účes ala Jarda Jágr a kdekdo nosil zlatý řetěz
Kdekdo byl ostatně podnikatel
Včetně vrahů

Knížka je souhrnný pohled na kauzy a zločiny po roku 1989, jak se závažná trestná činnost vyvíjela v divokých devadesátých letech i po roku 2000. Nejde o velké pitvání jednotlivých velkých kauz té doby, spíše jejich stručné shrnutí s hlavními rysy. Bohužel k závěru knihy ubývá poutavost, případy jsou uváděny ještě více povrchněji. Naopak bohužel přibývá moralizování, vyzdvihování důležitosti novinářské práce v boji se zločinem (samochvála) a najdeme tu i malé politické školení. Spíše by této tenké knížce slušelo o trochu více rozvést trestnou činnost z devadesátek. 70%

28.10.2019 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Lars je sympatický grázl, který trousí vtipné hlášky, poslouchá Metallicu a pod rouškou soukromého detektiva dokáže na zakázku vytvářet kompromitující okolnosti, ku prospěchu svých klientů. Tohle je opravdu řízná krimi (z Prahy) a na české poměry dost dobrá, hovorová čeština je naservírovaná v solidním poměru, takže ji překousne i severomoravák jako já. Detektivní linka není nijak závratná, vlastně se samotné pátrání jen párkrát protáhne příběhem, protože spoustu práce má Lars s přípravou podrazu na zakázku a finálové odhalení mu tak nějak spadne do klína samo. Celkově je to ale zábavné a zároveň napínavé čtení a doufám, že tajemný Daniel Gris neřekl své poslední slovo a brzo vyrukuje s dalším skvělým thrillerem.

18.12.2018 4 z 5

Pátý svědek Pátý svědek Michael Connelly

Netušil jsem, že mě tohle drama ze soudní síně zaujme a strhne. Žádné akční pasáže v knize nejsou, přestřelky se konají pouze slovní, mezi advokátem Hallerem a státní zástupkyní u soudu, přesto je to napínavé, poutavé čtení. Michael Connelly prostě umí psát.

18.02.2022 5 z 5

Loučení s Lennoxem Loučení s Lennoxem Raymond Chandler

Pomalý rozjezd, hodně pomalý rozjezd. Víc, než detektivka je to zpočátku vyprávění soukromého očka Marlowa o tom, jak se motá od jedné záležitosti k druhé a dostává se do nepříjemných situací. Příběh se opravdu mnohdy táhne jako čerstvý med, až v poslední třetině knihy začíná být jasné, proč Marlowe chodil kolem horké kaše, děj nabírá obrátky a spěje k překvapivému závěru. Z Chandlerových detektivek tuhle řadím mezi ty slabší, ale stejně obdivuji, jak dokázal svým osobitým, barvitým stylem popsat éru Ameriky padesátých let.

05.04.2021 4 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Infico upoutalo mou pozornost od první do poslední stránky, vždy když jsem musel knihu odložit, jsem se těšil, až se k ní vrátím. Autor dokázal pokaždé odměřit přesnou dávku napětí, akce i humoru a servírovat v příběhu nenuceně v pravý čas. V jisté chvíli mě hodně pobavila inspirace jednou českou politickou aférou (kabelky). Po devíti letech je tohle teprve druhá kniha, kterou jsem od Petra Heteši četl a zjevně jsem udělal chybu, ten skluz budu muset dohnat…

12.02.2021 5 z 5

Krutý osud Krutý osud Dan Simmons

Třetí Kurtzův výstřel a znovu trefa do černého, akce, napětí, špetka humoru, prostě jsem se opět při čtení královsky bavil. Není to žádná novinka, Joe Kurtz je v Krutém osudu po krk ve sr…, postřelí ho, má na krku šibeniční termín vyšetření mafiánské zakázky a čím víc kolem sebe kope, tak se propadá ve svém osobním septiku hlouběji. To by ale nebyl ten pravý buffalský čmuchal bez licence, aby všem nakonec nenakopal do pr…, nebo ne?

24.11.2020 5 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Connelly je mistr krimi a detektivní literatury. Nepotřebuje šokovat brutální vraždou na místě činu, nemusí prokládat děj popisem akčních scén ani použít překombinovanou zápletku s nespočtem zvratů a přeci mě jako čtenáře připoutá ke knize od první po poslední stránku.
S Harry Boschem jsem vždy v té nejlepší společnosti a dokazuje to i kniha Hořící pokoj, kde vyšetřuje dva staré případy s mladou policistkou Lucií Sotovou.
Tenhle příběh byl dobře investovaný volný čas, dávám parádních sto procent.

