Krutý osud

Joe Kurtz, detektiv bez licence Čtenáře, kteří nabyli dojmu, že si Joe Kurtz v předchozích dvou detektivních románech Dana Simmonse stačil protrpět víc, než by jakýkoli smrtelník zasluhoval, vyvede autor z omylu hned v první kapitole třetího pokračování, kdy Kurtz jen o vlásek unikne smrti a poranění hlavy mu přivodí trvalé migrény. Hlava by ho ale nejspíš rozbolela tak jako tak, protože ho tentokrát kromě pátrání po útočníkovi, který mu usiluje o život, čeká práce hned pro dva mafiánské bosse, jimž někdo začal vraždit drogové dealery…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38367/kruty-osud-6os-38367.jpg 4.282

Joe Kurtz, detektiv bez licence 3.

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno, BB art

Hard as Nails, 2003

Kniha Krutý osud

kap66
16.10.2019

"Nádech – a bum bum, rovnou do hlavy." Těmito slovy jsem začala svůj komentář k druhému dílu. Simmons do mě šil, akci za akcí, nenechal mě vydechnout; četla jsem plná adrenalinu.
"Než byl Joe Kurtz onoho dne postřelen do hlavy, všechno mu překvapivě vycházelo."
Výborná první věta 3. dílu. Autor to našil pro změnu do Kurtze, přidal stránky a zvolnil tempo. Tentokrát jsem mohla bez zadýchání pozorovat, jak se proplétá mezi zločinci, dokonce je proplétá dohromady a vymotává z nich ty nejzkaženější kousky, ale opravdu poctivě se snaží dobrat pravdy a jakési spravedlnosti, i když, jak už víme, je to v jeho případě poněkud posunuté za hranice spravedlnosti oficiální.
Vedle výborné Arlene a nám už známé mafiánky se na scéně objevují další ženské postavy (a to musím Simmonsovi přiznat: co se týká žen, nevyčtu mu v Kurtzově okolí žádnou, a to na jakékoliv straně zákona), kurátorka Peg a policistka Rigby, která Kurtze charakterizuje:
"…jinou volbu vlastně ani nemáš. Buď práce, nebo nic. Nemáš city. Nemáš minulost. Nemáš lásku. Nemáš naději. Nemáš nic."
Já bych ale řekla, že to s ním vůbec není tak nahnuté. Pochopila jsem ho, ctím jeho konání a mám ho ráda. Jeho i celou tuto sérii, jejímž třem dílům jsem dala bez výhrad dohromady 15 hvězd.

lachtan77
03.06.2019

Souhlasím s komenty níže.... Joe je nesmrtelný, nezranitelný a akce jsou nevěrohodné a nereálné. I tak jsem trojku přečetl za jeden den. Musím k tomu na závěr dodat, že jsem se bavil ve všech třech dílech

jarynek
02.10.2018

Simmons kvalitně navázal na předchozí dva příběhy s Joe Kurtzem, kterého je těžké si neoblíbit. Postava, která nejde pro ránu daleko, ale která samozřejmě i spoustu ran utrží. Ještě, že má kolem sebe lidi, na něž se může spolehnout a přestože nedává city moc najevo, tak rozhodně není bezcitný. Na druhou stranu třetí pokračování nenabízí moc nového oproti předchozím dílům a tak vás některé věci překvapí méně než v předchozích dílech a po dočtení ve vás nezanechá tak hlubokou stopu jako díly předchozí. Zároveň mi v této knize úplně nesednul závěr, kdy záchrana JK je tak trochu deux ex machina.

jiri2737
24.09.2018

Až na ty hromady mrtvol skvělá detektivka. Nemohu uvěřit, že by člověk, který bez mrknutí oka v každém dílu zabije v průměru 10 lidí a další zhmoždí mohl být normální tak jak je Joe prezentován.

Dervish
26.04.2017

Tak poslední díl je jednoznačně nejlepší, Kurtz už trochu vypadá jak "zranitelnej" člověk, kterej taky může "trpět". Jinak je tu asi nejlepší zápletka, nejtemnější záporák a nějaká ta sexy žena se tu taky najde. Akce sice opět přehnané a nevěrohodné, ale na to s..e pes, tenhle drsňák mi nakonec snad bude i chybět.

david5746
09.01.2017

Poslední díl trilogie se mi nakonec četl možná i líp než díl druhý, možná trochu větší dějivý spád. Pořád tu máme drsného a nezničitelného Kurtze, zopár mafiánů, úchyláka a k tomu nějaký ten zločin, který Kurtz zlikviduje po svém.
Rozhodně nezklamalo, jak už jsem někde psal, tak Simmons je natolik geniální vypravěč, že mu ve finále odpustím ledacos.

Oksalakka
25.06.2014

Dvojka a jednička vedou, tohle mi přijde trochu šité horkou jehlou, nicméně pořád slušné. Pokračuje Simmonsova záliba v bizarních polských jménech (Skrzypczyk, Dzwrjski, Prdzyński :) musel jsem si to najít, abych to opsal správně), v každém díle solidní přestřelka v baráku, nejlépe s brýlemi pro noční vidění. A tak dále. Doufám, že někdy napíše tu čtyřku. :)

DennisMoore
29.11.2013

Oproti prvním dvěma dílům je třetí kniha s Joem Kurtzem v hlavní roli o něco slabší (myšleno kvalitou). Ano, sice je to pořád velice čtivé, sympatické, plné různých narážek, zábavných dialogů a myšlenkových pochodů ústřední postavy... Ale zdá se mi, že Dan Simmons tento příběh překombinoval a zkomplikoval až příliš. Když se v závěrečné části snaží nezničitelný Kurtz od kohosi dozvědět, jestli má něco společného s tím, čím kniha začíná, zdá se, že je z vývoje děje stejně zmatený jako čtenář (a dost možná také stejně jako Dan Simmons). Zkrátka z Krutého osudu se postupem času stalo zašmodrchané klubko motivů, situací, lstí, lží a postav, které by ve finále rozmotal asi jen spisovatelský pánbůh. Nicméně coby završení trilogie, která to nejlepší nabídla už v předchozí části, Krutý osud funguje dobře. A postava Lišáka je skvělá.