08.10.2020 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Vrávoravý opilecký rozjezd od první mrtvoly k pozvolné, ale strhující jízdě v pátrání po sériovém vrahovi a končící šíleným finále na plný plyn, které nedovolí vydechnout, natož odložit knížku.

11.07.2017 5 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Kormidlo vyšetřování přebírá čím dál více Ballardová, zřejmě proto, že by akční pasáže už stárnoucí Bosch nezvládl. Je ale jedno, je-li hlavní postavou Bosch, Ballardová, advokát Haller, nebo kdokoliv jiný, Connelly dokáže vždy svým příběhem zaujmout a připoutat čtenáře až do poslední strany knihy.

05.08.2023 5 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Vím, že Honza Kotouč je machr na military/space operu, ale tenhle jeho krok do alternativní minulosti, kde je po globální katastrofě Česko-Slovenské království jedna z významných námořních velmocí, se ukázal jako skvělý tah. V první úvodní knize čtenáře moc neunavuje ohraným vojenským výcvikem (spíše je to jen okrajová záležitost, zdokonalování v letecké taktice špičkových pilotů) a jde rovnýma nohama do konfliktu námořních mocností. Námořní bitvy i zákulisní špionské a politické hry ani na okamžik nenudí. Autor vytvořil skvělý funkční svět, kde i vlastenecké srdce zaplesá, nezbývá mi než smeknout.

30.05.2022 5 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

(SPOILER) Max se svou jednotkou prchá před nepřítelem nehostinnou, magickou pustinou, odhalují další záhady i pradávnou historii lidstva, které se nacházelo pod nadvládou krutých čarodějů. Útoky nepřátel se střídají s překonáváním problémů způsobené magií zakořeněnou v neznámé krajině.
Poutavý příběh, pozoruhodný svět, zajímavý styl boje vytvořený kombinací magie a konvenčních zbraní, jediné zklamání mi přinesl překotný, zhuštěný závěr a cítil jsem se tak trochu ošizen. Miroslav Žamboch při psaní Seržantova pokračování vložil do příběhu spoustu nápadů, aby čtenářům představil komplexní funkční svět, bohužel na úkor dramatičtějšího finále. Tenhle příběh by si zasloužil závěrečný čtvrtý díl, nebo důstojnější zakončení, byť na úkor Maxových večerních dýchánků nad kalíškem alkoholu s úvahami o smyslu existence magie v pustině.
Velkým plusem knížky jsou skvělé vnitřní ilustrace Petra Vyorala.
Celá tankistická trilogie s Maxem Bronštejnem patří mezi klasické žambochovky, vtáhne do děje akcí i originálními nápady a ačkoli mám jako čtenář pár výhrad, zůstávám u maximálního hodnocení, protože jsem se celým příběhem prohnal jedním dechem.

10.02.2022 5 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Bezejmenné americké město, příkoří na nevinných, osamělá žena a dva zločinecké gangy, to jsou ingredience stvořené přímo pro Reachera. Stránky letěly jedna za druhou, má to dynamiku, napětí a ta pohádka pro dospělé by se dala i vcelku přijmout, dokud Jack v akci likviduje gangstery pěstí i pistolí. Postupuje zdánlivě strategicky, analyzuje situace, ale bez štěstí a náhody by byl stejně dávno mrtvý. V posledním úseku knihy bohužel odhaluje velké protistátní spiknutí, na které nepřišli ani vládní zpravodajské služby. Tady se už mění pohádka ve sci-fi. Každopádně se mi Spravedlnost četla dobře, pobavila a zasloužené ji za to patří čtyři hvězdy.

19.01.2022 4 z 5

Oběť ve stínu Oběť ve stínu John Sandford (p)

Drsné akční krimi. Lukas Devenport se s tím nemaže, jak při vyšetřování, tak při vztahu se ženami. Uvítal bych trochu víc detektivní práce na úkor pátrání ala buldozer. Jo tohle jsou holt devadesátá léta. Zatím dávám čtyři hvězdy, pátou si zatím schovám do rezervy pro nějaký fajnovější Devenportův případ…

11.11.2021 4 z 5

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Hezké dobrodružství tří mladých přátel na kanadském severu. Indiánští sourozenci Wabi, Minnmetaki a běloch Rod podnikají výpravu za lovem vlků do zasněžené divočiny. Čeká je souboj s nástrahy přírody i střet s nepřátelskými indiány kmene Woongů. Romantický příběh, který pohladí duši i po mnoha letech.

26.07.2021 5 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

To byla parádní jízda a nemyslím jen na všechny ty motorky hlavního hrdiny, se kterými se prohání po Baltimoru a okolí. Logan Raynar je neprávem obviněn ze zločinu, který nespáchal, je uprchlíkem hledající spravedlnost, nápravu křivdy na něm spáchané, případně odplatu. Zmůže ale něco malý pěšec na poli velkých hráčů z tajných služeb? Heteša v napínavém příběhu z blízké budoucnosti dokázal nadávkovat akci, černý humor v přiměřeném množství, nenudil jsem se ani na jedné z mnoha elektronických stran e-knihy. Čtivé, zábavné a poutavé.

16.07.2021 5 z 5

Ztracené světlo Ztracené světlo Michael Connelly

Connellyho knihy s Harrym Boschem se u mě vyšplhaly na špici detektivních sérií pro svůj kvalitní popis práce v losangeleském policejním sboru, spád, napínavost a čtivost vyprávěných příběhů. To se týká i této knihy, kde Bosch sice nevystupuje jako policista, ale jako soukromá osoba při pátrání v jednom odloženém případu. Jenže roky zkušeností a známostí z bývalé policejní praxe mu pomáhají v rozmotávání zapeklité zápletky i teď a odolává i nepříjemným zásahům FBI proti své osobě. Příběh byl napsán dva roky po útoku na budovy Světového obchodního centra, takže se v knize objeví narážky na aktuální terorismus i možnost zneužití přijatých vládních opatření.

29.04.2020 5 z 5

Válka světů Válka světů Miroslav Žamboch

Po devíti letech se vrací Framon Dotch bojovník klanu, X-Hawkův agent z donucení a po víc, než sedmileté pauze je to i třetí pokračování série Agent X-Hawk. Fanoušci Mirka Žambocha dostávají opět plnou nálož akce, tajemství okolo vražedného protivníka a nechybí ani romantická línka lásky. Možná jsem trochu postrádal větší náznak toho, že tu hrabě X-Hawk tahá za nitky osudu klanového válečníka, protože to bylo ponecháno čistě na fantazii čtenáře. Každopádně jsem rád, že se Framon Dotchi ve Válce světů vrátil a že X-Hawkovi agenti neřekli své poslední slovo, protože závěrečná kapitola naznačuje pokračování a mám i další informace se kterými se ale nemůžu podělit, protože bych vás pak musel zabít...

Citát: Jeden to dostal kulovnicí do břicha, druhý obě rány do hrudi. Srdce nezasáhla ani jedna, ale u pětačtyřicítky to bylo jedno.

16.12.2019 5 z 5

Tahle kniha není určena pro sluníčkáře a vítače, protože si řezník z Bruntálu ani tentokrát nenasadil rukavice korektnosti a seká do islámského masa až lítá flaksa a krev po celé galaxii. Na Kalandrově vesmíru, který ovládají převážně turbanové hlavy mě baví, že není tak uhlazený s nadbytkem super-technologii, s naleštěnými palubami a nažehlenými uniformami (viz Star Trek), ale je umaštěný, špinavý a nelítostný (viz Riddick, Firefly). Poprvé jsem to četl ještě pod jménem Kýša a i teď po osvěžení řadím PzM-Ah k těm lepším věcem od Kýši/Kotlety, byť bych mimo díry po velkorážních střelách i pár logických v ději našel.

19.08.2019 4 z 5

Provokatér Provokatér Ed McBain

Policisté z osmdesátého sedmého revíru mi dělali společnost ještě před i po pádu železné opony v dobách, než dorazila vlna módní severské krimi a občas se k nim vracím i v současnosti. Ed McBain je prostě krimi klasika. Zapomeňte na testy DNA a další nejnovější vychytávky forenzní vědy a ponořte se do poctivé policejní práce na případu ze šedesátých let…

06.07.2019 4 z 5